مقالات صادرات

مقالات واردات

انتشار اولین نسخه رتبه بندی واردکنندگان در سال 1403

انتشار اولین نسخه رتبه بندی واردکنندگان در سال 1403

🔔 قابل توجه کاربران محترم سامانه جامع تجارت 

✳️ به اطلاع‌ می‌رساند با توجه به به‌روزرسانی رتبه‌بندی بازرگانان از تاریخ 1403/01/01 در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، لطفاً نسبت به مشاهده و بررسی.ویرایش.جدید رتبه، شاخص‌ها و رشته.فعالیت‌های مجاز.خود از طریق سامانه.جامع تجارت (بخش عملیات.رتبه‌بندی و مالی- مدیریت.رتبه‌بندی) اقدام فرمایید.

ضمناً کاربران محترم می‌توانند در صورت.مشاهده هر گونه.مغایرت در مورد هر یک از شاخص‌ها، از طریق.سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی.اقدام به ثبت درخواست بازبینی.نموده تا کارشناسان.سامانه.مذکور در اسرع وقت نسبت به بررسی و اعمال آن اقدام نمایند. همچنین در صورت نیاز مرکز.تماس.پشتیبانی.سامانه مذکور به شماره 124، داخلی 2> 1> 2 > 5 در دسترس می‌باشد.

✅ شایان ذکر است بازرگانان می‌توانند صرفا یکبار در هر ویرایش.رتبه‌بندی، رشته فعالیت‌های.خود را انتخاب نمایند و پس از ثبت نهایی تا ویرایش بعدی رتبه‌بندی امکان تغییر.هیچ کدام از رشته فعالیت‌های.انتخابی را نخواهند داشت.

⚠️ *در نسخه فعلی.تغییراتی.نسبت به رتبه‌‌بندی های سابق صورت گرفته.که اهم آنها.بقرار زیر است*:

 1. بارم مجموع رتبه‌بندی.مشابه نسخه‌های قبل از 1000 نمره محاسبه.می‌شود با این تفاوت که بارم.شاخص ها.بقرار زیر تغییر کرده:
  -شاخص های مسئولیت پذیری: مشابه.نسخه‌های قبل 100 امتیاز.
  -شاخص های.مالی: 250 امتیاز (در نسخه‌های سابق 300 امتیاز بود).
  -شاخص های.کسب و کار کمی: 500 امتیاز (در نسخه‌های.سابق 350 امتیاز بود):

  توضیح: نمره شاخص های منفی زیر با توجه به عدم.تناسب با اهداف واقعی.رتبه‌بندی بشدت کاهش.پیداکرده و عملا تاثیری در رتبه بندی.بازرگان نخواهد داشت. این شاخصها عبارتند از: *تخلف اعلام کدپستی نامعتبر به مرجع ثبتی*، *تخلف عدم آگهی بیش از دو سال برای شرکت‌های سهامی (تعداد دفعات)*، *تخلف مدیریت همزمان.مدیرعامل در بیش از یک شرکت سهامی (تعداد تخلف همزمان)*، *تخلف عدم تمدید پروانه موضوع تبصره 2 ماده 5 قانون نظام صنفی (ماه)* و *تعداد تخلف تبصره 5 ماده 12 قانون نظام صنفی*.

  -شاخص های.کسب و کار کیفی 150 امتیاز (سابق.250 امتیاز بود).

  *توضیح در مورد نمره کسب و کار کیفی*: کم شدن بارم نمرات کیفی به معنای این نیست که 100 امتیاز از نمره کیفی سابق هر بازرگان کم شده، بلکه این نمره تعدیل شده و اگر کسی 250 نمره در نسخه قبل گرفته، در نسخه فعلی.نمره کسب و کار کیفی وی 150 و اگر کسی برای مثال در نسخه قبل 150 امتیاز گرفته، در نسخه فعلی 90 امتیاز خواهد گرفت. بنابراین بازارگانانی که سابقا.نمره کیفی داشتند، نمره فعلی آنها 60 درصد.نمره قبل خواهد بود(150/250 = 0.6). افرادی هم که زین پس رتبه‌بندی کیفی شوند، نمره آنها مستقیم از 150 امتیاز.محاسبه خواهد شد.
 2. پیرو اطلاع‌رسانی‌های قبلی مبنی بر لزوم ثبت اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی شده در سامانه.جام برای اشخاص مشمول حسابرسی.سال 1401، بازرگانانی.که اقدام به ثبت اطلاعات خود در موعد مقرر.نکرده‌اند، صرفا.نمره شاخص‌های.مالی آنها صفر در نظر گرفته شده است در حالیکه در نسخه‌های.قبل.تمامی.نمرات آنها صفر لحاظ میشد.

🔶 همچنین.در مورد شاخص‌های.کسب‌ و کار- کیفی که نیازمند دریافت اسناد و مدارک و ارزیابی‌های.خبره‌محور است، بازرگانان می‌توانند از طریق.مؤسسات.رتبه‌بندی.دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نمایند که طبق تفاهم انجام‌شده با آن سازمان، نتایج ارزیابی.شاخص‌های.مورد نظر پس از ثبت.در سامانه.کدال توسط هر یک از مؤسسات و تأیید سازمان مذکور، مستقیماً در سامانه.یکپارچه.اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری اعمال خواهد شد.

🔶 لازم به ذکر است که در هر دوره سه‌ماهه (فصلی) فقط یک بار ارزیابی.شاخص‌های کسب‌ وکار- کیفی برای هر بنگاه اقتصادی مورد پذیرش قرار گرفته و صرفاً اولین.خروجی.مؤسسات رتبه‌بندی در سامانه اعمال خواهد شد و اعتبار آن.حداکثر یک سال پس از ثبت و ارسال اطلاعات.توسط مؤسسه.رتبه‌بندی است.

نویسنده:عطیه ناصری
کارشناس ارشد بازرگانی خارجی / مدیر روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عدم شمول مالیات علی الحساب واردات شمش طلا تا اطلاع ثانوی پیرو بخشنامه ١٤٠٢/٩٧١٧٦٢مورخ ١٤٠٢/٧/١٨ با موضوع عدم.دریافت دو درصد...
تاریخ انتشار : 10 ساعت قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا هنگام ثبت‌سفارش 📣 قابل توجه بازرگانان محترم؛ ⏪ به اطلاع کاربران محترم می‌رساند، درج شناسه‌کالا جهت...
تاریخ انتشار : 10 ساعت قبل
ممنوعیت فروش طلا توسط صادرکنندگان پتروشیمی در مرکز مبادله ممنوعیت فروش طلا توسط صادرکنندگان پتروشیمی در مرکز مبادله دستور بانک مرکزی مبنی...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
آخرین مهلت رفع تعهد ارزی سال 1402 🔴 یادآوری مهم آخرین مهلت رفع تعهد ارزی سال 1402 تا پایان تیرماه...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
فهرست 750 قلم کالای اولویت واردات اعلام شد ⏪ به اطلاع کاربران محترم می‌رساند بر اساس مصوبات جدید وزارت صنعت،...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
تعیین سود بازرگانی ۹۶درصد برای آیفون به شرط لغو منع واردات ♦️ ممنوعیت واردات آیفون در آستانه لغو 🔹«محمد مخبر»،...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما