پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

 

راهنمای جامع تجارت با روسیه

 

                             تجارت با روسیه

                                       تحلیل بازار صادراتی کشور روسیه    

                                                بررسی کالاهای صادراتی به روسیه                  

 


بررسی کلی کشور روسیه

در این بخش از سایت اطلاعات کلی در خصوص کشور روسیه در اختیار شما قرار داده خواهد شد . مشخصات کشور روسیه شامل : موقعیت جغرافیایی روسیه ، مساحت روسیه ، همسایگان روسیه ، جمعیت روسیه ، زبان رسمی روسیه ، دین و مذهب روسیه ، پایتخت روسیه ، شهرهای مهم روسیه ، واحد پول روسیه و …

بررسی بازار صادراتی کشور روسیه

مجموع صادرات کشور روسیه در سال ۲۰۱۷ ، ۳۴۱ میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به ۱۴ مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرد. در این بخش از سایت مجموع صادرات کشور روسیه در سال ۲۰۱۷ و نمودار کالاهای صادراتی روسیه همراه با اطلاعات در خصوص هر کالا میتوانید مشاهده کنید.

بررسی بازار وارداتی  کشور روسیه 

مجموع واردات کشور روسیه در سال ۲۰۱۷ ، ۲۲۱ میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به ۱۹ مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرد . در این بخش از سایت مجموع واردات کشور روسیه در سال ۲۰۱۷ و نمودار کالاهای وارداتی روسیه همراه با اطلاعات در خصوص هر کالا را میتوانید مشاهده کنید. همچنین این بخش شامل مطالبی همچون : کشورهای صادرکننده به روسیه ، کالاهای صادر شده به روسیه از ایران و دیگر کشورهای جهان ، راهنمای تجارت کاربردی با کشور روسیه ، روش های صادرات به روسیه ، مراحل ورود به بازار روسیه و روش های تبلیغات و بازاریابی در روسیه می باشد.

سیاست و اقتصاد روسیه

در این بخش از سایت به بررسی و تحلیل محیط سیاسی و اقتصادی کشور روسیه می پردازیم.

گواهینامه GOST استاندارد صادرات کالا به روسیه

در این بخش از سایت به بررسی انواع گواهینامه استاندارد صادرات کالا به روسیه و مراحل اخذ این گواهینامه می پردازیم.

گمرک ، قوانین و مقررات و استانداردهای کشور روسیه

در این بخش از سایت به بررسی قانون و مقررات تجارت و بازرگانی کشور روسیه که شامل : قانون اساسی روسیه و دیگر قوانین روسیه همانند : قانون گمرکی روسیه ، قانون ارزی روسیه ، قانون بانکی روسیه ، قانون مالیاتی روسیه ، حقوق مالکیت روسیه ، ثبت شرکت در روسیه ، استانداردهای کشور روسیه و … می پردازیم. 

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور روسیه

در این بخش از سایت به بررسی و تحلیل محیط فرهنگی و اجتماعی کشور روسیه می پردازیم.

منابع اطلاعاتی کشور روسیه

در این بخش از سایت به بررسی وب سایت های سازمان های دولتی روسیه و وزارتخانه ها و همچنین آشنایی با بانک های مهم کشور روسیه و لیست تجار و بازرگانان روسیه که شامل شماره تماس تجار روسیه ، ایمیل تجار روسیه ، آدرس سایت تجار روسیه  و … می باشد و در آخر به آموزش بازاریابی در روسیه می پردازیم.

اتاق بازرگانی ایران و روسیه

در این بخش از سایت اطلاعات جامعی در خصوص اعضا و آدرس و شماره تلفن و سایر اطلاعات تجاری مفید و … اتاق مشترک ایران و روسیه در اختیار شما گذاشته می شود .

چالش های بازار روسیه

در این بخش از سایت اطلاعات جامعی در خصوص چالشهای بازار کشور روسیه در اختیار شما گذاشته می شود ، چالش هایی هم چون مشکلات صادرات به روسیه و … .

فرصتهای بازار کشور روسیه

در این بخش از سایت به بررسی فرصت های بازار کشور روسیه می پردازیم . مباحثی هم چون بهترین راه صادرات به روسیه ، بهترین کالا برای صادرات به روسیه و … 

اخبار و اطلاعیه های کشور روسیه

 

در این بخش از سایت آخرین و جدیدترین اخبار و اطلاعیه های کشور روسیه را مشاهده می نمایید.

 

فیلم های آموزش تجارت با روسیه و صادرات به روسیه

 
 
برای مشاهده ویدیوهای آموزشی بیشتر در خصوص تجارت با روسیه و صادرات به روسیه به لینک های زیر مراجعه کنید:

 

مشاهده فیلم های آموزشی کشور روسیه

برای مشاهده و دانلود ” فیلم های آموزش تجارت با روسیه ” کلیک کنید.

دانلود فایل آموزشی تجارت با روسیه (pdf)

 

کاربران گرامی توجه داشته باشید این فایل به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار می گیرد. لطفا برای تهیه این محصول ابتدا ثبت نام کنید، سپس فرایند خرید را طی کرده و در نهایت فایل را دانلود کنید.

لینک دانلود : راهنمای جامع تجارت با روسیه

 

نمای کلی صادرات به روسیه از جهان

روسیه به علت برخورداری از هزاران کیلومتر مرز با کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی ، توانسته تجارت خود را با بسیاری از کشور های مهم جهان توسعه دهد . البته نباید قدرت سیاسی و نظامی روسیه را نیز در گسترش تجارت با جهان نادیده گرفت . خصوصا آنکه بخش بسیار قابل توجهی از تجارت آن مربوط به تجارت سلاح و جنگ افزار است. فدراسیون روسیه کشاورزی چندان قوی ندارد. به همین دلیل صادرات محصولات کشاورزی به روسیه همواره جزء محصولات وارداتی پرطرفدار این کشور است.

روسیه علی رغم قدرت برتر نظامی و سیاسی ، اما صنعت چندان قوی همانند چین یا آمریکا و کشورهای اروپایی ندارد. کشور های همسایه خصوصا چین نقش زیادی در تجارت با این کشور دارند که می تواند ناشی از مرز مشترک و روابط سیاسی مناسب باشد . از کشور های اروپایی نیز می توان به آلمان اشاره کرد که حجم تجارت بالایی با این کشور دارد . علی رغم آنکه ایران و روسیه به لحاظ سیاسی روابط بسیار خوبی دارند ، اما حجم تجارت بین آن دو چندان بالا نیست . البته عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا این شرایط را به وجود آورده که تنور تجارت دو کشور در آینده بیشتر گرم شود.

براساس داده‌های بین المللی فدراسیون روسیه در سال ۲۰۱۸ به میزان ۵۳۸ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده است . این میزان نسبت به سال ۲۰۱۷ جهش بسیار قابل توجهی داشته است . در میان لیست محصولات صادراتی ایران به روسیه نام برخی از گروه های کالایی بیشتر دیده می شود که محصولات غذایی و کشاورزی مهم ترین آن ها هستند . ادامه

 

مراحل صادرات به روسیه

برای هر گونه صادرات به روسیه از ایران ، باید در ابتدای امر مجوز‌های لازم را أخذ کنید. روال أخذ مجوز‌ها طبق ابلاغیه ی اتاق بازرگانی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، تحت عنوان راهنمای صادرات به این کشور به شرح زیر می باشد:

 • در مرحله ی اول فروشنده باید اطلاعات و مشخصات کالا و فروشنده ی کالا را برای خریدار ، در چهارچوب پیش فاکتور ارسال نماید.
 • کالای مورد توافق خریدار و فروشنده باید طبق استانداردهای مورد تأیید خریدار بسته بندی و آماده شود.
 • خریدار باید از تعرفه صادرات مطلع بوده و به منظور تعیین قیمت کالای مورد معامله به کمیسیون نرخ گذاری مراجعه کند.
 • در صورتی که کالای مورد معامله جزو کالاهای خاص باشد ، باید پیش از صدور ، نسبت به اخذ مجوز صادرات اقدام گردد. معمولا اکثر کالاها نیازی به صدور مجوز ندارند.
 • در مرحله ی بعدی ، باید جهت ترخیص کالا از گمرک حمل شود و اظهارنامه ی خروجی تنظیم شود. گمرک پس از بررسی کالا و پلمپ کردن بسته ها ، مجوز خروج کالا از کشور را صادر می کند.
 • در مرحله ی بعدی محموله پیش از حمل شدن بایستی توسط یک شرکت بیمه ای معتبر بیمه شود.
 • پس از این مرحله ، خریدار می تواند موارد مورد توافق را بررسی کند و از انجام آن ها اطمینان حاصل کند.
 • پیش از ارسال کالا ، صادر‌ کننده باید فاکتور فروش کالا و شناسه کالا را آماده کرده و به تایید اتاق بازرگانی محل برساند.
 • در انتها ، صادر کننده باید کالا را به منظور ارسال به کشور مبدا به شرکت حمل و نقل تحویل دهد.

 

لیست اقلام صادراتی به روسیه

در میان لیست صادرات به روسیه نام برخی از کالاها و محصولات بیشتر دیده می شود. صادرات خشکبار به روسیه در کنار صادرات میوه و محصولات خوراکی و کشاورزی دیگر از جمله گروه های صادراتی پرطرفدار محسوب می شود. محصولات دیگری هم چون مس ، انواع سنگ ها ، پلاستیک و محصولات دارویی در میان لیست صادرات به روسیه مشاهده می شود. نمودار زیر ارزش دلاری چندین کالای پرطرفدار صادراتی به روسیه را در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد.

براساس نمودار فوق در سال ۲۰۱۸ گروه میوه و خشکبار به میزان ۲۰۷ میلیون دلار در صدر لیست اقلام صادراتی به روسیه قرار گرفته است. علاوه بر آن نام برخی گروه های خوراکی و غذایی دیگر نیز دیده می شود. این موضوع نشان از نیاز شدید بازار روسیه به اقلام خوراکی و کشاورزی دارد که ناشی از آب و هوای سرد این کشور و عدم امکان کشاورزی است . ادامه

 

صادرات میوه به روسیه

با افزایش رقابت در اقتصاد جهانی و تجارت بین المللی ، نحوه صادرات کالا از حساسیت‌ بالایی برخوردار شده ‌است. به همین دلیل ، سرمایه گذاری در این بخش نیازمند دانش ، برنامه ریزی و تجربه می باشد. علاوه بر این موارد ، معمولا قوانین تجارت در هر کشور متفاوت از سایر کشورها می باشد که به همین دلیل تسلط بر قوانین تجاری کشور مبدا ( ایران ) و کشور مقصد ( روسیه ) و فراگیری اصول مذاکرات تجاری اولین گام در صادرات می باشد.

 

قیمت محصولات کشاورزی در روسیه

با توجه به اینکه کشور روسیه در نیمی از سال فاقد تولیدات کشاورزی است برای تامین مواد غذایی مورد نیاز خود به دیگر کشورها وابسته است و از نظر قیمت نیز قیمت محصولات کشاورزی در روسیه بالاتر از دیگر کشورهای تولید کننده می باشد.

کشور روسیه یک کشوراروپایی و دارای استاندارد های صادرات محصولات کشاورزی مختص به خود می باشد که در نتیجه قوانین سخت گیرانه ای برای ورود مواد غذایی به این کشور وجود دارد و مواد غذایی مصرفی در این کشور باید کیفیت بالایی برخوردار باشد در نتیجه قیمت محصولات کشاورزی در روسیه نیز نسبت به سایر کشور ها بالاتر است.

 

روابط تجاری ایران و روسیه

تهران و مسکو با وجود تعاملات زیاد سیاسی، مبادلات تجاری ناچیزی دارند، به طوری که تبادلات تجاری دو جانبه درصد اندکی از تجارت خارجی آن ها را شامل می‌شود. اقلام عمده صادراتی ایران به روسیه را میوه جات، خشکبار ، سبزیجات ، پسته و انگور خشک شامل می‌شود و عمده ترین محصولات وارداتی از روسیه نیز غلات ، چوب ، کاغذ ، ماشین الات و فلزات هستند. یکی از موانع عمده برای فعال کردن پتانسیل های موجود در تجارت دو کشور ، مسائل سیاسی از جمله تحریم ها علیه ایران است که دو طرف امیدوارند با برطرف شدن آن ها ، حجم مبادلات را افزایش دهند. اعمال تحریم های غرب علیه روسیه در سال ۲۰۱۴ و ادامه آن ها در سال ۲۰۱۵ ، در کنار ایجاد برخی مشکلات، فرصت هایی جدیدی برای تجارت دو جانبه میان مسکو و تهران به وجود آورده است. به رغم این تحریم ها ، دو طرف بر افزایش سطح تبادلات تجاری تأکید کرده اند که بر اساس آن، افزون بر حوزه های انرژی و کشاورزی که طرفین هم اکنون در آن مشغول مبادلات هستند، قرار است در حوزه فنی از جمله ساخت و مدرنیزاسیون نیروگاه های جدید نیز همکاری های جدیدی پیگیری شوند. ادامه

 

توافق نامه تجارت آزاد ( اتحادیه اقتصادی اوراسیا EAEU )

روسیه ، قزاقستان و بلاروس در سال ۲۰۱۱ وارد اتحادیه گمرک شدند. در سال ۲۰۱۵ این اتحادیه به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) ، که از اتحادیه گمرک و یک فضای اقتصادی واحد تشکیل شده است، تکامل یافت. کشور ارمنستان از آن زمان به اتحادیه پیوسته است و قرقیزستان در آستانه انجام این کار است.

این سازمان هنوز در مراحل ابتدایی خود است، اما تنظیم بخش های مختلف و مقررات فنی اکنون توسط EAEU به طور متمرکز تنظیم شده است و سرانجام با تجارت آزاد کالا، خدمات، سرمایه و نیروی کار صورت خواهد گرفت. ادامه مطلب اتحادیه اقتصادی اوراسیا

 

راهکارهای بازاریابی و صادرات به روسیه

روسیه به عنوان یک بازار تجاری رو به رشد محسوب می شود که راهکارهای ویژه ای برای بازاریابی، صادرات و فروش محصولات به این کشور وجود دارد. لذا توجه به نکات زیر ضروری به نظر می رسد:

 • مطالعه گزارشهای بازارشناسی و بازاریابی، پیش از ورود به بازار این کشور
 • شرکتهای دارای برند تجاری و پذیرفته شده در بازار بورس، بیش از سایر شرکتهای تجاری موفق هستند
 • گردآوری اطلاعات به روز و دقیق از علایق مردم و شرایط اقتصادی جامعه
 • تجار روسی در خصوص مواردی مانند قیمت، کیفیت، زمان تحویل کالا و چگونگی ارایه خدمات به موقع حساسیت ویژه ای دارند.
 • معرفی محصولات و خدمات در نمایشگاههای تخصصی و عمومی
 • افرادی که قصد دارند برای تجارت وارد بازار روسیه شوند، می توانند با بخش اقتصادی و رایزن بازرگانی سفارت مشورت نمایند.
 • خرید کالا و استفاده از سرویسهای عمومی با پول رایج این کشور انجام می گیرد. البته دلار و سایر ارزهای خارجی را می توان در بانکها، صرافی ها و یا هتلها تبدیل به پول محلی کرد.
 • ادامه

 


آموزش صفر تا صد فرایند صادرات کالا

سایت ixport در حوضه صادرات کالا ، مقالات جامعی را در خصوص تجارت و بازرگانی بین المللی ، در بخش راهنمای جامع صادرات ارائه کرده است. این بخش شما را با مفاهیم و فرایند صادرات آشنا می کند. بخش آموزش صادرات شامل : پکیج آموزش جامع صادرات و طرح کسب و کار صادرات ( Business Plan ) و همچنین گالری فیلم های آموزش صادرات می باشد. بخش تحلیل بازارهای صادراتی کشورها نیز شما را برای ورود به بازار کشورهای مختلف آماده می سازد ، ما در این بخش ، به تفکیک ، به بررسی کشورها پرداخته ایم.

 

تحلیل بازارهای صادراتی

برای ورود به بازار کشورهای مختلف شما می بایست اطلاعات کاملی در خصوص حجم ، وضعیت رقابت ، قوانین مقررات ، فرهنگ ، اقتصاد ، محیط سیاسی ، میزان واردات و صادرات و … داشته باشید . در این بخش از سایت ixport به تفکیک به بررسی کشورهای مختلف می پردازیم .

 

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا