سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

راهنمای جامع تجارت با روسیه

نمای کلی کشور روسیه

روسیه پهناورترین کشور جهان می باشد، وسعت زیاد این کشور باعث شده است که با کشور های نروژ، فنلاند، استونی ،لتونی، لیتوانی، لهستان، بلاروس، اوکراین، گرجستان، آذربایجان، قزاقستان، چین، مغولستان و کره شمالی با روسیه مرز مشترک دارند. همچنین، روسیه با ایالات متحده آمریکا از طریق آلاسکا، و با کشورهای سوئد ، ژاپن و ایران نیز از طریق آب همسایه است. به همین خاطر از مهم­ترین و موثر ترین کشور های منطقه می باشد.

بیشتر مراودات سیاسی و تجاری روسیه از طریق راه های ابی دریای بالتیک، اقیانوس آرام، دریای خزر، دریای برینگ و دریای سیاه و دریای ژاپن انجام می شود.

ادامه مطالب معرفی نمای کلی کشور روسیه

دانستنی های جالب کشور روسیه

گروه‌های قومی و نژادی

بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ ، حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس هستند . در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور سکونت دارند . تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگ ترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌ شوند . اقوام اوکراینی ، چوواش ، باشقیر ، چچنی ، و ارمنی نیز هریک بیش از 1 میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی ، بلاروسی‌ها ، آسی‌ها ، آذربایجانی‌ها وقزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه هستند.

زبان ها

زبان رسمی روسیه ، زبان روسی می باشد . ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ای است که شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان سرشناسی همچون تولستوی و داستایوفسکی را پرورانده‌است.

اقتصاد

روسیه پنجمین اقتصاد اروپا و یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می شود. در طی سال های متمادی حتی پس از سقوط جماهیر شوروی و جنگ سرد تمام تلاش خود را برای نگه داشتن وضعیت اقتصادی خود تا حدود زیادی موفق شده است.اقتصاد این کشور انرژی محور بوده به این معنا که ترکیبی از منابع عظیم نفت و گاز می باشد.البته سهم گردشگری و تولیدات صنایع به خصوص نظامی را نمی توان نادیده گرفت.روسیه در کنار عربستان علاوه بر اینکه بیشترین ذخایر گاز طبیعی را در جهان دارند، از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان نیز می باشند.

در سال های اخیر توریست های زیادی از سرتاسر جهان  به روسیه سفر کردند که نشان دهنده توانایی بالای روسیه در صنعت گردشگری است. کشوری پهناور با موقعیت جغرافیایی خاص، منابع طبیعی منحصر به فرد و بناهای تاریخی جذاب هر گردشگری را مجذوب خود می کند و روسیه از این شرایط بهترین استفاده را تا به حال  کرده است.

 

روابط تجاری ایران و روسیه

براساس گزارشات بدست امده مجموع مبادلات ایران و روسیه تا انتهای بهار 1401، 4میلیارد و 164میلیون دلار بوده است؛ از این مقدار یک‌میلیارد و 152میلیون دلار کالا و خدمات از ایران به روسیه صادر شده است و 3میلیارد و 12میلیون دلار کالا و خدمات نیز وارد شده است.کمترین میزان واردات ایران در مهر 1399، 42 میلیون دلار بوده است.

رئیس‌جمهوری  کنونی روسیه (ولادیمیر پوتین)، به گسترش روابط اقتصادی و توسعه زیر ساخت ها بین روسیه و ایران علاقه زیادی نشان داده است. به طوریکه در نیمه اول سال، تجارت بین روسیه و ایران 40%  افزایش پیدا کرده است و این یک  رشد خوبی تلقی می شود. بنابراین با وجود بخش های امیدوار کننده، رابطه ایران و روسیه در حال طی کردن روند خوبی است و همواره شاهد توسعه و رکوردشکنی در این زمینه هستیم.

مھمترين اقدامات صورت گرفته ( در چارچوب روابط دوجانبه )

1- تلاش و پیگیری مستمر در جهت ايجاد بانک ايرانی در مسكو كه در سال 1381 افتتاح گرديد.

2- پیگیری مستمر برای رفع موانع حمل و نقل كه در چارچوب توسعه ناوگان ملی تجاری ، مذاكره و چانه زنی با مقامات روسی درخصوص رفتار مساوی با كشتی های ايرانی در بنادر روسیه طرح و پیگیری شده است.

3- استقرار رايزن بازرگانی از ابتدای سال 1380 در مسكو و اعزام رایزن جدید بازرگانی.

4- اعزام هیئت های تجاری و بازاریابی از استان های مختلف کشور به مناطق مختلف روسیه.

5- همكاری در زمینه استاندارد كالاها و اخذ نشان استاندارد روسیه برای كالاهای صادراتی ايران به مقصد روسیه.

6- مشارکت در نمایشگاه های بین المللی روسیه در زمینه مواد غذایی ، نفت و گاز و پتروشیمی، محصولات پلاستیکی.

7- برگزاری نمایشگاه ایران در آستراخان.

8- برگزاری نمایشگاه ایران در داغستان.

9- برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در اردیبهشت ماه 1395.

10- اعزام هیئت تجاری استان البرز به روسیه در تاریخ 10 لغایت 14 خرداد ماه 1395.

11- برگزاری همایش تجاری جمهوری اسلامی ایران و روسیه در خردادماه 1395.

12- سفر جناب آقای نعمت زاده وزیر وقت صنعت ، معدن و تجارت به سن پترزپورگ روسیه در خرداد ماه سال 1395 به منظور مشارکت در همایش اقتصادی.

13- تشکیل کارگروه حمل و نقل و کشاورزی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی.

14- مشارکت در نمایشگاه بین المللی مواد غذایی روسیه در شهریور ماه 1395.

15- در حال حاضر امکان گشایش اعتبار اسنادی، انتقال پول ( روبل یا یورو ) به صورت حواله بانکی از بانک های ایران به مقصد بانک های روسیه و نیز امکان صدور ضمانت نامه بانکی از طریق میربیزنس بانک برای تجار و بازرگانان و سرمایه گذاران فراهم شده است.

16- بانک های روسیه از جمله گاز پروم بانک ، و ت ب بانک ، ونش اکونوم بانک ، اگزیم بانک و پروم سویاز بانک ، ترانس کپیتال ، RFC ، میر بیزنس
بانک با اکثر بانک های ایرانی از جمله بانک توسعه صادرات ، کشاورزی ، ملی ، رفاه کارگران و حکمت ایرانیان کشورمان ارتباطات کارگزاری برقرار نموده اند.

17- امضای قرارداد همکاری و افتتاح نمایندگی شرکت ایران خودرو در ماخاچ کالا روسیه و تولید و مونتاژ خودرو در سال های آینده بین شرکت ایران خودرو عشق آباد و کاسپی یونی ترید در تاریخ 27/7/95 به نتیجه نرسیده است.

18- برگزاری پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان روسیه توسط شرکت اوژن در فروردین ماه 1396. 

19- افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان در آبان ماه 1396.

20- برگزاری پاویون کشورمان در نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی مسکو در تاریخ 20 لغایت 23 شهریور ماه 1396 در مسکو .

21- همکاری شرکت راد صانع آتی برای سرمایه گذاری ( 20 میلیون دلار ) در تولید مخازن تحت فشار سی ان جی کامپوزیت نسل 4. 

22- برگزاری نمایشگاه اختصاصی توانمندی های استان مازندران در استان ولگاگراد روسیه 25 تا 28 مرداد ماه 96. 

23- برگزاری جلسه میز روسیه با حضور رئیس و مدیران سازمان توسعه تجارت ایران ، سازمان ها و ارگان های ذی ربط و بخش خصوصی در تاریخ 29/05/1396 در محل سالن مروارید. 

24- برگزاری جلسه بررسی لزوم و نحوه ایجاد کنسرسیوم لبنی به ریاست جناب آقای مهندس خسروتاج و با حضور شرکت های صنایع لبنی، در تاریخ 14/06/1396 در تالار اصفهان، به منظور ورود موثر به بازار فدراسیون روسیه.

25- امضا یادداشت تفاھم همکاری های بانکی بین بانک مرکزی ایران و موسسه دولتی صادراتی روسیه به نام EXIAR در مهرماه 1396. 

26- برگزاری نشست کمیته مشترک تجاری، صنعتی و معدنی در آستراخان روسیه در تاریخ 3 لغایت 5 آبان 1396 به ریاست جناب آقای مهندس خسروتاج، قائم مقام محترم وزیر و رئیس کل سازمان و جناب آقای کالامانوف، معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه به همراه هیاتی متشکل از بخش خصوصی و دولتی و همچنین ادامه مذاکرات تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا .

27- شرکت هیئتی متشکل از اعضا دولتی و بخش خصوصی در همایش چشم انداز روابط اقتصادی ایران و قفقاز شمالی در شهر ولادی قفقاز جمهوری اوستیای شمالی – آلانیا از تاریخ 20 لغایت 23 آذرماه 1396 به ریاست جناب آقای مهندس خسروتاج ، معاون محترم صادراتی وزیر و رئیس کل سازمان.

28- برگزاری نمایشگاه اختصاصی در شهر کازان روسیه 29 آذر تا 2دی ماه 1396.

29- به گزارش بانک مرکزی ایران پیرو امضا تفاهم نامه این بانک با EXIAR روسیه، 4 قرارداد ارائه فاینانس ( تامین مالی ) مجزا اما با محتوای یکسان بین اگزیم بانک روسیه و چهار بانک ایرانی سپه، توسعه صادرات ایران، پارسیان و پاسارگاد در دی ماه 1396 به امضا رسید. اگزیم بانک روسیه زیرمجموعه شرکت بیمه اکسیار است و می تواند بدون دغدغه بیم های در نقش فاینانسور ظاهر شود.

30- افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان در آبان ماه 1396.

31- افتتاح سرای تجاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان گلستان در مسکو.

32- تاسیس شرکت ایتسیا با مدیریت آقای معین فر در مسکو برای حوزه برند سازی و تجارت بین الملل.

33- ملاقات سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم شهرهای رباط کریم و بهارستان با نائب رئیس شرکت ولگا باس برای تولید اتوبوس در شهر صنعتی پرند در آذرماه 1396و

رایزن بازرگانی ایران در روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *