سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

صادرکنندگان ملزم به فروش ارز به قیمت ۲۸ هزارتومان نیستند

صادرکنندگان ملزم به فروش ارز به قیمت ۲۸ هزارتومان نیستند

صادرکنندگان ملزم به فروش ارز به قیمت ۲۸ هزارتومان نیستندصادرکنندگان ملزم به فروش ارز به قیمت ۲۸ هزارتومان نیستند

بهزاد لامعی، مدیر اداره رسیدگی به تعهدات صادراتی و وارداتی بانک مرکزی اعلام کرد :

قانون اصلاح قانون.مبارزه با قاچاق کالا و ارز، صادرکنندگان را مکلف کرده که ارز خود.را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. آیین‌نامه‌ای هم در آذر ماه سال جاری تصویب و ابلاغ.شده که اکنون ملاک عمل ما، این آیین‌نامه است.

در این آیین‌.نامه آمده است که صادرکنندگان باید تا 👈 ۹۰ درصد ارز خود را در قالب اسکناس.یا به روش عرضه در سامانه نیما، واگذاری پروانه‌های صادراتی و سایر روش‌هایی که عنوان شده، بازگردانند. صادرکنندگان در.بخش پتروشیمی، فولاد و فلزات اساسی نیز مکلف هستند 👈 ۱۰۰ درصد ارز صادراتی خود را بازگردانند. البته در این بخش استثنائاتی وجود دارد؛ یعنی

صادرکنندگان حوزه پتروشیمی و فلزات اساسی چنانچه بخواهند بخشی از ارز صادراتی خود را در قالب اسکناس بازگردانند باید از بانک مرکزی.مجوز دریافت کنند.

در 👈 تالار اول سامانه نیما.صرفا کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و برخی اقلام اولیه و ضروری 👈 ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند و این ارز از محل 👈 صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی.تامین می‌شود. بنابراین، 👈 هیچ صادرکننده.دیگری ملزم نیست که ارز خود را با نرخ ۲۸ هزار۵۰۰ تومان در سامانه نیما عرضه کند.

در روزهای اخیر، یک بازنگری در بازگشت ارزهای صادراتی صورت گرفت که به موجب آن، 👈 سایر صادرکنندگان بجز صادرکنندگان گروه‌های ۲۱ تا ۲۵ در تالار دوم سامانه نیما، ارز خود را عرضه خواهند کرد و در این بازار، مکانیزم کشف قیمت، بر اساس عرضه و تقاضاست.

شروع مبادلات در تالار دوم با نرخ حدود ۳۶ هزار تومان صورت گرفت و نرخ آخرین مبادله در روزهای اخیر، حدود ۳۸ هزار تومان بود. در بازار مبادله 👈 سه مجموعه شامل تالار.حواله ارزی، تالار اسکناس و تالار طلا و سکه را در نظر گرفته‌ایم که بخش مربوط به طلا و سکه.هنوز راه اندازی نشده است.

رفع تعهد ارزی از طریق اسکناس به این.صورت است که

صادرکنندگان صرفا در مبادی ورودی، 👈 اظهارنامه گمرکی خود را به شعب بانک ملی ارائه می‌کنند و بانک ملی ارز آنها را با نرخی معادل یک درصد کمتر از نرخ بازار مبادله که 👈 اکنون حدود ۴۴ هزار تومان است، خریداری می‌کند. این صادرکنندگان می‌توانند با مراجعه به شعب ریالی بانک ملی، ریال خود را دریافت کنند.

توضیح: تاکنون نرخ ارز در تالار اول بصورت دستوری و نرخ.خرید اسکناس با اظهارنامه از سوی بانک ملی به نمایندگی از بانک مرکزی نیز بصورت دستوری و فاقد ساز و کار رقابتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *