معرفی سامانه متمرکز تجارت خارجی وزارت جهاد کشاورزی

بخشی از اهداف و راهبردهای طرح هوشمند سازی کشاورزی

سامانه متمرکز تجارت خارجی وزارت جهاد کشاورزی در راستای دستیابی به امنیت غذایی و کشاورزی پایدار، دانش بنیان، تاب آور و نقش آفرینی در عرصه اقتصاد ملی و بین المللی و همگام با سیر تحولات و دیدگاه های نوین توسعه کشاورزی در جهان مبتنی بر پیوند داده و فناوری نوآورانه در نظام کشاورزی، ضرورت حکمرانی مطلوب و اجرای ضوابط فنی و اجرایی توسعه الکترونیک هدف اصلی تدوین سند راهبردی کشاورزی هوشمند ایران می باشد.

امکانات سامانه متمرکز تجارت خارجی

  • صدور مجوز های حوزه ثبت سفارش
  • اعطای مجوزهای صادرات
  • تکمیل بخش مجوزهای ثبت سفارش (دریافت و پاسخگویی به درخواست های مجوزهای یارانه ارزی)
  • دریافت و پاسخگویی به درخواست های مجوز های تخصیص ارز گروه کالاهای ۱ و ۲ و ۳
  • تبادل اطلاعات با سامانه جامع تجارت وزارت صمت
راهنمای نحوه استفاده از سامانه
  • در گام نخست با استفاده از مرورگر Google chrom وارد درگاه وب سایت سامانه متمرکز تجارت خارجی به آدرس اینترنتی https://etrade.maj.ir/ شوید.
  • نام کاربری و کلمه عبوری که قبلا از سازمان جهاد کشاورزی دریافت نموده اید را وارد نموده و بعد از وارد نمودن تصویر امنیتی وارد سامانه شوید.

نکته: اگر که هنوز نام کاربری و کلمه عبور دریافت ننموده اید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه نموده و اطلاعات کاربری خود را دریافت نمایید.

توجه: شما می بایست جهاد انجام هرگونه عملیات تجارت خارجی از قبیل واردات یا صادرات حتما کارت بازرگانی فعال داشته و در سامانه جامع تجارت ثبت نام نمایید.

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید با ورود به بخش مورد نظر و با استفاده از ایمیل یا شماره همراه خود اقدام به بازیابی رمز عبور نمایید.

صدور مجوز صادرات نهاده‏ ها، محصولات و فرآورده‏ های کشاورزی

اعطای مجوز صادرات نهاده ها، محصولات و فرآورده های (فرآوری مرحله اول) در راستا سیاست ها و برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برخی محصولات و فرآورده های کشاورزی را مانند صادرات کود کشاورزی، محصولات مرتعی، دام، گیاهان دارویی، اسب، شتر و گاو که نیاز به اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی در بر می گیرد.

مراحل کاری اخذ مجوزات صادرات:

صدور مجوز صادرات نهاده‏ ها، محصولات و فرآورده‏ هاي کشاورزي

این مجوز در جهت تشویق واردکنندگان معتبر جهت واردات اقلام مورد نیاز کشور بر مبنا سیاست و برنامه های کشاورزی و نیاز داخلی کشور صادر می گردد.

فرآیندهای انجام کار در دستگاه های مرتبط و بر مبنا درخواست کتبی، فاکتور معتبر خرید( دارای سریال، مهر و کد اقتصادی), کارت بازرگانی، تصویر پیش فاکتور، شماره اعتبار اسنادی یا کد هشت رقمی ثبت سفارش انجام می گردد.

در این مجوز واردکننده می تواند از منابع ارز ترجیحی و نیمایی برای واردات خود در راستا قوانین و مقررات ارزی کشور استفاده نماید.

صدور مجوز معافيت گمرکي ماشين ‏آلات، ادوات، تجهیزات و صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی

برای توسعه بخش کشاورزی و استفاده از فناوری و ماشین آلات نوین در این حوزه واردکنندگان ماشین آلات بخش کشاورزی جهت استفاده از معافیت گمرکی واردات ماشین آلاتی که در این ساخته نمی شود. می توانند ضمن انجام امور ثبت سفارش کالای خود در سامانه جامع تجارت به سازمان صمت استان خود مراجعه نموده و درخواست کتبی خود را در سربرگ و مهر به منظور بررسی ارائه نماید.

سازمان صمت ضمن  بررسی جامع و حصول اطمینان از عدم ساخت ماشین آلات درخواستی در داخل کشور طی ارسال نامه ای به دفتر صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی عدم ساخت ماشین آلات درخواستی در کشور را تایید نمود. در ادامه دفتر صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی بر مبنا این تاییدیه ترخیص گمرکی ماشین آلات درخواست و همچنین استفاده از معافیت از حقوق گمرکی واردات این ماشین آلات را در چند مرحله تنظیم و به اتاق بازرگانی و امور بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ارائه می نماید. و مجوز درخواستی برای هر مرحله صادر و تمدید می گردد. 

مستندات جهت ارائه به شرح زیر می باشد:

صدور مجوز معافيت گمرکی ماشين ‏آلات، ادوات، تجهیزات و صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی

برای توسعه بخش کشاورزی و استفاده از فناوری و ماشین آلات نوین در این حوزه واردکنندگان ماشین آلات بخش کشاورزی جهت استفاده از معافیت گمرکی واردات ماشین آلاتی که در این ساخته نمی شود. می توانند ضمن انجام امور ثبت سفارش کالای خود در سامانه جامع تجارت به سازمان صمت استان خود مراجعه نموده و درخواست کتبی خود را در سربرگ و مهر به منظور بررسی ارائه نماید.

سازمان صمت ضمن  بررسی جامع و حصول اطمینان از عدم ساخت ماشین آلات درخواستی در داخل کشور طی ارسال نامه ای به دفتر صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی عدم ساخت ماشین آلات درخواستی در کشور را تایید نمود. در ادامه دفتر صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی بر مبنا این تاییدیه ترخیص گمرکی ماشین آلات درخواست و همچنین استفاده از معافیت از حقوق گمرکی واردات این ماشین آلات را در چند مرحله تنظیم و به اتاق بازرگانی و امور بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ارائه می نماید و مجوز درخواستی برای هر مرحله صادر و تمدید می گردد. 

مستندات جهت ارائه به شرح زیر می باشد:

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها