خدمات تخصصی

مقالات تخصصی

سامانه صدور مجوزهای استاندارد ایران

معرفی سازمان استاندارد ایران

در راستای تصویب نامه ۱۵۰ و دومین جلسه شورای عالی اداری در تاریخ ۱۳۹۰/۷/۲۴ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به سازمان ملی استاندارد ایران تغییر نام داد و زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری قرار گرفت.سازمان ملی استاندارد به عنوان متولی تدوین استاندارد در حوزه های مختلف تولید و خدمات در کشور  تا کنون بیش از ۲۷ هزار عنوان استاندارد ملی را تاکنون تدوین کرده است.

بخشی از ماموریت‌ها و وظایف مرتبط سازمان در چهارچوب ماده (۳) و تبصره‌های (۱) و (۳) قانون به شرح زیر می‌باشد:

تبصره ۲ ماده ۷

سازمان ملی استاندارد ایران به‌ عنوان تنها مرجع رسمی اعطای نشان حلال موظف است به‌ منظور حصول اطمینان از انطباق استانداردهای حلال با موازین فقه اسلامی و نظارت بر اجرای آن

تبصره

سازمان می‌ تواند جهت تسریع در روند واردات کالاهایی که بر روی آنها توسط دستگاه های تخصصی تأیید صلاحیت‌ شده، آزمایش کیفی انجام می‌شود، با دستگاههای مزبور هماهنگی لازم و اقدام مشترک به‌عمل آورد.

ساماندهی ساختار نظام مدیریت کیفیت واردات و صادرات کشور با هدف رفع موانع فنی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوطه بررسی و تشخیص اولویت‌های استاندار سازی در حوزه نیازهای داخلی، صادراتی و وارداتی کشور.

ماده ۸ : نهادهای اعتباردهی که به‌صورت مستقل از فعالیت‌های استانداردسازی فعالیت می‌کنند در چهارچوب الزامات بین‌المللی موظف به تأیید صلاحیت مؤسسات ارزیابی انطباق در جهت پذیرش گواهینامه‌های صادره در سطوح بین‌المللی می‌باشند.

تبصره ۲ ماده ۱۴: کیفیت مواد و کالاهای وارداتی بر حسب ضرورت و اولویت و توجه به مسائل سلامت، ایمنی، بهداشتی، زیست‌ محیطی و اقتصادی باید با استانداردهای ملی و یا استانداردهای معتبر و ضوابط فنی مورد قبول سازمان منطبق باشد. مدت زمان شمول استاندارد اجباری برای کالاهای وارداتی و اولویت مواد و کالاها را شورای‌عالی استاندارد تعیین می‌کند.

ماده۱۷ :یکی از وظایف سازمان، ارزیابی انطباق کالاهای ساخت داخل، وارداتی و نیز خدماتی که از لحاظ ایمنی، بهداشت و سلامت عمومی است با همکاری نهادهای ارزیابی انطباق تایید صلاحیت‌شده اقدام و نتایج حاصل را جهت اطلاع عموم و مراجع ذی‌ ربط اعلام کند.

ماده۲۸: به‌منظور بهره‌گیری از جدیدترین استانداردهای جهانی در راستای رشد و توسعه بنگاه های اقتصادی کشور، سازمان می تواند راهکارهای لازم را جهت تصویب به شورای‌عالی استاندارد پیشنهاد  نماید.

ماده۲۹: سازمان موظف است از طریق توسعه استانداردهای پژوهش‌محور در جهت ارتقای کیفیت تولیدات صنعتی در سطح استانداردهای پیشرفته و ورود رقابت‌پذیر جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبادلات بین‌المللی با بهره‌گیری از اساتید برجسته و نخبگان علمی و فنی کشور در عرصه استانداردسازی، موجبات ارتقای کیفی محصولات با فناوری بالا در راستای نیل به اهداف توسعه و پیشرفت کشور را فراهم کند.

معرفی سامانه صدور مجوز کالاهای صادراتی و وارداتی

سامانه صدور مجوزهای کالاهای صادراتی و وارداتی در جهت صدور گواهی انطباق کالاهای صادراتی و وارداتی مشمول استاندارد اجباری زیر نظر سازمان استاندارد ایران راه اندازی شده است.

امکانات سامانه صدور استاندارد:

خدمات سامانه صدور استاندارد:

ذی نفعان سامانه گواهینامه کالاهای صادراتی و وارداتی سازمان ملی استاندارد:

راهنمای تصویری سامانه ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی و وارداتی

صفحه اصلی سامانه به نشانی https://coc.isiri.gov.ir/

آموزش مدیریت گواهینامه ثبت برند / کالا

فعال سازی از طریق پروفایل شرکت های بازرسی

انتخاب پرونده کاری در پروفایل شرکت بازرسی

نحوه ثبت گواهینامه جدید

نحوه انتخاب ثبت کالا در سازمان ملی استاندارد

نحوه ثبت بررسی و تایید گواهینامه

تایید نهایی و موفقیت در ثبت گواهینامه

جهت پرداخت الکترونیکی کارمزد ثبت و صدور گواهینامه صادرات کالا در سازمان استاندارد به درگاه پرداخت الکترونیکی این سازمان به نشانی https://coc.isiri.gov.ir/payment.aspx وارد شده و مطابق تصویر پس از ورود اطلاعات و تایید پرداخت خود را انجام دهید.

معرفی شیوه نامه ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی

هدف از تدوین این شیوه نامه تعیین روش های ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی مشمول رعایت مقررات استاندارد اجباری می باشد.

مسئولیت اجرای این شیوه نامه بر عهده ادارات کل استاندارد استان ها و شرکت های بازرسی کالا تایید صلاحیت شده بوده و نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی می باشد.

قوانین و مقررات مرتبط به شیوه نامه ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی

۴-۱ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب ۱۹۹۶
۴-۲ قانون مقررات صادرات و واردات وآیین نامه اجرایی آن
۴-۳ قانون امور گمرکی وآیین نامه اجرایی آن

۴-۴ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وآیین نامه اجرایی آن
۴-۵ مصوبات شورای عالی استاندارد

کالاهای صادراتی که بر اساس مصوبات شورای عالی استاندارد مشمول مقررات استاندارد اجباری می گردند از این پس به جهت رعایت اختصار، کالاهای مشمول استاندارد نامیده می شوند. فهرست کالاهای صادراتی مشمول استاندارد بر روی پورتال سازمان ملی استاندارد ایران به نشانی Www.isiri.gov.ir  (قسمت صادرات و واردات) قابل دسترس می باشد.

گواهینامه ثبت کالایی صادراتی چیست؟

سندی است که نشان دهنده ثبت کالای صادراتی با نام صادر کننده، کشور هدف و نشان تجاری مشخص در سازمان می باشد.

ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی بر اساس استاندارد ملی ایران با نشان استاندارد ملی ایران برای صادرات کالاهای موضوع بند ۵-۲ که دارای پروانه کاربرد نشان استاندارد معتبر می باشند. و نیازی به اخذ گواهینامه انطباق صادراتی از اداره کل استان نمی باشد.

گمرکات جهت احراز اصالت پروانه های کاربرد نشان استاندارد می توانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان  و یا استعلام از اداره کل استاندارد محل صدور کالا یا محل صدور پروانه یا سامانه پیامکی ۱۱۱۱۱۵۱۷ اقدام نمایند.

در صورت درخواست متقاضی جهت دریافت گواهینامه انطباق صادراتی برای این کالا ها، ادارات کل می توانند پس از بررسی و احراز اصالت و اعتبار پروانه کاربرد نشان استاندارد، نسبت به صدور گواهی انطباق اقدام نمایند.

در صورتی که صادرکننده بخواهد کالای دارای نشان استاندارد را با نام تجاری متفاوتی ( غیر از نام تجاری مندرج در پروانه کاربرد ) صادر نماید. باید نسبت به اعلام موضوع در اداره کل محل تولید اقدام نموده و با ارائه تعهد عدم استفاده از نام های تجاری دیگران، مجوز الزام را دریافت نماید.

فرایند ثبت گواهینامه برند صادراتی

روش های صدور گواهینامه انطباق کالا ( سازمان ملی استاندارد )

نمودار گردش کار صدور گواهینامه انطباق از طریق ارزیابی کالا در مبدأ

نمودار گردش کار صدور گواهینامه ارزیابی انطباق از طریق ارزیابی کالا در مقصد

نمودار گردش کار صدور گواهینامه انطباق از طریق ثبت کالا و ثبت نام و نشان تجاری

نمودار گردش کار صدور گواهینامه انطباق از طریق ثبت کالا و ثبت نام و نشان تجاری

نمودار گردش کار صدور گواهینامه انطباق از طریق سایر روش های ارزیابی انطباق

اداره کل استاندارد دفتر انطباق استانداردهای وارداتی روشهای مختلفی را جهت ارزیابی انطباق کالاهای وارداتی با استانداردهای داخلی و بین المللی دارد .

معرفی انطباق روش های ارزیابی کالاهای وارداتی

نمودارفرایند ثبت کالای وارداتی

راهنمای ثبت درخواست مجوزهای ترخیص در سامانه جامع تجارت

یکی از مهم ترین بخش های ترخیص کالا در گمرکات اخذ مجوزات مورد نیاز از دستگاه های مربوطه می باشد. در این راستا راهنمای ثبت درخواست در سامانه جامع تجارت و ارتباط آن با سازمان استاندارد را به شما ارائه خواهیم داد.

پس از ثبت درخواست در سامانه جامع تجارت و ارجاع آن به سازمان استاندارد جهت ارزیابی وضعیت شما چند حالت مختلف خواهد داشت:

  1. رد درخواست توسط سازمان مجوز دهنده: هنگامی که درخواست شما به دلایل مختلف توسط سازمان مجوزدهنده رد می شود.
  2. تایید شده: هنگامی که وضعیت کالا توسط سازمان مجوز دهنده بررسی و مورد تایید قرار بگیرد.

لیست شرکت های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد

بانک های اطلاعاتی سازمان ملی استاندارد

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اصلاح عوارض جو وارداتی پیرو ابلاغیه شماره ١۴٠٣/۵۴۶۹۸٢ مورخ ١۴٠٣/٠۴/٢٠ موضوع عوارض جداول ۵ و ١۶ قانون بودجه سال ١۴٠٣...
تاریخ انتشار : 16 دقیقه قبل
اصلاح دستورالعمل ضمانت نامه های بانکی 🟠تعدیل حد ضمانتنامه های بانکی به جهت تأمین حقوق ورودی به مبلغ بیش ۱.۵...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
آیین نامه اجرایی واردات خودروهای کارکرده 🔹سن خودروها باید بین ۳ تا ۵ سال باشد. 🔹خودرو بدون ثبت سفارش اجازه...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
ممنوعیت صادرات آرد ذرت و بلغور ذرت با توجه به شمولیت ارز حمایتی برای واردات ذرت، به استناد مفاد بند...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل
*شماره تعرفه های مجاز برای ثبت‌سفارش توسط بازرگانان و واحدهای تولیدی وزارت صمت* 📣 قابل توجه کاربران محترم.سامانه جامع تجارت...
تاریخ انتشار : 6 روز قبل
فهرست ماشین آلات راهسازی معدنی دارای تاییدیه – ویرایش تیر ماه ۱۴۰۳ یادآوری ۱ – در صورتی که ماشین راه...
تاریخ انتشار : 6 روز قبل
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما