صندوق ضمانت صادرات ایران

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

صندوق ضمانت ایران

صندوق ضمانت صادرات

مقدمه

 یكي از عواملي كه همواره موجبات نگراني صادركنندگان را فراهم مي آورد، وجود ريسك هاي سياسي و تجاري در روند صادرات آنها مي باشد، چرا كه تحقق هر يك از اين ريسك ها موجب عدم وصول وجه كالا و خدمات صادره از سوي آنها مي گردد.

عدم وصول به موقع مطالبات از خريداران خارجي در اغلب اوقات صادركننده را در تنگناي مالي قرارداده و در نتيجه باعث ناتواني در ايفاي تعهدات مالي وي به اعتبار دهندگان داخلي و گاهي اوقات منجر به ورشكستگي كامل  مي گردد.

به منظور تشويق صادركنندگان به توسعه فعاليت هاي صادراتي خود و كاهش نگراني آنها در اين زمينه و ارائه پوشش هاي لازم به آنها در مقابل ريسك هاي سياسي و تجاري، دولت ها اقدام به ايجاد شركت هاي بيمه اعتبار صادراتي مي نمايند.

اين قبيل شركت هاي بيمه عمدتاً وابسته به دولت و متكي به حمايت هاي مالي آن بوده و اغلب ريسك هايي را پوشش مي دهند كه معمولاً از سوي شركت هاي بيمه تجاري قابل پوشش نيستند.

در اين راستا و به منظور تامين امنيت مالي صادركنندگان ايراني و در نتيجه توسعه موثر صادرات غير نفتي كشور، صندوق ضمانت صادرات ايران به عنوان يكي از زيرمجموعه هاي وابسته به وزارت بازرگاني با شخصيت مالي و حقوقي مستقل تاسيس گرديد.

اين صندوق به پشتوانه حمايت هاي مالي دولت، علاوه بر پوشش ريسك هاي سياسي و تجاري صادرات، با صدور انواع ضمانتنامه اعتباري، به تامين منابع مالي مورد نياز صادركنندگان نيز كمك مي نمايد.

توضیحی خلاصه در رابطه با صندوق ضمانت صادرات :

این صندوق یک نهاد دولتی است و آن طور که از نامش پیداست، صادرات ایران را ضمانت می کند و زیر نظر وزارت صمت مشغول به فعالیت است و کار صدور متنوع بیمه نامه و ضمانت نامه صادراتی به منظور پوشش ریسک سیاسی و اقتصادی و تجاری صادرکنندگان کالا و خدمات را بر عهده دارد و در کنار بانک توسعه صادرات ایران، برای توان افزایی صادرکنندگان کالا و خدمات و کاهش نگرانی بازگشت سرمایه و کاهش ریسک فعالیت صادراتی، تلاش دارد.

همکاری های بین‌المللی صندوق

صندوق ضمانت صادرات ایران، به عنوان موسسه بیمه اعتبار صادراتی (ECA) رسمی ایران، برای ارائه خدمات بهینه به صادرکنندگان کشور، فعالیت های بین‌المللی متنوعی را انجام می‌دهد که از جنبه‌های مختلف حائز اهمیت می‌باشند.

اهم این موارد عبارتند از:

 • همکاری های بین‌المللی صندوق متضمن دسترسی به روزآمدترین اطلاعات تخصصی و استانداردها در حوزه بیمه اعتبار صادراتی می‌باشد که این امر تاثیر مستقیمی بر عملکرد بهینه صندوق در سطح «کلاس جهانی» دارد.
 • صندوق به عنوان موسسه بیمه اعتبار صادراتی رسمی ایران، در تعاملات بین‌‌‌المللی، علاوه بر نمایندگی صنعت بیمه اعتباری ایران، سعی می‌نماید با انجام رایزنی‌های موردنیاز، به تسهیل شرایط صادرات و سرمایه‌گذاری ایرانیان در خارج از کشور کمک نماید.مذاکرات مختلف صورت گرفته به ویژه در حوزه حمایت از رتبه ریسک اعتباری ایران در اجلاس های متعدد، که تاثیر مستقیمی بر تجارت و سرمایه‌‌گذاری کشور داشته، نمونه بارز این امر است.
 • ارتباط این صندوق با نهادهای خارجی همچون اتحادیه‌ها، بانک ها، موسسات دولتی و نیمه دولتی، شرکت ها و … منجر به اخذ اطلاعات اعتباری آن نهادها و نیز مذاکره و رایزنی با هدف حمایت از صادرات تحت پوشش صندوق گردیده و در نهایت باعث بهبود خدمات صندوق به مشتریان خواهد شد.
 • مشارکت و ارائه خدمات از سوی نمایندگان صندوق در بسیاری از هیات‌های تجاری، اجلاس های کمیسیون مشترک و …، عقد قرارداد صادراتی تجار بخش خصوصی کشور با خریداران خارجی را تسهیل می‌نماید.
 • فراهم نمودن بستر لازم برای تسهیم ریسک در قالب اتکائی و یا بیمه مشترک از دیگر زمینه‌هایی است که به بهبود ظرفیت صندوق در ارائه خدمات حمایتی به صادرکنندگان کمک می‌نماید.
 • صندوق همچنین در مواقع مورد نیاز به نهادهای مالی، بانکی و بیمه‌ای خارجی، برای تامین مالی، پوشش بیمه‌ای و … در ایران، خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد که این امر تاثیر مستقیمی بر تامین مالی پروژه‌ها در ایران و نیز جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی دارد.

تعاملات بین المللی صندوق با هدف انجام وظایف فوق، در چارچوب‌های ذیل انجام می‌شود:

 • عضویت در اتحادیه‌ها و موسسات بین‌المللی ومنطقه ای از جمله «اتحادیه برن-کلوپ پراگ»، «اتحادیه امان»، آژانس چند جانبه تضمین سرمایه ­گذاری(میگا)»، «موسسه اسلامی بیمه سرمایه‌ گذاری و اعتبار صادراتی (ICIEC)»
 • مشارکت در اجلاس کمیسیون مشترک و سایر هیات‌های تجاری با هدف هموار نمودن بستر لازم برای صادرات و سرمایه‌گذاری ایرانیان در خارج از کشور و ارائه خدمات مختلف به صادرکنندگان کشور
 • انعقاد یادداشت تفاهم یا موافقت‌نامه همکاری با موسسات همتای بیمه اعتبار صادراتی ملی (ECAS) ، اگزیم بانک ها، بیمه‌گران اعتباری خصوصی و … در کشورهای مختلف

هدف از تاسیس صندوق ضمانت صادرات ایران :

نیل به اهداف عالی دولت در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی از طریق:

 • پوشش مطالبات صادرکنندگان از خریداران خارجی در برابر ریسک های سیاسی و تجاری با صدور انواع بیمه نامه های کوتاه، میان و بلند مدت.
 • امکان تامین مالی فعالیتهای صادراتی صادرکنندگان از طریق صدور انواع ضمانت نامه های اعتباری به نفع بانک ها و موسسات اعتباری داخلی.

انواع خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران:

پوشش قراردادهای صادراتی

 • پوشش طرح های سرمایه گذاری
 • پوشش طرح های تامین مالی قبل و بعد از حمل
 • ارائه خدمات مشاوره ای
 •  

انواع  اعتبارات صادراتی

 • اعتبارات صادراتی کوتاه مدت (تا ۲ سال)
 • اعتبارات صادراتی میان مدت (۲ تا ۵ سال)
 • اعتبارات صادراتی بلند مدت(بیش از ۵ سال)

بیمه اعتبار صادراتی چیست؟

پوشش خطر عدم پرداخت خریدار در سررسید مقرر می باشد که می تواند در پایان دوره اعتبار (پرداخت یکباره در انتهای دوره) و یا در سررسیدهای مقرر در طی دوره اعتبار (پرداخت اقساطی دوره اعتبار) باشد.

عدم وصول به موقع مطالبات از خريداران خارجي در اغلب اوقات صادركننده را با بحران نقدينگي مواجه ساخته و در تنگناي مالي قرار مي دهد و در نتيجه باعث ناتواني وي در ايفاي تعهدات مالي به اعتبار دهندگان داخلي و گاهي اوقات منجر به ورشكستگي كامل وي مي گردد.

از اين رو مؤسسات بيمه اعتبار صادراتي (ECAS)، به عنوان يكي از اجزاء مهم و حياتي نظام مالي صادراتي و يكي از اركان زيربنايي اقتصادي جهت كاهش ريسك صادركنندگان اهميت مي يابند.

وظيفه اصلي مؤسسات بيمه اعتبار صادراتي بيمه نمودن قراردادهاي صادراتي در مقابل خطر عدم پرداخت مي باشد. اين مؤسسات خطر كلاهبرداري، تقلب و ورشكستگي را مديريت نموده و از اين طريق صادركنندگان و بانك ها را در برابر خسارات احتمالي حمايت نموده  و در عين حال اعتبار اعطايي بانك ها به صادركنندگان را تحت پوشش قرار مي دهند.

بدين ترتيب مؤسسات اعتبار صادرات با بسط فرصت هاي بازار امكان و قدرت رقابت صادركنندگان را در مقابل رقبايشان فراهم مي آورد.

صندوق ضمانت صادرات

ريسك هاي تجاري و سياسي

سرمایه گذار نگاه می کند که ببیند آینده و وضعیت بازار چگونه خواهد بود و شرکت را مورد تحلیل قرار می دهند. زمانیکه سرمایه گذار اعتماد داشته باشد که آینده وضعیت خوبی دارد و بازگشت سرمایه وجود دارد و اصل و سود مورد انتظار فراهم می شود این اعتماد منجر به افزایش شاخص بورس خواهد شد.

یکی ازموارد مهم این است که دولت با سیاست های پولی، مالی و اقتصادی طوری برنامه ریزی کند تا مردم به بازار سرمایه اعتماد کنند چرا که این اعتماد نقش اساسی دارد.

بنابراین عامل مهم سیاست های پولی مانند تعیین نرخ بهره،‌ تعیین نرخ اوراق مشارکت و سیاست های مالی مانند مالیات و کمک های دولت این ها همه آثار سیاست هایی است که یک دولت می تواند روی بازار سرمایه داشته باشد. در این شرایط طبیعی است در صورتی که انتظار سرمایه گذار تامین شود شاخص بورس هم مثبت خواهد شد و هم استمرار خواهد داشت.

 

صندوق ضمانت صادرات

 

 

ريسك هاي تجاري

ریسک ناشی از انجام تجارت و کسب‌وکار در یک صنعت خاص یا یک محیط خاص را ریسک تجاری گویند. ریسک تجارت می تواند در هر کجا و در هر زمان رخ دهد. خطای مدیران بزرگ و ناکارآمدی کارکنان همیشه عامل شکست یک کسب و کار نیست .

 • استنكاف خريدار از قبول كالاي صادرشده يا خدمت انجام شده.
 • عدم پرداخت بهاي كالا يا خدمت در سررسيد مقرر.
 • عدم توانايي مالي خريدار به دليل ورشكستگي يا اعسار يا توقف.

ريسك هاي سياسي

مسائل سیاسی، بین المللی و از طرفی دیگر ریسک هایی که بر خود شرکت هم وجود دارد مانند ریسک رقبا، ‌واردات کالاهای مشابهی که شرکت تولید می کند عوامل برونی است که روی شاخص بورس تاثیر گذار هستند.

انتظارات سرمایه گذران از آینده بازار بسیار مهم است و اگر ببیند امنیت سیاسی ، اقتصادی و بین المللی برقرار است طبیعتا علاقه مند به سرمایه گذاری خواهد شد. بررسی های علمی نشان می دهد که انتظار سرمایه گذار از وضعیت سهم  مورد نظر بسیار اثرگذار خواهد بود.

اینها عواملی است که روی بازار سرمایه ما تاثیر گذار بوده و از سوی دیگر قیمت های جهانی محصولاتی که در داخل نیز تولید می شود اهمیت دارد.

مثال: قیمت فولاد، ‌مس،‌ نفت و کالاها و محصولات اساسی که در بازارهای بین المللی در بازارهای سرمایه معامله می شود طبیعی است که اگر قیمت فولاد افزایش پیدا کند روی قیمت فولاد ما هم تاثیر گذار خواهد بود. اما  باید گفت همه صحبت ها درصف انتظار سرمایه گذار خلاصه می شود چرا که بسیار مهم است  و اگر ریسک های سیاسی و بین المللی کاهش پیدا کند بازار سرمایه هم رونق پیدا خواهد کرد.

عوامل موثر :

 • بروز جنگ يا حالت جنگ.
 • تيره شدن روابط و يا قطع روابط سياسي با كشور خريدار به نحوي كه در نتيجه آن ، صادركننده موفق به دريافت مطالبات خود در سررسيد آنها نشود.
 • اعمال سياستهاي اقتصادي كه موجب مسدود شدن مطالبات صادركنندگان شود.
 • اعمال سياستهاي مربوط به محدوديتهاي وارداتي و ارزي در كشور خريدار.
 • سلب مالكيت از خريدار بر اثر ملي شدن يا مصادره اموال به نحوي كه موفق به دريافت مطالبات خود نشود.
 • ساير عوامل خارج از حيطه اختيار صادركننده و خريدار كه به تشخيص هيات مديره صندوق موجب عدم وصول مطالبات صادركننده شود.

انواع پوشش های کوتاه مدت:

 • بیمه نامه کل گردش  صادرات
 • بیمه نامه خاص صادرات
 • بیمه نامه خرید دین اسناد صادراتی
 • بیمه نامه تضمین مطالبات بانک بابت اعتبارات اسنادی
 • بیمه نامه بلا اثر شدن قرارداد صادراتی

۱. بیمه نامه کل گردش صادرات:

اين بيمه نامه در طول اعتبار يكساله خود، كليه صادرات صادركننده به كشورهاي مختلف را در برابر ريسك هاي عمده سياسي و تجاري تحت پوشش قرار مي دهد.

به عبارت ديگر چنانچه در اثر بروز هر يك از ريسك هاي تحت پوشش ، صادركننده ايراني موفق به وصول مطالبات خود از خريدار خارجي نگردد، اين صندوق براساس بيمه نامه صادره نسبت به جبران خسارات وارده به صادركننده اقدام خواهد نمود.

۲. بیمه نامه خاص صادرات

بيمه نامه خاص، يك يا چند محموله صادراتي را كه در قالب يك قرارداد خاص از سوي صادركننده ايراني براي خريدار خارجي ارسال مي گردد در مقابل ريسك هاي سياسي و تجاري تحت پوشش قرار مي دهد.

به عبارت ديگر، اين بيمه نامه براي آن دسته از صادركنندگاني صادر مي شود كه مايلند يك محموله خاص ارسالي براي يك خريدار مشخص را در مقابل خطرعدم دريافت وجه كالا ناشي از بروز ريسك هاي سياسي و تجاري بيمه نمايند.

قبل از صدور اين بيمه نامه، خريدار خارجي و بانك وي مورد اعتبارسنجي قرار گرفته و قرارداد و يا اعتبار اسنادي كه قرار است تحت پوشش قرار گيرد، مورد بررسي دقيق قرار خواهند گرفت.

۳. بیمه نامه خرید دین اسناد صادراتی:

اين بيمه نامه به منظور پوشش ريسك عدم بازپرداخت وجه اسناد صادارتي كه جهت خريد دين توسط صادر كننده ايراني به بانك هاي عامل كشور ارائه مي شود، صادر مي گردد و بر اساس آن در صورت عدم پرداخت وجه اسناد از سوي خريدار/بانك خارجي، خسارت وارده به بانك خريدار دين اسناد، پرداخت مي گردد.

۴. بیمه نامه تضمین مطالبات بانک بابت اعتبارات اسنادی دیداری:

اين بيمه نامه ريسك عدم پرداخت بانك گشاينده / تاييد كننده اعتبار اسنادي به بانك ايراني را پوشش داده و بدين ترتيب، بانك ايراني قادر خواهد بود وجه اعتبار اسنادي ديداري را در صورت عدم وجود مغايرت اسناد صادراتي با شرايط لحاظ شده در L/C، پرداخت نموده و نهايتا منجر به تسريع روند پرداخت وجه اعتبار اسنادي ديداري به صادر كننده ايراني گردد. (در شكل معمول، زمان مورد نياز جهت نقد نمودن L/C ديداري، بيش از ۷ روز مي باشد.) ميزان حق بيمه نيز با توجه به شرايط سياسي و تجاري كشور خريدار، محاسبه و دريافت مي گردد.

۵. بیمه نامه بلااثر شدن قرارداد صادراتی:

اين بيمه نامه خسارات ناشي از بلا اثر شدن اعتبارات اسنادي و يا قراردادهاي صادراتي را تحت پوشش قرار مي دهد. به عبارت ديگر چنانچه در اثر بروز هر يك از ريسك هاي تحت پوشش(شامل تحريم كشور خريدار و لغو مجوز واردات، تحريم كشور صادركننده و لغو مجوز صادرات، تحريم كشور ثالث، بروز جنگ، فسخ قرارداد توسط خريدار، عدم ايفاي تعهدات خريدار و عدم قبول حكم دادگاه از سوي خريدار)، خسارتي متوجه صادركننده ايراني گردد، خسارت وارده به وي جبران خواهد گرديد مشروط بر اينكه بروز خسارت ناشي از قصور وي در ايفاي تعهداتش نباشد.

انواع پوشش های میان و بلند مدت:

 • بیمه نامه پوشش ضمانت نامه های بانکی بازپرداخت
 • بیمه نامه صدور خدمات فنی و مهندسی
 • بیمه نامه سرمایه گذاری

بیمه نامه پوشش ضمانت نامه های بانکی بازپرداخت:

عبارتست از بيمه نامه اي كه جهت پوشش ريسك واخواست ضمانت نامه هاي بازپرداخت صادره توسط بانك هاي ايراني به نفع موسسات تامين كننده مالي طرح هاي فني و مهندسي ايراني در كشورهاي هدف صادراتي، به نفع بانك هاي ايراني صادر مي گردد.

بیمه نامه صدور خدمات فنی و مهندسی:

اين بيمه نامه همانطور كه از نامش پيداست، طرح ها و پروژه هاي ساختماني كه توسط پيمانكاران و يا شركت هاي مهندسي ايراني در ساير كشورها اجرا مي گردد و همچنين خدمات فني و مهندسي ارائه شده از سوي آنها در خارج از كشور را در مقابل ريسك هاي سياسي و تجاري تحت پوشش قرار مي دهد.

به عبارت ديگر چنانچه در اثر بروز هر يك از ريسك هاي تحت پوشش، صادركننده ايراني خدمات فني و مهندسي موفق به وصول مطالبات خود از كارفرماي خارجي نگردد، اين صندوق براساس بيمه نامه صادره نسبت به جبران خسارات وارده به صادركننده اقدام خواهد نمود.

بیمه نامه سرمایه گذاری:

اين بيمه نامه اصل و سود سرمايه گذاري هاي ميان و بلند مدت سرمايه گذاران ايراني در كشورهاي هدف را تحت پوشش قرار مي دهد. به عبارت ديگر شركت ها يا اشخاص ايراني كه در نظر دارند اقدام به چنين سرمايه گذاري هايي در ساير كشورها بنمايند(مثلاً يك كارخانه در كشور هدف احداث كنند) مي توانند با اخذ بيمه نامه سرمايه گذاري صندوق ، فعاليت هاي سرمايه گذاري خود را در مقابل ريسك هايي همچون عدم انتقال اصل و سود سرمايه گذاري، ملي شدن و يا مصادره اموال و غيره …بيمه نمايند.

به منظور پاسخگوئی بهتر به نیاز صادرکنندگان بخصوص نیازهای مالی و تامین مالی(سرمایه در گردش) صندوق همواره به دنبال طراحی محصولات مناسب بوده که در این زمینه ضمانتنامه های اعتباری یکی از انواع محصولات مورد نظر صادرکنندگان است.

 

انواع ضمانت نامه های اعتباری در قالب های ذیل صادر می گردند:

 • ضمانت نامه اعتباری ریالی
 • ضمانت نامه اعتباری ارزی
 • ضمانت نامه اعتباری تولیدی

ضمانت نامه اعتباری ریالی:

بانك ها و موسسات مالي داخلي كه در نظر دارند با هدف تامين كسري سرمايه در گردش صادركنندگان ايراني و تامين مالي فعاليت هاي صادراتي آنان، اقدام به اعطاي تسهيلات ريالي به آنها نمايند، مي توانند از ضمانتنامه اعتباري ريالي اين صندوق به عنوان وثيقه مورد نظر خود جهت تضمين بازپرداخت به موقع تسهيلات اعطايي به صادركننده استفاده نمايند.

به عبارت ديگر، براساس اين ضمانتنامه ، صندوق ضمانت صادرات ايران مسئول پرداخت خسارات وارده به اعتبار دهنده ( ذينفع ضمانتنامه ) در صورت عدم بازپرداخت تسهيلات دريافتي توسط مديون ( صادركننده ) در سررسيد مقرر مي باشد.

قبل از صدور اين ضمانتنامه، اعتبار صادركننده ( اعتبار گيرنده) مورد ارزيابي قرار گرفته و براساس نتايج بدست آمده از اعتبار سنجي حداقل وثايق ممكن از وي اخذ مي گردد. ضمناً با توجه به مدت اعتبار، درصدي نيز به عنوان كارمزد از صادركننده دريافت مي شود.

ضمانت نامه اعتباری ارزی:

بانك ها و موسسات مالي داخلي معمولاً جهت اعطاي تسهيلات ارزي به صادركنندگان ايراني از آنها درخواست وثايق مناسب مي نمايند كه اغلب اوقات تهيه و ارائه نوع و ميزان وثيقه درخواستي خارج از توان صادركنندگان مي باشد.

در چنين مواردي ضمانتنامه اعتباري ارزي اين صندوق مي تواند جايگزين مناسبي براي وثايق درخواستي از سوي اعتبار دهنده باشد. به عبارت ديگر ، اين ضمانتنامه كه به نفع اعتبار دهنده صادر مي گردد، وي را در مقابل ريسك عدم بازپرداخت به موقع تسهيلات از سوي مديون (صادركننده ايراني) پوشش مي دهد.

بدين ترتيب در صورت عدم بازپرداخت به موقع تسهيلات ارزي دريافتي، اين صندوق نسبت به پرداخت خسارت وارده به اعتبار دهنده اقدام خواهد نمود.

قبل از صدور اين ضمانتنامه، اعتبار صادركننده ( اعتبار گيرنده ) مورد ارزيابي قرار گرفته و براساس نتايج به دست آمده از اعتبار سنجي حداقل وثايق ممكن از وي اخذ مي گردد. ضمناً با توجه به مدت اعتبار، درصدي نيز به عنوان كارمزد از صادركننده دريافت مي شود.

ضمانت نامه اعتباری تولیدی:

ضمانت نامه ‌اعتبار توليدي، سند تعهدآوري است كه به عنوان وثيقه مورد درخواست‌ توليدكننده ( مضمون له) و جهت تضمين تعهدات صادركننده (مضمون عنه) به منظور خريد نسيه كالاي توليد شده براي صدور، از سوي صندوق (ضامن) ‌به نفع توليدكننده صادر مي شود تا آنها به پشتوانه اين وثيقه مطمئن، كالاي توليدي خود را با شرايط بازپرداخت مدت دار در اختيارصادركننده جهت صادرات قرار دهند و بدين وسيله زمينه صدور كالاي توليدي به بازارهاي صادراتي بدون تبادل وجه نقد فراهم شود.

با استفاده از اين پوشش ضمانتي ، صادر كننده امكان مي يابد كه فارغ از نگراني تامين مالي سرمايه در گردش لازم و بدون تحمل هزينه سود تسهيلات بانكي، به صورت نسيه اقدام به خريد كالاي صادراتي نموده و پس از فروش آن در بازار هدف صادراتي، مبادرت به تسويه دين با توليد كننده كالا نمايد.

در صورت عدم پرداخت به موقع ديون تحت پوشش ضمانت نامه توسط صادركننده و بر اساس اعلام خسارت توليدكننده در سررسيد، صندوق نسبت به پرداخت خسارت اقدام خواهد نمود. صدور اين نوع ضمانت نامه بر اساس قرارداد بين توليد كننده و صادر كننده براي تهيه اعتباري كالا به منظور صادرات صورت مي گيرد.

اين نوع ضمانت نامه ضمن فراهم آوردن زمينه صدور كالاهاي ايراني، باعث تعامل بيشتر بخش هاي توليدي و تجاري شده و فعال سازي   مزيت هاي موجود در بخش توليد و اشتغال افزون تر به منظور صادرات با حمايت صندوق را در برخواهد داشت.

فایل کتابچه راهنمای خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران

آدرس صندوق ضمانت صادرات :

تهران، میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر، خیابان شانزدهم، شماره ۵

شماره تماس : ۰۲۱۸۸۷۳۳۳۷۰

دفاتر کارگزاری صندوق

۱- پژوهشگران فن گستر:

تهران، خیابان وزراء، خیابان چهارم، کوچه نادر،پلاک ۱۲ طبقه۴ واحد ۱

کد پستی : ۱۵۱۱۶۴۴۶۱۱ – تلفن: ۸۸۷۱۰۱۰۸- فکس (جدید):۸۸۷۱۲۸۹۰- خانم کچیان- همراه مدیرعامل: ۰۹۱۲۲۳۸۰۵۶۷ – رابط خانم قلی پور ۰۹۱۲۰۱۴۹۸۴۶

تبریز- چهارراه آبرسان- جنب اداره محیط زیست – ساختمان ۶۷ – طبقه اول کد پستی : ۵۱۶۳۹۷۳۹۹۳ فاکس دفتر تبریز ۰۴۱۳۳۳۷۹۵۷۹ و تلفن ۰۴۱۳۳۲۵۰۲۷۰

ارومیه- شهرک فناوری الکترونیک و صنایع غذایی ارومیه – طبقه ۴ واحد۴۰۶

تلفن: ۰۴۴۳۳۴۶۰۴۳۰ و فکس: ۰۴۴۳۳۴۶۰۸۸۹

۲- شرکت پاریزری صنعت کرد :

تهران- خیابان شریعتی خیابان قیطریه بلوار صبا خیابان کریمی نبش کوچه علی ثابتی پلاک ۷۸ واحد ۳ – کد پستی : ۱۹۳۳۹۸۳۹۱۴ تلفن: ۷ – ۲۲۶۸۸۴۷۶- دورنگار: ۴۳۸۵۲۱۱۶

همراه رابط آقای لج مورکی ۰۹۱۲۱۹۴۶۷۰۸- همراه مدیرعامل:۰۹۱۲۲۲۰۵۵۱۵

۳- فدراسیون صادرات انرژی وصنایع وابسته ایران :

تهران،خیابان سمیه، بعد از چهار راه مفتح،‌کوچه مژدهی، پلاک ۱ ،‌طبقه ۲

کد پستی :۱۸۵۱۷۶۳۱۱۱

تلفن : ۸۸۸۲۵۱۱۰ – ۸۸۳۰۵۲۵۸ – ۸۸۸۲۵۱۱۰ –۸۸۳۰۵۲۵۸۱

۴- صندوق توسعه صادرات استان فارس :

شیراز، خیابان فردوسی، ابتدای خیابان حر، مجتمع فردوسی، طبقه دوم، واحد ۲۱۴ کد پستی : ۷۱۳۶۷۱۱۹۷۳تلفن: ۳۲۲۳۳۷۰۴-۰۷۱ فکس: ۳۲۲۳۳۷۰۵–۰۷۱

۰۹۱۷۷۰۳۳۰۸۲ خانم ترکاشوند- همراه مدیرعامل: ۰۹۱۷۳۱۰۲۸۴۲خانم سیاحی

۵- انجمن صادرکنندگان استان همدان :

همدان- بلوار ارم –شهربازی رنگین کمان ،ساختمان اداری،

کد پستی: ۶۵۱۶۹۶۹۴۱۱ فکس: ۳۸۳۸۰۲۲۱-۰۸۱- تلفن: ۳۸۳۸۰۸۲۲-۰۸۱

همراه آقای اخضری(رابط): ۰۹۱۸۸۱۰۳۲۰۰

همراه آقای حمید‌رضا بطحائی ۰۹۱۸۱۱۱۴۱۵۵

۶- خانه صنعت و معدن استان مرکزی :

اراک، خیابان دانشگاه، انتهای خیابان قیام ساختمان خانه صنعت، معدن و تجارت کد پستی: ۳۸۱۸۱۴۵۵۸۵- آقای دکتر مردانی ۰۹۱۲۲۵۷۶۹۲۲

تلفن: ۷-۰۸۶۳۳۶۶۲۰۳۵ فکس: ۳۳۶۶۳۷۴۱ –

خانم نادری همراه ۰۹۱۸۹۵۷۵۹۲۵

۷- ایلقار سهند :

تبریز، خیابان ارتش شمالی، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تبریز ، شماره ۶۵-

کد پستی: ۵۱۳۳۹۱۵۱۸۱ – تلفکس۱۴و ۳۵۲۶۴۱۱۳-۰۴۱

آقای موسوی۰۹۱۴۴۰۶۹۴۰۱

۸- شرکت راهبرپیشگامان آموت :

کرج- جهانشهر ،بلوارجمهوری، ساختمان ونوس طبقه ۲ واحد۴

تلفن: ۷-۰۲۶۳۴۲۰۲۱۹۵دورنگار: ۳۴۴۸۳۱۱۱ – همراه مدیرعامل:۰۹۱۲۴۶۲۵۱۸۷

۹- شرکت مهندسی مجتمع توسعه ارتباطات پگاه :

اصفهان، میدان آزادی، بلوار دانشگاه،کوچه شماره ۵ (شهید مؤذن صفایی)، پلاک ۱۱ – کد پستی: ۸۱۶۴۷۳۶۹۷۴ –

تلفکس: ۳۶۲۸۳۹۲۹-۰۳۱ – ۳۶۲۸۳۹۲۹-۰۳۱ – میرجمالی ۰۹۱۳۱۷۰۷۶۴۸

۱۰- پارسیان کسب و کار هم محله (زودل) :

خیابان ولیعصر(عج)- بالاتر از خیابان شهید بهشتی- روبروی هتل سیمرغ- پلاک۲۲۰۸- طبقه سوم – واحد۶ کد پستی: ۱۴۳۳۸۸۵۱۵۳

تلفن: ۸۸۵۵۸۵۶۲ و ۸۸۵۵۸۵۶۷ – www.zoodel.com

دورنگار: ۸۸۷۱۰۲۷۸ نیما رحیمی طهرانی ۰۹۱۲۱۶۷۵۸۵۴ مهرداد خوئی ۰۹۱۲۰۲۹۹۵۸۵ 

۱۱- آرین پاک شرق :

مشهد،بزرگراه آسیایی ،بلوار شهرک صنعتی طوس،میدان اول، شهرک فناوری و بیوتکنولوژی شمال شرق کشور، طبقه دوم ، واحد ۲/۲۱۲ صندوق پستی ۱۷۷۷-۹۱۳۷۵ – تلفن: ۳۶۶۱۴۴۵۵-۰۵۱- همراه:۰۹۳۵۳۷۰۰۸۱۵ همراه خانم هوشیار ۰۹۳۵۶۶۱۴۴۵۵

همراه: ۰۹۱۵۳۱۶۰۱۵۵ فکس: ۳۵۴۲۴۴۷۸-۰۵۱ همراه: ۰۹۱۲۸۶۷۸۶۳۲ تلفن دفتر تهران: ۲۲۶۷۸۶۳۲

۱۲- صنایع فرش الهیه بافت آران :

کاشان- اتاق بازرگانی کاشان- طبقه اول- واحد۴

تلفن: ۰۳۱۵۵۴۶۸۵۳۱ -۰۹۱۲۳۸۷۴۳۹۹ و ۰۹۱۳۴۶۲۵۲۰۰

۱۳- اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی همدان :

همدان- بلوار شهرداری- نبش بهاران غربی- پلاک ۳۶۹

تلفن: ۰۸۱۳۸۲۱۶۰۰۶ و ۰۸۱۳۸۲۱۶۰۰۷ – آقای پورعراقیان۰۹۱۸۳۱۴۶۷۵۴

 

 

 

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =