مقالات صادرات

مقالات واردات

معرفی سامانه صدور روادید الکترونیکی

براساس قوانین بین المللی ورود اتباع خارجی به کشور دیگر به هر دلیلی در صورتی که جز معاهده خاصی نباشند نیاز به روادید یا همان ویزا دارد که اتباع خارجی با مراجعه مستقیم به سفارت یا دفتر کنسولگری کشور مقصد در کشور خود اقدام به ثبت درخواست و در صورت تایید شدن دریافت ویزا می نمایند. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش زیرساخت‌ های فناوری اکثر کشورهای جهان اقدام به ثبت و صدور روادید به صورت الکترونیکی می نمایند. که دیگر نیازی به حضور مستقیم نداشته و از طریق سایت‌ های مرتبط متقاضیان می توانند نسبت به دریافت ویزا اقدام نمایند. سامانه روادید الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران زیر نظر وزارت امور خارجه ایران جهت ثبت درخواست روادید به شکل الکترونیکی به آدرس اینترنتی WWW.evisa.mfa.ir راه اندازی شده است. به تمامی ویزاهای که به صورت اینترنتی در هر کشوری صادرگردد، روادید الکترونیکی یا ویزای الکترونیکی (E-Visa) گفته می شود.

شرایط دریافت ویزای فرودگاهی ایران

اتباع کشورهایی که امکان دریافت ویزای فرودگاهی ایران را دارند عبارتند از:

آذربایجان، آلبانی، آلمان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، اتریش، ارمنستان، ازبکستان، اسپانیا، استرالیا، اسلوانی، اسلوواک، امارات متحده عربی، اندونزی، اکراین، ایتالیا، ایرلند، بحرین، برزیل، برونتی، بلاروس، بلژیک، بلغارستان، بوسنی هرزگوین، پرتغال، پرو، تاجیکستان، تایلند، ترکمنستان، چین، دانمارک، فدراتیو روسیه، رومانی، ژاپن، سنگاپور، سوئد، سوئیس، سوریه، عربستان، عمان، فرانسه، فلسطین، قبرس، قرقیزستان، قطر، کرواسی، کره جنوبی، کره شمالی، کوبا، کویت، گرجستان، لبنان، لوگزامبورگ، لهستان، مالزی، مجارستان، مغولستان، مکزیک، نروژ، نیوزلند، ونزوئلا، ویتنام، هلند، یوگسلاوی، یونان.

به استثنا اتباع 9 کشور همانند سابق صدور روادید به صورت الصاق برچسب در گذرنامه متقاضی صورت گرفته و گذرنامه‌ ایشان در مبادی ورودی به مهر ورود و خروج ممهور خواهد شد.

انگلستان

کانادا

امریکا

کشورهای که از صدور روادید معاف هستند

براساس قوانین و توافقات بین المللی انجام شده بین ایران و کشورهای خاص تبعه این کشورها بدون دریافت روادید از طریق روال مرسوم می توانند به کشور یکدیگر سفر کنند. این افراد می توانند در مبادی ورودی با توجه به قوانین و شرایط تعیین شده مجوزهای لازم برای ورود را کسب نمایند.

آذربایجان

بولیوی

ارمنستان

ونزوئلا

دلایل اخذ روادید میهمانان خارجی پیش از ورود به ایران

 • جلوگیری از حضور در صف های طولانی اخذ روادید در فرودگاه ها
 • تعطیلی بخش صدور روادید در فرودگاه ها
 • تسریع در تکمیل فرم ها در فرودگاه ها
 • جلوگیری از انتظار طولانی در فرودگاه ها
 • در مواردی عدم صدور ویزا (در برخی موارد به دلیل عدم اطلاع از قوانین و شرایط دریافت ویزای فرودگاهی ایران)
 • برای دریافت ویزا ایران همواره بهتر است از قبل نسبت به درخواست ویزا اقدام شده باشد.

با ویزای توریستی چه مدت می‌توانیم در ایران بمانیم؟

ویزای توریستی ایران 3 ماه اعتبار ورود دارد و مدت زمانی که با ویزای توریستی می‌توان در ایران اقامت داشت 30 روز است، پس از گذشت این مدت می‌توانید با مراجعه به دفاتر وزارت امور خارجه در ایران، دوباره درخواست ویزای ایران (ویزای گردشگری) دهید و مدت ویزای خود را تا 60 روز تمدید کنید.

ویزای مولتی ایران

یکی از ویزا های صادره جمهوری اسلامی ایران ویزای مولتی است، در حقیقت با این نوع ویزا امکان چند بار سفر به جمهوری اسلامی ایران را خواهید داشت مدت زمان اعتبار این ویزا بین 90 روز تا یک سال است.

زیر 18 ساله‌ها چطور ویزا بگیرند؟

اتباع خارجی زير 18 سال که قصد سفر به ایران را دارند، برای گرفتن ویزا (چه در فرودگاه و چه از طریق کنسولگری‌ های ایران) نياز به ارائه اجازه‌نامه کتبي پدرشان( یا سرپرست قانونی) دارند. این اجازه‌ نامه می باست به تایید محاضر رسمی محلی رسيده باشد.

ویزای فرودگاهی ایران در حال حاضر در چند فرودگاه ایران صادر می شود?

مدارک مورد نیاز در صورتی که درخواست ویزای ایران پیش از ورود انجام نشود و کد مرجع دریافت نشده باشد:

 • تکمیل و امضای پرسشنامه مخصوص درخواست صدور ویزا (باید خوانا و به طور کامل تنظیم و ارائه گردد).
 • چنانچه متقاضی برای همسر و فرزندان خود درخواست صدور ویزا به عنوان همراه در گذرنامه را داشته باشد می بایست مشخصات دقیق آنها را در پرسشنامه ها درج نماید.
 • مشخصات و عکس همسر و فرزندان (زیر١٨ سال) قبلا در گذرنامه متقاضی درج شده باشد.
 • یک قطعه عکس ٦*٤ جدید و یکنواخت (تمام رخ، بدون کلاه، عینک، شال گردن) متقاضی و همراهان.
 • یک نسخه تصویر صفحه مشخصات گذرنامه.
انواع ویزای ایران

ویزای نوع A ( دولتی یا تجاری )

دعوت از سوی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و خصوصی معتبر به‌منظور مذاکره، عقد قرارداد، مذاکره جهت سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی دستگاه‌های خریداری شده،  

ویزای نوع B (توریستی)

برای تمامی مسافرین و توریست های که قصد سفر و سیاحت  و بازدید از مکان های گردشگری و تاریخی و همچنین زیارتی ایران را دارند صادر می گردد. این ویزا معمولا توسط تورهای گردشگری یا آژانس های مسافرتی صادر می گردد.

ویزای نوع C (زیارتی)

ویزا زیارتی برای مسافرینی که قصد زیارت از اماکن مقدس ایران چون حرم امام هشتم شیعیان یا حرم حضرت معصومه ( ع ) را دارند صادر می گردد. شما می توانید این روادید را در فرودگاه مشهد یا تهران دریافت کنید.

ویزای نوع D (سیاسی)

این روادید برای ماموران موقت نمایندگی‌های سیاسی، کنسولی، و دفاتر سازمان‌های بین‌المللی مقیم ایران، میهمانان موقت ماموران اعم از دیپلمات‌های خارجی مقیم و ماموران ثابت اعزامی صادرمی گردد.  

ویزای نوع F (ویزای کار)

این روادید برای کسانی که قصد کار کردن در ایران یا اشتغال در پروژه های ایران را دارند صادر می گردد این ویزا به حق کار هم معروف است.

ویزای نوع G (عبور/ترانزیت)

در صورتی که فردی ( رانندگان – تجار – جهانگردان ) جهت سفر به کشور ثالث از مسیر ایران اقدام به تردد کند این روادید بصورت موقت برای آن صادر می گردد

ویزای نوع H (مطبوعاتی)

کلیه روزنامه نگاران و کارکنان  رسانه‌های خارجی اعم از تصویری، شنیداری، مکتوب، و دیجیتالی و تمامی عوامل حرفه ای هنری که قصد شروع پروژه هنری در ایران را دارند صادر می گردد.

ویزای نوع I (سرمایه‌گذاری)

افراد یا شرکتهایی که تمایل به سرمایه گذاری با منشا خارجی در ایران را دارند با اخذ مجوز از سازمان سرمایه گذاری ایران می توانند از این نوع روادید استفاده کنند.

ویزای نوع M (خانواده)

بانوانی که با مردان خارجی ثبت ازدواج دارند می توانند برای رفع مشکلات خود برای همسر و فرزندان مشترک خارجی خود با رعایت شرایط از این روادید استفاده کنند.

انواع درخواست روادید در ایران

ثبت روادید برای شرکت های خصوصی و دولتی

شرکت ها و موسسات  خصوصی و دولتی که در جهت امور اجرایی خود نیاز به دعوت از میهمانان خارجی به ایران را دارند. می توانند از این بخش درخواست اخذ روادید را برای میهمانان خود داشته باشند.

ثبت روادید برای آژانس های مسافرتی

تمامی آژانس های مسافرتی و گردشگری دارای مجوز معتبر می توانند برای مشتریان خود از این بخش درگاه وب سایت اقدام به ثبت درخواست روادید نمایند 

راهنمای مقررات ورود و اقامت اتباع خارجی در مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران

مناطق آزادتجاري ــ صنعتي جمهوري اسلامي ايران

سازمان : سازمان مناطق آزاد تجاري ــ صنعتي جمهوري اسلامي ايران

ماده 2 ـ اتباع خارجي براي ورود مستقيم به مناطق از طريق مبادي ورودي و خروجي مجاز مناطق، نياز به تحصيل قبلي رواديد نخواهند داشت.

تبصره 1ـ براي افراد مذكور در اين ماده، نمايندگان نيروي انتظامي در مبادي ورودي مناطق اجازه اقامت مربوط را بر روي اسناد مسافرتي معتبر آنان ممهور مي ‏نمايند.

تبصره 2ـ صدور اجازه اقامت براي اشخاص زير ممنوع مي‏ باشد:

الف ــ اتباع كشورهايي كه ورود آنها به جمهوري اسلامي ايران توسط دولت ممنوع اعلام شده است.

ب ــ ممنوع ‏الورودين به كشور

پ ــ ممنوع ‏الورودين به مناطق آزاد

تبصره 3ـ اجازه اقامت مذكور به مدت دو هفته صادر مي‏ شود و طبق تقاضاي سازمان تا شش ماه قابل تمديد خواهد بود.

ماده 3 ـ اتباع خارجي براي ورود به مناطق متصل به ساير نقاط كشور كه امكان ورود مستقيم به آنها مقدور نمي ‏باشد، بايد از نمايندگي‏ هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور تحصيل رواديد نمايند.

تبصره 1ـ نمايندگي‏ هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور با رعايت مقررات بر اساس دعوتنامه صادر شده از سوي سازمان و بليط رفت و برگشت، بدون استعلام از مركز، رواديد عبور دو بار ورود با اعتبار سه روزه در هر بار صادر مي‏ نمايند.

تبصره 2ـ پس از ورود تبعه خارجي موضوع اين ماده شرايط مندرج در تبصره ‏هاي (1) و (3) ماده (2) اين تصويب‏ نامه به وي تسري داده مي‏ شود.

ماده 4 ـ اتباع خارجي كه پس از ورود به مناطق قصد عبور از كشور را داشته باشند، بايد طبق مقررات، تقاضاي خود را به دفتر نمايندگي دايره امور اتباع خارجي منطقه ويژه انتظامي تسليم كنند.

تبصره 1ـ دفتر مذكور حداكثر ظرف 48ساعت تقاضاي مربوط را بررسي و پاسخ خواهد داد.

تبصره 1

از لحاظ اين تصويب ‏نامه اماكن عمومي به هتل‏ ها، متل‏ ها، مسافرخانه ‏ها، پانسيون‏ ها و به طور كلي همه اماكني كه به نحوي مسافر مي‏ پذيرند، اطلاق مي‏ شود.

تبصره 2ـ فرم ‏هاي مخصوص اعلاميه ورود مسافران، توسط مناطق با هماهنگي دفتر امور اتباع خارجي محل تهيه ودر اختيار صاحبان اماكن عمومي گذارده مي ‏شود.

ماده 9ـ براي اشتغال اتباع خارجي در مناطق رعايت (( مقررات مربوط به اشتغال نيروي انساني، بيمه و تأمين اجتماعي در مناطق آزاد  تجاري – صنعتي جمهوري اسلامي ايران)) الزامي است.

تبصره 2

در صورتي كه نمايندگي وزارت امورخارجه موضوع ماده (4) آيين ‏نامه اجرايي صدور رواديد اتباع خارجي در منطقه مستقر نباشد، اتباع خارجي موضوع ماده (4) آيين ‏نامه مزبور براي مسافرت به ساير نقاط كشور بايد تقاضاي خود را به دفتر نمايندگي دايره امور اتباع خارجي منطقه ويژه انتظامي تسليم نمايند. اين دفتر ضمن هماهنگي با وزارت امور خارجه مكلف است پاسخ تقاضا را حداكثر ظرف 48ساعت از تاريخ دريافت به متقاضي اعلام نمايد.

ماده 5 ـ اتباع خارجي مقيم مجاز، براي مسافرت به مناطق نياز به تحصيل رواديد جداگانه نخواهند داشت. اين افراد مي ‏توانند با رعايت مقررات داخلي كشور و ارائه مدارك اقامت معتبر به مناطق مسافرت نمايند.

ماده 6 ـ صدور رواديد ترانزيت و اجازه اقامت موضوع تبصره (1ماده ) اين تصويب‏ نامه بر روي برگه جداگانه در صورت درخواست متقاضي و  تشخيص مأموران مربوط بلامانع است.

ماده 7ـ هرخارجي كه بخواهد در مناطق مذكور اقامت نمايد مكلف است ظرف مدت اقامت، اجازه ورود و برگها های درخواست صدور پروانه اقامت را تنظيم و تكميل و امضا نموده به انضمام ساير مدارك لازم به دايره امور اتباع خارجي محلي كه مي‏ خواهد در آنجا اقامت كند، تسليم نمايد. دايره اموراتباع خارجي محل‏پس از رسيدگي به مدارک ارائه کننده، پروانه اقامت صادر يا از صدور پروانه اقامت امتناع مي‏ ورزد.

تبصره ـ درخواست صدور پروانه اقامت جهت اتباع خارجي بايد از طريق سازمان مناطق آزاد به عمل آيد.

ماده 8 ـ مسؤولان اماكن عمومي موظفند ظرف 24ساعت پس از ورود اتباع خارجي، هويت و تاريخ ورود آنان را در فرم‏ هاي مخصوص اعلاميه ورود درج و به دايره امور اتباع خارجي منطقه ويژه انتظامي تسليم نمايند.

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
شرایط تصدیق گواهی بهداشت مورد پذیرش برای کالاهای وارداتی ‌🔵 سازمان غذا و دارو دستورالعمل جدید لگالایز.کالاهای وارداتی را اعلام...
تاریخ انتشار : 11 ساعت قبل
فهرست تجمیعی 548 شرکت فعال اقتصادی برگزیده گمرکی (AEO) ابلاغ فهرست تجمیعی 548 عنوان شرکت های.فعال اقتصادی برگزیده گمرکی (AEO)...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
ابلاغ سهمیه مسافری سال 1403 به مناطق آزاد تجاری-صنعتی ابلاغ سهمیه مسافری سال 1403 مناطق آزاد تجاری صنعتی بصورت علی...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
فیلم آموزشی نحوه تخصیص ارز برای واردات در سال 1403
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
لزوم صدور گواهی مبدا برای محصولات سبزی و صیفی با عنایت به جلسه شورای.معاونین مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ و مصوبات جلسه روز...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
جزئیاتی از شیوه جدید رفع تعهد ارزی/ صادرات تا سقف یک میلیون دلار از رفع تعهد ارزی معاف می شود...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما