فهرست پرسش های متداول امور مسافری

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

امور مسافری

امور مسافری و سوالات متداول مرتبط با آن

خروج خشکبار به همراه مسافر چه شرایطی دارد ؟

خروج خشکبار همراه مسافر به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد، بلامانع است. حداقل مقدار مجاز پسته برای خروج، به ازای هر گذرنامه ۱۰ کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه ۱۰۰ گرم می باشد. همراهان نمی توانند زعفران و یا پسته حتی به مقدار مجاز همراه داشته باشند.

 

بروزترین اخبار در خصوص صادرات و واردات محصولات
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص محصولات ذیل به لینک های مرتبط مراجعه نمایید :


زعفران
 

جدیدترین اخبار مقررات صادرات و واردات زعفران

پسته
 

جدیدترین اخبار مقررات صادرات و واردات پسته

 

مسافران خروجی هنگام سفر چه وسایلی را می توانند با خود ببرند ؟‌

همه مسافران می توانند به هنگام سفر و خروج از کشور لوازم شخصی و وسایل سفر خود را در حد متعارف و غیرتجاری از کشور خارج نمایند. خروج صنایع دستی و مصنوعات ایرانی به هر میزان بدون محدودیت ارزش به همراه مسافر بلامانع است. این کالاها نباید جنبه تجاری پیدا کنند. به طور کلی خروج انواع کالاهای خارجی به همراه مسافر فقط تا سقف ارزش ۸۰ دلار مجاز است.

مسافران خروجی چه مقدار ارز می توانند همراه خود ببرند ؟

به موجب مقررات صادرات و واردات بانک مرکزی، حداکثر ارز مجاز برای خروج مسافر از کشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه ۵۰۰۰ دلار ( اسکناس ، چک مسافری و یا ترکیبی از هر دو ) و به ازای هر همراه حداکثر معادل ۲۵۰۰ دلار است. خروج ارز بیشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه یا گواهی انتقال از شبکه بانکی است. خروج دینار عراقی، روبل روسیه و افغانی افغانستان به صورت مسافری و تجاری ممنوع است. خروج پول رایج در ایران به میزان ۵۰۰ هزار ریال به همراه مسافر مجاز است.

خروج  ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام برای هر مسافر مجموعا تا سقف ۵ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها مجاز بوده و مازاد بر آن باید ضمن اظهار به گمرک و رعایت تشریفات مربوطه نیاز به مجوز بانک دارد.

خروج فرش و گلیم همراه مسافر چه شرایطی دارد ؟

مسافرانی که از مرزهای هوایی کشور خارج می شوند می توانند در ازای هر گذرنامه ۲۰ متر مربع فرش ( صادرات فرش ) دستباف بدون محدودیت در تعداد به همراه خود از کشور خارج نمایند. برای خروج فرش ارائه گذرنامه و بلیط هواپیما ضروری است. همراهانی که گذرنامه مستقل ندارند مجاز به خارج کردن فرش نیستند خروج فرش برای مسافران عازم عراق،‌ عربستان و سوریه ممنوع است.

زائران عتبات عالیات و یا سایر اماکن مقدسه مجاز به خروج فرش نیستند. ضمنأ خروج پسته، مغز پسته، خشکبار و زعفران برای این رده از مسافران ممنوع است. خروج فرش های نفیس و سایر اشیایی که دارای ارزش تاریخی و میراث فرهنگی هستند به همراه مسافر ممنوع است.

 

برای مشاهده آخرین ضوابط و قوانین و مقررات صادرات و واردات در خصوص فرش و گلیم وارد شوید.

 

مقدار طلا و نقره ای که مسافر خروجی می تواند همراه خود ببرد چقدر است ؟

هر مسافر می تواند هنگام خروج از کشور حداکثر ۱۵۰ گرم طلای ساخته شده بدون نگین و تا ۳ کیلوگرم نقره ساخته شده بدون نگین با خود همراه داشته باشد. خروج ظروف و مصنوعات نقره ( به جز زیور آلات ) توسط مسافر حداکثر تا ۳ کیلوگرم مجاز می باشد مشروط بر آن که این ظروف در زمره آثار تاریخی و فرهنگی محسوب نشود.

 

بروزترین اخبار در خصوص صادرات و واردات محصولات
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص محصولات ذیل به لینک های مرتبط مراجعه نمایید :


طلا
 

جدیدترین اخبار مقررات صادرات و واردات طلا

نقره
 

جدیدترین اخبار مقررات صادرات و واردات نقره

 

تبصره :

کالا ها، اسباب سفر و اشیای شخصی مستعمل هر مسافر بایستی بلافاصله یک ماه تا قبل، تا یک ماه بعد از ورود به گمرک برسد.

 

واردات یخچال،‌ یخچال فریزر، تلویزیون،‌ رادیو ضبط ( به استثنای رادیو ضبط پرتابل ) از فهرست کالاهای مسافری حذف شده و واردات بدون انتقال ارز این کالاها اعلام شده است. نکته مهم در مورد کالاهای همراه مسافر این است که میزان آن به حدی نباشد که جنبه تجاری پیدا کند.

خروج کالاهای ایرانی به چه صورت است؟

خروج کالای ایرانی به هر میزان مشروط بر آن که جنبه تجاری نداشته باشد مجاز است. (کالا برای فروش نباشد.)

مقدار خاویاری که هر مسافر می تواند همراه خود ببرد چقدر است ؟

خروج خاویار دارای مجوز شیلات برای هر مسافر تا ۱۲۵ گرم مجاز می باشد.

مسافران ورودی چه وسایل و اشیایی را می توانند وارد نمایند ؟

مسافر باید هنگام ورود ضمن دریافت اظهارنامه ، ارز خود را به بانک مستقر در فرودگاه اعلام نماید. خروج ارز مسافران فقط به میزان اظهار شده امکان پذیر است. مسافران ایرانی و غیر ایرانی که از خارج کشور یا از مناطق آزاد تجاری، صنعتی به کشور وارد می شوند، ‌علاوه بر اسباب سفر و اشیای شخصی مستعمل همراه خود که به شرط غیر تجاری بودن از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف است، می توانند در سال یک بار کالای نو به ارزش حداکثر ۸۰ دلار با معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و مازاد بر ارزش مذکور با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی وارد و ترخیص نمایند.

مشروط بر این که کالاهای مزبور از نوع کالاهای ممنوع شرعی یا قانونی نبوده و جنبه تجاری نداشته باشند و علاوه بر آن با فهرست کالاهای مسافری ابلاغ شده از سوی وزارت بازرگانی مطابقت داشته باشد.

ورود و صدور چه کالا هایی به طور کلی ممنوع است ؟

براساس قوانین و مقررات صادرات و واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران ،‌ ورود برخی کالاها و یا صدور آن ها به طور کلی ممنوع است. بعضی از این کالاها عبارتند از :

 • مشروبات الکلی
 • وسایل قمار
 • اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه
 • مواد مخدر
 • نشریات
 • تصاویر
 • فیلم
 • عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد
 • هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی
 • سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارد و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.

امور مسافری برای مسافری که قصد دارد یک دستگاه کامپیوتر شخصی را همراه خود به خارج از کشور ببرد، چگونه است ؟ آیا این مسئله امکانپذیر است یا خیر ؟

امور مسافری برای مسافری که می خواهد کامپیوتر شخصی را همراه خود به خارج از کشور ببرد به این صورت است که اگر کامیپوتر از نوع پرسنال ( Personal ) باشد،‌ یعنی رایانه هایی که در ادارات و منازل از آن ها استفاده می شود،‌ بلامانع است.

شخصی قصد دارد لوازم خانه و زندگی خود را به ایران بیاورد، شرایط این کار چطور است ؟

ایرانیان مقیم خارج از کشور که حداقل یکسال در خارج اقامت داشته باشند و اقامت ۶ ماه آخر آنان متوالی بوده باشد،‌ می توانند کلیه لوازم مستعمل زندگی خود را وارد و با معافیت از حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض ترخیص نمایند.

توجه :‌ لوازم مستعمل منزل قابل ورود است.

خروج ابزار و یا وسایل حرفه ای به همراه مسافر به قصد برگشت کالا منوط به اعلام و موافقت قبلی از سوی گمرک می باشد.

مقررات صادرات و واردات مربوط به امور مسافری آسیای میانه کدام است ؟

جهانگردان و اتباع کشورهای مستقل مشترک المنافع که به ایران مسافرت می کنند،‌ مجاز خواهند بود برابر مقدار ارزی که به سیستم بانکی کشور اظهار و اعلامیه ارزی دریافت داشته اند اقدام به خروج کالا های مجاز صادراتی به همراه خوداز کشور نمایند. خروج کالا تا سقف یک هزار دلار توسط واجدین شرایط فوق نیاز به اظهار سیستم بانکی کشور و دریافت اعلامیه ارزی ندارند.

مسافران ایرانی عازم کشورهای مستقل مشترک المنافع مجاز به خروج کالاهای مجاز صادراتی به همراه خود تا  ۵۰۰ دلار آمریکا هستند. خروج کالا بیشتر از این رقم با ارز منشا خارجی و طبق اعلامیه ارزی بانک های ایرانی مجاز است. ترددهای مرزی هم شامل این مقررات صادرات و واردات می شود.

امور مسافری مسافرانی عازم کشورهای مشترک المنافع هستند به این صورت است که در صورتی که بخواهند از مرزهای هوایی خارج شوند جهت سهولت بیشتر می توانند کالاهای همراه خود را از طریق زمینی به مقصد ارسال نمایند.

معافیت های گمرکی که شامل لوازم زندگی فرد می شود،‌ کدام است ؟

کلیه لوازم مستعمل زندگی هموطنان مقیم به هنگام بازگشت به کشور مشمول معافیت های گمرکی خواهد بود و هیچ گونه حقوق و یا سودی از آنان دریافت نخواهد شد به شرط آنکه :

وسایل مورد نیاز حداقل یکماه زودتر همراه یا ۹ ماه پس از ورود صاحب کالا به کشور، حداقل در ۵ سال گذشته از چنین معافیتی استفاده نکرده باشد، هم چنین شش ماه آخر اقامت آنان در خارج از کشور متوالی بوده باشد. ماموران دولتی که برای یکساله یا بیشتر به خارج اعزام می شوند، مشمول بند فوق نخواهند بود. معافیت و تسهیلات گمرکی فوق مشمول ورود خودرو،‌ موتورسیکلت،‌ قایق موتوری و همچنین لوازم منزل نو نخواهد بود.

آلات و ابزار دستی مربوط به کار و شغل هموطنان مقیم خارج از کشور مشمول معافیت از حقوق گمرکی خواهد بود. در صورتی که به استناد بند ۷ ماده ق.ا.گ اقدام گردد.

شخصی یک دستگاه خودرو سواری وارد ایران کرده است،‌ ورود موقت سه ماهه گرفته، ‌۱۵ روز نیز تمدید شده، هم اکنون قصد دارد خودرو سواری را شماره نکند. لطفا شرایط این کار را ذکر کنید .

ورود و ترخیص قطعی خودرو از گمرک جمهوری اسلامی ایران، منوط به اخذ و ارائه مجوز ثبت سفارش از وزارت بازرگانی است. بنابراین قبل از هر اقدامی باید مجوز مذکور اخذ شود. در حال حاضر جهت خودرو مجوز ترخیص صادر نمی شود.

لطفا مقررات فعلی صادرات مصنوعات طلا را اعلام فرمایید .

صدور مصنوعاتی که به نحوی طلا و پلاتین و نقره در آن به کار رفته،‌ توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با رعایت مقررات صادرات و واردات مجاز است. صدور محصولات طلا و پلاتین منوط به ورود طلا به همان میزان و در مورد مصنوعات نقره مستلزم ورود نقره به مقدار صادره یا طلا معادل ارزش آن توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی صادرکننده می باشد.

آیا می توان میز بیلیارد را از اوکراین وارد کشور نمود ؟ در دفترچه ارزش ذکر شده لوازم ورزشی از هزینه های گمرکی معاف است. آیا این مورد شامل میز بیلیارد هم می شود؟

میز بیلیارد توسط مسافر قابل ورود و ترخیص نمی باشد.

امور مسافری برای مسافرینی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، چند کیلو بار می توانند همراه خود ببرند ؟

امور مسافری مسافرینی که می توانند دو بسته به وزن ۳۲ کیلوگرم و یک بسته دستی ده کیلویی به همراه خود بدون پرداخت اضافه بار ببرند. در صورتی که اضافه بار داشته باشند، هر بسته مشروط بر این که از ۳۰ کیلو بیشتر نباشد ۱۰۰ هزار تومان اضافه بار تعلق می گیرد. کودکان زیر دو سال فقط ده کیلو بار می توانند داخل هواپیما داشته باشند.

شخصی قصد دارد، ماشین آلات صنعتی را از خارج از کشور وارد ایران کند. آیا این مسئله امکان پذیر است ؟

ورود ماشین آلات نساجی بر اساس مقررات صادرات و واردات جاری مستلزم ثبت سفارش در وزارت بازرگانی است،‌ چنان چه ذینفع به ثبت سفارش کالا در وزارت بازرگانی اقدام نماید ورود کالا بلامانع خواهد بود.

قوانین و مقررات کالای همراه مسافر

مسافران خروجی اعم از اینکه ایرانی یا خارجی باشند، می توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، کالاهای ایرانی به هر میزان و کالای غیر ایرانی تا سقف مقرر در آیین نامه مسافران ورودی را همراه ببرند. مشروط بر آنکه هر دو گروه کالا جنبه تجاری پیدا نکند.

لوازم شخصی

به استناد تبصره ماده ١٣٥ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی : عبارت است از اشیای نو و مستعمل یک مسافر که ممکن است به طور معمول و عرفی در طول سفر برای استفاده شخصی وی لازم باشد. این لوازم مشمول معافیت بوده اما شامل کالاهایی که جنبه تجاری دارد نخواهد شد. در ضمن تشخیص کالای شخصی یا تجاری از کالا با گمرک است.

ماده ١٣٦آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی ( امور مسافری )

مسافرین ورودی و یا خروجی از قلمرو گمرکی موظفند کالای همراه خود را به گمرک اظهار نمایند. این اظهار می تواند به صورت شفاهی انجام شود و چنانچه از طرف گمرک به آنان اظهارنامه مخصوص مسافری داده شود، باید آن را با دقت تنظیم و به گمرک تسلیم نمایند.

چنانچه مسافر اجناس خود را جاسازی وبه گمرک اظهار نکرده باشد و گمرک بر اثر بازرسی آن ها را کشف نماید، مشمول مقررات قاچاق خواهد بود. شایان ذکر است در مرزهایی که گمرک از نظام دو مسیر سبز و قرمز ( انواع مسیرهای گمرکی ) برای کنترل های گمرکی اقدام می نماید، انتخاب مسیر توسط مسافر به منزله اظهار کالای خود می باشد و در صورت انتخاب مسیر سبز به این معنی خواهد بود که کالایی برای اظهار به گمرک ندارد.

 • در صورت درخواست مسافر مقیم ایران که قلمرو گمرکی کشور را ترک می نماید گمرک ملزم است بخشی از کالای همراه وی را که مجاز به خروج آن می باشد مشخص نماید تا در موقع ورود مجدد به کشور از پرداخت حقوق ورودی معاف شود.
 • اتباع خارجی که به طور رسمی در ایران به کار یا تحصیل اشتغال دارند در پایان کار یا تحصیل می توانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج نمایند.
 • جاسازی هرگونه کالا و اختفا آن از دید مأموران گمرک قاچاق تلقی می شود و مشمول مقررات مربوط به قاچاق کالا خواهد بود.
 • هزینه هایی که بابت اضافه بار از مسافرین توسط شرکت های حمل و نقل دریافت می شود هیچ گونه ارتباطی با حقوق ورودی گمرکی ندارد و این شرکت ها با توجه به شرایط خود و مقررات خود بار همراه مسافر را پذیرش می نمایند، اما ملاک ارزیابی در گمرک ارزش کالا است.
 • از تحویل گرفتن کالای دیگران خودداری نمایید. چرا که هرگونه مسئولیت قانونی آن به عهده شما می باشد و چنانچه هر نوع تخلف گمرکی کشف شود شما باید پاسخگو باشید.
 • حتی الامکان سبک سفر نمایید تا با کاهش زمان تحویل کالا در کمترین زمان ممکن تشریفات گمرکی را به پایان رسانید.
 • به منظور حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و کاهش میزان بیکاری حتی الامکان از خرید کالای خارجی اجتناب نمایید.
 • هنگام خروج از کشور چنانچه بیمار هستید و دارو همراه خود دارید باید حتماً نسخه پزشک همراه داشته باشید.

 

جهت مشاهده آخرین اخبار و مقررات ترخیص کالا به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین ترخیص گمرکی

 

مطالب بیشتر

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

63 پاسخ
 1. امینا امینائی
  امینا امینائی گفته:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم اگه یه مسافر بخواد همراه خودش یک کیس کامپیوتر کامل بیاره شامل گمرک نمیشه ؟ و اینکه کل قطعات کیس باید بدون جعبه باشن ویا فقط جعبه باز شده باشه کافیه ؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام
   کامپیوتر مشمول عوارض گمرکی است
   ولیکن در بسیاری از موارد گمرک اقدام به بررسی بارها نمی نماید و شما می توانی وارد کنید
   در هر صورت بسته بندی بودن کالا نشان از نو بودن آن است و در صورت مشاهده گمرک عوارض شامل می شود ولیکن اگر قطعات باز و داخل کیس باشند می توان ادعا کرد که برای فعالیتی کامیپوتر وارد شده است و جز وسایل شخصی و کاری است

   پاسخ
 2. Amir
  Amir گفته:

  سلام،روزتون بخیر
  میخاسم بپرسم در حال حاضر مسافر خارجی چه مقدار ارز به دلار میتونه همراه خودش بیاره؟
  و موقع رفتن چه مقدار می‌تونه با خودش ببره؟
  برای اوردن صد هزار دلار چه راهی رو پیشنهاد میدین؟
  ممنون از پاسخگوییتون.

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   مسافرین خارجی به هر میزان می توانند از وارد کشور نمایند.
   در هنگام ورود می بایست اطلاعات ارزی خود را اظهار نمایند. در صورت اظهار و تایید اظهار هنگام خورج می توانند ارز خود را از کشور خارج نمایند.
   در فرودگاه بخش گمرک اظهار نامه مرتبط از مسافر اخذ و پس از تایید توسط گمرک، تاییدیه معتبر توسط بانک مرکزی اعطا می گردد.
   – ورود ارز به صورت اسکناس توسط هر مسافر ورودی از خارج به کشور تا سقف ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها، نیاز اظهار گمرک ندارد اما جهت مبلغ بیش از سقف تعیین شده، مسافر باید به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار کند. (تشریفات اظهار، اخد کد و مراجعه به بانک ملی بر اساس مفاد دستور العمل خواهد بود)

   پاسخ
 3. مسعود
  مسعود گفته:

  سلام
  بنده به همراه همسر ودو فرزندم قصد مهاجرت به کشور دانمارک داریم. چه مقداریورو می توانیم بصورت نقدی با خودمان ببریم؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   به موجب مقررات صادرات و واردات بانک مرکزی، حداکثر ارز مجاز برای خروج مسافر از کشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه ۵۰۰۰ دلار ( اسکناس ، چک مسافری و یا ترکیبی از هر دو ) و به ازای هر همراه حداکثر معادل ۲۵۰۰ دلار است. خروج ارز بیشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه یا گواهی انتقال از شبکه بانکی است. خروج دینار عراقی، روبل روسیه و افغانی افغانستان به صورت مسافری و تجاری ممنوع است. خروج پول رایج در ایران به میزان ۵۰۰ هزار ریال به همراه مسافر مجاز است.

   پاسخ
 4. محمدامین
  محمدامین گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من میخواستم یه سیستم کامپیوتر بخرم که توی ایران واقعا قیمتا سر به فلک کشیده و بعضا فروشگاه ها قیمت هارو با دلار ۴۰ هزار تومان یا حتی بیشتر حساب میکنند.
  از این رو به فکرم افتاد که برم و از ترکیه لوازم کامپیوتر بخرم میخواستم ببینم شرایط وارد کردنش چطوره. حدودا بین ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار میخوام برای سیستم کامپیوترم خرج کنم.اگر یک راهنمایی بکنید ممنون میشم که آیا به صرفه هست یا خیر.و اینکه اگر شامل گمرک بشه هزینه اش چقدر است.
  ممنون

  پاسخ
 5. محمد
  محمد گفته:

  چنانچه مسافر لوازمی مانند کفش، لباس و … به قصد سوغاتی برای اقوام خود آورده باشد، و کل چمدان ها با این اجناس مشابه پر شده باشد، چه اثباتی میتوان داشت که این اجناس تجاری نیستند و صرفا برای سوغات است؟
  همچنین آیا ساز و کار مشخصی وجود دارد که مسافر مجبور شود چمدان خود را باز کند؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   برای این موضوع استاندارد و یا رویه ارزیابی مشخصی وجود ندارد. در اکثر موارد گمرک ایران به کالاهای نو ولی باز شده و بدون بسته بندی و در تعداد محدود هر چند قیمت آن بالاتر از حد ۸۰ دلار باشد ایرادی نمی گیرد. ولیکن اگر گمان کنند شما این کالا را به قصد تجاری وارد کشور کرده اید می بایست وارد رویه های گمرکی و .. شوید. برای این رویه ارزیابی نیز رویه تشخیصی مشخصی وجود ندارد. تنها شما می بایست در تعدادی که بتوانید از کالای خود دفاع کنید کالا همراه داشته بشید. حال چقدر قابل دفاع است؟ اصلا مشخص نیست.
   برای این منظور بهتر است کالاها بودن بسته بندی و در حد معقول همراه داشته باشید.
   در صورتی که گمرک یا نیروی انتظامی تشخیص دهید شما می بایست چمدان خود را باز کرده و کالاهای مورد ایراد را توضیح داده و دفاع نمایید

   پاسخ
 6. امیر
  امیر گفته:

  سلام خسته نباشید
  بنده میخواستم فامیلم از آمریکا چند تا قطعه کامپیوتر برام پست کنه اما
  میخواستم بدونم اگر از آکبند بودن درش بیارن بفرستن هزینه گمرکی و غیره به چه صورت خواهد بود؟

  پاسخ
 7. مهران رحیمی
  مهران رحیمی گفته:

  سلام من تهیه کننده پسته و مغز پسته در هر مقیاس و میزان از رفسنجان هستم و برای هرنوع همکاری تجاری آمادگی دارم
  ۰۹۳۶۶۸۸۸۱۵۳

  پاسخ
 8. علی
  علی گفته:

  سلام، وقت بخیر
  من یه گوشی گرفتم بدون کد ریجستر
  یکی از دوستام داره میره ترکیه، موقع ورود به کشور داخل فرودگاه امکانش هست همون موقع منم برم فرودگاه و گوشیو روی پاسپورتش ریجستر کنم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین.

  پاسخ
 9. عرفان
  عرفان گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید اگر کسی بخواد لوازم نقاشی مثل گواش رو که قیمتش مثلا ۹۰دلاره با خودش به ایران بیاره چقدر باید هزینه بده؟ اگر زیر ۸۰ دلار باشه هزینه‌ای برا اینطور لوازم نباید داد؟ درضمن ساخت آمریکا بودن کالا باعث میشه نتونیم با خودمون بیاریمش؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام
   برای ساخت آمریکا مشکلی وجود ندارد
   برای مبالغ پایین مثلا تا ۴۰۰ دلار و بیشتر هم گمرک سخت گیری نمی کند و بدون عوارض می تواندی وارد نمایید
   در نظر داشته باشید ارزیابی ارزش این کالا سخت بوده و تا زمانی که تعداد بالایی از یک نوع همراه خود نداشته باشید مثلا ۱۰ عدد خودکار یک شکل ، گمرک حساسیت زیاد به خرج نداده و بدون عوارض می تواند وارد نمایید.

   پاسخ
 10. zahra
  zahra گفته:

  سلام من یه گوشی وارد کردم برای استفاده شخصی اما متاسفانه در هنگام ورود فراموش کردم عوارضی را پرداخت کنم.
  سوال اولم این هست که آیا راه حلی برای این مشکل هست؟
  سوال دومم اینه، زمانی که دوستم خواست وارد بشه من به فرودگاه برم می تونم همان موقع در فرودگاه گوشی را ببرم تا روی پاسپورت ایشون رجیستر بشه؟

  پاسخ
 11. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام میخواستم بدونم مسافر میتونه همراه خودش کنسول بازی مثل ps5 بیاره بدون تعرفه گمرک یا راهی هست مثلا اگه جعبش و باز کنه میتونه بدون هزینه بیاره؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام
   چنانچه ارزش کالای شما بالای ۸۰ دلار باشد، مشمول هزینه های گمرکی می شود. فرقی نمی کند که کالای شما نو و یا دست دوم باشد.

   پاسخ
 12. علی
  علی گفته:

  باسلام خسته نباشید من میخواستم با عموم سفر کنم و گوشی بیارم من سنم زیر ۱۸ سال هست ایا میتونم در فرودگاه ریجستری کنم ،؟
  و اگر نمیتونم چند تا گوشی کلا میتونم بیارم و در ایران پاسپورت بخرم و ریجستری کنم ؛؛،؟

  پاسخ
 13. الف
  الف گفته:

  سلام. من می خوام به ترکیه مهاجرت کنم و همراه خودم یه کیس کامپیوتر به همراه مانیتور و.. قصد دارم ببرم. می خواستم ببینم آیا بردن کیس کامپیوتر تو فرودگاه ترکیه ممکنه مشکل ایجاد کنه؟ و اینکه میدونید توی چمدون محکم ببرم بهتره یا اینکه بسته بندی بشه؟

  پاسخ
 14. مهسا
  مهسا گفته:

  سلام، من یه مسافرتی دارم میخوام بدونم اگر من از خارج از ایران گوشی iphone 7 plus کار کرده بیارم باز باید رجیستر کنم گوشی رو؟

  پاسخ
 15. ابوالفضل
  ابوالفضل گفته:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم ببینم اگر یکی از اقوام بخواد واسم یه کارت گرافیک از انگلیس بیاره،باید چکار کنه که گمرک نخوره؟
  آیا باید بدون کارتن بیاره یا با کارتن هم میشه!!
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام :
   ارسال کالا به صورت نو و یا به صورت دست دو، چنانچه ارزش آن بالای ۵۰ دلار باشد مشمول عوارض گمرکی خواهد شد

   پاسخ
 16. ابوالفضل
  ابوالفضل گفته:

  سلام وقت بخیر،بنده میخواستم ببینم اگر یه کالای بسته بندی به ارزش ۱۰۰۰ پوند رو بخوام از خارج به ایران بیارم،به صورت مسافری،چقدر گمرک میخوره،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 17. مهدی
  مهدی گفته:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون
  من اگر بخوام از ترکیه یک کتری برقی و توستر برای مصرف شخصی خودم بیارم شامل گمرکی میشه؟
  یا اگر از حالت آکبند در بیارم چی؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام :
   چنانچه ارزش کالا وارداتی شما بیشتر از ۸۰ دلار باشد، مشمول عوارض گمرکی خواهد شد. چه به صورت نو و چه به صورت دست دوم باشد.
   کالاهای شما شامل تعرفه های زیر می باشد:
   ۸۵۱۶۷۱۰۰ ـ ـ دستگاه‌های درست كردن قهوه یا چای حقوق ورودی ۵۵٪ غیرفعال – ممنوع الورود
   ۸۵۱۶۷۲۰۰ ـ ـ دستگاه برشته كردن نان (Toasters) حقوق ورودی ۵۵٪ غیرفعال – ممنوع الورود
   ۸۵۱۶۶۰۰۰ – سایر فرها، خوراك پزها، اجاق‌ها، حلقه‌های جوش‌‌آوردن آب (Boiling Ring)، كباب­پزها و تفت‌دهنده‌ها حقوق ورودی ۵۵٪ غیرفعال – ممنوع الورود
   برای اطمینان از درستی کد تعرفه می بایست به دایره تعیین تعرفه گمرک مراجعه نمایید.

   پاسخ
 18. مونا
  مونا گفته:

  سلام ببخشید من قصد سفر توریستی به ارمنستان رو دارم . قراره با خودم ۳۰۰ دلار ببرم . اونجا قراره یکی از آشنایان ۱۰۰۰ دلار بهم بده. سوال من اینجاست که من میتونم هنگام خروج از کشور ۳۰۰ دلار ببرم ولی با ۱۰۰۰ دلار برگردم؟ آیا سوالی درموردش از من میشه؟ یا بلامانع هست؟

  پاسخ
  • باعدل
   باعدل گفته:

   باسلام
   حداکثر ارز مجاز برای خروج مسافر از کشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه ۵۰۰۰ دلار ( اسکناس ، چک مسافری و یا ترکیبی از هر دو ) و به ازای هر همراه حداکثر معادل ۲۵۰۰ دلار است. خروج ارز بیشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه یا گواهی انتقال از شبکه بانکی است. خروج دینار عراقی، روبل روسیه و افغانی افغانستان به صورت مسافری و تجاری ممنوع است. خروج پول رایج در ایران به میزان ۵۰۰ هزار ریال به همراه مسافر مجاز است.
   خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام برای هر مسافر مجموعا تا سقف ۵ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها مجاز بوده و مازاد بر آن باید ضمن اظهار به گمرک و رعایت تشریفات مربوطه نیاز به مجوز بانک دارد.

   پاسخ
 19. یاشار خلیل آذر
  یاشار خلیل آذر گفته:

  با سلام، من برای سفری یک هفته ای قراره از ایران خارج بشم و موقع برگشت یه گوشی موبایل هم همراهم میارم، امکانش هست چون سیم کارتی به نام خودم ندارم امروز تهیه کنم و موقع برگشت با اون شماره رجیستر انجام بدم؟ (چون چندجا خوندم باید ۲۰ روز از فعال سازی سیم کارت گذشته باشه)
  و اینکه هزینه گمرک گوشی همون داخل گمرک فرودگاه گرفته میشه؟ یا بعدا از طریق سایت باید پرداخت بشه.
  ممنون از شما

  پاسخ
 20. پیمان
  پیمان گفته:

  سلام، من برای پسرم میخوام کنسول بازیببرم استانبول و مجدد پس از اتمام زمان مسافرت برمیگردیم ، میخوام بدونم کنسول در موقع برگشت شامل هزینه گمرک میشه؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام :
   چنانچه ارزش کالای پستی شما بیشتر از ۵۰ دلار باشد، مشمول هزینه های گمرکی خواهد شد.
   یکی از کدهای تعرفه ۸۵۲۳۴۹۱۰ (بازی­های ویدئویی، کنسولی و رایانه ­ای) گروه کالایی ۲۵ و ۹۵۰۴۵۰۱۰ (دسته بازی برای بازی با رایانه یا سایر کنسول­های بازی) گروه کالایی ۲۶ با تعرفه ۵٪ مربوط به کنسول های بازی می باشد. برای اطمینان از درستی کد تعرفه می بایست به دایره تعیین تعرفه گمرک مراجعه نمایید.
   نحوه محاسبه هزینه گمرکی = ارزش کالا * حقوق ورودی + ۹% ارزش افزوده

   پاسخ
 21. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام این میزان خروج زعفران و پسته که فرمودین ۱۰۰ گرم و ۱۰ کیلو هست برای چه مدت هست؟؟ یعنی هر فرد در هفته و هر بار سفر کردن چه هر هفته چه هر ماه در هر سری میتونه این مقدار در چمندان خارج کنه؟؟ یا مدت زمان خاصی داره؟؟

  پاسخ
 22. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام من به کنسول بازی دارم
  میخوام به کشور عراق بروم
  میتونم کنسول رو با خودم ببرم و دوباره بیارمش؟!
  مشکلی پیش نمیاد؟؟

  پاسخ
 23. هادی
  هادی گفته:

  باسلام
  من ۴ سال ترکیه زندگی کردم و یکسالی هست برگشتم ولی لوازم خونم ترکیه مونده .چطور میتونم لوازممو‌بیارم لطفا اگر امکان هست کامل توضیح بدین ممنون میشم

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   مسافرانی که از مرزهای هوایی کشور خارج می شوند می توانند در ازای هر گذرنامه ۲۰ متر مربع فرش ( صادرات فرش ) دستباف بدون محدودیت در تعداد به همراه خود از کشور خارج نمایند. برای خروج فرش ارائه گذرنامه و بلیط هواپیما ضروری است.
   خروج فرش های نفیس و سایر اشیایی که دارای ارزش تاریخی و میراث فرهنگی هستند به همراه مسافر ممنوع است.

   پاسخ
 24. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام. میخواستم بدونم تا چه مقدار سنگ فیروزه میشه با خودم از کشور خارج کنم؟و یا انگشتر فیروزه و یا سنگ فیروزه تراش خورده ویا تراش نخورده آیا تفاوتی میکنه؟
  و اگه امکانش نیست میخواستم بدونم تعرفه گمرک چقدره که به صورت قانونی اقدام کنم.
  ممنونم از پاسخگویی خوبتون

  پاسخ
  • محمد ایراف
   محمد ایراف گفته:

   با سلام
   اگر مقدار سنگ همراه شما زیاد نباشد مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد در غیر این صورت بایستی مراجل قانونی رو طی کنید:
   سنگ فیروزه (Turquoise stone) در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۷۱۰۳۱۰ شناخته می شود.

   پاسخ
 25. حسین کاری
  حسین کاری گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما‌ممنون از سایت کاملتون‌.
  میخواستم بدونم که وارد کردن کلاه کاسکت موتور سیکلت شامل گمرکی میشه یا نه؟اگر کلاه رو بدون کارتون وارد کنیم چی؟قیمت کلاه ۵۰۰ یورو هستش
  اگر گمرکی بخوان بگیرن هزینه ش چقد میشه؟
  ممنون

  پاسخ
 26. Saba
  Saba گفته:

  سلام یکی از اقوام مقدار تقریبا زیادی لباس و کفش برای سوغاتی خریده و همشون هم برند هستند الان اگه با خودش بیاره گمرک می خوره؟ و اینکه از فقط از چند مدل دو سه تا گرفته و اینکه اینا رو تخفیف هفتاد هشتاد درصد خریده چجوری می شه اینو به گمرک ثابت کرد؟

  پاسخ
  • محمد ایراف
   محمد ایراف گفته:

   با سلام و عرض ادب
   در این مواقع بیشتر بستگی به نظر مامور گمرک دارد. معمولا تشخیص نمیدن که برند هست یا نیست؟ اما اینکه تعدادی از یک لباس یا تعدادی از یک نوع کفش هست ممکن هست حالت تجاری براش در نظر گرفته بشه و تعرفه گمرک

   پاسخ
 27. رها
  رها گفته:

  سلام من میخواستم بدانم که سه هفته اینده مسافری از کانادا می اید و همراه خودش میتواند دوتا گوشی دست دوم برای من بیاورد و در فرودگاه هزینه گمرک ان را پرداخت کند ؟

  پاسخ
  • محسن پورقاسمی
   محسن پورقاسمی گفته:

   سلام ممنونم از همراهی ما
   اگر مبدا محصول ایران است باید پروفرما بدهید و صادرات را انجام بدهید و اگر عبور موقت است می توانید بعنوان عبور موقت ثبت نمایید
   با تشکر

   پاسخ
 28. بهرام صفدری
  بهرام صفدری گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  سوال من اینه که یکی از دوستانم دوماه پیش برای من یک گوشی هدیه فرستاده و من اطلاعی از طرح رجیستری نداشتم و سیم کارت فعال روی ان انداخته بودم که یک ماه بعد قطع شده است و بعد از پیگیری متوجه شدم که دیگر امکان ثبت بنام ان پاسپورت وجود ندارد
  حالا یکی از دوستان میخواهد برود کشور عراق من میتونم گوشی را به ان بدهم تا با خود ببرد و در زمان برگشت به نام خودش ثبت کند؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =