مقالات صادرات

مقالات واردات

قانون و مقررات آلمان در فعالیتهای اقتصادی و تجاری

. قانون تجارت با آلمان

قانون و مقررات آلمان. در فعالیتهای اقتصادی و تجاری. را به صورت کامل در ادامه .معرفی شده است:

 • قانون. اساسی
 • قانون. واردات کالا
 • قانون .صادرات کالا
 • قانون .گمرک
 • قانون ثبت. شرکت
 • قانون ثبت .شعبه
 • قانون مالیات. بر درآمد

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

قا نون اساسی آلمان

قانون اساسی جمهوری فدرال آلمان ( Basic Law for the Federal Republic of Germany ) د ر تاریخ ۸ مه ۱۹۴۹ تأیید شد و با امضای کشورهای غربی نیروهای متفقین در ۱۲ مه در نهایت در ۲۳ مه اجرایی شد.

در این قانون 11 فصل جداگانه مورد بحث قرار گرفته اند که این سرفصل ها عبارتند از:

1- حق های بنیادین

2- فدراسیون ( دولت فدرال ) و ایالت ها

3- مجلس فدرال ( پارلمان آلمان )

4- شورای فدرال

5- رئیس جمهوری فدرال

6- دولت فدرال

7- قانون گذاری فدرال

8- اجرای قوانین فدرال و مدیریت فدرال

9- قوه قضائیه

10- نظام مالی

11- مقررات انتقالی و نهایی

 

برای دانلود فایل pdf کتاب قانون اساسی کشور آلمان روی ” دانلود فایل “  کلیک کنید

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

قوانین واردات کالا به آلمان و مالیات بر فروش

از مهمترین مباحث قانون و مقررات آلمان قوانین واردات به کشور آلمان جهت مهاجرت از طریق کارت آبی و سرمایه گذاری است. اصل شناخت متقابل شامل این می شود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا ملزم به اجازه دادن ورود محصولاتی در بازارهای خود هستند که به صورت قانونی در دیگر کشور عضو عرضه می شود. این اصل بنیادی حتی اگر هماهنگ با قوانین یا مقررات اروپایی (یکنواخت) با آن نباشد، نیز اعمال می شود. تنها می توان از این اصل در شرایط خاص سرپیچی کرد ( به عنوان مثال، ایمنی عمومی، بهداشت و یا حفاظت از محیط زیست ).

مهم است بدانیم که شرکت های کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در آلمان ثبت نشده اند، واجد شرایط درخواست بازپس گرفتن VAT ( مالیات بر ارزش افزوده ) با توجه به مقررات اتحادیه اروپا 2008/9 / EC هستند. حتی شرکت های کشورهای غیر اتحادیه اروپا می توانند درخواست بازپس گرفتن مالیات بر ارزش افزوده را دهند و برای این کار می بایست از دفاتر اداری مالیات محلی خودشان درخواست کنند.

این درخواست را می توانید به صورت آنلاین در وب سایت دفتر مرکزی مالیات فدرال آلمان انجام دهید. یا در صورت تمایل، شما ممکن است با یک حسابدار مالیاتی آلمانی مشورت کنید که باز پس گرفتن VAT (مالیات بر ارزش افزوده) شما را از اداره مالیات بر عهده گیرد.

 

آشنایی با VAT یا مالیات بر ارزش افزوده در قوانین واردات به آلمان

مالیات بر ارزش افزوده در قوانین واردات به آلمان ، یک مالیات فروش چند مرحله ای است که بار مالی نهایی آن، توسط مصرف کننده خصوصی تامین می شود. مالیات بر ارزش افزوده دارای نرخ مناسب می باشد و شامل مبلغی است که برای خرید کالا پرداخت می شود.

گمرکی به آن معنا وجود ندارد، ولی می بایست مالیات و گزارشهای آماری را به صورت جدی در نظر داشت.

وقتی کالاها از کشورهای غیر اروپایی به آلمان وارد می شوند، محدودیت های تعرفه ای و غیر تعرفه ای برای آنها در نظر گرفته می شود. مهم است که بگوییم که چندین معامله خوب در آلمان در حال حاضر تحت مقررات مستقیم بازار ( تحت عنوان مقررات مستقیم بازار اتحادیه اروپا ) قرار گرفته است.

محدودیت های تعرفه ای وارداتی تحت قانون گمرک ایجاد می شود و شامل عوارض گمرکی قابل پرداخت برای کالاهای وارداتی است.

محدودیت های غیر تعرفه ای وارداتی ممکن است در قانون تجارت خارجی یا در توافق نامه بین کشورها ایجاد شود.

به کالاهای وارد شده از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به آلمان مالیات بر ارزش افزوده 19٪ تعلق می گیرد. مالیات بر ارزش افزوده واردات ممکن است در برخی از موارد خاص پایین تر باشد. ( به عنوان مثال برای محصولات غذایی، روزنامه ها و کتاب ها 7 درصد است. )

 

محدودیت های واردات در قانون تجارت خارجی:

ممنوعیت ها (مانند تحریم)، نیاز به کسب مجوز ( به عنوان مثال تقاضای مجوز واردات برای منسوجات خاص ) و اقدامات نظارتی ( مانند اسناد نظارت بر واردات شکر ) است.

محصولات وارداتی تحت محدودیت در قانون تجارت خارجی و الزامات خاص در لیست واردات ( ضمیمه قانون تجارت خارجی ) ذکر شده است. با این حال ممنوعیت واردات یا نیاز به  کسب مجوز ممکن است ازطرف حوزه های قانونی دیگر باشد. این قانون ها برای محافظت از موارد خارج از سیاست تجاری ( از جمله ممنوعیت واردات مواد مخدر به منظور حفاظت از سلامت عمومی ) طراحی شده اند.

وظیفه گمرک مطابقت قوانین و مقررات مربوط به کالاها و نیز مالیات بر واردات می باشد. ( مالیات بر واردات ، مالیات مصرف کنندگان خاص مانند مالیات غیر مستقیم بر روی مشروبات الکلی یا تنباکو )

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

قوانین صادرات آلمان

برای قوانین صادرات به آلمان طبق ماده 161 قانون گمرک آلمان روند صادرات باید نظارت شود. این برای برنامه ریزی و نظارت بر انجمن (اتحادیه اروپا) و محدودیت های تجارت خارجی و ملی در صادرات کالاهای انجمن ( کالاهائی که هنوز در گردش آزاد در اتحادیه اروپا هستند ) طراحی شده است. روند صادرات در مورد کالاهای دیگر ( کالای به غیر از کالای انجمن ) نیز به شدت تحت نظارت قرار دارد، که این روند با یک روند گمرکی که دارای اهمیت ویژه برای اقتصاد کشور آلمان است، مرتبط می باشد.

لطفا توجه داشته باشید که صادرات کالاهای خاص، نیاز به مجوز ویژه دارد. ( مانند کالاهای نظامی، کالاهای دوجانبه – نظامی و غیر نظامی )

دفتر ویژه ای برای این امر وجود دارد، اداره اقتصاد و کنترل صادراتی آلمان ( آلمان تجارت و سرمایه گذاری ) که این اداره مجوز واردات را صادر و اسناد را کنترل می کند، و این در مورد کالاهای خاص از کشورهای ثالث ( کشورهای غیر اتحادیه اروپا ) می باشد. کشورهای ثالث تنها تحت مجوز اتحادیه اروپا برای صادرات یا حمل و نقل ( برای تحویل کالا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا ) مجاز می باشند. علاوه بر این بر اثر تحریم محدودیت های تجاری بیشتری ممکن است اعمال شود.

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

قانون گمرک آلمان :

قوانین و حقوق گمرکی کشور آلمان

حقوق گمرکی آلمان بر اساس ارزش سیف cif کالا و یا در برخی موارد بر حسب  وزن و … محاسبه میشود. کشورهایی که عضو اتحادیه ی اروپا هستند برای ورود کالاهای خود به آلمان از پرداخت حقوق گمرکی معاف هستند.

این معافیت شامل خرید فروش بین کشورهای اتحادیه می باشد و واردات و صادرات در خارج از کشور های اتحادیه را شامل نمیشود. همچنین عوارض گمرکی برای کشورهای خارج از اتحادیه زیاد نیست.

عوارض گمرکی و مالیات بر واردات در آلمان :

حد نهایت عوارض گمرکی ( با توجه به اینکه ، براساس کدام تعرفه گمرکی مورد محاسبه قرار می گیرد ) 150 یورو می باشد.

میانگین عوارض گمرکی ( به غیر از محصولات کشاورزی )

مبادله کالا در اتحادیه اروپا : کالاهایی که متعلق به یکی از کشورهای عضو است ، به طور کامل معاف از عوارض گمرک است. عوارض کشورهای خارج از اتحادیه اروپا زیاد بالا نیست، به خصوص محصولات صنعتی که دارای تعرفه عمومی 4.2٪ هستند.

محصولات دارای تعرفه های گمرکی بالاتر

پارچه و اقلام پوشاک ( عوارض و محدودیت واردات بالا ) و مواد غذایی ( میانگین عوارض 17.3٪ و بسیاری از محدودیت های تعرفه ای، CAP ) . کالاهایی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا  وارد می شوند، مستلزم یک نوع مالیات بر واردات هستند (import turnover tax) که برابر با نرخ مالیات بر ارزش افزوده VAT) %19)  کالاهای داخلی است.

تعرفه های ترجیحی

برای واردات از کشورهایی که با اتحادیه اروپا توافقنامه تجارت امضا کرده اند.

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

طبقه بندی گمرک در قانون و مقررات آلمان

به طور کلی کد TARIC ( شامل 10 رقم ) باعث می شود که عوارض گمرکی و نیز مقررات مربوط به اتحادیه در زمانی که محصول از کشورهایی که به اتحادیه اروپا تعلق ندارند، اعمال شود. برای پیدا کردن مقدار عوارض گمرکی در مورد محصول بر اساس کشور مبدا، با پایگاه داده TARIC مشورت کنید.

روش محاسبه عوارض در قانون و مقررات آلمان

Ad Valorem tax ( مالیاتی که مقدار آن بر مبنای ارزش یک معامله یا ملک است ) و CIF value of the goods ( ارزش واقعی کالا زمانی که آنها حمل شده اند ).

روش پرداخت عوارض گمرک

عوارض به صورت نقدی ( به یورو، چک، پرداخت پول نقد، انتقال بانکی ) قابل پرداخت است؛ افزایش محدودیت زمانی برای پرداخت ممکن است و آن از طریق سیستم collection credit  یا duty credit اعطا می شود.

مالیات بر واردات ( به جز مالیات مصرف کننده )

19٪ (7٪ در مورد محصولات کشاورزی و استثناهای دیگر ) مالیات بر واردات ( import turnover tax ) با هدف بهبود محصولات آلمانی برابر با نرخ مالیات بر ارزش افزوده VAT) %19)  است.

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

قانون ثبت شرکت در آلمان

به 4 روش می توانید برای ثبت شرکت در آلمان اقدام کنید که این روش ها عبارت اند از:
۱- ثبت شرکت مستقل
تمامی افرادی که می خواهند یک شرکت مستقل در آلمان یه ثبت برسانند باید به این نکته توجه داشته باشند که این شرکت هیچ گونه وابستگی به شرکت اصلی داخلی نداشته و تماما قوانین کشور آلمان در مورد آن اعمال خواهد شد.
ولی راهی هم برای این گونه شرکت ها وجود دارد و آنهم این است که در میزان سهام و افراد سهامدار کشور آلمان هیچ دخالتی ندارد و در فعالیت های آن به دلیل خارجی بودن این اشخاص محدودیتی قائل نشده و شما می توانید از لحاظ تجاری و نه حقوقی به ثبت شرکت در آلمان اقدام کنید.
۲- ثبت شعبه مستقل
اگر شما مایل به ثبت شرکت در آلمان نیستید و فقط خواستار داشتن شعبه در آنجا می باشید باید بدانید که از دیدگاه قانونی تاسیس یک شرکت ایرانی وابسته به همان شرکت ایرانی خواهد بود و قانون آلمان به دلیل اعمال تفکیک بین حوزه فعالیتی و ساختاری شعب مستقل و وابسته به شما امکان ثبت شعبه به عنوان اشخاص حقوقی را نمی دهد.
۳- ثبت شعب وابسته
ثبت یک شعبه وابسته در آلمان از لحاظ حقوقی دقیقا مانند شعب داخل ایران می باشد و تنها تفاوت آن موقعیت مکانی و جغرافیایی آن است و زمانی که قراردادی با این شعبه بسته میشود عملا خود شرکت اصلی در ایران است که این قرارداد را بسته و شعبه آن ذینفع نخواهد بود که تفاوت اصلی شعب وابسطه از مستقل است؛ پس تا زمانی که کارخانه، دفتر و سایر اماکن متعلق به یک شرکت ایرانی باشند یک شعبه وابسته قلمداد می شود.
۴- ثبت دفاتر نمایندگی
در این مدل از ثبت شرکت باید با یک فرد آلمانی ارتباط برقرار کند تا آن شخص به نمایندگی از شرکت ایرانی به بازار آلمان شناسانده شود.
دفاتر نمایندگی همان طور که از نام آن نیز بر می آید از اختیارات محدودتری نسبت به شعب دارد و فقط در حوزه های تبلیغات، کسب اطلاعات و یا تحقیقات است و بیشتر به تبلیغ در زمینه های فعالیتی شرکت ایرانی و همچنین رابط تجار و شرکت های هدف با شرکت ایرانی است.

۱. قوانین تاسیس شعبه در کشور آلمان

الف- برای ثبت و راه اندازی یک شعبه در آلمان نیازی به تامین و یا سپردن سرمایه به آن کشور نیست.

ب- ثبت شعبه در آلمان تحت حاکمیت قوانین و مقررات کشور آلمان است.

پ- فقط شرکت های تجاری اجازه ثبت شعبه مستقل در کشور آلمان را دارند و در غیر این صورت فقط تاسیس یک شرکت وابسته امکان پذیر است.

ت- شعب مستفل باید هم نام با شرکت های وادر خود باشند و همچنین برای نام می توان عبارت شعبه را نیز با این نام افزود.

توجه ۱: ثبت شرکت در آلمان (یا شعبه) باید توسط دادگاه دارای صلاحیت در آلمان انجام گیرد و همچنین می بایست موجودیت شرکت شما در اداره بازرگانی کشور آلمان ثبت شود.
توجه ۲: برای ثبت شعبه مستقل در کشور آلمان، ارائه این مدارک الزامی است
۱.آدرس مکانی و حوزه فعالیت شعبه مورد نظر
۲.شماره ثبت شرکت ایرانی مورد نظر در اداره کل ثبت شرکت ها (در استان تهران و یا شهرستان ها)
۳.مشخص نمودن نوع شرکت خود (سهامی، با مسئولیت محدود، …)
۴.نام مدیر شعبه شرکت در کشور آلمان
توجه ۳: اگر شرکت شما از نوع سهامی است ملزوم به ارائه اساسنامه شرکتتان به زبان آلمانی نیز می باشید.
توجه ۴: ثبت شعبه وابسطه مانند شعبه مستقل نبوده و نیازی به تایید دادگاه نمی باشد ولی باید شروع فعالیت خود را به اداره بازرگانی کشور آلمان اعلام کند.

۲. شعبه و مالیات
تمامی شرکت های ایرانی در آلمان موظف بر پرداخت مالیات به کشور آلمان می باشند ولی طبق موافقت نامه ای که بین کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان منعقد گردید و هنوز هم به قوت خود باقی است این است که برای جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف، درآمد شرکت یا شعب آن نمی تواند مشمول مالیات هر دو کشور باشد و شعبه ای که در کشور آلمان قرار دارد فقط به کشور آلمان مالیات پرداخت می کند و از پرداخت مالیات به گشور ایران معاف است و بلعکس!

سود شرکت های سرمایه ای (یعنی اشخاص حقوقی) مشمول مالیات بر کشور ها بوده و اگر درآمد شرکت های غیر سرمایه ای یا اشخاص حقیقی باشند مشمول قانون مالیات بر درآمد کشور آلمان خواهند بود.

۳. مالیات بر اشخاص حقوقی
طبق قانون جمهوری فدرال آلمان شرکت های سهامی و شرکت های سهامی با مسئولیت محدود جزو اشخاصی حقوقی دسته بندی شده و باید مالیات خود را طبق قانون شرکت ها پرداخت نمایند و نرخ کنونی مالیات شرکت ها معمولا %۲۵ از سود حاصله می باشد.

۴. مالیات بر اشخاص حقیقی
چنانچه شما شخصی حقوقی نباشید و درآمد شعبه شما مشمول مالیات بر درآمد است بنابر این این درآمد در اصل درآمد شخص حقیقی است و متعلق به شعبه محسوب نمی شود که در این صورت نرخ مالیات بر درآمد شما از %۱۵ تا %۴۲ (طبق قانون سال ۲۰۰۵) از سود شما محاسبه می شود.

۵. سایر مالیات ها
علاوه بر مالیات های یاد شده مالیات های دیگری ازجمله مالیات حق کسب و مالیات همبستگی نیز از شما دریافت می شود که تقریبا مالیات حق کسب %۱۲ بوده و مالیات همبستگی که پس از اتحاد دو آلمان شرقی و غربی وضع شد بسیار کمتر از مالیات های دیگر است.
البته نرخ مالیات مصرف برای شعب %۱۶ درصد می باشد که برای خوراکی ها(به استثنای نوشیدنی ها) ۷% محاسبه می شود (پرداخت کننده در این خصوص یک فروشنده است! و مبلغ مالیات را بر کالا اضافه می کند.)

۶. اتباع ایرانی در آلمان
اگر شما به عنوان مدیر شعبه از اتباع ایرانی ساکن در آلمان باشید و بخواهید ثبت شرکت در آلمان را انجام دهید، باید برای شعبه خود پروانه کار را نیز داشته باشید ولی اگر ساکن ایران هستید و فقط برای مذاکرات و معامله به آلمان سفر می کنید فقط داشتن اجازه ورود (ویزا یا همان روادید) کافی است.

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

قانون مالیات بر درآمد آلمان

اگر یک فرد در آلمان مشمول به پرداخت مالیات شود ، این مالیات شامل بیشتر منابع درآمد شخص می شود . Lohnsteuer یا ( مالیات بر دستمزد ) ، به تنهایی یک سوم درآمد دولت آلمان را تشکیل می دهد . نرخ مالیات در آلمان. از درآمد حاصل. از منابع دیگر ( مانند .خود اشتغالی ، هزینه .خدمات ، مجموعه .اجاره، سرمایه گذاری. و غیره ) توسط (Einkommensteuer ) پوشش داده می شود.

تفاوت Lohnsteuer و Einkommensteuer تنها در روش جمع آوری مالیات آنها می باشد . Lohnsteuer در منبع جمع آوری می شود و به طور مستقیم به ( Finanzamt اداره مالیات ) پرداخت می شود در حالی که در روش Einkommensteuer فرد باید خودش مالیات را پرداخت کند .

کارکنان .شرکت های آلمانی. به طور معمول طبق .قوانین مالیاتی و مقررات. مختلف ، یک کلاس مالیاتی. را دریافت می کنند . کلاس. مالیاتی Lohnsteuerklasse  یا  Steuerklassen in German در تعیین مقدار. مالیات بر درآمد. کسر شده از حقوق .و همچنین تعیین مزایای .اجتماعی که ممکن. است مالیات دهندگان .واجد شرایط آن باشند اهمیت .دارد . طبقۀ مالیاتی می تواند. توسط مقامات .بر اساس وضعیت .تاهل شخص و سایر معیارها به یک کارمند اختصاص یابد . در برخی موارد مالیات دهندگان می توانند درخواست کنند که در یک کلاس خاص قرار گیرند .

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

صادرات به آلمان

مجموع واردات کالا کشور آلمان در سال ۲۰۱۷ ، 1.08 تریلیون دلار بود که همین امر این کشور را به 3 مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است.

مقاله ” صادرات به آلمان ” شامل اطلاعات کاملی در خصوص برترین کالاهای وارداتی آلمان ، کشورهای صادرکننده به آلمان ، بیشترین مبدا واردات از قاره ها به کشور آلمان ، به همراه نمودار های کاربردی و … می باشد.

برای مطالعه و بررسی بازار واردات آلمان از بخش ” صادرات به آلمان ” سایت ixport دیدن فرمایید.

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 

واردات از آلمان

مجموع صادرات کالا ی کشور آلمان در سال ۲۰۱۷ ، ۱.۳۳ تریلیون دلار بود که همین امر این کشور را به ۲ مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است .

مقاله ” واردات از آلمان ” شامل اطلاعات کاملی در خصوص برترین کالاهای صادراتی آلمان ، کشورهای واردکننده از آلمان ، بیشترین مبدا صادرات به قاره ها ، از کشور آلمان ، به همراه نمودار های کاربردی و … می باشد.

برای مطالعه و بررسی بازار صادرات آلمان از بخش ” واردات از آلمان ” سایت ixport دیدن فرمایید.

 

————-    قانون و مقررات آلمان  ————-

 


راهنمای جامع تجارت با آلمان

راهنمای جامع صادرات ، واردات ، بازرگانی و تجارت کشور آلمان با ایران و دیگر کشورهای جهان را به صورت جامع در لینک زیر مطالعه و آموزش ببینید .

 

درباره کشور آلمان بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور آلمان به لینک زیر مراجعه نمایید :

 


مقالات مرتبط با قانون و مقررات آلمان

 

برر.سی کلی کشور آلمان

بر رسی بازار واردات از کشور آلمان

بر.رسی بازار صادرات به کشور آلمان

سیاست و اقتصاد آلمان

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور آلمان]

منابع اطلاعاتی کشور آلمان

لیست با بانک های مهم کشور آلمان

اتاق بازرگانی ایران و آلمان

 

 

4 پاسخ

 1. با سلام
  لطفا در خصوص صادرات صنایع دستی سرامیک به المان راهنمایی میفرمایید؟
  -تعرفه گمرکی-ثبت – حمل و نقل- بیمه
  مثلا اگر 2-4 تن محصول سرامیک به المان مثلا فراتنکفورت قصد صادرات داشته باشیم چه مقررات و قوانینی را باید در نظر بگیریم؟
  متشکرم از توجه شما .
  پاسخ را میتوانید به ایمیل بنده نیز ارسال فرمایید .

  1. باسلام و احترام
   سوال بسیار خوب و تخصصی و سختی را مطرح کردید
   چون این المان جز سازمان تجارت جهانی و تجارت ازاد است می توان راحتتر تعرفه های ان را استخراج نمود
   سعی میکنیم در این خصوص یک مقاله تهیه و منتشر نماییم
   در حال حاضر پاسخ سوال شما را نمیدانیم ولی سعی میکنیم به زودی تهیه و ارایه نماییم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *