سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

کارت مرزنشینان و فرآیند صدور آن

 

کارت مرزنشینان و فرآیند صدور آن

کارت مرزنشینان : قانون‌گذار برای افزایش رفاه مرز نشینان ، مجوز اخذ کارت بازرگانی برای این افراد را صادر نموده است. این امر نه تنها از ورود کالای قاچاق تا حد زیادی جلوگیری کرده، بلکه منبع درآمدی را برای این افراد در مناطق محروم کشور به وجود آورده است.

این کارت یکی از خدماتی هست که سازمان صنعت و معدن و تجارت برای مرزنشینان کشور در نظر گرفته است. کارت پیله وری طبق قانون صرفاً جهت اشتغال و درآمدزایی مرزنشینانی که از لحاظ معیشتی در دهک‌های پایین قرار دارند است و دارندگان این کارت حق وکالت ندارند و باید خود شخص رأساً اقدام به مبادلات مرزی اقدام نمایند.

کالاها توسط تجار وارد کشور و در بازارچه های مرزی دپو می شود، سپس مرزنشینان با در دست داشتن کارت های الکترونیکی به بازارچه ها مراجعه خواهند کرد و کالا را تهیه و در نزدیکترین فروشگاه  آن را خواهند فروخت و از سود بازرگانی بهره خواهد برد.

کارت پيله‌ورى توسط بازرگانى محل صادر مى‌گردد و داراى يک سال اعتبار از تاريخ صدور مى‌باشد. ( از ماده ۱۹ آئين‌نامه مقررات صادرات و واردات )

 

برای ورود مستقیم به سایت مرزنشینان کلیک کنید.

 

پیله وران

پیله وران هم از دسته افرادی می باشند که می توانند در صورت داشتن کارت پیله وری از گرفتن کارت بازرگانی معاف باشند، وظیفه ی اصلی پیله وران تامین کالایی استان خود و همچنین استان های همجوار هستند و می توانند برای دریافت کارت پیله وری از طریق اداره ی بازرگانی استان خود اقدام کنند.

جهت معرفی سامانه پروانه پیله وری و مرزنشینی وارد شوید

مزایای کارت مرزنشینان

براساس اطلاعات موجود، افرادی که دارای کارت مرزنشینان هستند می توانند به ازای هر نفر کالا وارد کشور کنند. هدف از صدور کارت مرزنشینان کمک به اشتغالزایی برای مرزنشینان کشور می باشد.

کارت مرزنشینان در کدام استان های کشور ارائه می شود

بر اساس اعلام مراکز پیشخوان دولت، مرزنشینان عزیز در استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل، ایلام، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، رضوی، شمالی، گلستان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، گیلان و مازندران می توانند نسبت به دریافت کارت مرز نشینان اقدام نمایند.

شرایط لازم برای اخذ کارت بازرگانی مرزنشینان

افراد ساکن در مناطق مرزى کشور در صورتی که سه سال مستمر در این مناطق سکونت داشته باشند، با داشتن اهلیت قانونی برای خرید و فروش کالا مى‌توانند، کارت پیله‌ورى به نام خود دریافت کرده و به مبادلات مرزی طبق آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات اقدام کنند. به همین منظور باید در صورت واجد شرایط بودن، مدارک خود را در سامانه اخذ کارت بازرگانی وارد کرده و در صورت تایید کارشناس سایر مراحل دریافت کارت بازرگانی مرزنشینان را طی کنند.

در ادامه، جهت آشنایی بیشتر با کارت بازرگانی و مراحل دریافت آن، مقاله کارت بازرگانی سایت ixport را مطالعه نمایید.

به عبارت دیگر می‌توان تمامی شرایط مرزنشینان برای دریافت کارت پیله‌ وری را به این صورت برشمرد

 • برخورداری از شرایط لازم طبق ماده ۹۱ آیین‌نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات
 • عدم اشتغال و رابطه استخدامی با دستگاه‌های دولتی
 • سکونت در بخش‌های مرزی استان
 • نداشتن محکومیت موثر کیفری
 • داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت
 • داشتن حداقل ۲۱ سال تمام
 • مدارک اخذ کارت بازرگانی مرزنشینان

هر یک از مرزنشینان با داشتن شرایط فوق باید مدارکی را برای دریافت کارت بازرگانی مرزنشینان ارائه دهند

این مدارک عبارت‌اند از:

 • تقاضانامه (متقاضی)
 • چهار قطعه عکس سه در چهار و یک برگ پوشه
 • کپى شناسنامه
 • کپی کارت ملی
 • کپى کارت پایان خدمت
 • گواهى عدم سوء‌ پیشینه
 • گواهى عدم اعتیاد
 • تکمیل فرم تعهد
 • تکمیل فرم ضمانت
 • گواهی سه سال سکونت ( استشهاد محلی ) یا سند ملکی

 

کارت الکترونیکی مبادلات مرزنشینی جایگزین دفترچه های قدیمی کوله بری شده و مبادلات و تجارت چمدانی در قالب این کارت ها و در نقاط مرزی مشخص با تعاونی های مرزنشینی امکانپذیر می باشد.

 

قانون ساماندهی مبادلات مرزی و تصویب نامه در خصوص اصلاح آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در اینجا برای شما آورده شده است. جهت مشاهده وارد لینک های زیر شوید

قانون ساماندهی مبادلات مرزی

تصویب نامه در خصوص اصلاح آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات

فرم‌هاى مربوط به کارت پيله‌ ورى

شرایط فعال سازی، تمدید و یا تعویض کارت های الکترونیک مرزنشینان

 • سرپرستان خانوار (دارندگان کارت الکترونیک) با همراه داشتن کارت الکترونیک مرزنشینان به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند.
 • در صورتی که کارت الکترونیک مرزنشینی آن ها تاریخ اعتبار آن‌منقضی نشده باشد و مشخصات صاحب کارت قبلا” به عنوان‌ مرزنشین مشمول مبادلات مرزی در سامانه جامع تجارت تائید شده باشد کارت وی به روز رسانی و ثبت نام‌مجدد انجام خواهد شد.
 • در صورتی که فرد دارای کارت، اعتبار کارت وی منقضی شده باشد می بایست اول تاریخ اعتبار کارت خود را تمدید و بعدا” جهت به روز رسانی کارت اقدام‌نماید و این احتمال وجود دارد که فرد دارای کارت مرزنشین مشمول مبادلات مرزنشینی نباشد و در این سامانه ثبت نام مجدد وی انجام نپذیرد و این فرد صرفا” از مزایای مرزنشینان و تعاونی مرزنشینان در قالب سهمیه ارزی سالیانه که به مرزنشینان تعلق خواهد گرفت می تواند استفاده نماید؛ ولی افرادی که لیست آن ها تحت عنوان اقامت سه ساله در روستا و جزء مناطق مشمول طرح‌ می باشد ثبت نام آن ها انجام خواهد شد.

مبادلات مرزی

دارندگان كارت پيله‌وری مي‌توانند كالاهایي را كه صادرات آن ها مجاز و يا با صادرات آن ها موافقت كلی شده است با رعايت مقررات مربوط، به كشور يا كشورهاي مقابل محل سكونت خود صادر كرده، در مقابل كالاهاي صادر شده، كالاهاي مجاز يا مجاز مشروط مورد نياز خود را با كسب مجوزهاي مربوطه در جداول مقررات صادرات و واردات از كشورهاي مذكور وارد و ترخيص نمايد .

واردات كالاي توليد شده در كشورهاي آسياي ميانه ( آذربايجان ، گرجستان ، ارمنستان ، تركمنستان ، ازبكستان ، قرقيزستان ، تاجيكستان ، قزاقستان ، روسيه و اكراين ) نياز به توديع سپرده ثبت سفارش ندارند .

 

دفترچه‌هاى اعضاء تعاونى مرزنشينان

اين دفترچه به موجب آیين‌نامه اجرائى قانون مقررات صادرات و واردات صادر گرديده و دارنده آن مجاز است طبق آیين‌نامه اجرائى و با رعايت مقررات اقدام به مبادلات مرزى نمايند.

اين دفترچه فقط توسط متقاضى که مشخصات وى در آن درج شده است ( بدون حق توکيل ) و يا توسط شرکت تعاونى مرزنشينان که متقاضى در آن عضو است قابل استفاده بوده و تحت هیچ شرايطى قابل انتقال و واگذارى نمى‌باشد.

مشخصات دارنده دفترچه

نام: نام خانوادگی:
نام پدر: شماره شناسنامه:
محل صدور: تاريخ تولد: روز: ماه: سال:
جنس:  مرد        زن شغل:
ساکن روستا بخش شهر
شماره عضويت در شرکت تعاونى مرزنشينان ……………………………………
مهر و امضاء شرکت تعاونى (مهر و امضاء بخش‌دارى) اداره بازرگانی

 

 

کاربران عزیز

زمان ثبت نام از آذر ماه تا پایان اسفند هر سال و ثبت نام فقط توسط دفاتر پیشخوان دولت مجاز می باشد

 

 

0 پاسخ

 1. با سلام اینجانب سال ۹۷ برج ۹ کارت الکترونیک مرزنشینان من تمام شده به هر جا که فکرش را بکنید زنگ زدم آخر به ما اعلام کردنند از شورای محل تان نامه بگیرید ببرید بخشداری محل شما که خشکیبیجار از توابع استان گیلان است مراجع کردیم ولی بخشداری میگه من تایید نمیکنم تو را خدا ما خسته شدیم لطفا پیگیری نماییید

 2. سلام برای تمدید کارت مرزنشینی اقدام نمودم و در دفتر پیشخوان کارای تمدید را انجام دادم. تا حالا هیچ خبری از اینکه صدور شده یا نه بهم نرسیده. هرچه مراجعه میکنم به دفتر پیشخوان فقط به دادن شماره تماس 02121912920 و 02191302032 اکتفا میکنن. و جالبه این شماره ها یا دردسترس نیستن یا کسی جوابگو نیست. موندم به کجا مراجعه کنم. حتی به پست هم مراجعه کردم که اونا هم میگن چیزی دریافت نکردیم

  1. با سلام
   کلیه خدمات کارت توسط دفاتر پیشخوان صورت میگیرد اعم از نواقصی ، تغییرات ، تعویض کارت و … دفاتر پیشخوان دسترسی دارند

   اما بهترین و سریعترین راه در خصوص پیگیری این است که با شماره 91302032-021 تماس بگیرید و یا از طریق شرکت تعاونی مرزنشینان منطقه خود همین موضوع را مطرح بفرمائید .

 3. یا سلام من کارت مرز نشینی دارم اعتبارش تمومشده میخوام بدونم چه مزایایی داره این کارت تو این چند سال هیچ کاری نتونستم بکنم باهاش

 4. سلام من قبل ازدواجم با مادرم ثبت نام کردیم الان میخام با شوهرم ثبت نام کنم قسمت ثبت نام کد کاربری رمز میخام باید وارد کنم

  1. باسلام :
   جهت دریافت کارت المثنی مرزنشینان باید به تعاونی مرزنشینان محل سکونت مراجعه نمایید تا شما رو راهنمایی کنند.

 5. سلام من نسبت به کارت خودم اقدام کردم به دفتر پیشخوان و فعالشم کردم همونجا ولی دو روز بعد یه کارت دیگه میخواستم فعال کنم میگه دست ما نیست باید بری بخشداری بخشداری هم دورهست و ما در دهستانیم چکار باید بکنیم

 6. با سلام من از سال ۹۱ دارم
  فقط نمیدونم چکار باید باهاش بکنم
  فعالم نکردم
  یکی راهنمایی کنه لطفا

 7. با سلام بنده کارت مرز نشینی برای بازارچه فعال کردم ولی کارتم گم شده می خواهم بدانم برام المثنی صادر میشه حالا باید چکار کنم ممنون

  1. باسلام
   کارت المثنی برای هر مرزنشین فقط یکبار صادر شده و در صورتی‌که مرزنشین فقط کارت خود را گم کرده باشد، می‌بایست نسبت به تقاضای صدور کارت المثنی اقدام کند.

 8. من برای کارت خودم ثبت نام کردم همه مدارک هم تو سایت فرستادم و پذیرفته شد . ولی کارت برای من صادر نشد . چطوری پیگیری کنم.
  حتما باید برم پیشخوان پول بدم .
  خودم همه کار رو انجام دادم و پذیرفته شده فقط کارت صادر نشد.

  لطفا بگین چطور و از کجا پیگیری کنم

 9. من خوزستان زندگی میکنم کارت مرزنشینان همون کارت شهروندیه؟
  فکر کنم با کارت ملی هست جدیدا هوشمندا 4سال پیش تقاضا دادم کلی هم هزینه گرفتن ازم ولی هیچ خبری نیست ک نیست اگر کسی میدونه باید چکار کنم ب این شماره زنگ بزنه ممنون میشم 09058534020

 10. دو ماه بیشتره درخواست کارت مرزنشینی دادم زنگم میزنیم میکن بسته بندیه کارتمونو نفرستادن تاریخ دقیقیم نمیگن که کی میفرستیم حتی اگه یه کارتم باشه برای فرستادن باید برامون بفرستن

 11. چند سالی است من این کارت برایم صادر شده. دوسال یکبار میگن برو تمدیدش کن و هربار ده پانزده هزار تومان میگیرن و تا امروز یک ریال برام استفاده نداشته ، نمیدانم فقط در نوسود وضع اینه یا شهرهای مرزی دیگر هم همین وضع رو دارند ؟

  1. باسلام و احترام
   استاده از کارت مرز نشینی به عملکرد بازرگانی خودتان و یا تعاونی که شما در آن عضو هستید بستگی دارد و در هر شهر مرزنشین یا خودش و یا تعاونی اقدام به صادرات و واردات می کند

   1. تعاونی های شهر ما هزار تومن به ما نداده اند.دزدی میکنن و هیچ کس هم پیگیر نیست

 12. خیلی وقته پیگرم ولی جوابی نیست اس م س هم میومده یک بار اومده میگن مدارک تون ناقص است حالا رفتم بازم میگن در حال برسی است ممنون از شما لطفا پیگیر باشید به من جوابی بدهید یا زنگ بزنید ۰۹۱۴۸۸۳۹۸۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *