در زمانی که کالایی از یک کشور به کشور دیگر وارد می گردد واردات کالا نامیده می شود و زمانی این اتفاق خواهد افتاد که تولید آن مقرون به صرفه نبوده و یا منابع و امکان تولید آن در آن کشور وجود ندارد . 

 اقلیم یک کشور و شرایط منابع طبیعی و آب و هوایی یک کشور و هزینه های تولیدی و نیروی انسانی از عوامل عدم تولید یک محصول و واردات آن می باشد . یکی دیگر از این عوامل می توانیم به سطح تکنولوژی و دانش فنی وهمچنین ماشین آلات و مواد اولیه تولیدی اشاره کنیم که بیشتر کشورها از جمله چین و آلمان با  استفاده از مکانیزم های خاص از نمونه برداری و مهندسی معکوس محصولات و کالاهای خود جلوگیری نموده و موجبات واردات این کالاها را در کشورهای دیگر ایجاد می نمایند . 

واردات کالا یکی  از مهمترین بخش های تجارت هر کشور می باشد و سیاست های دولتی جهت تنظیم بازار و ساختار تولیدی و مصرفی با اعمال تعرفه بر محصولات وارداتی این شرایط را مدیریت می نمایند . بیشتر واردات ایران از کشورهای چین، امارات، کره، ترکیه و آلمان  می باشد و در سالهای اخیر با توجه به ممنوعیت های وارداتی کالاهای مصرفی و کالاهایی که در ایران تولید می شوند بیشتر مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی وارد می گردد .   

باید دقت کرد که محصولات وارداتی، شامل کالاهای غیراستاندارد نشوند. زیرا ممکن است کالاهایی با قیمت پایین ارائه شوند که کیفیت خوبی نداشته و یا استاندارد لازم را نداشته باشند. برای وارد کردن کالاهای صنعتی باید از خدمات پس از فروش آن مطمئن شد. در این زمینه باید دلایل ایجاد قیمت پایین برای کالاهای وارداتی بررسی شود و از نمایندگان و تولید کنندگان معتبر که توسط تولید کنندگان اصلی معرفی می‌شوند محصولات، خریداری شود.

آمار واردات ایران در سال ۱۴۰۱

پنج مبدا وارداتی كشور 7 ماهه 1402

امارات متحده عربی

امارات متحده عربـي بـا ارزش 10952 ميليـون دلار و سـهم 30.5 درصـد از كـل واردات

چین

چين با ارزش 10414 ميليون دلار و سهم 29 درصد از کل واردات

ترکیه

تركيه با ارزش 3759 ميليون دلار و سهم 10.5 درصد از کل واردات

آلمان

آلمـان با ارزش 1209 ميليون دلار و سهم 3.4 درصد از کل واردات

هندوستان

هند با ارزش 1134 ميليون دلار و سهم 3.2 درصد از کل واردات

واردات به ایران به چند دسته بندی تقسیم می گردند :

  • واردات کالاهای مجاز که براساس قانون واردات آن طبق تعرفه مجاز می باشد و براساس ضوابط نیازی به اخذ مجوز خاصی نیست .
  •  واردات کالاهای مشروط  که صدور و ورود صرفا با کسب مجوز امکان‌پذیر است مانند  گندم و یا خوراک دام و ..
  • واردات محصولاتی که به لحاظ شرعی یا قانونی ممنوع می باشد مانند اسلحه یا مشروبات الکلی 

در نوع اول یا دوم براساس گروه بندی کالایی اختصاص ارز جهت واردات در سه گروه تقسیم می شوند :

۱- کالاهای گروه ۱ ( ارز دولتی جهت واردات اختصاص می یاید ) 

۲- کالاهای گروه ۲ ( ارز نیمایی جهت واردات اختصاص می یابد ) 

۳- کالاهای گروه ۳ ( ارز آزاد اختصاص می یابد ) 

تحلیل نقشه واردات

تحلیل گروه های کالایی وارداتی به ایران

در لیست واردات ایران می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • جرثقیل های برجی
  • قطعات ماشین های حفر زمین
  • قطعات برای تولید وسایل حمل و نقل کالا
  • لوازم لازم برای ماشین سازی
  • ماشین های بافندگی 
  • مواد شیمیایی

واردات چه کالاهایی بیش ترین سود را دارد؟

در کشور ایران ، با توجه به شرایط کنونی ، کارخانجات در بخش تهیه مواد اولیه با مشکلات زیادی روبرو هستند و در این میان واردات کننده‌ گان مواد اولیه در صنایع بیشترین سود را می‌توانند ببرند. برای مثال می توان پی برد که سمت و سوی واردات بسوی مصرفی شدن پیش می رود یا بسوی واردات کالاهای سرمایه ای ، به هر حال برای واردات کالا دانستن موارد ذیل می تواند وارد کننده را در انتخاب نوع کالا راهنمایی کند.

راهنمای جامع واردات کامل و کاربردی

در این روش تولیدکنندگان محصولات را از طریق واسطه به بازارهای هدف وارد می کنند این واسطه ها هم می توانند شرکت های مدیریت صادرات ( EMC ) باشند و هم می توانند شرکتهای تجاری ( ETC ) باشند . این نوع از صادرات برخلاف روش مستقیم با حضور واسطه انجام می شود. در این روش شخص به کمک شرکت های بازرگانی اقدام به انجام صادرات میکند و طی قرارداد شخص یا شرکت فرآیند صادرات را به شرکتی دیگر واگذار میکند.

آیا گام ها و مراحل و فرآیند واردات را می شناسید؟ فرآیند واردات نیازمند چه اسنادی است؟ در این فرآیند می بایست به چه سازمانهایی مراجعه نمایید؟ تعرفه واردات کالای شما چیست؟ 

در سایت آیکسپورت ما سعی کرده ایم جدای از مباحث خرید و مباحث حقوقی و مالی به آموزش فرآیند واردات نیز بپردازیم برای این منظور شما می توانید مطلب فرآیند واردات را مطالعه نمایید.

مراحل واردات  شامل بخش های زیر می باشد که در مقاله ” فرآیند واردات ” به صورت کامل به توضیح هر بخش پرداخته ایم :

سازمانهای مرتبط به واردات

درباره نهادهای درگیر با واردات و خدماتی که ارائه می دهند، چه میدانید؟ در واردات کالا و خدمات سازمان‌ها و ارگان‌های مختلفی وجود دارند که باید با آنها تعامل کرد. برخی اوقات نیاز است که مجوزهایی را از این ارگان‌ها دریافت کرد. گاهی اوقات نیز امکان دارد، تسهیلاتی را به واردکنندگان اعطا کنند که نیاز است از آنها اطلاع پیدا کرد.

آمارهای واردات ایران

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما