سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

قانون و مقررات روسیه در فعالیتهای اقتصادی و تجاری

قانون تجارت با روسیه

قانون و مقررات روسیه در فعالیتهای اقتصادی و تجاری را به صورت کامل در مقاله زیر بررسی نمایید :

 

————    قانون و مقررات روسیه در فعالیتهای اقتصادی و تجاری    ————

 

قانون اساسی روسیه

قانون اساسی کشور روسیه مهم ترین سند حقوقی در فدراسیون روسیه است که نباید با قانون اساسی اتحاد جماهیر شوروی اشتباه گرفته شود .

قانون اساسی فعلی فدراسیون روسیه ( روسی : قانون اساسی فدراسیون روسیه ، Konstitutsiya Rossiyskoy Federatsii ؛ تلفظ [ kənsʲtʲɪˈtutsɨjə rɐˈsʲijskəj fʲɪdʲɪˈratsɨɪ ]) با رفراندوم ملی در 12 دسامبر 1993 تصویب شد .

قانون اساسی روسیه در 25 دسامبر 1993 و در لحظه انتشار رسمی آن به اجرا درآمد و سیستم حکومتی اتحاد جماهیر شوروی را ملغی کرد . قانون اساسی فعلی دومین دوره طولانی در تاریخ روسیه ، بعد از قانون اساسی سال 1936 است .

کنفرانس قانون اساسی سال 1993 با حضور بیش از 800 شرکت کننده برگزار شد . سرگئی الکسیف ، سرگئی شاکری و گاهی اوقات آناتولی سبچک به عنوان مؤلفان قانون اساسی در نظر گرفته می‌شوند . متن قانون اساسی با الهام از پروژه مشروطه میخاییل اسپرانسکی و قانون اساسی فعلی فرانسه است .

آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده با عنوان USAID ( از سال 2012 در روسیه ممنوع اعلام شد ) مفاهیم اصلی قانون اساسی را تهیه کرد . جمله‌های گمراه کننده احکام خاص ، مفاهیمی را معرفی کرد که تعداد بسیار کمی از کشورها از جمله اولویت قوانین بین المللی بر قوانین داخلی ( 15 .4 ) ، حق مالکیت خارج از کشور از منابع طبیعی ( 9 .2 ) ، ممنوعیت هدایت دولت توسط یک ایدئولوژی ملی ( 13 .2 ) و مفاهیم دیگری که به حاکمیت ملی آسیب می‌رساند .

همه‌پرسی قانون اساسی در 12 دسامبر سال 1993 در روسیه برگزار شد . از بین همه رای دهندگان ثبت نام شده ، 581877575 نفر ( یا 54 .8٪ ) در همه پرسی شرکت کردند . از این تعداد ، 32 .937 .630 ( 54 .5٪ ) به تصویب قانون اساسی روسیه رای دادند .

 

————    قانون و مقررات روسیه در فعالیتهای اقتصادی و تجاری    ————

 

قانون اساسی به دو بخش تقسیم شده است:

بخش اول

 • مبانی سیستم قانون اساسی
 • حقوق و آزادی‌های انسان و شهروند
 • سیستم فدرال
 • رئیس فدراسیون روسیه
 • مجلس فدرال
 • دولت فدراسیون روسیه
 • دادگستری
 • دولت محلی
 • اصلاحات و اصلاحات قانون اساسی

بخش دوم

 • مفاد نتیجه گیری و انتقالی
مقررات

در مورد حقوق بشر و آزادی‌های اساسی ، قانون اساسی حقوق بشر و آزادی شهروندی را مطابق با اصول و هنجارهای جهانی شناخته شده ، حقوق بین الملل و همچنین قانون اساسی فراهم می‌کند و تأیید می‌کند که لیست در قانون اساسی فدراسیون روسیه از حقوق اساسی و آزادی نباید به عنوان رد و انحراف سایر حقوق و آزادی‌های جهانی شناخته شده جهان تفسیر شود .

ریاست جمهوری

قانون اساسی فدراسیون روسیه مشخص می‌کند که رئیس ، جمهور رئیس دولت روسیه است ، سیاست داخلی و خارجی را تعیین می‌کند و نماینده روسیه هم در داخل کشور و هم در سطح بین المللی است .

در حالی که قانون اساسی اصلی یک دوره چهار ساله و حداکثر دو دوره پشت سر هم تصریح کرده بود ، قانون اساسی فعلی یک دوره شش ساله را تصویب می‌کند .

دوره چهار ساله در حالی عملی شد که ولادیمیر پوتین دوره‌های اول و دوم خود را گذراند . با محدودیت دو دوره ، وی در سال 2008 از ریاست جمهوری منع شد .

در عوض ، وی به عنوان نخست وزیر خدمت کرد در حالی که دمیتری مدودف به مدت چهار سال به عنوان رئیس جمهور خدمت می‌کرد . پوتین در سال 2012 دوباره به دوره سوم خود انتخاب شد . با دوره شش ساله ، وی در دوره چهارم خود در سال 2018 انتخاب شد .

ماده 81 روش انتخاب ، از جمله آراء مخفی را مشخص می‌کند . مواد 82 – 93 جزئیات اختیارات ، مسئولیت‌ها و محدودیت‌های ریاست جمهوری را شرح می‌دهد .

قانون اساسی یک ‘ریاست جمهوری قوی’ را فراهم می‌کند . نه تنها رئیس جمهور ‘فرمانده کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه’ است ، بلکه رئیس جمهور قدرت انحلال دولت دوما را دارد .

قوه مقننه

مجلس قانونگذاری توسط مجلس فدرال روسیه نمایندگی می‌شود

مجلس قانونگذاری توسط مجلس فدرال روسیه نمایندگی می‌شود ، که از دو اتاق تشکیل شده است: دولت دوما – مجلس پایین ، و شورای فدراسیون – مجلس عالی .

این دو اتاق دارای اختیارات و مسئولیت‌های مختلفی هستند ، در حالی که دولت دوما از اهمیت بیشتری برخوردار است ، زیرا ایالت دوما مسئولیت اصلی تصویب قوانین فدرال را بر عهده دارد . اگرچه لوایح ممکن است در هر دو مجلس قانونگذاری منشأ باشد (یا توسط رئیس جمهور ، دولت ، مقنن محلی ، دیوان عالی ، دادگاه قانون اساسی یا دادگاه عالی داوری ارائه شود) ، آنها ابتدا باید توسط دولت دوما مورد بررسی قرار گرفته و با اکثریت آرا تصویب شود قبل از آنکه به شورای فدراسیون تحویل داده شود ، که 14 روز برای رأی دادن به آن زمان دارد .

در صورت رد شدن ، این لایحه به دولت دوما بازگردانده می‌شود ، که پس از آن فقط با همان رأی دو سوم می‌تواند دوباره آن را تصویب کند

اگر لایحه توسط شورای فدراسیون تصویب شود ، باید رئیس جمهور به امضا برسد تا قانون شود . رئیس جمهور حق وتو نهایی دارد ، اما شورای دولت دوما و فدراسیون نیز با تصویب آراء دو سوم ، قدرت اصلی را دارند .

قوه قضاییه

در حالی که قانون اساسی فدراسیون روسیه یک قوه قضایی مستقل را شامل می‌شود ، واقعیت مسئله مورد بحث است . قانون اساسی مصونیت قضایی ، قرارهای مادام العمر/ دادگاه‌های ‘غیرقابل جبران’ و برتری دادگاه‌ها را برای اجرای عدالت فراهم می‌کند و تأیید می‌کند که قضات فقط باید به قانون اساسی و قانون فدرال تسلیم شوند .

علاوه بر این ، ماده 123 محاکمات آزاد و منصفانه و همچنین اجرای مساوی قانون را فراهم می‌کند .

سه دادگاه تعریف شده اند که عبارتند از:

 • دادگاه قانون اساسی فدراسیون روسیه
 • دیوان عالی فدراسیون روسیه
 • دیوان عالی داوری
هر کدام توسط شورای فدراسیون به پیشنهادات رئیس جمهور منصوب می‌شوند .

قانون اساسی به 19 قاضی برای دادگاه قانون اساسی احتیاج دارد ، اما تعداد دادگستری‌های دادگاه‌های دیگر را مشخص نمی کند . از سال 2002 ، دیوان عالی کشور 115 عضو دارد؛ به دلیل گسترش وظایف در سال 2014 ، تعداد کرسی‌ها به 170 نفر افزایش یافت . در سپتامبر سال 2014 ، مؤسسه روسیه مدرن گزارش داد که دیوان عالی داوری فدراسیون روسیه منحل شده است ، و امور قضایی که قبلاً تحت اختیار وی بوده اند به صلاحیت دیوان عالی کشور منتقل شده اند .

 

————    قانون و مقررات روسیه در فعالیتهای اقتصادی و تجاری    ————

 

قانون اساسی کشور روسیه

در فصل اول قانون اساسی کشور روسیه 4 ماده ی اصلی ( اصول نظام قانونی ) بیان شده است ، که عبارتند از:

ماده یکم :

فدراسیون روسیه یک دولت دموکراتیک و فدراتیو مبتنی بر قانون با نظام جمهوری می‌باشد نام «فدراسیون روسیه» و «روسیه» یکسان است .

ماده دوم :

انسان و حقوق و آزادی‌های او بالاترین ارزش‌های بشری هستند . شناسایی رعایت و حمایت انسان و حقوق و آزادی‌های بشر و شهروند وظیفه دولت می‌باشد .

ماده سوم :

۱) مردم روسیه از ملت‌های مختلف دارای حاکمیت و تنها منبع قدرت در فدراسیون روسیه هستند .

۲) مردم قدرت خود را به طور مستقیم و نیز از طریق نهادهای قدرت دولتی و یا دستگاه‌های خودگردانی محلی اعمال می‌نمایند .

۳) بالاترین بیان مستقیم قدرت مردم در همه پرسی و انتخابات آزاد تجلی می‌یابد .

۴) هیچ کس نمی تواند در فدراسیون روسیه قدرت را به خود اختصاص بدهد غصب قدرت دولتی بر طبق قانون ممنوع است .

ماده چهارم :

۱) حاکمیت فدراسیون روسیه سراسر این سرزمین را در بر می‌گیرد .

۲) قانون اساسی فدراسیون روسیه وقوانین فدرال در سراسر فدراسیون روسیه برتری دارد .

۳) فدراسیون روسیه یکپارچگی و تعرض‌ناپذیر قلمرو خود را ضمانت می‌کند .

برای آشنایی با دیگر ماده‌های قانون اساسی روسیه شما عزیزان می‌توانید فایل زیر را دانلود و مطالعه نمایید .

 


دانلود قانون اساسی روسیه

برای دانلود فایل pdf قانون اساسی کشور روسیه با ترجمه فارسی ، کلیک کنید .

 

 

 

————    قانون و مقررات روسیه در فعالیتهای اقتصادی و تجاری    ————

 

ثبت برند در کشور روسیه

روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی ؛ و نیز با دریای خزر ، دریای سیاه ، و دریای بالتیک مرز آبی دارد.

روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد.

روسیه بر اساس آمارهای سال 1394 رقمی حدود 282 میلیارد دلار واردات داشته است که سهم ایران از این رقم حدود 350 میلیون دلار بوده است و پیش بینی شده است در سال 1395 این رقم به 2 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

 

مزایای ثبت علامت تجاری یا ثبت برند در روسیه

ثبت علائم تجاری یا ثبت برند در روسیه باعث می شود مالکیت استفاده از آن نام تجاری در روسیه در انحصار مالک آن برند قرار گیرد و از هرنوع سوء استفاده اشخاص سودجو جلوگیری شود.

در واقع با ثبت برند در روسیه ( یا ثبت علامت تجاری در روسیه ) از هر نوع سوء استفاده از نام تجاری ثبت شده مانع می شود و ارزش نام و شرکت را گاه تا چندین برابر بالا می برد و در بـازاریابی بیـن المـللی و یا مـذاکرات تجاری، طرف های قرارداد به آن شرکت به عنوان شرکتی با برنامه های بلند مدت و قدمت طولانی نگاه می کنند.

 

مزایای ثبت علامت تجاری یا ثبت برند در روسیه

ثبت علائم تجاری یا ثبت برند در روسیه باعث می شود مالکیت استفاده از آن نام تجاری در روسیه در انحصار مالک آن برند قرار گیرد و از هرنوع سوء استفاده اشخاص سودجو جلوگیری شود.

در واقع با ثبت برند در روسیه ( یا ثبت علامت تجاری در روسیه ) از هر نوع سوء استفاده از نام تجاری ثبت شده مانع می شود و ارزش نام و شرکت را گاه تا چندین برابر بالا می برد و در بـازاریابی بین المـللی و یا مـذاکرات تجاری، طرف های قرارداد به آن شرکت به عنوان شرکتی با برنامه های بلند مدت و قدمت طولانی نگاه می کنند.

 

مدت زمان مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری در روسیه

مدت زمان مورد احتیاج جهت ثبت از زمان عقد قرارداد و تحویل مدرک های طبق قوانین ثبت برند در کشور روسیه (یا ثبت علامت تجاری در روسیه) حدود 16 ماه می‌باشد.

 

 

————    قانون و مقررات روسیه در فعالیتهای اقتصادی و تجاری    ————

 

مجموعه سوالات ثبت برند در روسیه

 

 • ثبت برند ( نام تجاری ) در روسیه چه مدت طول میکشد؟
  در صورت ثبت عادی حدود ۱۲ ماه.
  در صورت ثبت فوری، و با پرداخت هزینه بیشتر، حدود ۶ ماه.
 
 • آیا شخص ( شخصیت حقیقی ) هم قادر روسیه برند ثبت کند؟
  خیر . فقط شخص حقوقی ( شرکت ) می‌تواند در روسیه برند ثبت کند.
 
 • آیا شرکت خارجی هم قادر است در روسیه برند ثبت کند؟
  بله ، شرکت‌های خارجی ، از جمله شرکت های ایرانی ، قادرند در روسیه برند ثبت کنند.
 
 • ثبت برند در روسیه چند سال اعتبار دارد؟
  ثبت برند در روسیه ۱۰ سال اعتبار دارد و پس از ۱۰ سال می‌تواند آن را دوباره تمدید کرد.
 
 • آیا می‌توان قابل ثبت بودن یک برند خاص را استعلام کرد؟ به بیان دیگر، چک کنیم که آیا برند قبلا ثبت شده یا نه؟
  بله، به ۲ طریق می‌توان چک کرد که یک برند خاص در گذشته ثبت شده است یا نه:
 1. به صورت رایگان : ایراد این شیوه این است که کامل و به‌روز نیست. 
 2. استعلام رسمی : در صورت عادی ۷ روز و در حالت فوری ۳ روز زمان می‌برد و به قطع می‌توان گفت برند قابل ثبت است یا نه. 
 
 • آیا نام شرکت ثبت شده در روسیه، به عنوان یک برند قابل استفاده است؟
  نام شرکت در روسیه منحصر به فرد نیست. نام شرکت می‌تواند تکراری باشد. برای نمونه یک نفر می‌تواند ۱۰ شرکت به یک اسم ثبت کند یا چند صد شرکت به یک اسم وجود داشته باشد.
  این برند است که در طبقه بندی کالایی یا خدماتی خاص ، منحصر به فرد است.
 
 • منظور از طبقه بندی برند چیست؟
  هر برندی، در یک یا چند طبقه بندی موضوعی ثبت می‌شود. برای نمونه برند «پژو» توسط یک شرکت در طبقه خودرو ثبت شده است، ولی شاید شرکت دیگری بتواند برند « پژو » را در طبقه محصولات خوراکی ثبت کند و مثلا ماکارونی «پژو» را به صورت قانونی وارد بازار کند. 
  طبقه بندی « نیس » ( Nice Classification ) که در روسیه هم استفاده می‌شود، ۴۵ طبقه دارد.
  طبقه ۱ تا ۳۴ مربوط به کالا است و طبقه ۳۵ تا ۴۵ مربوطه به خدمات.
  ثبت کننده کالا می‌تواند برند مورد نظر خود را در یک یا چند ( و حتی همه طبقه‌ها ) ثبت کند.
 
 • آیا بعد از ثبت یک برند در یک یا چند طبقه خاص، می‌تواند طبقه جدید را به همان برند اضافه کرد؟
  بله ، ولی پروسه کاملا جدید و مجزا و مثل ثبت یک برند جدید است.
 
 • چند نوع برند وجود دارد؟
  در روسیه ۳ نوع برند وجود دارد:
 1. کلمه ( حروف )
 2. تصویر( لوگو )
 3. کلمه – تصویر ( ترکیبی )
 
 • چه فاکتورهایی در هزینه ثبت برند در روسیه موثر است؟
 1. نوع برند ( کلمه ، تصویر ، کلمه – تصویر )
 2. تعداد طبقه کالا / خدمات ( موضوع برند ) طبق طبقه بندی « نیس » ( Nice Classification )
 3. انجام یا عدم انجام استعلام اولیه قابل ثبت بودن برند
 4. عادی یا فوری بودن پروسه ثبت ( ۱۲ ماه یا ۶ ماه )
 
 • ثبت برند در روسیه طبق چه معاهده بین المللی انجام می‌شود؟
  معاهده مادرید
 
 

راهنمای جامع تجارت با روسیه

راهنمای جامع صادرات ، واردات ، بازرگانی و تجارت کشور روسیه با ایران و دیگر کشورهای جهان را به صورت جامع در لینک زیر مطالعه و آموزش ببینید .

 
فهرست مطالب :
 • بررسی کلی کشور روسیه
 • بررسی بازار واردات از کشور روسیه
 • بررسی بازار صادرات به کشور روسیه
 • سیاست و اقتصاد روسیه
 • گمرک ، قوانین و مقررات و استانداردهای کشور روسیه
 • تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور روسیه
 • منابع اطلاعاتی کشور روسیه
 • اتاق بازرگانی ایران و روسیه
 • چالش های بازار روسیه
 • فرصتهای بازار کشور روسیه

 

درباره کشور روسیه بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور روسیه به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

3 پاسخ

 1. سایت خیلی خوب و جامعی دارید.واقعا از این حجم اطلاعات کامل و بروز شما لذت بردم.ممنون از زحمات شما

 2. سلام وقت بخیر
  برای ثبت برند در روسیه باید نام برند به زبان روسی باشه؟
  واینکه برای ثبت برند در روسیه میشه از داخل ایران
  تمام مراحل ثبت رو انجام داد؟

  1. باسلام
   در این خصوص اطلاعات دقیقی نداریم ولیکن سعی میکنیم اطلاعات تکمیلی در این حوزه کسب نماییم و اطلاع رسانی کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *