سامانه نیما

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

معرفی سامانه نیما : سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی

 

سامانه نظام یکپارچهٔ معاملات ارزی که به اختصار سامانه نیما نام گرفته‌ است از تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ به صورت آزمایشی و به شکل رسمی از تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۷ شروع به کار کرد. این سامانه بستری امن برای برای خرید و فروش ارز است.

 

بازرگانان درخواست‌های غیربانکی خود را برای تأمین ارز در سامانه‌ی جامع تجارت ثبت می‌کنند سپس این درخواست به شکل خودکار به سامانه نیما می‌شود و سپس این درخواست برای صرافی‌ها قابل مشاهده می‌شود.

نحوه خرید ارز توسط صرافی ها در سامانه نیما

 

جهت ثبت نام / ورود به سامانه نیما کلیک کنید.

برای مشاهده اطلاعات تماس با مرکز پشتیبانی سامانه نیما کلیک کنید.

 

بانک مرکزی بهمن‌ماه سال گذشته با راه‌اندازی سامانه‌ی « نیما»، مقدمات سامان‌ بخشیدن به بازار ارز کشور را فراهم کرد. سامانه‌ی نیما درواقع مخفف عبارت « نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی» محسوب می‌شود و با هدف تسهیل تأمین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز راه‌اندازی شده است.
سامانه‌ی یادشده بدین منظور طراحی شده تا متقاضیان خرید ارز بتوانند درخواست خود را در یک بستر یکپارچه در اختیار فروشندگان ارز قرار دهند و فروشنده‌ای که تمایل به ارائه‌ی خدمات دارد، بتواند در بستری سالم و رقابتی، پیشنهاد خریدار ارز را پاسخ دهد. سامانه‌ی نیما در واقع بستری آنلاین برای خرید و فروش ارز است.

بازرگانان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ی جامع تجارت، درخواست خود را برای تأمین ارز ثبت سفارش‌های غیربانکی ثبت کنند. پس از ثبت سفارش و با توجه به هماهنگی صورت‌گرفته بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت، این درخواست به‌صورت خودکار و برخط به سامانه‌ی نیما انتقال پیدا می‌کند و در نتیجه درخواست خرید ارز بازرگانان توسط صرافی‌ها مشاهده می‌شود و در صرافی‌ها می‌توانند پیشنهاد خود را ارائه کنند. سامانه نیما در واقع بستری آنلاین برای خرید و فروش ارز است

روش های تأمین ارز

به‌صورت کلی فرایند تأمین ارز مورد نیاز واردکنندگان کالا و متقاضیان ارز به دو روش صورت می‌پذیرد. یکی از روش‌های مورد نظر از طریق بانکی است که طی آن واردکننده ثبت سفارش را انجام می‌دهد و بانک مرکزی از طریق پرتال ارزی، ارز را تأمین می‌کند و از طریق روابط بین کارگزاری بانک‌های ایران و سایر کشور‌ها، پرداخت‌ها به فروشندگان خارجی صورت می‌پذیرد.

شیوه‌ی دیگر، تأمین ارز غیر بانکی است که در آن سیستم بانکی دخالت ندارد و صرافی‌ها به‌عنوان مهره‌ی اصلی در تبادل پول ایفای نقش می‌کنند. بانک مرکزی روش غیربانکی برای تأمین و انتقال ارز را زایید‌ه‌ی تحریم‌های بانکی اعلام کرده است.

متقاضیان خرید ارز به طریق غیر بانکی می‌توانند با استفاده از سامانه‌ی نیما اقدام به ثبت درخواست کنند و سپس در صورت پیشنهاد از سوی صرافی‌ها برای ارائه‌ی خدمات، گزینه‌های موجود را مشاهده و از بین پیشنهادات ارائه‌شده، مورد مطلوب را انتخاب کنند.

 

سامانه‌ی نیما به‌عنوان حلقه‌ی مفقوده بین سامانه‌ی جامع تجارت و سامانه‌ی پنجره‌ی واحد تجارت فرامرزی ایفای نقش می‌کند.

 

نحوه فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما

 

مزایای سامانه نیما

یکی دیگر از مزایای استفاده از سامانه‌ی نیما، دسترسی تجار به طیف گسترده‌ای از صرافی‌های بانکی و تضامنی است و از این‌ رو نیما می‌تواند رقابت سالمی بین صرافی‌های موجود در این سیستم ایجاد کند.
اهمیت سامانه‌ی نیما پس از یکسان‌سازی نرخ ارز توسط دولت از تاریخ ۲۱ فروردین سال جاری بیش از پیش افزایش پیدا کرده است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط بانک مرکزی، واردکنندگان و صادرکنندگان کالا به ترتیب برای تأمین ارز مورد نیاز برای ورود کالا پس از ثبت سفارش و همچنین فروش ارز حاصل از صادرات کالا باید از سامانه‌ی نیما استفاده کنند.

سامانه‌ی نیما از تاریخ ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ کار خود را به‌صورت آزمایشی آغاز کرده بود؛ اما این رسما از تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۷ شروع به کار کرد. بانک مرکزی اعلام کرده است که در نظام ارزی جدید و با بهره‌گیری از نظام یکپارچه معاملات ارزی یا همان نیما، هیچ واردات رسمی و قانونی بدون رصد و تأیید بانک مرکزی در خصوص جنبه‌های ارزی آن قابل انجام نیست.

دکتر ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی، اعلام کرده عدم تعیین تکلیف حساب سرمایه و آزاد بودن ضمنی آن، زمینه‌ساز خروج سرمایه در مقادیر بزرگ شده است. خروج ارزی که در ازای آن هیچ کالا و خدمتی به کشور عرضه نمی‌شود، یک عارضه و مخاطره بزرگ است.

همچنین باید به قاچاق گسترده‌ی کالا اشاره کرد که طی آن کالاهای غیر مجاز یا اقلام مجاز بدون پرداخت حقوق تعیین‌شده گمرکی و ضوابط وارد کشور می‌شوند.

نحوه خرید ارز واردات کالا در سامانه نیما

بنا بر اطلاعات ولی‌الله سیف، سامانه‌ی نیما چهار بازیگر اصلی دارد:

 • واردکنندگان کالا و خدمات به‌عنوان متقاضیان ارز

 • صادرکنندگان کالا و خدمات (شامل دولت به‌عنوان صادرکننده‌ی نفت) به‌عنوان عرضه‌کننده‌‌ی ارز

 • واسطه‌گران شامل بانک‌ها و صرافی‌ها که منابع را از سمت عرضه‌کنندگان به متقاضیان هدایت می‌کنند

 • سیاستگذار که بر اساس پیش‌بینی منابع و مصارف، نرخ، دامنه‌ی آزادی نرخ، اولویت‌ها و سقف مصارف را از طریق سامانه کنترل می‌کند

سامانه‌ی نیما سه ویژگی اصلی دارد؛ این سامانه داده‌ها و اطلاعات کامل و واقعی از عرضه و تقاضای ارز را فراهم می‌کند. همچنین باید به فرایند تأمین منابع و تخصیص مصارف ارزی در یک ساختار یکپارچه‌ اشاره کرد.
در نهایت سامانه‌ی نیما علاوه بر پوشش نیازمند‌های کلان مربوط به تجارت، قابلیت پوشش نیازهای خرد مردم نظیر ارزهای مسافرتی، درمانی و دانشجویی را هم دارا است.

 

مشاهده نرخ لحظه ای ارز در سامانه سنا
https://www.sanarate.ir/ https://www.sanarate.ir/

 

نرخ‌های میانگین موزون سنا بیانگر میانگین وزنی نرخ خرید و فروش ارزبر مبنای معاملات ثبت شده در ” سامانه نظارت ارز (سنا) ” توسط بانک ها و صرافی‌های مجاز کل کشور است

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با :

 • آشنایی بیشتر با مصارف ارزی در سنا؛
 • مروری بر مقررات صادره ارزی در سال ۹۷؛
 • کشف فرصت‌های سامانه نیما؛
 • نیما چیست و با سنا چه فرقی می کند؟
 • آشنایی با نحوهء عملکرد نیما و تحلیل گزارشات
 • چگونه در خرید ارز از صادرکنندگان موفق‌تر عمل کنیم؟ بررسی رفتار طرف عرضه در چهار سطح؛
 • تفاوت خرید ارز صادرکنندگان در سامانه سنا و نیما در چیست؟ نحوه خرید و فروش ارزهای معاف صادرکنندگان بر اساس آخرین تغییرات؛
 • چند نکته راجع به تامین ارزهای نیمایی؛
 • بررسی رفتار طرف تقاضا با سه اولویت؛
 • تحلیل و پالایش داده‌ها در نیما، تعیین راهبرد نیمایی صرافی‌ها و ارزیابی عملکرد؛

در زیر دو سامانه سنا و نیما و تفاوت این دو سامانه با یکدیگر توضیح داده شده است:

سامانه سنا

این سامانه درگاهی است که در صرافی ها باید معاملات روزانه ارزی شان را در آن ثبت کنند. این سامانه در آدرس اینترنتی https://www.cbifs.com/sana در دسترس است. اطلاعیه صرافان موظف به ثبت تمامی معاملات ارزی‌شان در سنا یا سامانه نظارت ارز شده‌اند و چنانچه تخلفی از آن ها سر بزند یا بخواهند از ثبت معاملاتشان امتناع کنند با برخورد بانک مرکزی مواجه می‌شوند.

مزایای سامانه سنا

خــریـد و فروش ایـنـتـرنـتی ارز،‌ حسابداری، خزانه‌داری، دسترسی آنلاین به حساب بانکی و امکان گرفتن قیمت تمام‌شده بخش‌های مختلف این نرم‌افزار را تشکیل می‌دهند. با فعال شدن تمامی بخش‌های سامانه نظارت ارز، صرافی می‌تواند علاوه بر گرفتن قیمت تمام‌شده و تعریف سود و زیان معامله‌هایش، با اتصال به بانکی که در آنجا صاحب‌ حساب است عملیات برداشت و واریز وجه را نیز انجام دهد.

سامانه نیما 

نیما که همان نظام یکپارچه معاملات ارزی است و برای اینکه خریداران و فروشندگان بتوانند به راحتی ارز را تامین کنند، توسط بانک مرکزی راه اندازی شده و فعالیت خود را شروع کرده است. خریداران و فروشندگان به وسیله این سامانه می توانند در محیط الکترونیک، فرآیندهای ارزی خود را با توجه به نیازهایشان انجام بدهند.

در اولین گام همه ی صرافی ها به عنوان فروشنده ارز و وارد کننده برای تامین نمودن ارز کالاهای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز به شمار می روند.

این سامانه (سامانه نیما) برای سیاست گذاران مدیریت بازار ارز را فراهم نموده و همچنین برای متقاضیان ارز امکان فعالیت های روشن و دقیق را محیا کرده است. در صورتی بازرگان ها می خواهند سفارش های غیربانکیشان را ثبت کنند باید به سامانه جامع تجارت مراجعه نمایند. سامانه نیمه توسط بانک مرکزی راه اندازی شده تا هرگونه فعالیت در جهت تامین ارز و سفارش های غیر بانکی به راحتی انجام شود.

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

52 پاسخ
 1. شعبان زاده
  شعبان زاده گفته:

  با عرض سلام و احترام لطفا راهنمایی بفرمایید در کدام منو میتوان برای رفع تعهد ناشی از ارز فروش صادراتی سال ۱۳۹۸ اطلاعات را وارد نمود با تشکر

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   شما می بایست از بخش عملیات ارزی یکی از روشهای فروش ارز، واگذاری پروانه صادراتی و … یکی را انتخاب نموده و فرآیند مرتبط را طی کنید
   با تشکر

   پاسخ
 2. شرکت پلیمرپیشه جنوب
  شرکت پلیمرپیشه جنوب گفته:

  با سلام لطفا راهنمایی بفرمائید جهت بازگشت ارز حاصل از صادرات سال های ۹۷ و ۹۸ که اظهار نامه صادرات بدون انتقال ارز ثبت شده چه اقدامی باید انجام بدیم با تشکر

  پاسخ
 3. کریمی
  کریمی گفته:

  با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید آرشیو نرخ ارز نیمایی در کدام وب سایت قابل مشاهده است ؟ آیا به همون سایت سنا میتوان استناد کرد یا خیر ؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   نرخ نیما در سامانه سنا منتشر می شود
   و نرخ ای موجود و قدیمی در حقیقت همان آرشیو نرخ نیما در طی سالها گذشته است

   پاسخ
 4. کامران صفوی
  کامران صفوی گفته:

  با سلام
  مقداری ارز بصورت شخصی با خود‌حمل کرده و به کشور وارد کرده ام و در شرکتی در بخش خصوصی سرمایه گذاری نموده ام.
  چگونه میتوانم برای ارزی که وارد کرده ام اسناد و مدارکی داشته باشم که ارز وارداتی من شامل قاچاق ارز بصورت واردات نشود؟
  با تشکر

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   مسافر باید به گمرک مراجعه و ارز همراه خود را اظهار کند. (تشریفات اظهار، اخد کد و مراجعه به بانک ملی بر اساس مفاد دستور العمل خواهد بود). در این موارد میزان ارز وارداتی شما توسط گمرک بررسی و تایید می شود.
   در صورتی که شما قبلا ارز قابل مشاهده خود را به گمرک اعلام نکرده باشید، شما برای سرمایه گذاری می بایست به سازمان سرمایه گذاری خارجی مراجعه نمایید و مراحل مرتبط را طی نموده و اسناد لازم را ارائه نمایید

   پاسخ
 5. مجتبی آصفی
  مجتبی آصفی گفته:

  با سلام من باری بعنوان نمونه به کره جنوبی ارسال کردم که به مبلغ ۲۷۳ دلار بوده با توجه به مبلغ کم و مشکلات ارسال و یا دریافت مبلغ مورد نظر هم دریافت نگردید حالا از بانک مرکزی نامه عدم ایفای تعهد برگشت ارز دریافت کردم و تعلیق کارت بازرگانی خواهشمندم راهنمایی کنید چطور مشکل را باید حل کنم

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   واقعا کارت شما تعلیق شذه است به خاطر این مبلغ؟!!!!!
   لطفا به سازمان توسعه تجارت ایران، دفتر خدمات بازرگانی مراجعه فرمایید. (محل نمایشگاههای دائمی ایران)
   یا از طریق اتاق بازرگان ایران اطلاعات خود را برای سازمان توسعه تجارت ارسال نمایید

   پاسخ
 6. پژمان صوفي
  پژمان صوفي گفته:

  سلام
  ما ٧٠٪؜ ارز صادراتي خود را در سامانه نيما به فروش رسانديم و از طرف ما و صرافي ختم معامله ثبت گرديد ولي هنوز ان مقدار از تعهدات ما (كه در بانك مركزي ثبت شده )كسر نگرديده و تعهدات به صورت مبلغ اوليه درج شده
  علت چيست؟
  با تشكر

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   سلام
   بروز رسانی اطلاعات با تاخیر انجام می شود
   در صورتی که مشکلی بود از طریق صرافی یا بانک عامل خود موضوع را پیگیری فرمایید

   پاسخ
 7. صمدی
  صمدی گفته:

  سلام
  وقت شما بخیر
  پیرو دستورالعمل بازگشت ارز بانک مرکزی، صادرات من سال ۹۷ به کشور افغانستان و بصورت ریالی بوده
  ممکنه بفرمایید چطور میتونم سقف یورویی رو محاسبه کنم تا مراحل پرداختش رو انجام بدم؟

  پاسخ
 8. امیر
  امیر گفته:

  سلام وقت شما بخیر
  بنده صادر کننده خرد هستم ، و میخواستم بدونم مبالغ خرد هم در سامانه نیما فروش میشه و کمترین مبلغ قابل فروش چقدر هست؟ دوم آیا صرافی جدا از مبلغ پیشنهادی خرید، کارمزد هم کسر میکنن از حواله؟ و سوم چون ما قبل از ارسال بار پول رو دریافت میکنیم و برای فعالیت در سامانه نیما نیاز به شماره کوتاژ هست، آیا میشه اگر معامله مون صورت نگرفت کوتاژ رو حذف کنیم یا اگر شرایط معامله مون تغییر کرد اون رو ویرایش کنیم؟
  باتشکر

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   در سامانه نیما محدودیت مبلغی مشاهده نشده است و می توانید هر مبلغی را در این سامانه ثبت کنید.
   کارگزاری بابت خدمات خود و انتقال وجه و حواله جات مبلغ کارمزد خود را اخذ می کند و در این خصوص می بایست شما بهترین کارگزاری ممکن را با جستجو انتخاب نمایید.
   منظورتون از سوال دوم رو متوجه نشدیم. شما پول را دریافت کرده و گوتاژ صادراتی را در دست دارید. خوب اگر معامله نشد یعنی بار صادراتی را میخواهید به کشور بازگردانید؟ در هر صورت در نظر داشته باشید تا قبل از انجام معامله در سامانه نیما، شما می توانید موارد مد نظر خود را ویرایش نمایید

   پاسخ
   • امیر
    امیر گفته:

    منظور بنده این هست که خریدار تمایل پرداخت وجه رو اعلام میکنه و من هم مطابق توافق برای اون کوتاژ صادر میکنم و از صرافی تقاضا شماره حساب میکنم ، اما به هر دلیلی اون پرداخت رو انجام نمیده ، بعد میشه کل این پروسه رو حذف کرد؟

    پاسخ
 9. امیر
  امیر گفته:

  منظور بنده این هست که من با خریدار توافق میکنم که پول رو به حساب درخواستی واریز کنه و بعد طبق توافق کوتاژ رو صادر میکنم و بعد تقاضا شماره حساب از صرافی رو انجام میدم اما خریدار به هر دلیلی پول رو واریز نمیکنه، آیا میشه کل این پروسه رو از سامانه نیما حذف کرد؟
  با تشکر

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   خوب شما بهتر است اول صبر کنید تا پول به حساب شما واریز شود بعد در سامانه اطلاعات را ثبت نمایید تا دچار مشکل ویرایش و …نشوید.

   پاسخ
 10. میری
  میری گفته:

  سلام
  این امکان وجود دارد که ارز نیمایی را به حساب شخصی در خارج از کشور واریز کنیم؟ یعنی حسابی که صاحب آن صادرکننده پروفرما نیست

  به خاطر اینکه منتظر فرآیند ثبت سفارش و تخصیص ارز نمانیم، می خواهیم خودمان با حواله آزاد با فروشنده خارجی تسویه کنیم و بارگیری انجام شود و تا زمان رسیدن بار هم ثبت سفارش و تخصیص می آِد، و بعد که تخصیص ارز آمد، ارز را به حساب خودمان در خارج کشور بزنیم و به نحوی مصرفش کنیم. آیا در این صورتی مشکل قانونی یا منع قانونی پیش می آید؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   بله امکانپذیر است
   در شرایط تحریمی بسیاری از بازرگانان پول را از طریق انتقال به چند حساب به فروشنده میرسانند از این رو بانک سخت گیری خاصی در این خصوص ندارد

   پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   اگر ارز دریافتی شما در مقابل صادرات خود یا دیگران است شما نیاز به ثبت اطلاعات کوتاژ صادراتی دارید در غیر اینصورت نیازی به ثبت آن ندارید

   پاسخ
 11. وحید
  وحید گفته:

  سلام وقت بخیر
  بنده ارز حاصل از صادرات رو به صورت اسکناس دریافت میکنم، چطور میتونم رفع تعهد ارزی در سامانه نیما انجام دهم؟

  پاسخ
 12. Elen
  Elen گفته:

  سلام .برای واردات کالا ارز نیمایی از صرافی گرفتم و کالا را وارد کردم اظهارنامه را به نرخ رسمی روز اظهار کردم .کالا در انبار خسارت دیده . خسارت را با چه نرخی حساب میکنند نرخ نیمایی یا دولتی…

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   خسارت با ارزش نیمایی محاسبه می شود.
   نرخ ارز گمرکی در حال حاضر با توجه به اینکه اختلاف زیادی با دلار بازار دارد مبنای محاسبات نیست و ارزیابان این موضوع را می دانند.
   البته به میزان پوشش بیمه شما هم بستگی دارد.

   پاسخ
 13. سعید
  سعید گفته:

  سلام و عرض خسته نباشین.
  ما شرکت تولیدی هستیم و اخیرا صادرات به عراق داشتیم لیکن ارز حاصل از صادرات را به بصورت ریال در داخل دریافت کردیم.
  لطفا راهنمایی بفرمایین آیا تعهدی ارزی برای ما همچنان وجود دارد و اینکه رفع تعهد ارزی به چه صورت خواهد بود؟
  با سپاس

  پاسخ
 14. علی
  علی گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  ما شرکت تولیدی هستیم، برای واردات مواد اولیه مورد نیاز واحد تحقیق و توسعه که معمولا ارزش زیادی هم ندارن، تصمیم به واردات به صورت پته گرفتیم که حداقل زمان زیادی صرف این کار نشه، با توجه به این که در این حالت نیازی به ثبت سفارش نیست، خرید و انتقال ارز رو به چه صورتی باید انجام بدیم؟

  پاسخ
 15. میثم سحرخیز
  میثم سحرخیز گفته:

  با سلام. بنده دانشجو هستم و از تمامی دوستان خواهش میکنم مرا در خرید روبل روسیه به قیمت بانک مرکزی راهنمایی کنید. با قیمت آزاد بیرون قادر به تامین روبل نیستم. خواهش میکنم منو راهنمایی کنید. متشکرم.

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام
   در خصوص خرید ارز از سیستم بانک مرکزی اطلاعات کاملی نداریم ولیکن تخصیص این ارز منوط به تایید وزارت علوم است و به سختی نیز تخصیص می یابد

   پاسخ
 16. محمد پویا
  محمد پویا گفته:

  با سلام. بنده در خرداد امسال طی دو فقره واریزی تقاضای حواله ۷۵۰۰ یورو از یکی از صرافی ها داشتم که قرار بود ظرف ۱۰ روز حواله انجام بشه. ولی متاسفانه تا الان این کار انجام نشده و صرافی به من اظهار نامه داده که بیا پولت رو به ریال اون موقع بهت مسترد کنیم. آیا صرافی هیج مسئولیتی نداره و اینکه باید ۷۵۰۰ یورو من رو بده یا اینکه به ریال پول زمان خرید رو باید بگردونه؟ ممنون از راهنمایی

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   این موارد به نوع قرار شما با صرافی بستگی دارد
   در هر صورت شرایط پرداخت و انتقال ارز در کشور به قدری با مشکل مواجه است که اینگونه اختلافها بسیار پیش می آید و بد قولی ها و بعضا بد عهدی ها ممکن است عمدی و یا بر اساس شرایط رخ دهد. اختلافات در این خصوص به راحتی قابل داوری نیست

   پاسخ
 17. عرفان
  عرفان گفته:

  سلام
  من شخصیت حقوقی و صادرکننده خاویار هستم
  برای برگشت ارز ناشی از صادرات خاویار پرورشی احتیاج به راهنمایی دارم
  سپاسگزارم

  پاسخ
 18. غلامرضا نعیمی
  غلامرضا نعیمی گفته:

  با سلام لطفا نسبت به معرفی ساما نه/سایت نیما/سنا جهت انجام عملیات خرید ویا فروش ارز را اعلام فرمائید با تشکر غلامرضا نعیمی

  پاسخ
 19. علی
  علی گفته:

  با سلام. من قراره مقداری بار زعفران در حدود دو کیلو بصورت شخصی از یکی از برندهای داخلی خریداری کنم و بدم به یک شرکت ترخیص کننده تا با کارت بازرگانی خودشون بار را برای خریدار اسال کنند. پول کالا و هزینه ارسال رو قبل از ارسال، از طریق صرافی بصورت ریال دریافت خواهم کرد. آیا هیچ تعهدی برای برگشت ارز دارم؟ اگر در آینده سفارش در حد ۵۰ تا ۱۰۰ کیلو بار بود شرایط فرق خواهد کرد؟ ممنون

  پاسخ
 20. فرزانه
  فرزانه گفته:

  سلام شرکت پیمانکاری هستیم که عمده مطالبات ارزی از شرکتها دولتی میباشد که براساس قرارداد ارزی صورت وضعیت تهیه و به کارفرما ارائه شده هنگام تهیه صورتهای مالی مانده این مطالبات را با با نرخ دولتی تسعیر نمودم چون هیچ گونه صادراتی انجام نپذیرفته که در قبال آن ارزی وارد گردد آیا با توجه به اینکه منشا داخلی داشته باید با نرخ نیمایی ثبت میگردیده یا بانرخ بانک مرکزی

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام :
   اگر منظور از نرخ بانک مرکزی نرخ ۴۲۰۰ است این امر امکان پذیر نیست چون این نرخ تنها برای واردات کالاهای اساسی استفاده می شود ولی برای سایر موارد می بایست بر اساس نرخ نیمایی اقدام نمایید.

   پاسخ
 21. محمد کسرائی
  محمد کسرائی گفته:

  سلام
  قصد صادرات خرما را داریم. با خریدار خارجی هم توافق برای خرید انجام شده است. تازه شروع کردیم و کارت بازرگانی هم نداریم. چند سوال پیش اومده اینجا. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید:
  ۱- آیا اشخاص حقیقی هم باید رفع تعهد کنند یا صرفا مخصوص اشخاص حقوقی هست؟
  ۲- صادرات ما نهایتا چندصد هزار دلار در سال خواهد بود. آیا با زهم نیاز به رفع تعهد ارزی می باشد یا معافیت داریم؟
  ۳- با توجه به اینکه با ترخیصکار گمرکی صحبت کردیم و مقداری بابت تشریفات گمرکی و اجاره کارت بازرگانی از ما هزینه می گیرد، آیا رفع تعهد هم بر عهده خودش خواهد بود یا خیر؟ و اگر رفع تعهد بر عهده وی می باشد، ما نمی خواهیم پول به حساب وی واریز شود. قصد داریم پول را خودمان دریافت کنیم. آیا بدون دریافت پول، وی می تواند رفع تعهد نماید یا در اینجا رفع تعهد بر عهده ماست؟
  با تشکر از زحمات شما

  پاسخ
 22. mohammad
  mohammad گفته:

  با سلام
  آیا امکان این هست که بدونم با کارت ملی من ارز سنا که ۲۲۰۰ دلار هست دریافت شده یا نه؟
  یه نفر کارت ملی منو گرفته حالا هیچ خبری ازش نیست

  پاسخ
 23. مهشید بدرنیا
  مهشید بدرنیا گفته:

  سلام
  وقت بخیر

  من یک گرونده مواد اولیه رو تخصیص ارز گرفتم.تامین ارز انجام شد و پول واریز شد به حساب ارزی شرکت خودمون توی ایران. متاسفانه فروشنده خارجی مبلغ فاکتور رو بالا برد. من می خوام پرونده رو باطل کنم ولی چون تامین ارز شده و پرونده در سامانه نیما مختومه اغلام شده نمیدونم چطور باید پرونده رو باطل کنم و ارز رو به حساب بانک عامل برگردونم که رفع تعهد ارزی بشه.
  ممنون میشم اگر منو راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
 24. باوادی
  باوادی گفته:

  سلام،
  جهت به دست آوردن نرخ مرجع هر روز به کدام قسمت مراجعه کنم؟ منظورم نرخ خرید و یا فروش نیست. جهت تبدیل صورتحساب از یورو به ریال می خواهم استفاده کنم.

  تشکر

  پاسخ
 25. مهدی اکبری
  مهدی اکبری گفته:

  سلام وقت بخیر گفتن در سال میشه ۲۳۰۰ دلار ارز گرفت میشه راهنمایی کنید چه طوریه یا سایتی هست اطلاعات کافی بزاره

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =