معرفی سامانه شناسه کالا

در سالهای اخیر با توجه به افزایش قاچاق کالا و ارز و استفاده غیرقانونی از کارت های بازرگانی اجاره ای و …. به موجب آیین نامه اجرایی ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ترخیص و دریافت کالا، حمل و تحویل و هرگونه فعالیت تجاری در این زمینه در ایران ، صرفا با داشتن شناسه کالا، امکان پذیر می باشد . از این رو تمامی فعالین اقتصادی که به نوعی صادرات یا واردات کالا داشته با استفاده از این سامانه بصورت سریع و اینترنتی اقدام به دریافت شناسه کالا می نمایند .
این سامانه با هدف مدیریت شناسه ی کالاها راه اندازی می شود و بر این اساس ، پایگاه داده جامعی از مشخصات کالاهایی که در زنجیره تجارت کشور مبادله می‌ شوند تشکیل می‌ شود که امکان مدیریت تجارت رسمی را فراهم می‌کند و به‏ گونه‌ ای طراحی و اجرا شده است که فرآیند های درخواست و صدور شناسه کالا را در بر گرفته و امکان استعلام شناسه کالا ها را برای سامانه‌ های مرتبط فراهم می آورد.

شناسه کالا چیست ؟

شناسنامه کالا، از عناصر توصیفی کالا تشکیل شده است که جهت توصیف مشخصات کیفی محصول در جهت ایجاد برداشت مشترک از هر قلم کالا، در چارچوب همسان می باشد و شناسه کالا، شناسه یکتای این مجموعه از اطلاعات در بستر اینترنت می باشد “.

بخش های سامانه شناسه کالا

راهنمای شناسه کالا

راهنمای سامانه شناسه کالا ، برای ثبت شناسه کالا می بایست طبق مراحل زیر پیش بروید. 
۱ . ثبت نام در سامانه
۲ . ورود به سامانه
۳ . تعیین نقش کاربر
۴ . ثبت کالای جدید
۵ . کپی درخواست
۶ . درخواستهای در گردش
۷ . جستجوی کالا
۸ . طبقه بندی

آشنایی با انواع شناسه کالا

شناسه  کالا، زبان مشترک در کل فعالیت های تجاری فراهم می‌شود.

این  شناسه ها شامل کدهایIRC  IVC – GTIN – IMEI – VIN می باشند .

این سامانه امکان مدیریت فرآیند تجارت و موجودی کالا را فراهم کرده است. بر این اساس صرفه جویی کلان اقتصادی شفافیت آماری در  فرایند تجاری کشور را ایجاد نموده است.

راهنمای اخذ شناسه کالا تولیدی

از مهمترین روش های تشخیص کالای اصلی و تقلبی ، شناسه کالا می باشد.

برای ثبت شناسه کالا ابتدا می بایست در سامانه جامع تجارت به ادرس  ir.ntsw.www  ثبت نام نمایید.

ضرورت سامانه شناسه کالا

از موضوعات  مهم در حوزه تجارت خارجی ، بحث تسهیل و روان‏سازی فرایندهای تجاری است که عموما با کمک فناوری اطلاعات میسر شده است.

در کشور ما نیز از طریق ایجاد درگاه یکپارچه تجارت فرامرزی جهت ایجاد تعاملات بین دستگاهی موثر و برقراری ارتباطات بین سامانه‏ های اطلاعاتی سازمان‏ های مختلف در حوزه تجارت فرامرزی تلاش موثری نموده اند.

ثبت شناسه کالا در رویه های گمرکی

از روش های مهم برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شناسایی و اصالت سنجی هر نوع کالا می باشد. شناسه کالا یک زبان مشترک در زنجیره تجاری کشور است.

با توجه به میزان اهمیت این سامانه و الزام در اجرای ان، مطالعه این سند برای فعالین اقتصادی بسیار ضروری است.

ثبت سرفصل در سامانه

 پیرو اعلام دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، امکان اخذ شناسه کالا برای سرفصل های کالایی جدید فراهم شده است و شما عزیزان می‌توانید نسبت به اخذ شناسه کالا اقدام نمایند.