مقالات صادرات

مقالات واردات

صادرات پسته

صادرات پسته ( پسته خشک – پسته تازه )

 

صادرات پسته

 
پسته

 

 
پسته درختي است دو پايه از تيره پسته سانان كه از نظر مرغوبيت به پسته ايراني مشهور مي باشد. درخت پسته اهلي .L Vera Pistacia متعلق به تيره سماق Anacardiaceae است. جنس Pistacia داراي 11 گونـه اسـت كه همگي آنها از خود، تربانتين يا سقز ترشح ميكنند. گياهان اين تيره به صورت درخت يا درختچه هستند.
 
 

 

تولید جهانی پسته

پسته ( پسته خشک – پسته تازه ) مطابق با ( PCI ) شاخص پیچیدگی محصول 936 مین محصول معامله شده و 4264 مین محصول پیچیده است.

صادرکنندگان برتر پسته در سال 2022 کشورهایی از جمله : ایالات متحده آمریکا ( 1,609,482 میلیارد دلار ) ، ایران (320,475 میلیون دلار ) ، آلمان ( 172,314 میلیون دلار ) ، بلژیک ( 89,158 میلیون دلار )  و امارات متحده عربی ( 80,143 میلیون دلار ) هستند .

واردکنندگان برتر پسته در سال 2022 کشورهایی از جمله : آلمان ( 323,306 میلیون دلار ) ، چین ( 292,215 میلیون دلار ) ، بلژیک ( 179,762 میلیون دلار ) ، ترکیه ( 131,329 میلیون دلار ) و اسپانیا ( 114,189 میلیون دلار ) هستند .

 

جغرافيايي محصول پسته ( آمار توليد استانی )

درحال حاضر سطح زير كشت پسته در ايران بيش از 360،000 هكتار ميباشد كه استان كرمان يك چهارم باغـات كشور را دارا است. اما بهدليل محدوديتهاي منابع آبي و تغييرات اقليم سطح زير كشت پسته در اين استان در حال كاهش بوده وليكن سطح زير كشت اين محصول در كشور در حال افزايش است. اسـتان هاي يـزد ، خراسـان ، فـارس ، سمنان ، سيستان و بلوچستان ، قزوين ، مركزي ، اصفهان و قم از جمله ساير استان هاي پسته خيز كشـور ميباشند. از سال 2011 ايران در جايگاه دوم توليد پسته در جهان قرار گرفت.

 

انواع پسته

صادرات سیب

مهم ترین ارقام پسته صادراتی ایران

پسته فندقی

این گونه از پسته نسبت به  دیگر ارقام از سایز کوچک تری برخوردار بوده و از نظر اندازه کمی کوچک تر از فندق می باشد. پسته فندقی به دلیل سایز کوچک و تعداد بیشتر در واحد وزن ، موردتوجه قرار گرفته و بیش ترین میزان صادرات را در بین همتایان خود دارد.

این پسته در سایزهای 26-28 , 28-30 , 30-32 موجود می باشد.

پسته احمدآقایی

اینگونه از پسته اندازه ای بزرگ تر از فندقی دارد و دارای بهترین طعم ما بین دیگر پسته ها می باشد به همین دلیل از پسته های محبوب جهت صادرات می باشد  که در کشورهای شرق آسیا مصرف بالایی دارد.

این پسته در سایز های 22-24 , 24-26 موجود است.

پسته اکبری

اینگونه از پسته در مقایسه با گونه احمدآقایی دانه های کشیده تر دارد که باعث شده قیمت بالا تری نیز داشته باشد به نحوی که گران قیمت ترین پسته صادراتی ایران لقب گرفته است.

این پسته در سایز های 20-22 , 22-24 موجود است.

پسته کله قوچی

این گونه پسته، اندازه ای درشت و گرد دارد و دارای طعم منحصر به فرد خود می باشد.

این پسته در سایزهای 18-20, 20-22, 22-24, 24-26 موجود است.

پسته بادامی

اینگونه پسته به گونه احمد آقایی شباهت دارد و مغز آن شبیه به بادام است.

این پسته در سایزهای 24-26 , 26-28 , 28-30 موجود است.

مغز پسته

مغز.پسته تهیه شده از پسته های دهن بسته

مغز پسته سبز

این نمونه جهت استفاده در صنایع غذایی برای طعم دهی و استفاده در بستنی و دسر ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه صادرات پسته به کشورهای مقصد

برای شروع فرآیند صادرات پسته باید نیاز مشتری درنظر گرفته شود که ممکن است بر اساس.کشور مقصد نوع کیفیت پسته موردنظر متفاوت باشد. معمولا کشورهای اروپایی در این قضیه.سختگیر هستند و بهترین کیفیت پسته به این کشورها صادر می شود.

در مقابل کشورهای کمتر توسعه یافته و با درآمد متوسط کیفیت های متوسط بازار بیشتری دارند. پس از انتخاب نوع کیفیت نوع پسته صادراتی با استاندارد های ذکر شده توسط مشتری هم چنین مطابق با استاندارد های مورد نیاز گمرک کشور فرستنده و کشور گیرنده تامین می شود.

برای مثال بسیاری از استاندارد ها در مورد به آزمایش های تاکید کیفی مواد غذایی هستند به طور مثال استاندارد های مواد غذایی در کشور آلمان بسیار نسبت به مقادیر آفلاتوکسین سخت گیر هستند به همین جهت فقط پسته های با مقادیر بسیار پایین سم آفلا توکسین به این کشور راه پیدا می کنند.

بر اساس قوانین و مقررات کشور هدف در مورد واردات مواد غذایی و به خصوص استاندارد‌ های واردات خشکبار و مواد غذایی در گمرک مقصد که در تمام کشور های اتحادیه اروپا ضروری است تا گواهی های سلامت مواد غذایی و رعایت حدود مجاز از آزمایشگاه های معتبر اداره استاندارد گرفته شود و برای برخی موارد خاص غذایی یا دارویی تاییدیه هایی از اداره غذا و داروی کشور گرفته شود. طی کردن این مراحل گرفتن مجوز ها و تاییدیه ها قبل از ارسال کالا از گمرک الزامی است.

دریافت تاییدیه سلامت برای صادرات پسته و فراورده های آن از نظر میزان آلودگی به سم آفلاتوکسین فرآیندی تا حدودی وقت گیر است که باید در جدول زمانبندی صادرات پسته به خوبی لحاظ شود تا مانع از ضرر و زیان احتمالی شود.

روش صادرات پسته ( کسب مجوزهای لازم )

طی کردن مراحل بالا از الزامات صادرات پسته می باشد. پس از تهیه و تامین بار خود می بایست بسته بندی های مناسبی برای حمل نقل آن تهیه شود و تمامی اطلاعات شرکت و اطلاعات مربوط به بار را بر روی بسته بندی ها درج شود. در بیشتر اوقات پسته به صورت فله صادر می شود که در این صورت می توانید اطلاعات را بر روی گونی یا به شیوه ی لیبل زدن هک کنید.

یکی از راحت ترین روش ها برای طی کردن مراحل گمرکی، استفاده از ظرفیت های گمرکی محل تامین بار است که برای صادرات پسته می توانید از گمرکات استان کرمان برای طی کردن پروسه ی اظهارنامه و استاندارد ها و.. استفاده کرد. در این فرآیند برای گرفتن مجوز های لازم، گمرک و اداره استاندارد صادرکنندگان را ملزم به گرفتن تاییدیه های بهداشتی محصول و میزان آفلاتوکسین موجود می کنند. البته در صورتی که صادرات پسته به صورت بسته بندی کامل شرکتی و دارای مجوز های بهداشتی شرکت بسته بندی باشد نیازی به تاییده ی مجدد ندارند و این روش مخصوص صادرات پسته فله می باشد.

جهت گرفتن تاییدیه استاندارد و بهداشتی ابتدا از بار موجود نمونه گیری می شود بو به آزمایش گاه مواد غذایی و استاندارد ارجاع داده می شود تا گواهی بهداشت و سلامت نباتات گرفته شود.

در تمامی مراحل بالا می توانید از کمک و مشاوره ی شرکت ها و افراد ترخیص کار نیز استفاده کنید تا با سرعت این مراحل طی شوند.

چگونگی صادرات پسته ( باربری و حمل و نقل تا مقصد)

پس از طی کردن تمامی مراحل بالا و گرفتن مجوز ها و استاندارد های لازم نوبت به مرحله ی بارنامه شدن پسته می رسیم. با وجود شرکت های زیادی در زمینه حمل و نقل بین المللی فعال در ایران این مرحله سختی  زیادی ندارد و به راحتی می توانید شرکت معتبری در زمینه بیابید. پس از یافتن شرکت معتبر نسبت به بررسی تمامی مراحل اقدام کنید. ابتدا کانتینری که باید بار پسته در آن قرار بگیرد را به دقت بازرسی کنید . در صورت امکان نسبت به ضدعفونی حشرات و قارچ های احتمالی اقدام کنید. به خصوص اگر  بار باید بر روی دریا حمل شود که رطوبت بالا می تواند بر روی بار تاثیرگذار باشد. برای خشکبار های مانند انجیر خشک به علت حساسیت بالای این جنس می بایست از کانتینر یخچال دار استفاده کرد تا در مدت حمل و نقل آسیب نبیند.

در صادرات پسته و دیگر خشکبار و در عرف تجارت.بین المللی بسیار مرسوم است که با ارایه ی پیش نویس تسلیم بار حاوی مشخصات خریدار به شرکت باربری بین الملل نسبت به تسویه حساب.نهایی اقدام می کنند و بارنامه و مابقی اسناد را به همراه بار برای خریدار جهت ترخیص کالای نهایی ارسال می کنند. پس از رسیدن بار به مقصد خریدار با همین بارنامه و مابقی اسناد اعمم از استاندارد ها و… نسبت به ترخیص بار خود از گمرک کشور مقصد اقدام می کند.

برای گرفتن گواهی مبدا از اتاق.بازرگانی نیز از بارنامه حمل و نقل استفاده می شود و پس از صدور این گواهی نامه ی مبدا نیز با سایر اسناد برای خریدار نهایی ارسال.می گردد تا صادرات پسته آخرین مراحل خود را نیز طی کند. در ادامه می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص ترخیص گمرکی مقاله ” مراحل ترخیص از گمرک ” را مطالعه نمایید.

کشورهای صادرکننده پسته

این نقشه میزان صادرات پسته را در کشورهای صادرکننده.پسته نشان می دهد . با کلیک کردن روی هر کشور در نمودار می توانید در خصوص صادرات آن محصول اطلاعات بیشتر دریافت نمایید .

کشورهای واردکننده پسته

این نقشه میزان واردت پسته را در کشورهای واردکننده پسته نشان می دهد . با کلیک کردن روی هر کشور در نمودار می توانید در خصوص واردات آن محصول اطلاعات بیشتر دریافت نمایید .

صادرات پسته ایران

ایران یکی از بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده پسته در جهان است و پسته جز با ارزش ترین محصولات کشاورزی ایران به شمار می آید. صادرات پسته و صادرات خرما در ایران به کشورهای دیگر جهان سابقه ی زیادی دارد و به نحوی از تجارت های.سنتی ایران به شمار می رود. در سال های اخیر و با ورود.آمریکا به بازار صادرات پسته ، رقابت تنگاتنگی.میان.ایران و آمریکا بر سر این.تجارت پر سود در گرفته است و آمریکا با توسعه ی مزارع پسته ی خود در ایالت.کالیفرنیا و به مدد ایرانیان.مقیم.آمریکا توانسته است تولید خود را به سطح ایران و حتی بیشتر برساند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص.صادرات انواع.محصولات ، به مقاله ” تحلیل صادرات انواع گروه های کالایی ” مراجعه کنید.

به طور میانگین هر ساله 1.2 میلیارد دلار ارزش.صادرات پسته ی ایران است که با توجه به شرایط.کشت و تحریم های ایران با افزایش یا کاهش رو به رو بوده است. رقیب.سوم ایران و آمریکا در سال های اخیر کشور ترکیه بوده است که البته تولید پسته در ترکیه در مقابل این دو کشور.بسیار ناچیز است.

 

مشكلات موجود در صادرات پسته

 • عدم توانايي مالي صادركنندگان به دليل گران قيمت بودن محصول و عدم دسترسي به امكانات مالي با بهره پايين ( نرخ لايبور ) در قبل از فصل برداشت
 • فقدان بانك يا موسسه مالي و اعتباري براي اعطاء تسهيلات ارزي با نرخ بهره قابل رقابت با وام هاي كشورهاي خارجي
 • استفاده از روش هاي سنتي در تجارت بين الملل
 • عدم عقد قراردادهايي با حجم بالا و مدت زمان طولاني به دليل ريسك بالاي اين نوع كار در ايران
 • عدم تبليغات و بازاريابي براي پسته ايران با توجه به توان تبليغاتي و بازاريابي رقيب اول ايران يعني كشور آمريكا
 • عدم حمايت هاي لازم در خصوص تخصيص.يارانه حمل ( دريايي – هوايي – زميني – ريلي و غيره ريلي )
 • ضعف سيستم حمل و نقل
 • نوسانات نرخ ارز
 • بالا بودن تعرفه صادرات پسته فرآوري شده در گمركات.كشورهاي خارجي
 • كم توجهي به كيفيت و بهداشت محصول از باغ تا صادرات و ضعف سيستم هاي نظارت و كنترل هاي بهداشتي از جمله درخصوص آفلاتوكسين و سموم باقيمانده

ارايه راهكار و الزامات توسعه صادرات محصول پسته

 • اطلاع رساني مؤثر به صادركنندگان در رابطه با منابع موجود بانكي و ضوابط و مقررات
 • ايجاد تنوع بيشتر در تسهيلات اعطايي بانك ها
 • زمان اعطاي تسهيلات صادراتي متناسب با نياز صادركننده و تسهيل بازپرداخت
 • اطلاع رساني فهرست سموم دفع آفات نباتي مورد تأييد و مجاز مناسب باغات پسته جهت معرفي به باغداران و توليد كنندگان

 

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تاکید بانک مرکزی به رعایت قیمت مصوب کالاهای وارداتی بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به ضرورت رعایت قیمت مصوب و توزیع...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
ساماندهی صادرات محصولات پتروشیمی بلامانع بودن صادرات محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی بیستون و نماینده رسمی شرکت بازرگانی کالا و انرژی...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا هنگام ثبت‌سفارش 📣 قابل توجه بازرگانان محترم؛ ⏪ به اطلاع کاربران محترم می‌رساند، درج شناسه‌کالا.جهت ثبت‌سفارش...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
گزارش گمرک از 40 شاخص آماری تجارت خارجی کشور در سال 1402 گمرک ایران در اقدامی مهم با هدف تحلیل...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
امکان اخذ ضمانت نامه بانکی توسط گمرک با سر رسید پایان سال مالی جهت مالیات بر ارزش افزوده تا پایان...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل
مجموعه کامل بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی سازمان امور مالیاتی در سال ۱۴۰۲ 🔺شامل ۶۳ بخشنامه ، دستورالعمل و...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما