ابلاغ مصوبه هیأت وزیران در خصوص مرجع تشخیص ایرانی بودن کالاهای مکشوفه به ظن قاچاق 1401/07/20

ابلاغ مصوبه هیأت وزیران در خصوص مرجع تشخیص ایرانی بودن کالاهای مکشوفه به ظن قاچاق 1401/07/20

مرجع تشخیص ایرانی بودن کالاهای مکشوفه به ظن قاچاق:پیرو بخشنامه شماره 6/102/217735 مورخ 1394/11/14 به پیوست تصویر تصویب نامه محترم هیأت وزیران 128518/ت 59874 هـ مورخ 1401/7/20 موضوع پیشنهاد شماره 01/200482/ص مورخ 1401/2/20 ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استناد تبصره (2) الحاقی ماده (47) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مصوب 1400) مبنی بر ابلاغ آئین نامه اجرایی تبصره (2) مذکور ماده (47) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز جهت آگاهی و هرگونه بهره برداری و اقدام مقتضی ارسال می گردد.

به موجب آیین نامه مذکور، واحدهای شهرستانی برای اظهارنظر در خصوص ایرانی یا خارجی بودن کالاها، حسب مورد به شرح زیر هستند:

  1. در مورد کالاهای حوزه صنعت و معدن و حوزه کشاورزی، به ترتیب.اداره تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و اداره جهادکشاورزی.شهرستان های محل رسیدگی به پرونده های مربوط می باشند.
  2. در مورد کالاهای حوزه سلامت به استثنای مواردی که در صلاحیت وزارت جهادکشاورزی است، حسب مورد دانشگاه علوم پزشکی شهرستان محل رسیدگی به پرونده مربوط و یا شبکه بهداشت و درمان آن، به تشخیص رئیس سازمان غذا و دارو می باشد.
  3. در مورد فلزات گرانبها از قبیل طلا و مصنوعات آن و گوهرسنگ ها، اداره کل استاندارد استان، محل رسیدگی به پرونده مربوط است.

همچنین واحدهای استانی برای اظهار نظر در خصوص ایرانی یا خارجی بودن کالاها که برای رسیدگی به اعتراض نسبت به نظر مشورتی پیش بینی شده اند، حسب مورد عبارتند از:

  1. در مورد کالاهای حوزه صنعت و معدن و حوزه.کشاورزی، به ترتیب اداره کل صنعت، معدن و تجارت و سازمان جهاد کشاورزی استان، محل رسیدگی به.پرونده های مربوط می باشند.
  2. در مورد کالاهای حوزه سلامت، کارگروه فنی کالای حوزه.سلامت استان محل رسیدگی به پرونده های مربوط خواهد بود که به ریاست معاون غذا و داروی دانشگاه.علوم پزشکی استان تشکیل می گردد.

واحد اظهارنظر در خصوص ایرانی یا خارجی بودن فرآورده و مشتقات نفتی و محصول پتروشیمیایی، کارگروه های تعیین ماهیت و تجدیدنظر موضوع دستورالعمل اصلاح و بهبود (ساماندهی) فرآیندهای صادرات، واردات، عبور (ترانزیت) و معاوضه (سوآپ) نفت خام، میعانات گازی و فرآورده ها و مشتقات نفتی در امور گمرکی می باشند که مطابق.دستورالعمل یادشده و این آیین نامه عمل می کنند.

مرجع رسیدگی به پرونده کالای قاچاق مکشوفه می تواند.در صورت وجود دلایل قطعی از قبیل نشان (برند) کالا توأم با اقرار متهم یا صاحب کالا دائر بر خارجی بودن کالا، نسبت به موضوع رسیدگی و رأی مقتضی صادر کند.

در غیر این صورت، چنانچه متهم یا صاحب کالا ادعای تفاوت منشأ کالای.مکشوفه از حیث ایرانی.یا خارجی بودن آن با اطلاعات مندرج در پرونده مربوط را بنماید و شواهد و قرائن مختلف مانند مشخصات ظاهری، لفاف، بسته بندی، علایم تجاری و سایر اسناد ارائه شده توسط او مثل گواهی تولید و صورتحساب (فاکتور) معتبر خرید کالا از تولیدی داخلی دلالت بر صدق اظهارات وی داشته باشد، مرجع یادشده موظف است حسب مورد با توجه به نوع و ماهیت کالا، ضمن ارسال مدارک و مستندات متهم یا صاحب کالا و همچنین مشخصات کالا و سایر اسناد و مدارک موجود و تبیین.اوضاع و احوال قضیه، نسبت به استعلام محرمانه از واحد‌های شهرستانی مربوط و یا کارگروه تعیین ماهیت (مندرج در این آیین نامه) اقدام می کند.

 

ابلاغ مصوبه هیأت وزیران در خصوص مرجع تشخیص ایرانی بودن کالاهای مکشوفه به ظن قاچاق 1401/07/20

 

 

درباره سازمان گمرک ایران بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران به لینک زیر مراجعه نمایید :

فهرست ردیف تعرفه های تجهیزات و ملزومات پزشکی جهت اعمال بند (ز) تبصره...
فهرست ردیف تعرفه های تجهیزات و ملزومات پزشکی جهت اعمال بند (ز) تبصره قانون قانون بودجه
مشاهده وضعیت تولیدی و یا غیر تولیدی بودن ثبت سفارش ها
مشاهده وضعیت تولیدی و یا غیر تولیدی بودن ثبت سفارش ها اعلام وزارت صنعت معدن و تجارت به سازمان ملی...
قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در جلسه.علنی مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۰ مجلس شورای اسلامی...
نحوه ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات محصولات مشمول ماده (٨)
نحوه ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات محصولات مشمول ماده (٨) بخشنامه سازمان توسعه تجارت مبني بر اينكه چنانچه كالاهاي...
دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی
دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی...
افزایش مهلت پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز تاخیر در ارائه اسناد حمل/ترخیص کامیون...
افزایش مهلت پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز تاخیر در ارائه اسناد حمل/ترخیص کامیون های کشنده اطلاعیه بانک سپه موضوع افزایش...
رفع ابهام سازمان امور مالیاتی از معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات
رفع ابهام سازمان امور مالیاتی از معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات رفع ابهام سازمان امور مالیاتی از معافیت مالیاتی...
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها