وزن حجمی یا وزن قابل پرداخت بار

وزن حجمی یا وزن قابل پرداخت بار ( Chargeable Weight or Volumetric Weight ) 

وزن حجمی یا وزن قابل پرداخت بار : یکی از موارد بسیار مهم که گاهی باعث سردرگمی در حمل و نقل های بین المللی می شود، نحوه محاسبه وزن بارنامه می باشد. نکته حائر اهمیت این است که در حمل و نقل هوایی دو واحد وزن حقیقی به لاتین ( Gross Weight ) و وزن حجمی به لاتین ( Volume weight ) مورد سنجش و محاسبه قرار می گیرد.

وزن حقیقی همان وزنی است که پس از وزن کردن کالا بر روی باسکول گمرک فرودگاه مشخص می گردد و وزن حجمی با توجه به ابعاد بیرونی بسته پس از بسته بندی محاسبه می گردد.

فرمول وزن حجمی در حمل و نقل هوایی

در حمل هوایی برای محاسبه قیمت حمل علاوه بر وزن حقیقی بار که با ترازو یا باسکول اندازه گیری می شود، حجم بار نیز مورد نظر قرار می گیرد. زیرا با توجه به محدودیت فضای حمل بار هواپیما، بارهایی که سنگین بوده و در عین حال فضای کمتری از محوطه حمل بار هواپیما را اشغال کنند برای شرکت های حمل بار به صرفه تر می باشند.

از این رو شرکت های هوایی فرمولی را به کار می گیرند که بر اساس آن هر یک متر مکعب بار باید حداقل ۱۶۷ کیلو وزن داشته باشد. در غیر اینصورت شرکت ها وزن محاسبه شده از طریق اندازه گیری حجم را ملاک محاسبه هزینه قرار می دهند. مطابق فرمول زیر ابتدا وزن معادل حجم بار محاسبه شده سپس با وزن واقعی کالا یا وزن باسکولی مقایسه می شود و هر کدام از این دو بیشتر باشد آن را به عنوان وزن قابل پرداخت ( Chargeable Weight ) انتخاب می کنند.

اهمیت ابعاد کشتی ها در حمل و نقل دریایی :

مواردی در حمل و نقل بین المللی وجود دارد که ابعاد کشتی خواه ناخواه مهم می شود. ابعاد و وزن بسیار کالا در این ساختمان حرفه، برای کشتی ها محدودیت ایجاد می کند. به عبارت دیگر یک کشتی تنها می تواند با توجه به استانداردهای معماری خود، وزن و ابعاد مشخصی از کالا را در برگیرد.

مواردی دیگری وجود دارد که در تنگه های خاصی مانند مالاگا  و سوئز  که هر کشتی ای نمی تواند کالایش را از آن ها حمل کند. گزارش ها حاکی از آن است که کشتی های TEU 125000 و TEU 18000  قادر به انجام این مهم می باشند.

 

وزن معادل حجم = ۶۰۰۰ / ( طول x عرض x ارتفاع )

 • ابعاد بر حسب سانتی متر

      * چنانچه در عمل بیش از یک بسته با ابعاد یکسان داشته باشیم تعداد بسته ها نیز باید در حاصلضرب فوق قرار گیرد و اگر ابعاد بسته ها متفاوت باشد ابتدا باید حاصل ضرب برای بسته های هم اندازه محاسبه شده سپس با یکدیگر جمع شده و در آخر بر عدد ۶۰۰۰ تقسیم شود

 • ابعاد بر حسب اینچ

  * برای محاسبه وزن حجمی با استفاده از اینچ، طول را در عرض در ارتفاع (L x W x H) در اینچ ضرب کنید تا اینچ مکعب به دست آید، 

 • ابعاد بر حسب پوند

  * برای به دست آوردن وزن به پوند با استفاده از اینچ، نتیجه اینچ مکعب را بر ۱۶۶ تقسیم کنید.

 • ابعاد بر حسب کیلوگرم

  * برای به دست آوردن وزن بر حسب کیلوگرم با استفاده از اینچ، نتیجه اینچ مکعب را بر ۳۶۶ تقسیم کنید.

توجه: تمام ابعاد و وزن ها به نزدیکترین عدد کامل گرد می شوند.

تبدیل های اساسی:
۱۰ اینچ = ۲.۵۴ سانتی متر (سانتی متر) / ۱ سانتی متر = ۰.۳۹۳۷۰۱
۱۰ پوند = ۰.۴۵۳۵۹۲ کیلوگرم / ۱ کیلوگرم = ۲.۲۰۴۶۲ پوند

 

وزنی که برای فریت بار ( ارسال بار ) ایرلاین از مشتری می پذیرد به ترتیب زیر تقسیم بندی می شود :

 • وزن بار مینیمم ( Mimimum ):

این وزن برای فریت بار معمولا بین یک کیلوگرم تا ۱۰ تا ۱۱  کیلوگرم می باشد که هزینه ی آن بستگی به نقطه مقصد (کشور یا شهری که قصد فریت بار را به آن دارید) دارد.

 • وزن نرمال (Nurmal) :

این وزن برای فریت بار از ۱۰-۱۱ کیلوگرم یا معمولا از ۸-۷ کیلوگرم تا حدود ۳۰ کیلوگرم است و برای محاسبه هزینه فریت بار همانند گزینه اول انجام می پذیرد.

 • وزن ۴۵ کیلوگرم :

این وزن برای فریت بار زمانی که معمولا وزن بار بالای ۳۴-۳۵ کیلوگرم است، به صورت اتوماتیک ۴۵ کیلوگرم حساب می شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هزینه ی ۴۵ کیلوگرم کمتر از هزینه ی ۳۵ کیلوگرم است. برای همین برای فریت بار در چنین حالتی ۴۵ کیلوگرم با صرفه تر است.

 • وزن ۱۰۰ کیلوگرم :

برای فریت باری که دارای ۱۰۰ کیلوگرم تا ۳۰۰ کیلوگرم است هزینه ثابت است.( البته برخی از شرکت های فریت بار برای فریت بارهای ۲۵۰ کیلوگرم هم نرخ خاصی دارند)

 • وزن ۳۰۰ کیلوگرم :

در حورد فریت بار ۳۰۰ کیلوگرمی می توان گفت که هزینه اش پایین تر از فریت بارهای ۱۰۰ کیلوگرمی است. برای مثال : اگر بارتان روی مسیر تورنتو ۳۰۰ کیلوگرم باشد، هزینه ی ارسال هر کیلوگرم آن از هزینه ارسال بار با وزن ۱۰۰ کیلوگرمی کمتر خواهد بود.

 • وزن ۵۰۰ کیلوگرمی :

اگر روال بالا را در نظر بگیریم متوجه می شویم با افزایش وزن بار هزینه ی هر کیلو بار کاهش پیدا می کند و فریت بارهای ۵۰۰ کیلوگرمی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 • وزن های بالای ۱۰۰۰ کیلوگرم :

این نوع بارها را در اصطلاحات فریت بار بارهای تناژ می گویند. بارهای تناژ عمدتا در فریت اثاثیه منزل و یا لوازم شخصی اتفاق می افتد که شامل مبلمان و میز و … می باشد که وزنشان از ۱۰۰۰ کیلوگرم بالا می زند. درباره هزینه فریت بار برای بارهای تناژ نیز با افزایش وزن بار هزینه هم کاهش پیدا می کند.

 

مثال :

فرض کنید که کالای شما به تعداد ۸ بسته با وزن کل ۷۵ کیلو گرم با ابعاد زیر می باشد : وزن حجمی

۱۰۰x 40 x 35 به تعداد ۳ بسته

۲۰x 10 x 10 به تعداد ۴ بسته

۷۵x 89 x 34 به تعداد ۱ بسته

۱۰۹ = ۶۰۰۰ / (۱۰۰x 40 x 35 x 3 + 20 x 10 x 10 x 4 + 75 x 89 x 34 x 1)

با توجه به عدد ۱۰۹ که از ۷۵ بزرگتر می باشد وزن مورد محاسبه همان عدد ۱۰۹ (کیلوگرم) می باشد.

 

 

کاربران عزیز :

در این بخش از سایت لیست مشاوران امور حمل و نقل کالا قابل مشاهده است. برای مشاهده جزئیات کامل و تماس با هر کدام شما می توانید به صفحه اختصاصی هر مشاور مراجعه نمایید.

مشاوران امور حمل و نقل کالا

 

برای مشاهده آخرین اخبار و مقررات حمل و نقل به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین حمل و نقل

 

لغو ممنوعیت صادرات کره، حبوبات و برخی از محصولات کشاورزی
لغو ممنوعیت صادرات کره، حبوبات و برخی از محصولات کشاورزی به پیوست تصویر نامه شماره ۲۰۷۸۹۳ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ معاونت توسعه...
تفویض اختیار ورود موقت و تمدید کانتینر خالی تا سقف سه سال
تفویض اختیار ورود موقت و تمدید کانتینر خالی تا سقف سه سال تفویض اختیار ورود موقت و تمدید کانتینر خالی...
ممنوعیت صادرات کالاهای اساسی و یارانه ای
ممنوعیت صادرات کالاهای اساسی و یارانه ای سازمان توسعه تجارت ایران در بخشنامه‌ای موضوع ممنوعیت صادرات اقلام یارانه‌ای مشمول ارز...
فهرست کالاهای وارداتی با تعرفه صفر گمرکی به جمهوری ازبکستان
فهرست کالاهای وارداتی با تعرفه صفر گمرکی به جمهوری ازبکستان دانلود فایل 
دموراژ کانتینر چیست؟
  دموراژ به چه معناست؟ دموراژ (Demurrage) به معنای کرایه معطلی، خسارت بیکارماندگی و یا حق توقف است. به معنایی.دیگر...
لزوم ارسال آمار مجوزها و پروانه های ورود موقت موضوع ماده 51 قانون...
لزوم ارسال آمار مجوزها و پروانه های ورود موقت موضوع ماده ۵۱ قانون امور گمرکی تاکید بر ارسال آمار مجوزها...
لزوم تکمیل فرم تعهد نامه تبدیل به قطعی نمودن پروانه ورود موقت قبل...
لزوم تکمیل فرم تعهد نامه تبدیل به قطعی نمودن پروانه ورود موقت قبل از ارسال پرونده در راستای تسریع رسیدگی...
آموزش اصول و آداب مذاکره تجاری بین المللی حرفه‌ای
  اصول و فنون آداب تجاری بین المللی آموزش یافتن و رعایت آداب مذاکره تجاری درست در می‌تواند در جذب...
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.