معرفی سامانه استعلام الکترونیک پروانه گمرکی

جهت ترخیص هر نوع کالابی از گمرکات کشور قوانینی وجود دارد که می بایست تمامی کارفرمایان و شرکت‌ های صادراتی و وارداتی در مسیر صادرات و واردات محصولات خود انها را رعایت کنند. یکی از این مجوز ها، استعلام الکترونیک پروانه گمرک  است که به صورت اینترنتی این اقدام صورت می پذیرد.

از اهداف مهم راه اندازی این سامانه افزایش سرعت کاری و حذف گردش کار کاغذی می باشد. در این سامانه شما می توانید با استفاده از رمز و مدارک مورد نیاز به راحتی پروانه گمرکی خود یا کارفرمایان را استعلام نمایید. و دیگر پروانه کاغذی صادر یا برگه (Release order) صادر نمی گردد. و سازمان های همجوار می توانند پروانه های گمرکی را استعلام الکترونیکی نمایند.

یکی از اقدامات که در گمرک زمان صادرات یا واردات انجام می گیرد، ارزش گذاری کالاها است. تا بر حسب نوع تجار و یا غیر تجاری بودن آن ها جهت صدور پروانه گمرکی، تصمیم گرفته شود. صدور پروانه گمرکی برای اجناس غیر تجاری راحت تر است.

استعلام الکترونیک پروانه گمرکی در یکی از زیرسامانه ها در پنجره تجارت فرامرزی انجام می گردد. شما می توانید با استفاده از شماره سریال اظهارنامه و رمز دسترسی به پروانه به صورت دو بارکد از رسید پروانه الکترونیک برداشته می شود و پس از نمایش می توانید آن را پرینت بگیرید. و اطلاعات پروانه های الکترونیکی از طریق اینترنت و یا پیامک قابل پیگیری می باشد.

پروانه گمرکی چیست؟

قوانین و مقررات گمرکی یکی از مهم ترین بخش های صادرات و واردات کالاها می باشد، که می بایست به صورت کامل و دقیق توسط صادرکنندگان و واردکنندگان و همچنین ترخیص کاران محترم انجام گردد. استعلام پروانه گمرکی یکی از مراحل ترخیص کالا می باشد. که از مهمترین مدارک در جهت ترخیص کالا است. پروانه گمرکی همان مجوز برای ترخیص کالا از انبار های گمرک می باشد و استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی از طریق زیر سامانه تجارت فرامرزی صورت می گیرد.

پروانه سبز گمرکی یعنی چه؟

پس از انجام بررسی و ارزیابی کالاهای وارداتی در صورت عدم وجود مشکل پروانه سبز گمرکی یا همان برگ سبز سندی توسط گمرک صادر می گردد. بصورت کامل مدارکی که برای ترخیص کالا توسط واردکننده یا هر سازمانی که کالایی را وارد می نماید به این شرح می باشد:

فاکتور خرید یا فروش، بارنامه، بیمه نامه، پکینگ کالا و …. می باشد و بازرسان سازمان گمرک که مسئولیت ارزیابی کالاها را مطابق قوانین و استانداردهای اعلام شده دارند در صورت عدم وجود مشکل برگه سبز کالای وارداتی را برای تاجر یا بازرگانانی که مالک کالا می باشند صادرات می نمایند و مالکین کالا یا نمایندگان قانونی آنها با در دست داشتن این برگه سبز می توانند کالاهای خود را از انبارهای گمرک ترخیص نمایند.

اطلاعاتی که روی برگه سبز گمرکی درج می گردد شامل ( شماره ثبت کالا، شماره انبارداری کالا، تعداد و نوع کالا، تاریخ ورود و خروج کالا از انبار و … ) می باشد.

راهنمای نحوه استفاده از سامانه استعلام الکترونیک پروانه گمرکی

ترخیص کاران و واردکنندگان محترم بعد از صدور اظهار نامه گمرکی و بارگذاری الکترونیکی آن در سامانه تجارت فرامرزی ایران به نشانی ( epl.irica.ir ) وارد کارتابل خود در سامانه تجارت فرامرزی شود و با کلیک بر روی بخش مجوز بارگیری الکترونیکی رمز مورد نیاز برای استعلام الکترونیکی را دریافت نمایید.
با استفاده از این رمز و همچنین شماره سریال اظهارنامه گمرکی می توانید از طریق سامانه استعلام الکترونیکی پروانه گمرکی آخرین وضعیت پروانه گمرکی را استعلام نمایید.
  1. تولید رمز پروانه در بخش مجوز بارگیری الکترونیکی در سامانه تجارت فرامرزی
  2. باز کردن سند گمرکی در کارتابل سامانه تجارت فرامرزی
  3. سپس برای استعلام پروانه گمرکی الکترونیکی به آدرس epl.irica.ir/ecl بروید
  4. اکنون شماره سریال پروانه(همراه با کد گمرک) و رمز دسترسی به پروانه را وارد نمایید
  5. اطلاعات مورد نیاز را دریافت نموده و پرینت بگیرید
  6. جهت ترخیص کالای خود از گمرک این مدرک را همراه خود داشته باشید
آخرین اصلاحیه شماره ۴ مورخ سپتامبر ۲۰۲۳ اجلاس ۷۲ کمیته سیستم هماهنگ‌شده
آخرین اصلاحیه شماره ۴ مورخ سپتامبر ۲۰۲۳ اجلاس ۷۲ کمیته سیستم هماهنگ‌شده آخرین.مکمل اصلاحیه شماره 4 مورخ سپتامبر 2023 اجلاس...
ضرورت رفع تعهد ارزی واردکنندگان دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی، شیرخشک، مواد اولیه دارویی...
ضرورت رفع تعهد ارزی واردکنندگان دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی، شیرخشک، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی طی ۶۰ روز از...
فهرست ردیف تعرفه های تجهیزات و ملزومات پزشکی جهت اعمال بند (ز) تبصره...
فهرست ردیف تعرفه های تجهیزات و ملزومات پزشکی جهت اعمال بند (ز) تبصره قانون قانون بودجه
مشاهده وضعیت تولیدی و یا غیر تولیدی بودن ثبت سفارش ها
مشاهده وضعیت تولیدی و یا غیر تولیدی بودن ثبت سفارش ها اعلام وزارت صنعت معدن و تجارت به سازمان ملی...
قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در جلسه.علنی مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۰ مجلس شورای اسلامی...
نحوه ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات محصولات مشمول ماده (٨)
نحوه ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات محصولات مشمول ماده (٨) بخشنامه سازمان توسعه تجارت مبني بر اينكه چنانچه كالاهاي...
دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی
دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی...
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها