مقالات صادرات

مقالات واردات

راهنمای ثبت درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی سامانه جامع تجارت سال ۱۴۰۱

راهنمای ثبت درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی سامانه جامع تجارت سال ۱۴۰۱

راهنمای ثبت درخواست کارت بازرگانی در سامانه جامع تجارت : بنا بر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و آیین­ نامه اجرایی مواد (۵) و (۶) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ثبت درخواست های مرتبط با کارت بازرگانی ، نظیر صدور، تمدید، ابطال و سایر فرآیندهای مرتبط، می بایست توسط بازرگان در سامانه جامع تجارت صورت پذیرد.

شرایط صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی ایرانی

بر اساس تعریف گمرک ، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخصی حقیقی باشد چه شخصیتی حقوقی، می‌تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرک تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل‌کاری در گمرک و صادرات کالا های مجاز را در بر دارد.

بسیاری از افراد علاقمند به فعالیت های بازرگانی، برای دریافت کارت بازرگانی از طریق وزارت بازرگانی اقدام می‌کنند. اگر درک درستی از نحوه درست این کارت وجود نداشته باشد، با تمام مزیت‌هایش می تواند دردسرساز هم باشد. به این صورت که عده ای با اجاره دادن کارت های بازرگانی شان به قاچاق کالا در کشور دامن زده اند و یا عده ای از صادرکنندگان برای فرار از زیر بار برخی قوانین، با کارت بازرگانی دیگر افراد (که عمدتا هم روستایی بوده‌اند) اقدام به واردات کالا می‌کرده‌اند.

 • یک برگ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد (با امضای متقاضی کارت بازرگانی و اصل گواهی پلمپ دفاتر،از اداره ثبت شرکت ها)
 •  گواهی عدم سوء پیشینه که از زمان صدور آن ۶ ماه بیشتر نگذشته باشد.
 •  مفاصا حساب مالیاتی موضوع ۱۸۶ ماده ی قانون مالیات های مستقیم مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی
 • کارت ملی و یک سری کپی کامل از پشت و روی آن
 • سه قطعه عکس شش در چهار، جدید، تمام رخ، ساده
 • ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی معتبر(حداقل دیپلم)
 •  کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان و یک سری کپی از پشت روی آن
 • داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام.
 •  گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به نام متقاضی(با مهر امضای رئیس شعبه)

ارائه یکی از مدارک ذیل:

الف) اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی ،به آدرس دفتر کار (آدرس اظهارنامه)
ب) اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار ( آدرس اظهارنامه )
ج) اصل و کپی سند مالکیت به نام غیر و اصل و کپی اجاره نامه عادی به نام متقاضی،برای محل کار و به آدرس دفتر کار( آدرس اظهارنامه ) با امضای دو شاهد ذیل آن

 • ارائه ی اصل و کپی مدرک تولیدی معتبر از یکی از وازارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی الزامیست.(صنوف تولیدی دارای پروانه ی کسب مشمول این بند نمی گردند)
 • ارائه کد اقتصادی جدید(اصل و کپی) و یا ارائه تاییدیه ی پیش ثبت نام در سایت Tax.gov.ir و تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور

شرایط صدور کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی غیرایرانی

 • داشتن کلیه شرایط مقرر برای اشخاص ایرانی به استثنای برگ پایان خدمت نظام/معافیت
 • داشتن پروانه کار و اقامت معتبر
 • عمل متقابل کشور متبوع آن ها در مورد ایرانیان مقیم آن کشور. در موارد خاص که صدور کارت بازرگانی بدون توجه به عمل کشور متبوع متقاضی به تشخیص وزارت بازرگانی ضرورت داشته باشد، وزارت مذکور می‌تواند مجاز بودن صدور کارت بازرگانی برای این قبیل متقاضیان را بدون رعایت شرط عمل متقابل به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اعلام نماید

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی اشخاص حقوقی

 • اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به گواهی اداره ثبت شرکت ها رسیده باشد
 • اصل گواهی پلمپ دفاتر ، از اداره ثبت شرکت ها

برای دریافت اظهارنامه و گواهی پلمپ به نزدیکترین دفتر پست و اداره ثبت شرکت ها مراجعه فرمائید

 • در خصوص شرکت های با مسئولیت محدود ارائه یک برگ کپی تقاضانامه ثبت شرکت های داخلی و شرکت نامه رسمی که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی استدر خصوص شرکت های سهامی خاص و عام ارائه یک برگ کپی اظهار نامه ثبت شرکت های سهامی خاص یا عام که ممهور به مهر اداره ثبت شرکت ها باشد الزامی است
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل
 • فرم دال تکمیلی از سایت به همراه امضاء مدیرعامل، مهر شرکت و گواهی امضاء در دفتر اسناد رسمی
 • اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۶ق.م .م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدورکارت بازرگانی در سال جاری به آدرس دفتر مرکزی شرکت
 • روزنامه رسمی تاسیس و کلیه تغییرات شرکت تا این تاریخ، موضوع فعالیت شرکت بایستی در راستای صادرات و واردات کالا باشد
 • اصل کارت ملی مدیرعامل در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی می باشد، دو قطعه عکس جدید، تمام رخ ، ساده رنگی و با پشت زمینه سفید
 • اصل مدرک تحصیلی معتبر حداقل دیپلم متوسطه مدارک خارج از کشور پس از ارزشیابی توسط اداره دانش آموختگان وزارت علوم مورد پذیرش می باشد

تبصره :

دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی مهندسی و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT از مراجع ذیربط مشروط به انقضای دو سال از تاریخ صدور پروانه، از ارائه مدرک فوق معاف می باشند.

 • اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

تبصره :

متقاضیانی که سن آنان ۵۱ سال تمام باشد از ارائه پایان خدمت معاف می باشند

 • داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام
 • اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به نام متقاضی فقط روی فرم الف قابل قبول است با مهر امضای رئیس شعبه. ضمنا حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستان ها در صورتیکه روی فرم الف تایید شده باشد قابل قبول است
 • ارائه یکی از مدارک مالکیت ذیل

الف: اصل سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی

ب: اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی

ج: اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی

مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند

 • کد اقتصادی جدید و یا ارائه تاییدیه پیش ثبت نام و تعهد مبنی بر ارائه کد اقتصادی جدید پس از صدور

 

چند نکته بسیار مهم در مورد تشکیل پرونده صدور کارت بازرگانی اشخاص حقیقی

 • کارمندان تمام وقت دستگاه های دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند
 • ارائه حداقل مدرک تحصیلی دیپلم الزامی است
 • حضور متقاضی یا نماینده قانونی او در مرحله برابر اصل و تحویل کارت الزامی است
 • برای هر واحد ملکی فقط یک کارت بازرگانی صادر می گردد
 • حضور متقاضی در کلاس های آموزشی براساس نوع مدرک تحصیلی پس از مراجعه به اتاق الزامی می باشد
 • کلیه مدارک در محل اتاق برابر اصل می گردد
 • متقاضیان محترم در انتخاب رشته فعالیت های خاص در زمان تکمیل اطلاعات ثبت نامی از طریق سایت این اتاق دقت فرمایند که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی آنان باشد زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود و برای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد

شرایط صدور کارت بازرگانی 

 • راهنمای ورود به سامانه

صادرات جوش شیرین برای ثبت درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی ابتدا باید در سامانه جامع تجارت ثبت نام کنید و وارد حساب کاربری شوید. متقاضیان می بایست به سایت سامانه جامع تجارت به آدرس http://www.ntsw.ir مراجعه و با انتخاب گزینه « ورود » ، مطابق تصویر ذیل، وارد کارتابل خود شوند.

فرایند ثبت درخواست تأیید کارت بازرگانی

فرایند ثبت درخواست تأیید کارت بازرگانی

فرایند ثبت درخواست تأیید کارت بازرگانی

 

تذکر ۱ :

متقاضیانی که در سامانه جامع تجارت ثبت نام نکرده اند، ابتدا می‌بایست با انتخاب گزینه ثبت نام در سامانه ثبت نام کرده سپس نسبت به ثبت درخواست صدور و یا تمدید کارت بازرگانی اقدام نمایند.

تذکر ۲ :

ثبت نام در سامانه جامع با نقش پایه حقیقی صورت می‌پذیرد و در صورت نیاز به اخذ کارت بازرگانی حقوقی ، پس از ثبت نام در سامانه و ورود با نقش پایه حقیقی ، از صفحه اصلی گزینه « معرفی شرکت » را انتخاب و نسبت به ثبت اطلاعات شخص حقوقی و اخذ دسترسی پایه حقوقی اقدام نمود.

۱- درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی 

جهت ثبت درخواست کارت بازرگانی حقیقی نقش «پایه حقیقی» و کارت بازرگانی حقوقی نقش «پایه حقوقی» را انتخاب کنید. از منوی سمت راست عملیات پایه، بارگذاری صلاحیت ها، سربرگ کارت بازرگانی، درخواست صدور یا تمدید را انتخاب کنید (تصویر ۱).

تصویر 1

توجه :

در صورت داشتن نمایندگی پایه حقیقی یا حقوقی، امکان ثبت درخواست های مرتبط با کارت بازرگانی برای نماینده نیز امکان پذیر است.

در صورت داشتن کنندگی پایه حقیقی یا حقوقی، امکان ثبت درخواست های مرتبط با کارت بازرگانی برای کننده نیز امکانپذیر است.
پیش شرط درخواست صدور و تمدید کارت بازرگانی داشتن
«پرونده مالیاتی» میباشد. جهت اخذ کارت بازرگانی دارا بودن پرونده مالیاتی با تأیید مرحله ۴۵ و نوع اتحادیه «بازرگانان» الزامی میباشد، برای ثبت پرونده مالیاتی باید به سازمان امور مالیاتی به آدرس tax.gov.ir مراجعه کنید(تصویر ۲).

تصویر 2

 

جهت ثبت نام / ورود به سامانه جامع تجارت کلیک کنید.

برای مشاهده اطلاعات تماس با مرکز پشتیبانی سامانه جامع تجارت کلیک کنید.

صادرات جوش شیرین نکته : هنگام ثبت درخواست صدور یا تمدید در سامانه جامع تجارت باید فرآیند باز در اتاق بازرگانی نداشته باشید در غیر این صورت با پیغام زیر مواجه میشوید و برای تعیین تکلیف نمودن درخواست ثبت شده در وبسایت اتاق بازرگانی باید به اتاق بازرگانی مراجعه کنید (تصویر ۳).تصویر 3

۱-۱ تعهدنامه کارت بازرگانی 

 پس‌ از‌ انتخاب‌ گزینه‌ مورد‌نظر‌،‌ پاپ‌ آپ‌ « تعهدنامه‌ کارت‌ بازرگانی‌ » نمایش‌ داده‌ می شود. این‌ تعهد‌نامه‌ جایگزین‌ فرم‌ « دال‌ » گردیده‌ است‌. در‌ صورت‌ تایید‌ بندهای‌ مندرج‌ در‌ تعهدنامه‌ بایدتیک‌ مربوطه‌ را‌ فعال‌ و‌ بر‌ روی‌ گزینه‌ « مرحله‌ بعد‌ » کلیک‌ کنید‌ (تصویر ۴).تصویر 4اگر دارای کارت بازرگانی قدیمی (دفترچه ای) هستید تیک دارای کارت بازرگانی با شماره قدیم هستم را فعال کنید و شماره کارت بازرگانی قدیمی خود را که حداکثر ۶ رقم میباشد وارد کنید (تصویر ۵).

تصویر 5

پس از ورود به صفحه درخواست باید اطلاعات فیلدها را تکمیل و تصاویر مربوط به هر بخش را در قسمت پیوست آن بارگذاری نمایید (تصویر ۶).

پس از ورود به صفحه درخواست، می بایست اطلاعات درخواستی را تکمیل و تصاویر مربوط به هر بخش را در قسمت پیوست آن بارگذاری کنید.

تصویر6

با توجه به اینکه اطلاعات مربوط به بخش اطلاعات پایه، توسط خود متقاضی در سامانه جامع ثبت شده است، امکان ویرایش این اطلاعات در فرم حاضر وجود ندارد و در صورت نیاز به تغییر اطلاعات می بایست از بخش « مدیریت حساب کاربری » در بالای صفحه اقدام نمایید و نام های لاتین خواسته شده را باید تکمیل کنید.

۲-۱ کد پستی دفتر مرکزی (شخص حقوقی)

برای شخصیت حقوقی همان کد پستی تعریف شده در ثبت شرکت‌ها است که هنگام معرفی شرکت در سامانه جامع به صورت سیستمی از ثبت شرکت‌ ها دریافت می شود (تصویر ۷). درصورتیکه نیاز به تغییر کد پستی باید به ثبت شرکتها مراجعه کنید و در بخش مدیریت حساب کاربری، بخش مشخصات شرکت، « به روز رسانی اطلاعات شرکت » را انتخاب کنید .

تصویر 7

۳-۱ کد پستی دفتر مرکزی (شخص حقیقی)

برای اشخاص حقیقی باید به صورت دستی وارد شود (تصویر ۸).

تصویر 8

کد پستی دفتر مرکزی باید در اجاره / تملیک متقاضی و دارای کد رهگیری از سازمان املاک و با موقعیت اداری/ تجاری باشد.

صادرات جوش شیریننکته: برای متقاضیان حقوقی به نام شرکت و متقاضیان حقیقی به نام شخص متقاضی باشد.

۴-۱ نوع اتاق

درصورتیکه قصد درخواست صدور داشته باشد باید نوع اتاق را مشخص نمایید (تصویر ۹).

تصویر 9

درصورتیکه دفتر مرکزی متقاضی در «مناطق آزاد یا ویژه» مستقر باشد، لازم است این گزینه فعال و منطقه مربوطه انتخاب نمایند (تصویر ۱۰).

تصویر 10

۵-۱ وضعیت نظام وظیفه

نظام وظیفه

صادرات جوش شیرین نکته : تعیین وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان بالای ۵۰ سال اجباری نیست.

پس از بارگذاری هر تصویری در فرم کارت بازرگانی، با استفاده از گزینه «حذف» میتوانید فایل را حذف کنید (تصویر ۱۱).

تصویر 11

۶-۱ سابقه فعالیت تجاری، مدرک تحصیلی و پروانه بهره برداری

از بین ۳ بخش: «سابقه فعالیت تجاری»، «مدرک تحصیلی» و «پروانه بهره برداری» تکمیل حداقل یک بخش اجباری میباشد (تصویر ۱۲).

تصویر 12

متقاضیانی که خواهان استفاده از مزایای مربوط به واحدهای تولیدی میباشند باید اطلاعات مربوط به «پروانه بهره برداری» را تکمیل کنند (تصویر ۱۳).

تصویر 13

با انتخاب گزینه پروانه بهره برداری، گزینه درخواست اخذ کارت بازرگانی ۵ ساله نمایش داده میشود، در صورت تمایل میتوانید تیک آن را فعال کنید (تصویر ۱۴).

تصویر 14

۷-۱ کد رهگیری

محل کسب ملکی / استیجاری باید دارای کد رهگیری از سازمان املاک و دارای کاربری اداری / تجاری باشد، اجاره نامه در سایت www.iranamlaak.ir و سند در سایت www.ssaa.ir ثبت شده باشد و برای اشخاص حقیقی به نام شخص و برای اشخاص حقوقی به نام شرکت باشد. همچنین باید کدپستی ثبت شده در این سایت ها با کد پستی دفتر مرکزی که در فرم مشاهده میشود، مطابقت داشته باشد (تصویر ۱۵).

تصویر 15۸-۱ پلمپ دفاتر

بر اساس ماده ۶ قانون تجارت، کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی پس از ثبت شرکت جهت اظهار هزینه ها و درآمدهای خود به دفاتر پلمپ نیاز دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مراحل باید به سامانه اداره ثبت شرکت ها به آدرس www.irsherkat.ssaa.ir مراجعه کنید (تصویر ۱۶).

تصویر 16

۹-۱ اظهارنامه دفاتر

برابر ماده ۱۶ قانون تجارت در نقاطی که وزارت دادگستری لازم بداند، دفتری به نام دفتر ثبت تجاری تشکیل میدهد و هدف از تأسیس چنین دفتری این است که امور تجاری تحت نظم و انتظام و ضوابطی باشد و برای این منظور اسم تجار و نوع فعالیت تجاری آنها در دفتر مزبور ضبط میگردد و کلیه اشخاصی که به امر تجارت اشتغال دارند خواه ایرانی بوده و خواه بیگانه باید در مدتی که تعیین گردیده اسم خود را در آن دفتر ثبت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مراحل باید به سامانه اداره ثبت شرکتها به آدرس www.irsherkat.ssaa.ir مراجعه کنید.

۱۰-۱ شماره شبا

داشتن حساب جاری و دسته چک صیاد الزامی میباشد، در این قسمت شماره شبای حساب جاری نمایش داده میشود. اگر دسته چک صیاد داشته باشید و شماره شبا نمایش داده نشود باید از بانک عامل خود پیگیری کنید. اگر درخواست صدور/تمدید کارت، حقوقی باشد باید دسته چک صیاد به نام شرکت باشد (تصویر ۱۸).

تصویر 18

 

نکته :

شماره شبای نمایش داده شده در فرم مربوط به حساب های جاری با دسته چک صیاد ، استعلام شده از بانک مرکزی می باشد. در صورت نداشتن حساب جاری با دسته چک صیاد امکان ثبت درخواست در سامانه وجود نداشته و متقاضی با خطا مواجه می گردد.

در این صورت می بایست ابتدا نسبت به افتتاح حساب و اخذ دسته چک اقدام نموده، سپس درخواست خود را در سامانه ثبت نمایند.

 

۱۱-۱ سوء پیشینه

کاربران ایرانی برای اخذ گواهی سوء پیشینه باید به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی به آدرس www.adliran.ir مراجعه کنند. کاربران خارجی برای اخذ گواهی سوءپیشینه باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند. جهت صدور کارت بازرگانی، اعتبار داشتن سوء پیشینه الزامی میباشد (تصویر ۱۹).

تصویر 19

۱۲-۱ کد کارگاه تامین اجتماعی 

کلیه متقاضیان حقیقی و حقوقی هنگام تمدید کارت بازرگانی به عنوان کارفرما تلقی شده و لازم است کارمندان خود را بیمه کنند و دارای کد کارگاه تأمین اجتماعی باشند، برای این منظور باید به سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کنید. کد کارگاه تأمین اجتماعی برای درخواست تمدید کارت بازرگانی ستاره دار و الزامی میباشد اما برای درخواست صدور کارت پر کردن این فیلد اجباری نمیباشد. توجه داشته باشید شهر تهران به دو بخش غرب تهران و شرق تهران تقسیم شده است و تمام منطقه های تهران در این دو بخش گنجانده شده است (تصویر ۲۰).

تصویر 20

فیلدهای وضعیت اقامت، پروانه اقامت و پروانه کار فقط به کاربران خارجی نمایش داده میشود و تکمیل این  فیلدها نیز اجباری میباشد (تصویر ۲۱).

تصویر 21۳ موردی که در تصویر زیر مشاهده میشود به صورت اختیاری میباشد و درصورتیکه کاربر شامل هرکدام باشد، میتواند فیلد موردنظر را تکمیل نماید. فیلد «مدیرعامل شرکتهای موضوع قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران هستم» و «وابستگی به بخش دولتی، عمومی یا نهادها» در فرم اشخاص حقیقی وجود ندارد. فیلد «مدیرعامل شرکت های موضوع قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران هستم» در فرم اشخاص غیر ایرانی حقوقی نیز وجود ندارد (تصویر ۲۲).

تصویر 22

انتخاب نوع مالکیت و گروه فعالیت و تعداد کارمندان اجباری اما ۳ فیلد عضویت اختیاری میباشد (هیچکدام از این موارد در فرم حقیقی وجود ندارد)(تصویر ۲۳).

تصویر 23

انتخاب نوع مالکیت و گروه فعالیت و تعداد کارمندان اجباری اما ۳فیلد عضویت اختیاری میباشد (هیچکدام از این موارد در فرم حقیقی وجود ندارد) (تصویر ۲۴).تصویر 24

۱۳-۱ صاحبان سهام

اشخاص حقوقی در صورت تمایل میتوانند اطلاعات سهامداران شرکت را وارد کنن (تصویر ۲۵).

تصویر 25ابتدا باید افزودن را انتخاب کنید سپس نوع شخص (حقیقی ایرانی- حقیقی غیر ایرانی- حقوقی) مشخص شود و کد/شناسه ملی وارد شود و گزینه استعلام انتخاب شود، اطلاعات شخص بهصورت خودکار وارد فرم میشود و سپس باید درصد سهام وارد شود. پس از وارد شدن درصد سهام میتوان افزودن را مجدد انتخاب تا ردیف جدیدی برای سهامدار بعدی ایجاد شود. پس از تکمیل فرم باید گزینه ثبت درخواست را انتخاب کنید تا فرم جهت استعلام و بررسی ارسال شود (تصویر ۲۶).

تصویر 26

۱۴-۱ ذخیره اطلاعات

با ذخیره اطلاعات واردشده در فرم، پس از ورود مجدد نیاز به واردکردن مجدد اطلاعات نخواهید داشت.

۱۵-۱ انصراف

با انتخاب گزینه انصراف، بدون ایجاد هیچگونه تغییری از فرم خارج میشوید.

۱۶-۱ ثبت درخواست    

پس از تکمیل فرم، با انتخاب گزینه ثبت درخواست، فرم جهت بررسی و استعلام ارسال میشود.

صادرات جوش شیرین نکته: توجه داشته باشید که «درخواست صدور» کارت بازرگانی به صورت سیستمی استعلام میشود اما «درخواست تمدید» توسط کارشناس سازمان صمت استان بررسی میشود.

۲- وضعیت های درخواست

پس از ذخیره اطلاعات، در قسمت بارگذاری صلاحیتها، تب کارت بازرگانی، مدیریت درخواستها، ردیفی برای درخواست ایجاد میشود که در وضعیت «پیش نویس» قرار میگیرد. با انتخاب ویرایش فرم را تکمیل کنید.

۱-۲ حذف درخواست

درصورتیکه در این قسمت گزینه «حذف درخواست» را انتخاب کنید، درخواست به طور کامل حذف میشود (تصویر ۲۷).

تصویر 27

۲-۲ وضعیت پیش نویس

جهت ارسال درخواست کارت بازرگانی، آیکون ویرایش را انتخاب و پس از تکمیل فرم، ثبت درخواست را انتخاب کنید تا وضعیت به «در حال بررسی سازمان» تغییر کند.

۳-۲ وضعیت در حال بررسی سازمان

۱-۳-۲ صدور

درخواست صدور کارت بازرگانی شما به صورت سیستمی استعلام میشود. در بیشتر مواقع پاسخ تمامی استعلام ها در کمتر از چند ساعت انجام میشود ولی زمان پاسخ دهی استعلام مالیات، به اداره مالیات مربوط میشود.

۲-۳-۲ تمدید

درخواست تمدید کارت بازرگانی شما جهت بررسی به کارشناسان سازمان صنعت و معدن ارسال شده و باید منتظر پاسخ کارشناس باشید. جهت پیگیری میتوانید به میز خدمت سازمان صمت استان خود مراجعه کنید.

۴-۲ وضعیت نیازمند رفع نقص

ابتدا توضیحات کارشناس را با دقت مطالعه کنید سپس ویرایش را انتخاب و پس از رفع نواقص و تکمیل فرم، ثبت درخواست را انتخاب تا درخواست مجدد برای بررسی و استعلام ارسال شود.

۱-۴-۲ صدور

با توجه به استعلام ها برای صدور کارت به صورت سیستمی انجام میشود، طبق توضیحاتی که در قسمت توضیحات کارشناس نمایش داده می شود باید نقص را برطرف کرد و در صورت نیاز از سازمان های مربوطه پیگیری کرد.

۲-۴-۲ تمدید

اینکه توجه داشته باشید استعلام و بررسی درخواست تمدید کارت بازرگانی توسط کارشناسان سازمان صمت انجام میشود، درصورت داشتن سؤال یا اعتراضی نسبت به اظهارنظر کارشناس، میتوانید از میز خدمت سازمان صمت استان خود پیگیری کنید.

نکته : تنها در وضعیت « پیش نویس » و « نیازمند رفع نقص »، امکان‌ ویرایش‌ پرونده‌ توسط‌ متقاضی‌ وجود‌ دارد.

۵-۲ وضعیت رد سازمان

درخواست تمدید شما توسط کارشناس سازمان صمت رد شده است. ابتدا توضیحات کارشناس را مطالعه و پس از برطرف کردن نواقص، درخواست تمدید را مجدد انتخاب کنید تا درخواست جدید ایجاد شود.

۶-۲ وضعیت در حال بررسی اتاق بازرگانی

درخواست شما تایید و به اتاق بازرگانی ارسال شده است. وضعیت درخواست را در کارتابل خود در سایت اتاق بازرگانی به آدرس www.cscs.ir مشاهده کنید. جهت درخواست صدور کارت بازرگانی باید ثبت نام خود را در سایت اتاق بازرگانی به آدرس www.cscs.ir تکمیل کنید. جهت پیگیری درخواست به اتاق بازرگانی استان خود مراجعه کنید.

۷-۲ وضعیت رد اتاق بازرگانی

درخواست شما توسط اتاق بازرگانی رد شده است و به کارتابل کارشناس سازمان صمت برگشت خورده است. لطفاً منتظر پاسخ کارشناس سازمان صمت باشید. جهت پیگیری بیشتر به میز خدمت سازمان صمت استان خود مراجعه کنید.

۸-۲ وضعیت حذف توسط متقاضی در سامانه جامع تجارت

شما درخواست کارت بازرگانی خود را در سایت جامع تجارت حذف کرده اید، جهت ایجاد درخواست جدید کارت بازرگانی باید مجدد گزینه درخواست صدور/تمدید را انتخاب کنید تا درخواست جدید ایجاد شود.

۹-۲ وضعیت حذف توسط متقاضی در اتاق

شما درخواست کارت بازرگانی خود را در سایت اتاق بازرگانی حذف کرده اید، جهت ایجاد درخواست جدید کارت بازرگانی باید مجدد گزینه درخواست صدور/تمدید را در سایت جامع تجارت انتخاب کنید تا درخواست جدید ایجاد شود.

۱۰-۲ وضعیت چاپ کارت بازرگانی

بعد از صدور کارت بازرگانی، جهت دریافت آن به اتاق بازرگانی مراجعه کنید 

۳- به روزرسانی اطلاعات

برای به روز رسانی اطلاعات کارت بازرگانی از مسیر زیر اقدام کنید (تصویر ۲۸).
انتخاب نقش پایه حقیقی/حقوقی
بارگذاری صلاحیت ها کارت بازرگانی به روز رسانی اطلاعات

 

تصویر 28

۴-درخواست تعلیق و رفع تعلیق

اگر به هر دلیل قصد تعلیق کارت بازرگانی خود را دارید، با نقش بازرگان حقیقی یا حقوقی موردنظر خود از منوی عملیات پایه، بارگذاری صلاحیت ها، سربرگ کارت بازرگانی، گزینه «درخواست تعلیق» را انتخاب کنید (تصویر ۲۹).

تصویر 29

همچنین جهت فعال کردن مجدد کارت بازرگانی باید گزینه «درخواست رفع تعلیق» را با نقش پایه یا بازرگانی حقیقی/حقوقی از همان بخش انتخاب کنید (تصویر ۳۰).

مدت اعتبار کارت بازرگانی

اعتبار کارت بازرگانی یک سال است. پس از اتمام زمان مقرر، شخص با ارائه مدارک مورد نیاز می­ تواند جهت تمدید اعتبار کارت اقدام کند. تا دو مرتبه، کارت هر بار به مدت یک سال تمدید می­ شود. پس از اتمام زمان تمدید دوم، تمدید سه ساله کارت امکانپذیر است. پس از پایان سه سال می ­توان کارت را به مدت پنج سال تمدید نمود.

تمدید کارت بازرگانی

مراحل تمدید کارت بازرگانی تا حدود زیادی همانند مراحل اخذ اولیه کارت بازرگانی می باشد. به این ترتیب که مدارکی چون حداقل مدرک دیپلم، حداقل۲۳ سال سن، اجاره نامه، مفاصا حساب دارایی، حسن اعتبار بانکی، گواهی عدم سوء پیشینه و کارت پایان خدمت یا معافی مورد نیاز می باشد.

 

نکته مهم

علاوه بر مدارک بالا نیاز به مفاصا حساب بیمه ( در خصوص کارت های بازرگانی حقوقی )و پرداخت مالیات یک در هزار و سه در هزار کارکرد سال قبل می باشد.

نکته دوم

در هنگام تمدید کارت بازرگانی چنانچه کارت بازرگانی حقیقی باشد دیگر نیاز به طی کلاس های آموزشی اتاق بازرگانی و شرکت در آزمون نیست و چنانچه کارت بازرگانی حقوقی بوده مدیرعامل شرکت هم تغییر نکرده باشد بازهم نیاز به گذراندن مجدد کلاس به هنگام تمدید کارت بازرگانی نیست.

تنها زمانی در تمدید کارت بازرگانی نیاز به طی کردن دوره آموزشی است که مدیرعامل شرکت مربوطه تغییرکرده باشد

 

مدارک مورد نیاز جهت تمدید کارت بازرگانی

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقوقی
 • فرم دال ( تکمیلی از وب سایت به همراه مهر و امضاء متقاضی (درصورت تغییر مدیرعامل این فرم نیاز به گواهی امضاء در دفترخانه اسناد رسمی دارد)
 • ارائه اصل کارت بازرگانی در زمان حضور در اتاق
 • اصل کارت ملی ( در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی می باشد)
 • اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۱ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس مندرج درکارت بازرگانی
 • اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده سال ها و کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات مربوط به سال هایی که کارت بازرگانی تمدید اما به اتاق ارائه نگردیده است
 • اصل مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی به آدرس دفتر مرکزی شرکت و یا آدرس کارخانه
 • دو قطعه عکس (جدید، تمام رخ ، ساده ، رنگی و با پشت زمینه سفید )
 • در صورت استیجاری بودن دفتر کار، ارائه اصل اجاره نامه تمدید شده
 • روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شرکت تاکنون

تذکر :

الف) در شرکت های سهامی چنانچه مدت تصدی هیئت مدیره به پایان رسیده باشد ارائه روزنامه رسمی ابقاء مجدد هیئت مدیره الزامی است
ب) درصورت تغییر نوع شرکت علاوه بر ارائه روزنامه رسمی تغییر، ارائه اظهارنامه مربوط به نوع فعلی شرکت صادره از اداره ثبت شرکت ها الزامی است

 • در صورت تغییر مدیرعامل علاوه بر سایر مدارک :
  الف- اصل کارت ملی مدیرعامل
  ب- اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل جدید
  ج- اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان
 • مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم)
 • داشتن حداقل سن ۲۳ سال تمام
 • در صورت تغییر آدرس ارائه یکی از مدارک مالکیت ذیل الزامی است:
  الف- سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی
  ب- اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی
  ج- اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی
 • اشخاص غیرایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق به استثنای بند ۸ ملزم به ارائه تائید صلاحیت مدیران خارجی از سفارتخانه متبوعشان و ارائه کپی پروانه کار و اقامت به همراه اصل مدرک می باشند
 • ارائه مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند)
 • درصورتیکه از تاریخ انقضای کارت بیش از دوسال گذشته باشد علاوه بر سایر مدارک ارائه مدارک ذیل نیز الزامی است :
  الف- اصل سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی
  ب- اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی
  ج-اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی
  د- اصل کارت ملی مدیرعامل
  ه- اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل جدید از زمان صدور آن ۱ماه بیشتر نگذشته باشد
  و- مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم)
  ز- اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری وحسن اعتبار بانکی به نام متقاضی( فقط روی فرم الف قابل قبول است ) با مهر امضای رئیس شعبه ( ضمنا حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستان ها در صورتیکه روی فرم ( الف) تایید شده باشد قابل قبول است )

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده تمدید کارت بازرگانی اشخاص حقیقی
 • فرم دال  تکمیلی از وب سایت به همراه مهر و امضاء متقاضی
 • ارائه اصل کارت بازرگانی در زمان حضور در اتاق
 • اصل کارت ملی و در صورت داشتن هر گونه تغییرات در مشخصات سجلی اسکن و بارگذاری تصویر شناسنامه از تمامی صفحات الزامی می باشد
 • دو قطعه عکس جدید، تمام رخ، ساده، رنگی و با پشت زمینه سفید
 • اصل گواهی موضوع ماده ۱۸۶ق.م.م مربوط به آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جاری به آدرس مندرج درکارت بازرگانی
 • اظهارنامه های مالیات بر ارزش افزوده سال ها و کلیه برگ های قطعی و تشخیص مالیات مربوط به سال هایی که کارت بازرگانی تمدید اما به اتاق ارائه نگردیده است
 • اصل مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی برای واحدهای تولیدی و صادرکنندگان
 • در صورت استیجاری بودن دفتر کار، ارائه اصل اجاره نامه تمدید شده
 • در صورت تغییر محل علاوه بر ارائه یک برگ اظهار نامه تغییر آدرس از اداره ثبت شرکت ها، ارائه یکی از مدارک مالکیت ذیل الزامی است
  الف-اصل سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی، به آدرس دفتر کار آدرس اظهار نامه.
  ب- اصل اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی، برای محل کار و به آدرس دفتر کار آدرس اظهار نامه
  ج- اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیری به نام متقاضی، برای محل کار و به آدرس دفتر کار آدرس اظهارنامه
 • اصل مدرک تولیدی معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند)
 • در صورتیکه از تاریخ انقضای کارت بیش از دوسال گذشته باشد علاوه بر مدارک فوق ارائه مدارک ذیل نیز الزامی است :
  الف
  اصل گواهی عدم سوء پیشینه
  ب- اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری وحسن اعتبار بانکی به نام متقاضی فقط روی فرم الف قابل قبول است ( با مهر امضای رئیس شعبه) ضمنا حساب های جاری شتاب مربوط به شهرستان ها در صورتیکه روی فرم الف تایید شده باشد قابل قبول است
  ج- اصل مدرک تحصیلی معتبر  حداقل دیپلم متوسطه  مدارک خارج از کشور پس از ارزشیابی توسط اداره دانش آموختگان وزارت علوم مورد پذیرش می باشد

 

لیست مراکز دریافت استعلام های کارت بازرگانی

در طی مراحل ثبت درخواست لازم است تا متناسب با نوع درخواست، فرم های گواهی از سامانه چاپ گرفته شده و جهت تایید به مراکز مربوطه به شرح زیر مراجعه شود:

 •  دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به دفتر پلیس+ ۱۰مراجعه نمایید.
 • دریافت گواهی ماده  ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم به حوزه مالیاتی محل کار (برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
 •  تایید فرم حساب و حسن اعتبار بانکی (فرم الف) به بانکی که حساب جاری در آن دارید مراجعه نمایید.
 •  تایید فرم تعهد و گواهی امضاء (فرم د) به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.
 •  دریافت مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی به شعبه بیمه محل کار(برای کارت های حقیقی) دفتر مرکزی (برای کارت های حقوقی) مراجعه نمایید.
 •  دریافت اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی و گواهی پلمپ دفاتر به نزدیک ترین دفتر پست مراجعه و پس از دریافت دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و کل) به اداره ثبت شرکت های محل مراجعه نمایید.
 • برای دریافت فرم پیش ثبت نام کد اقتصادی به سایت Tax.gov.irمراجعه نمایید.
 •  دریافت تایید صلاحیت مدیران خارجی (ویژه مدیرعاملان غیر ایرانی) به سفارتخانه متبوع مراجعه نمایید.

مستندات زیر جهت راهنمایی برای ثبت درخواست، در دسترس شماست

توجه

در صورت وجود هرگونه سوال در خصوص فرآیندهای مرتبط با کارت بازرگانی می‌توانید با پشتیبانی سامانه جامع تجارت به شماره ۰۲۱۷۵۴۹۲۰۰۰ تماس حاصل نمایید.

 
مقالات مرتبط

کارت بازرگانی

صدور و تمدید کارت بازرگانی در سامانه اعتبارسنجی

تعیین سقف ارزش کالای صادراتی برای دریافت کنندگان کارت بازرگانی

کدینگ کارت بازرگانی در سیستم کدینگ

امکان ابطال ثبت‌ سفارش به صورت سیستمی در سامانه تجارت

ایجاد امکان ثبت‌ سفارش از محل تهاتر در سامانه جامع تجارت

 

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

25 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رفع تعهد ارزی محصولات دانش‌بنیان برداشته شد به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع تعهد ارزی محصولات.دانش‌بنیان برداشته شد....
تاریخ انتشار : 3 ساعت قبل
مجاز شدن صادرات هگزان توسط شرکت شیمیایی فرشید شهرضا مطابق با تصریح نامه های مذکور صادرات هگزان با کد تعرفه...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا در ثبت سفارش واردات ۶۸ ردیف تعرفه 📣 قابل توجه بازرگانان محترم سامانه جامع تجارت؛ ⏪...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
ثبت درخواست گواهی بازرسی (IC) در سامانه جامع تجارتسامانه جامع تجارت:🔹از این پس ثبت درخواست‌های اخذ گواهی بازرسی (IC) بایستی...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد محمد مخبر سرپرست ریاست...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
نحوه فعال‌سازی گوشی‌های تلفن همراه مسافرانی که موفق به ثبت نهایی نشدند  
تاریخ انتشار : 4 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما