معرفی سامانه تجارت

از اردیبهشت ماه سال نود و هفت، همه فعالیت های مربوط به ثبت سفارش واردات کالا، باید از طریق سامانه جامع تجارت ایران به نشانی ntsw.ir انجام شود. این سامانه توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و وزارت صنعت و معدن و تجارت راه اندازی شده است. در نتیجه آن با قاچاق به صورت هوشمندانه مقابله شده است. به علاوه، مبادلات تجاری در بستری قانونی و شفاف، رهگیری شود.
ntsw در راستای اجرا ماده هشت قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب سال نود، اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیک راه اندازی شد. این سامانه مصوب وزرای عضو کارگروه ماده چهار اساسنامه مرکز توسعه تجارت، ماده شش قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال نود و دو و ماده سه آیین نامه اجرایی مواد پنج و شش قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب تیر ماه نود و پنج هیئت وزیران راه اندازی شده است و استفاده از آن برای متقاضیان واردات، الزامی است. سامانه تجارت به عنوان درگاه واحد تجارت ایران قدم اولیه انجام تجارت می باشد

معرفی سامانه جامع تجارت

سایت ixport در حوزه سامانه ntsw مطالب جامع و مفیدی را ارائه می دهد که این موارد، در دو بخش تجارت فرامرزی و تجارت داخلی هستند. بخش اول، تجارت فرامرزی است که شامل، فرآیندهای مربوط به اخذ شناسه فروشندگان خارجی و ثبت پیش فاکتور، اخذ مجوزهای ورود و مجوز ارزی، ثبت سفارش، تامین ارز و همچنین حمل بین المللی کالا و حمل و نقل داخلی کالا میباشد. علاوه بر این، بخش دوم تجارت داخلی است. که شامل، فرآیند های حمل و نقل داخلی، انبار های داخلی و انتقال مالکیت ( خرید و فروش ) می شود. سامانه تجارت به عنوان درگاه واحد تجارت ایران قدم اولیه انجام تجارت می باشد. در این ویدئوها فرآیند واردات از ثبت نام، ثبت سفارش، امور بانکی و غیره به تفصیل توضیح داده شده است.

ورود به گالری فیلم های آموزشی سامانه

اهداف طرح سامانه جامع تجارت

سامانه جامع تجارت ( سامانه یکپارچه سازی و نظارت بر فرآیند تجارتی ) با هدف ایجاد یک سامانه واحد جهت مدیریت فعالیت های تجاری بازرگانان و فعالان تجاری در حوزه ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا، نگهداری و انبارش کالا و حمل کالا طراحی و پیاده سازی می گردد.
این سامانه کلیه فرایندهای زنجیره تجارت داخلی را شامل می‏ شود و مدیریت زنجیره توزیع کالا تا سطح عرضه شامل حمل‏ های داخلی، نگهداری در انبارهای داخلی، فروش ( معامله کالا ) دربر می‏ گیرد. بر این اساس گزارش سامانه یکپارچه در قالب زیر سامانه حوزه تجارت فرامرزی و سامانه تجارت داخلی ارائه گردیده است.

سامانه حوزه تجارت فرامرزی

با تکيه بر رهنمودهاي ارائه شده در بيانيه ماموريت که هدايت کننده آن در مسير نيل به چشم‌انداز در افق 5 ساله مي‌باشد، و با استناد به اسناد بالادستي و سند چشم انداز تجارت الکترونيکي، اهداف بلندمدت کليدي که در طي دوره 5 ساله دنبال خواهند شد، عبارتند از:

سامانه تجارت داخلی

این سامانه کلیه اطلاعات مربوط به حمل، انبارش، خرید و فروش کالاهای داخل کشور تا سطح تعیین شده را در کالاهای هدف ثبت می نماید. از این رو در هر گروه کالایی می توان حداقل اطلاعات دقیق زیر را از سامانه استعلام نمود:

راههای ارتباطی سامانه