مقالات صادرات

مقالات واردات

فهرست پرسش های متداول تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی

فهرست پرسش های متداول تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی و سوالات متداول مربوط به آن را در این مقاله مطالعه نمایید.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی میزان و اخذ ضمانتنامه به چه طریق تعیین می شود ؟

با توجه به اسناد و مدارک ارائه شده صاحب کالا و بالأخص فاکتور مربوط ، بر اساس ۵۰% ارزش کالا به علاوه حقوق و عوارض کامل گمرکی بر اساس تعرفه کالا مشخص می گردد. البته این میزان با توجه به نوع کالا و حساسیت آن با تشخیص رئیس گمرک محل تا سه برابر ارزش و حقوق و عوارض ممکن است افزایش یابد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی کالای ما جهت شرکت در نمایشگاه بین المللی … به فرودگاه مهرآباد رسیده است برای حمل و انتقال آن به گمرک نمایشگاه ها چکار کنیم؟

به دو طریق می توان اقدام نمود :

 • با مراجعه به گمرک مربوط و تودیع تضمین نسبت به انتقال کالا به گمرک نمایشگاه ها اقدام نمود
 • در مراحل اول به گمرک نمایشگاه ها مراجعه و ضمانتنامه را به گمرک نمایشگاه تودیع و با اخذ نامه از گمرک نمایشگاه ها به عنوان گمرک مهرآباد به طریق ترانزیت داخلی نسبت به بارگیری و حمل کالا به مقصد این گمرک اقدام نمود.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی وقتی که کالا به گمرک نمایشگاه رسید آیا می توان بلافاصله آن را به محل غرفه ها انتقال داد یا تشریفات گمرکی دیگری ضرورت دارد ؟

پس از وصول کالا به گمرک و صدور قبض انبار ،‌ صاحب کالا یا نماینده قانونی وی به تنظیم و ارائه اظهارنامه ( اظهارنامه گمرکی ) واردات موقت اقدام تا پس از ارزیابی محموله و صدور پروانه ورود موقت نسبت به بارگیری و انتقال کالا به محل غرفه ها اقدام گردد.

 

در ادامه جهت آشنایی بیشتر با رویه های گمرکی ، مقاله انواع رویه های گمرکی را مطالعه نمایید.

 

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی توزیع ضمانتنامه به چه صورت می باشد ؟ آیا چک هم مورد قبول است ؟

ضمانتنامه را بایستی به صورت سپرده نقدی به حساب گمرک نمایشگاه ها و یا ضمانتنامه بانکی بدون قید و شرط ( طبق فرم گمرک ) به نفع گمرک نمایشگاه ها ارائه نسبت به صدور معرفی نامه به گمرک مهرآباد اقدام گردد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی آیا تعهد سفارتخانه ها به جای ضمانتنامه بانکی مورد قبول است ؟

بله ،‌ به شرط آنکه تعهد نامه سفارت از طریق اداره کل تشریفات وزارت امور خارجه و دفتر امور صادرات گمرک ایران به گمرک نمایشگاه ها ابلاغ گردد و در آن تعهدنامه به صراحت وکیل یا نماینده سفارت اعم از شخصیت حقیقی یا حقوقی و حدود اختیار آن مشخص گردد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی بعد از برگزاری نمایشگاه آیا کالا را بایستی به گمرک تحویل داد؟

حتمأ بعد از اتمام دوره نمایشگاه صاحب کالا موظف و متعهد است بلافاصله نسبت به بارگیری و تحویل کالا بدون کم و کسری به گمرک نمایشگاه ها اقدام نماید. چرا که ضمانتنامه بانکی و یا سپرده نقدی وی در گرو همین امر مهم است.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی مقداری از کالا ها نظیر ‌: خودکار، بروشور، کاتالوگ،‌ تیشرت و … با هدف تبلیغاتی بین بازدیدکنندگان رایگان توزیع می شود؟ برای تسویه این کسری ها چکار باید کرد؟

در صورتیکه اقلام مذکور مارکدار و تبلیغاتی باشد با توجه به مقدار ،‌ نوع ، وزن ،‌ ارزش و … آن اظهارنامه واردات قطعی مصرفی باید تنظیم و به گمرک ارائه نمود تا در صورت پذیرش موضوع نسبت به تسویه کالای مصرفی اقدام گردد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی اگر کالا بعد از اتمام نمایشگاه به گمرک تحویل نگردد چه خواهد شد ؟

پروانه ورود موقت صادره فقط در محدوده گمرک و محوطه نمایشگاه معتبر است و چنانچه کالا بدون اطلاع و هماهنگی قبلی از نمایشگاه خارج و تحویل نگردد مشمول مقررات قاچاق کالا بوده و اقدامات قانونی برعلیه صاحب کالا به عمل خواهد آمد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی آیا ممکن است این نوع کالا های مصرفی مشمول پرداخت حقوق وعوارض گمرکی گردد ؟

بله ، چنانچه مقدار و نوع کالا با توجه به عنوان و اهداف نمایشگاه مغایرت و یا کالای مصرفی جنبه تجاری داشته باشد. حقوق و عوارض گمرکی کالا از محل سپرده نقدی با ضمانتنامه بانکی وصول خواهد شد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی چه اسناد و مدارکی جهت تنظیم اظهارنامه واردات موقت لازم است ؟

بارنامه حمل ، فاکتور تجاری ، عدل بندی دقیق ( فهرست عدل‌بندی )، گواهی مبدا ، قبض انبار گمرک ،‌ وکالتنامه رسمی ،‌ تعهد نامه سفارت ( حسب مورد ) ،‌ نامه مشارکت از شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی دال بر واگذاری غرفه از جمله مدارک مورد نیاز می باشد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی چنانچه شرکت های خارجی فاقد نمایندگی در ایران باشند برای تعیین نماینده جهت انجام تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی چکار کنند؟

با فرض سوال،‌ آن شرکت در کشور متبوع خود می تواند با مراجعه به سفارتخانه و یا نمایندگی های کنسولی نسبت به تعیین و معرفی نماینده در ایران اقدام نماید و گواهی سفارتخانه در این خصوص کفایت می کند.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی بعد از اتمام دوره برگزاری نمایشگاه و تحویل کالا به انبار گمرک مراحل قانونی بعدی به چه صورت خواهد بود ؟

بعد از تحویل کالا به گمرک و اخذ قبض انبار صاحب کالا می تواند با تنظیم اظهارنامه مرجوعی نسبت به اعاده کالا به خارج از کشور اقدام نماید. در غیر این صورت بعد از گذشت چهار ماه کالا مشمول مقررات متروکه شده و پس از طی مراحل قانونی نسبت به فروش آن اقدام خواهد شد.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی آیا تمامی صاحبان کالا یا نمایندگان قانونی آن ها توانایی انجام تشریفات گمرکی را دارند ؟

خیر ، با توجه به تخصصی بودن کار گمرک و مراحل مختلف تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی، توصیه موکد آن است که خدمات حق العملکاران گمرکی که دارای پروانه معتبر حق العملکاری از گمرک ایران هستند استفاده شود و از اعزام کارکنان غیرمتخصص یا افراد متفرقه ای که فاقد توانایی و تخصص لازم هستند جداً پرهیز نمایند. چرا که نتیجه ای جز اتلاف وقت،‌ هزینه و تأخیر در انجام تشریفات گمرکی را در پی نخواهد داشت.

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی جهت ترخیص قطعی کالاهای نمایشگاه های چه مجوزی مورد نیاز هست؟

در صورتی که کالا با صدور پروانه واردات موقت جهت عرضه در نمایشگاه و غرفه حمل گردیده باشد و همین کالا به انبار گمرک اعاده و صاحب کالا قصد ترخیص قطعی آن را داشته باشد فقط مجوز رئیس مرکز توسعه صادرات برای ترخیص قطعی کافی به مقصود خواهد بود.

 

در ادامه جهت آشنایی بیشتر با فرایند ترخیص کالا از گمرک ، مقاله مراحل ترخیص از گمرک را مطالعه نمایید.

 

تشریفات گمرکی کالاهای نمایشگاهی به طور بسیار مختصر و مفید مراحل مختلف تشریفات گمرکی کالا های نمایشگاهی را بیان نمایید.

پس از وصول کالا به گمرک نمایشگاه و اخذ قبض انبار به شرح ذیل است :

 • اخذ و ارائه نامه مشارکت از سهامی نمایشگاه های بین المللی دال بر واگذاری غرفه
 • تنظیم اظهارنامه واردات موقت و ضمیمه نمودن اسناد از جمله :
 • فاکتور
 • عدل بندی
 • بارنامه حمل
 • وکالت نامه
 • تعهد سفارت
 • نامه مشارکت و … به آن
 • تأمین حقوق و عوارض متعلقه بر اساس ۵۰% ارزش کالا به علاوه حقوق و عوارض کامل به صورت سپرده نقدی به حساب گمرک نمایشگاه ها نزد بانک ملی و یا ضمانتنامه بانکی بدون قید و شرط ، و یا تعهد نامه سفارت ( حسب مورد )
 • تعیین ارزیاب و انجام عملیات ارزیابی و امضاء اظهارنامه
 • امضاء پروانه و اظهارنامه توسط رئیس سرویس ارزیابی و اخذ پروانه ورود موقت
 • مراجعه به دفتر کل انبارها، درب خروج و انبار جهت بارگیری و حمل به غرفه
 • اتمام دوره نمایشگاه مربوط و تحویل مجدد کالا به انبار

 

کاربران عزیز :

در این بخش از سایت لیست مشاوران امور گمرکی و ترخیص کالا قابل مشاهده است. برای مشاهده جزئیات کامل و تماس با هر کدام شما می توانید به صفحه اختصاصی هر مشاور مراجعه نمایید.

لیست مشاوران امور گمرکی و ترخیص کالا

 

جهت مشاهده آخرین اخبار و مقررات ترخیص کالا به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین ترخیص گمرکی

 

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *