مقالات صادرات

مقالات واردات

معرفی سامانه یکپارچه مجوزها

سامانه یکپارچه مجوزها زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در راستای رفع مشکلات مرتبط با صدور و استفاده از مجوزهای تجارت خارجی، راه اندازی شد. این سامانه سعی در کاهش یا حذف موارد زیر را دارد:

 • جعل یا مخدوش نمودن مجوزها
 • تشخیص انسانی لزوم یا عدم لزوم مجوز
 • امکان فساد و تأخیر زمانی زیاد در فرآیند ترخیص به علت اصالت سنجی دستی مجوزها
 • امکان استفاده مجدد از یک مجوز
 • بی اطلاعی دستگاه های صدور مجوز از میزان مجوزها توسط واحدهای زیر مجموعه خود
 • بی اطلاعی از عدم ورود کالاهای غیر مجاز
 • امکان استفاده از مجوزها منقضی
 • ایراد خسارت فراوان از طریق عدم وصول حقوق حقه دولت از طریق ورود کالا بدون مجوزهای مورد نیاز
 • شکل گیری خطر امنیت غذایی، دارویی و سلامتی جامعه به صورت غیر مستقیم

راه تقابل با این مشکلات عبارتست از: «حذف کلیه مجوزهای کاغذی و تبادل الکترونیکی داده‌های مجوزها بین سازمان‌های مبدا و مقصد». لازم به ذکر است در هر فرآیند تبادلی بین دو طرف، وجود یک طرف سوم که ذی نفع نباشد ضروری می‌نماید. در فرآیند صدور و استفاده از مجوزهای ورود، ترخیص، صادرات و ترانزیت هم مجموعه‌ای از اطلاعات بین سازمان‌ها و ارگان‌ها مبادله می‌گردد. بنابراین به منظور حفظ منافع طرفین، سامانه‌ای باید طراحی گردد تا به عنوان یک مرکز تبادل داده نقش سوم را ایفا نماید.

اهداف سامانه یکپارچه مجوزها

وجود سامانه یکپارچه مجوزهای الکترونیک در جهت تحقق اهداف زیر است:

 • انتقال داده بین سازمان های مولد و استفاده گر مجوز
 • نظارت سیستماتیک بر امر صدور مجوز ترخیص کالا
 • جلوگیری از جعل مجوزهای واردات، صادرات و ترانزیت با ثبت آنها در یک پایگاه تبادل داده و استعلام استفاده کنندگان مجوز و نهادهای نظارتی در مواقع لزوم
 • سهولت تشخیص صحت مجوز و امضاهای تاییدکنندگان آن توسط کارشناس سازمان استفاده گر و عدم امکان انکار یا جعل امضا
 • غیرفعال گردیدن امضای افراد در صورت انقضای تاریخ مسئولیت یا خروج از سازمان
 • ردیابی کالا در زنجیره تامین

مصوبات قانونی سامانه مجوزها به شرح ذیل می باشد:

آیین نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوبه هیئت وزیران مورخ 1395/04/22 طبق ماده 3 این مصوبه کلیه مجوزهای تجاری بایستی از بستر سامانه جامع تجارت صادر، استفاده و در اختیار سایر سازمان ها و سامانه ها قرار گیرد.

تبصره 2 مصوبه جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با موضوع “راه اندازی سامانه شناسایی کالای قاچاق” با حضور معاون اول، در تاریخ 90/10/03 : بنا به تصمیم هیئت محترم وزیران کلیه وزارتخانه و دستگاه های اجرایی موظفند از تاریخ 90/11/22 تمام مراحل ثبت اطلاعات برای صادرات و صدور مجوز برای واردات کالا و ترخیص کالا از گمرک  و مراحل نظارت و بازرسی را از طریق سامانه جامع نرم افزار شناسایی انجام دهند.

نحوه ثبت نام

سامانه مجوزات زیر نظر وزارت صنعت معدن و تجارت در جهت رفع مشکلاتی که در ارتباط با صدور و استفاده از مجوزهای تجارت خارجی وجود دارد. این سامانه در جهت رفع امکان جعل یا مخدوش نمودن مجوزها و کاهش خطاهای انسانی و جلوگیری از فساد موردی یا ساختاریافته و مشکلات فنی از جمله استفاده چندباره از مجوزها و تداخل های سازمان های درگیر در تجارت خارجی راه اندازی گردید. در این سامانه کلیه فرآیندهای کاغذی و سنتی حذف و مبادلات به صورت الکترونیکی بین داده های سازمان‌های مرتبط در جهت صدور مجوزات انجام می گردد.

در این سامانه تمامی اطلاعات به صورت سیستماتیک بین سازمان‌ها و استفاده کنندگان از مجوزات تبادل می گردد. و با ایجاد سهولت برای ذی نفعان هزینه های مستقیم و غیر مستقیم اخذ مجوزات را برای استفاده کنندگان کاهش میدهد. و سرعت و دقت کاری را افزایش می یابد.

مراحل کار :

 • از طریق مرورگر google chrome به آدرس وب سایت ir وارد شوید.
 • به صورت زیر فایل های مورد نظر را جهت نصب نرم افزار در کامپیوتر خود دانلود نمایید (حجم فایل حدود 112 کیلوبایت است).

شما برای نصب نرم افزار سامانه یکپارچه مجوزها نیاز به نرم افزار Net Framework دارید. 

در عصر کنونی سرعت عمل و  تسهیل در انجام امور مهم ترین شاخص در تعیین میزان رضایت ذی نفعان و مصرف کنندگان می باشد. همچنین در جهت کاهش فساد اداری و تخلافات تجاری ضوابط سخت گیرانه بر همه بازرگانان اعمال می گردد. که موجب طولانی شدن فرایندهای تجاری و ایجاد هزینه فرصت های زیادی برای آنها خواهد بود. طبق موضوع بند (ت) ماده 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز این وزارتخانه موظف است، با همکاری اتاق بازرگانی، صدور، تمدید و ابطال کارت های بازرگانی را با هدف پیشگیری از بروز تخلفات و قاچاق کالا و ارز ساماندهی نماید.

ذیل ماده 4 آیین نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مذکور نیز کارکرد سامانه ((کنترل رشته و میزان فعالیت کارت‌های بازرگانی متناسب با رتبه اعتباری هر بازرگان)) بیان شده است. این وزارتخانه موظف به تهیه، تنظیم و اعلام شاخص‌های موردنیاز است. بر این اساس دستورالعمل مربوط پس از دریافت و اعمال نظرات دستگاه‌های ذی ربط، طی نامه شماره 121942/60 مورخ 1397/05/10 به وزرای امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و رؤسای اتاق‌های بازرگانی و تعاون ابلاغ شده است.

 • فایل zip را دانلود نموده و از حالت فشرده خارج نمایید.
 • فایل داخلی را در مسیر تعیین شده نصب نمایید.
راه های ارتباطی با سامانه یکپارچه مجوزها
نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
شرایط تصدیق گواهی بهداشت مورد پذیرش برای کالاهای وارداتی ‌🔵 سازمان غذا و دارو دستورالعمل جدید لگالایز.کالاهای وارداتی را اعلام...
تاریخ انتشار : 11 ساعت قبل
فهرست تجمیعی 548 شرکت فعال اقتصادی برگزیده گمرکی (AEO) ابلاغ فهرست تجمیعی 548 عنوان شرکت های.فعال اقتصادی برگزیده گمرکی (AEO)...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
ابلاغ سهمیه مسافری سال 1403 به مناطق آزاد تجاری-صنعتی ابلاغ سهمیه مسافری سال 1403 مناطق آزاد تجاری صنعتی بصورت علی...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
فیلم آموزشی نحوه تخصیص ارز برای واردات در سال 1403
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
لزوم صدور گواهی مبدا برای محصولات سبزی و صیفی با عنایت به جلسه شورای.معاونین مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ و مصوبات جلسه روز...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
جزئیاتی از شیوه جدید رفع تعهد ارزی/ صادرات تا سقف یک میلیون دلار از رفع تعهد ارزی معاف می شود...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما