سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

بخشنامه لزوم رصد و کنترل محموله های ترانزیتی و بررسی اعلام وصول محموله 1401/08/07

بخشنامه لزوم رصد و کنترل محموله های ترانزیتی و بررسی اعلام وصول محموله های ترانزیتی 1401/08/07

بخشنامه لزوم رصد و کنترل محموله های ترانزیتی و بررسی اعلام وصول محموله های ترانزیتی

با توجه به اهمیت کنترل ، نظارت و رصد محمولات ترانزیتی و پیرو دستورالعمل های قبلی منتهی به شماره 1401/1102751 مورخ 1401/08/02 دستور فرمائید نسبت به انجام موارد ذیل اقدام و نتیجه پیگیری ها و اقدامات صورت گرفته را به صورت مستمر و مستند به دفتر ترانزیت اعلام دارند:

1- رصد و پایش محمولات ترانزیتی به صورت مستمر توسط گمرکات مرکز استان ها و برای کلیه گمرکات زیرمجموعه از طریق سامانه های در اختیار و بصورت فیزیکی و بازرسی دوره ای توسط بازرسین گمرکات استان .

2- با توجه به اهمیت بارگذاری تصاویر اسکن کامیون ها در سامانه توسط گمرکات مبدأ و کنترل و بهره برداری از آن درگمرکات مقصد، ضمن تأکید بر انجام آن، این موضوع در بازرسی های صورت گرفته، مدنظر بازرسین استان ها قرار گیرد و درصورت بروز هرگونه مشکل، مراتب سریعاً گزارش شود.

3- پیگیری لازم جهت نصب دوربین پلاک خوان در گمرکات تابعه و با این رویکرد که امکان گزارش گیری از شماره پلاک حامل ها وجود داشته باشد، صورت گیرد .

4- در گمرکاتی که دوربین پلاک خوان نصب.شده است، گمرکات از ظرفیت دوربین های پلاک خوان جهت کنترل لازم به منظور اطمینان بخشی از وصول کامیون ها استفاده نمایند .

5- در رابطه با ملاحظات پدافندی و امنیتی مرتبط.با نرم افزارها ، سرورها ، کامپیوتر ، روتر و غیره لازم است گمرکات استان ها بصورت مستمرو با هماهنگی دفتر فاوا تدابیر لازم را اتخاذ تا از هرگونه سوء استفاده های احتمالی و حمله بدافزارها جلوگیری شود.

6- گمرکات استان ها بصورت مستمر مراتب اعلام وصول محموله های.ترانزیتی را پیگیری نمایند و نتیجه را بصورت ماهیانه به همراه اقدامات صورت گرفته برای مواردی که منتج به تشکیل پرونده قضایی گردیده، اعلام نمایند.

7- در صورت وجود هر گونه مشکل در سامانه و بالاخص موارد مرتبط با گزارش های مقصد که امکان مشاهده سیستمی اعلام وصول ها وجود نداشته باشد ، گمرکات مبداء بصورت کتبی مراتب اعلام وصول کالاهای.عبوری و تسویه پروانه ها را از گمرکات مقصد پیگیری نمایند و گمرکات استان ها سریعاً نواقص و گزارش های.مدنظر را به دفتر فاوا و دفتر ترانزیت اعلام نمایند.

8- کلیه شماره سریال اظهارنامه های ترانزیتی.که بدلایل بیجک تکراری ، مغایرت اسنادی و غیره تاکنون امکان تسویه آنها فراهم نگردیده از طریق گمرکات استانها به دفتر فاوا و دفترترانزیت و با ذکر علت.عدم تسویه اعلام نمایند.

9- مشکلات سامانه ها در رویه عبور کالا سریعاً احصاء و مراتب بصورت مستند به دفتر فاوا و دفتر ترانزیت اعلام گردد.

10- از گزارش دوربین های پلاک خوان ،سامانه ایکس ری و.تصاویر آن، سامانه اکسس کنترل ،باسکول و سامانه محلی بصورت مستمر استفاده نموده و با مقایسه اطلاعات سامانه ها و عنداللزوم اخذ گزارش و کسب اطلاعات لازم.از سازمانه ای همجوار از وصول محموله های عبوری.تحت صحابت کارنه تیر و رویه های عبور داخلی و خارجی اطمینان حاصل گردد.

در پایان بر انجام موارد اعلامی برای تمامی.گمرکات تابعه در استان های مرزی و همین طور گمرکات داخلی که مقصد کارنه تیر و ترانزیت داخلی می باشند و گمرکات.مناطق آزاد و ویژه تأکید می گردد و گزارش ها باید از سوی ناظرین و مدیران کل محترم گمرکات استان ها ارسال گردد.

بدیهی مسئولیت حسن اجرای این دستور العمل ، متوجه بالاترین مقام.گمرک استان می باشد

سازمان : گمرک جمهوری اسلامی ایران تاریخ : 1401/08/07                    شماره : 1401/1125062
 
بخشنامه لزوم رصد و کنترل محموله های ترانزیتی و بررسی اعلام وصول محموله های ترانزیتی 1401/08/07
 
 
درباره گمرک ایران بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *