وزن حجمی يا وزن قابل پرداخت بار

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

وزن حجمی يا وزن قابل پرداخت بار ( Chargeable Weight or Volumetric Weight ) 

وزن حجمی يا وزن قابل پرداخت بار : یکی از موارد بسیار مهم که گاهی باعث سردرگمی در حمل و نقل های بین المللی می شود، نحوه محاسبه وزن بارنامه می باشد. نکته حائر اهمیت این است که در حمل و نقل هوایی دو واحد وزن حقیقی به لاتین ( Gross Weight ) و وزن حجمی به لاتین ( Volume weight ) مورد سنجش و محاسبه قرار می گیرد.

وزن حقیقی همان وزنی است که پس از وزن کردن کالا بر روی باسکول گمرک فرودگاه مشخص می گردد و وزن حجمی با توجه به ابعاد بیرونی بسته پس از بسته بندی محاسبه می گردد.

فرمول وزن حجمی در حمل و نقل هوایی

در حمل هوایی برای محاسبه قیمت حمل علاوه بر وزن حقیقی بار که با ترازو یا باسکول اندازه گیری می شود، حجم بار نیز مورد نظر قرار می گیرد. زیرا با توجه به محدودیت فضای حمل بار هواپیما، بارهایی که سنگین بوده و در عین حال فضای کمتری از محوطه حمل بار هواپیما را اشغال کنند برای شرکت های حمل بار به صرفه تر می باشند.

از این رو شرکت های هوایی فرمولی را به کار می گیرند که بر اساس آن هر یک متر مکعب بار باید حداقل ۱۶۷ کیلو وزن داشته باشد. در غیر اینصورت شرکت ها وزن محاسبه شده از طریق اندازه گیری حجم را ملاک محاسبه هزینه قرار می دهند. مطابق فرمول زیر ابتدا وزن معادل حجم بار محاسبه شده سپس با وزن واقعی كالا يا وزن باسكولی مقایسه می شود و هر کدام از این دو بیشتر باشد آن را به عنوان وزن قابل پرداخت ( Chargeable Weight ) انتخاب می کنند.

اهمیت ابعاد کشتی ها در حمل و نقل دریایی :

مواردی در حمل و نقل بین المللی وجود دارد که ابعاد کشتی خواه ناخواه مهم می شود. ابعاد و وزن بسیار کالا در این ساختمان حرفه، برای کشتی ها محدودیت ایجاد می کند. به عبارت دیگر یک کشتی تنها می تواند با توجه به استانداردهای معماری خود، وزن و ابعاد مشخصی از کالا را در برگیرد.

مواردی دیگری وجود دارد که در تنگه های خاصی مانند مالاگا  و سوئز  که هر کشتی ای نمی تواند کالایش را از آن ها حمل کند. گزارش ها حاکی از آن است که کشتی های TEU 125000 و TEU 18000  قادر به انجام این مهم می باشند.

 

وزن معادل حجم = ۶۰۰۰ / ( طول x عرض x ارتفاع )

 • ابعاد بر حسب سانتی متر
 • چنانچه در عمل بیش از یک بسته با ابعاد یکسان داشته باشیم تعداد بسته ها نیز باید در حاصلضرب فوق قرار گیرد و اگر ابعاد بسته ها متفاوت باشد ابتدا باید حاصل ضرب برای بسته های هم اندازه محسابه شده سپس با یکدیگر جمع شده و در آخر بر عدد ۶۰۰۰ تقسیم شود.

 

وزنی که برای فریت بار ( ارسال بار ) ایرلاین از مشتری می پذیرد به ترتیب زیر تقسیم بندی می شود :

 • وزن بار مینیمم( Mimimum ):

این وزن برای فریت بار معمولا بین یک کیلوگرم تا ۱۰ تا ۱۱  کیلوگرم می باشد که هزینه ی آن بستگی به نقطه مقصد (کشور یا شهری که قصد فریت بار را به آن دارید) دارد.

 • وزن نرمال(Nurmal) :

این وزن برای فریت بار از ۱۰-۱۱ کیلوگرم یا معمولا از ۸-۷ کیلوگرم تا حدود ۳۰ کیلوگرم است و برای محاسبه هزینه فریت بار همانند گزینه اول انجام می پذیرد.

 • وزن ۴۵ کیلوگرم :

این وزن برای فریت بار زمانی که معمولا وزن بار بالای ۳۴-۳۵ کیلوگرم است، به صورت اتوماتیک ۴۵ کیلوگرم حساب می شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هزینه ی ۴۵ کیلوگرم کمتر از هزینه ی ۳۵ کیلوگرم است. برای همین برای فریت بار در چنین حالتی ۴۵ کیلوگرم با صرفه تر است.

 • وزن ۱۰۰ کیلوگرم :

برای فریت باری که دارای ۱۰۰ کیلوگرم تا ۳۰۰ کیلوگرم است هزینه ثابت است.( البته برخی از شرکت های فریت بار برای فریت بارهای ۲۵۰ کیلوگرم هم نرخ خاصی دارند)

 • وزن ۳۰۰ کیلوگرم :

در حورد فریت بار ۳۰۰ کیلوگرمی می توان گفت که هزینه اش پایین تر از فریت بارهای ۱۰۰ کیلوگرمی است. برای مثال : اگر بارتان روی مسیر تورنتو ۳۰۰ کیلوگرم باشد، هزینه ی ارسال هر کیلوگرم آن از هزینه ارسال بار با وزن ۱۰۰ کیلوگرمی کمتر خواهد بود.

 • وزن ۵۰۰ کیلوگرمی :

اگر روال بالا را در نظر بگیریم متوجه می شویم با افزایش وزن بار هزینه ی هر کیلو بار کاهش پیدا می کند و فریت بارهای ۵۰۰ کیلوگرمی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 • وزن های بالای ۱۰۰۰ کیلوگرم :

این نوع بارها را در اصطلاحات فریت بار بارهای تناژ می گویند. بارهای تناژ عمدتا در فریت اثاثیه منزل و یا لوازم شخصی اتفاق می افتد که شامل مبلمان و میز و … می باشد که وزنشان از ۱۰۰۰ کیلوگرم بالا می زند. درباره هزینه فریت بار برای بارهای تناژ نیز با افزایش وزن بار هزینه هم کاهش پیدا می کند.

 

مثال :

فرض کنید که کالای شما به تعداد ۸ بسته با وزن کل ۷۵ کیلو گرم با ابعاد زیر می باشد : وزن حجمی

۱۰۰x 40 x 35 به تعداد ۳ بسته

۲۰x 10 x 10 به تعداد ۴ بسته

۷۵x 89 x 34 به تعداد ۱ بسته

۱۰۹ = ۶۰۰۰ / (۱۰۰x 40 x 35 x 3 + 20 x 10 x 10 x 4 + 75 x 89 x 34 x 1)

با توجه به عدد ۱۰۹ که از۷۵ بزرگتر می باشد وزن موردمحاسبه همان عدد ۱۰۹ (کیلوگرم) می باشد.

 

 

کاربران عزیز :

در این بخش از سایت لیست مشاوران امور حمل و نقل کالا قابل مشاهده است. برای مشاهده جزئیات کامل و تماس با هر کدام شما می توانید به صفحه اختصاصی هر مشاور مراجعه نمایید.

مشاوران امور حمل و نقل کالا

 

برای مشاهده آخرین اخبار و مقررات حمل و نقل به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین حمل و نقل

 

مطالب بیشتر

 

 

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

1 پاسخ
 1. تاج گل
  تاج گل گفته:

  توضیحات کامل و خیلی خوبی بود
  از شما بسیار ممنونم
  البته در نظر داشته باشید در فرودگاه کمی این وزن حجمی به صورت غیر دقیق محاسبه می شود

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =