ارزش گمرکی کالاهای صادراتی

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

ارزش گمرکی کالاهای صادراتی

 

ارزش گمرکی کالاهای صادراتی : براساس تفاهم‌نامه همکاری بین گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت ایران، تعیین ارزش کالاهای صادراتی، به سازمان گمرک ایران محول شد.

هر کالای صادراتی دارای قیمتی است که قبلا توسط مرجع رسمی دولتی تعیین شده و به صورت فهرست قیمت های صادراتی در اختیار گمرک، بانک و سایر سازمان ها قرار می‌گیرد.

 

نحوه تعیین ارزشِ گمرکی کالاهای صادراتی

گمرک های اجرایی موظفند در زمان صدور کالا با رعایت ماده ۱۶ قانون امور گمرکی جهت مشاهده ارزشِ گمرکی کالاهای صادراتی، میتوانید به لینکهای پایین این نوشته و یا سایت گمرک مراجعه کنند.

 

ماده ۱۶ قانون امور گمرکی :

 کالای صدوری، عبارت است از قیمت فروش کالا برای صدور به اضافه هزینه بیمه، باربری و حمل‌ و نقل و سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا خروج از قلمرو گمرکی تعلق می‌گیرد و از روی سیاهه و اسناد تسلیمی صادرکننده تعیین می‌گردد. در صورت عدم ارائه اسناد و یا نامتناسب بودن ارزش اظهار شده به‌ دلایل مستند، گمرک ارزش کالای صدوری را با استعلام از مراجع ذیربط و براساس قیمت عمده ‌فروشی آن در بازار داخلی به اضافه هزینه‌هایی که تا خروج از قلمرو گمرکی به آن تعلق می‌گیرد تعیین می‌نماید.

تبصره :

تشخیص نامتناسب بودن ارزشِ گمرکی مانع از صدور کالا نیست و گمرک می‌تواند با اخذ تعهد، رسیدگی به ارزش را به بعد از صدور موکول نماید مگر در مواردی که صادرات کالا منوط به پرداخت عوارض صادراتی برمبنای ارزش کالا باشد.

 

نکته: در صورتی که ارزش کالای صادراتی شما در لیست موجود نبود می بایست چه فعالیت هایی را دنبال کنید؟

کارشناسان گمرک در هنگام ارزیابی اظهارنامه صادراتی، وضعیت آخرین قیمت‌ها و تغییرات احتمالی را از طریق ارزش اعلامی بررسی می کنند و در صورت نبود قیمت پایه صادراتی، ضمن بررسی ارزش اظهارشده توسط صاحب کالا با درج عبارت فاقد هرگونه اعتبار جهت تسهیلات صادراتی از جمله جوایز صادراتی و واردات در مقابل صادرات و… بر روی پروانه و اظهارنامه صادراتی، صادرکنندگان می بایست ظرف مدت ۴۸ ساعت نسبت به ارسال اسناد و مدارک مربوطه از قبیل ( تصویر متن و ظهر اظهارنامه صادراتی، فهرست عدل بندی ، کاتالوگ، فاکتور ( فاکتور تجاری ) خرید در صورت وجود و جواب آزمایشگاه برحسب نوع کالا) را جهت تعیین ارزشِ گمرکی صادراتی به دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک اقدام ‌کنند و از ارسال به دفتر خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران خودداری کنند.

کالاهای مشمول عوارض صادرات صرفاً پس از تعیین و اعلام ارزش توسط دفتر بررسی و تعیین ارزش قابل صدور خواهد بود.

کالای صدوری، عبارت است از : قیمت فروش کالا برای صدور به اضافه هزینه بیمه حمل ( بیمه نامه حمل و نقل بین المللی ) ، باربری و حمل‌ و نقل و سایر هزینه‌هایی که به آن کالا تا خروج از قلمرو گمرکی تعلق می‌گیرد و از روی سیاهه و اسناد تسلیمی صادرکننده تعیین می‌شود (در حقیقت همان ارزش CIF کالاست).

در صورت عدم ارائه اسناد یا نامتناسب بودن ارزش اظهار شده به دلایل مستند، گمرک ارزشِ کالای صدوری را با استعلام از مراجع ذیربط براساس قیمت عمده‌ فروشی آن در بازار داخلی به اضافه هزینه‌هایی که تا خروج از قلمرو گمرکی به آن تعلق می‌گیرد، تعیین می‌کند.

 

قابل توجه صادرکنندگان و کارشناسان گمرک :

فهرست ارزش کالاهای صادراتی منتهی به ۲۷ خرداد ۹۹فهرست ارزش کالاهای صادراتی منتهی به ۲۷ خرداد ۹۹ در صورت وجود چندین ارزش صادراتی ، با توجه به زمان اظهار و صادرات آخرین ارزش مصوب ابلاغی ملاک عمل است.

 

فهرست ارزشِ گمرکی کالاهای صادراتی ابلاغی از سوی سازمان گمرک در سال ۹۹

 

فهرست ارزشِ گمرکی کالاهای صادراتی ابلاغی از سوی سازمان گمرک در سال ۱۴۰۰

 

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

4 پاسخ
 1. حمید
  حمید گفته:

  سلام
  در صورت اشتباه در اظهار ارزش کالای صادراتی ( ارزش ثبت شده بیش از ارزش فاکتور باشد) آیا مستلزم جریمه خواهد بود؟
  ممنون میشوم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   کم اظهاری و بیش اظهاری مشمول جرایم گمرکی است ولیکن در کالاهای صادراتی تنها بر اساس ارزش تعیین شده در گمرک رفتار می شود و گمرک ارزش کالای مد نظر خود را لحاظ می کند و شما را جریمه نمی کند

   پاسخ
 2. غزاله
  غزاله گفته:

  سلام و احترام،
  یک سوال دارم راجب ارزش گذاری کالا برای صادرات در گمرک.
  ما صادرات لوله داریم ولی مثلا با ۱.۳ یا ۱.۴ میفروشیم اما در گمرک میگن ۱.۵ دلار!

  ما سوابق هم داریم در سیستم گمرک که ۱.۵ همیشه رد کردیم.
  میخوام بدونم میتونیم با نشون دادن فاکتور براساس ۱.۳ اینا ثبت کنیم؟ آیا امکان اصلاح در ارزش گذاری کالا است یا خیر؟

  ممنون

  پاسخ
  • محسن پورقاسمی
   محسن پورقاسمی گفته:

   باسلام
   سپاسگذارم از همراهی شما
   جهت اصلاح ارزش گمرکی پیشنهاد می گردد بصورت تجمیعی و از طریق تشکل مرتبط خود به سازمان مقررات صادرات و واردات وزارت صمت مکاتبه نمایید تا در شورا مطرح شود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هفت =