مقالات صادرات

مقالات واردات

کارت بازرگانی یکبار مصرف چیست؟

کارت بازرگانی یکبار مصرف چیست؟

کارت بازرگانی یکبار مصرف یا اجاره ای چیست

 

کارت بازرگانی یک مجوز برای شروع کار تجارت برای تجار و بازرگانان می‌باشد. آنها قبل از شروع کار تجارت بایستی به مراجع زیربط مراجعه نموده و نسبت به دریافت کارت بازرگانی خود اقدام نمایند. حال کارت بازرگانی یک بار مصرف و یا اجاره‌ای، همان کارت بازرگانی می‌باشد که تجار اقدام به دریافت آن می‌کنند، با این تفاوت که، آن را به تاجر دیگری که خود کارت بازرگانی ندارد و یا نمی‌خواهد از کارت بازرگانی خود استفاده نماید، موقتا و در ازای دریافت هزینه، به او اجاره می‌دهد. در این حالت این کارت‌ها را کارت بازرگانی یک بار مصرف و یا کارت اجاره ای می نامند. تیم آیکسپورت در این بخش به گردآوری اطلاعات مفیدی در خصوص کارت بازرگانی یک بار مصرف پرداخته است. با مطالعه آنها، هوشمندانه‌تر تجارت کنید.

 

بیشتر بخوانید: کارت بازرگانی ( Commercial Card ) و مراحل اخذ آن

 

آیا استفاده از کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف قانونی است؟

قانونا استفاده تجار از کارت بازرگانی که متعلق به خود نیست و یا اجاره آن به تجار دیگر، غیرقانونی می‌باشد، ولی استفاده از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف بین بازرگانان امری بدیهی است. برخی افراد برای فرار از پرداخت مالیات برای کالاهای خود، ترجیح می‌دهند از کارت‌های بازرگانی اجاره ای استفاده نمایند. اما باید بدانید که در صورت رویت گمرک، صاحب کارت به پرداخت جریمه‌های مالی سنگین ملزم می‌گردد.

 

بیشتر بخوانید: جرایم واگذاری کارت بازرگانی

 

نحوه دریافت کارت بازرگانی یکبار مصرف

تاجران در قبال پرداخت هزینه‌ای که با صاحب کارت بازرگانی یک بار مصرف طی کرده‌اند، می‌توانند آن را دریافت کرده و از آن برای انجام فعالیت تجاری خود (صادرات کالا یا واردات کالا) استفاده نمایند. هیچ‌گونه تضمینی در اجاره و استفاده از این کارت‌ها قید نمی‌شود. پس برای اجاره کارت بازرگانی بهتر است صاحب کارت را بشناسید و یا از شرکت‌هایی که در این امر کار می‌کنند و مورد اعتماد هستند استفاده نمایید.

اداره گمرک برای جلوگیری از استفاده تجار از کارت بازرگانی یکبار مصرف در انواع تجارت‌های بین‌المللی، در آذر ۹۴، بخشنامه‌ای را تصویب کرد و به تمامی گمرک های کشور ابلاغ نمود تا سازمان‌های گمرکی ضمن توجه به این بخشنامه، با دقت نظر بیش‌تری در خصوص عدم استفاده تجار از کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف یا همان کارت های بازرگانی اجاره ای، اقدام نمایند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران در این بخشنامه به معرفی ویژگی‌ها و شاخص‌های متعدد کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف اشاره نمود تا کارکنان گمرکات کشور با دقت بیش‌تر و صحیح‌تری کارت‌های بازرگانی را بررسی کنند و در خصوص اجاره ای بودن آن ها تصمیم بگیرند. حال در زیر به بررسی برخی موارد که در آن‌ها تجار و بازرگانان اقدام به استفاده از کارت بازرگانی یک بار مصرف می‌کنند، می‌پردازیم:

 • کارت‌های بازرگانی که توسط حق العمل‌کاران یا نمایندگان متعدد استفاده‌ شده است
 • کارت‌های بازرگانی که با استفاده از آنها در گمرکات مختلف کالا اظهار می‌شود
 • کارت‌های بازرگانی که با استفاده از آنها در فصول مختلف و متعدد تعرفه ، کالا اظهار می‌گردد
 • کارت‌های بازرگانی که در محل جغرافیایی غیر از محل صدور کارت از آنها استفاده شده است
 • کارت‌های بازرگانی که برای واردات یا صادرات کالا به اظهارکنندگان یا کارگزارانی وکالت داده‌اند که در گذشته برای بدهکاران کار کرده‌اند

هزینه اخذ کارت بازرگانی یک بار مصرف

داشتن کارت های بازرگانی یکبار مصرف نسبت به اخذ کارت بازرگانی توسط افراد حقیقی هزینه‌ی کمتری را در دارد. این مبلغ توافقی‌ست میان صاحب کارت با شما. بنابراین مبلغ واحدی برای این کار اعلام نشده است.

مزایای کارت بازرگانی یکبار مصرف

 • اغلب توسط چند ترخیص‌کار و حق العمل کار مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
 • این کارت‌ها در گمرکات مختلف به منظور ترخیص یا اظهار‌کالا ارائه شده‌اند.
 • ترخیص یا اظهار کالا توسط این کارت، در فصول و تعرفه‌های مختلف انجام شده است.
 • از نظر موقعیت جغرافیایی در گمرکاتی استفاده شده‌اند که خارج از محل صدورشان است.
 • اخذ این کارت‌ها هزینه کم‌تری دارد.
 • اخذ کارت بازرگانی یکبار مصرف سریع‌تر انجام می‌گیرد.

معایب کارت بازرگانی یک بار مصرف

استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف دارای معایبی برای تجار نیز می‌باشد.

 • به دلیل قانونی نبودن کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف، در صورت مشاهده از سوی گمرکات، مجازات‌های مادی برای صاحب حقیقی کارت بازرگانی خواهد داشت.
  ریسک استفاده از کارت بازرگانی یک بار مصرف برای تجار غیرحقیقی و احتمال ضبط کارت بازرگانی آن‌ها و در نهایت نیمه تمام ماندن تجارت آن‌ها.
 • کارت های بازرگانی که توسط تجار اجاره داده می‌شوند معمولا دارای بدهی‌های سنگین مالیاتی بوده و در صورت رویت این امر توسط گمرک، کارت بازرگانی ضبط و مسدود خواهد شد و تجارت شما را به تعویق می‌افتد.
 • به دلیل اینکه افراد زیادی از یک کارت بازرگانی اجاره ای استفاده می‌کنند، شما به درستی از زمان انقضای کارت مطلع نخواهید شد. در صورت پایان یافتن انقضا کارت بازرگانی، شما نمی‌توانید آن را تمدید کنید و کالای تجاری شما متروکه اعلام خواهد شد و این امر هزینه‌های زیادی را در بخش انبارداری برای شما در پی خواهد داشت.
 • هیچ‌گونه تضمینی در اجاره کارت بازرگانی یک بار مصرف وجود ندارد. پس برای اجاره کارت بازرگانی بهتر است صاحب کارت را بشناسید و یا از شرکت‌های معتبر که در این زمینه کار می‌کنند کمک بخواهید و با خیال آسوده‌تری واردات یا صادرات خود را انجام دهید.
نویسنده:باعدل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رفع تعهد ارزی محصولات دانش‌بنیان برداشته شد به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع تعهد ارزی محصولات.دانش‌بنیان برداشته شد....
تاریخ انتشار : 4 ساعت قبل
مجاز شدن صادرات هگزان توسط شرکت شیمیایی فرشید شهرضا مطابق با تصریح نامه های مذکور صادرات هگزان با کد تعرفه...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا در ثبت سفارش واردات ۶۸ ردیف تعرفه 📣 قابل توجه بازرگانان محترم سامانه جامع تجارت؛ ⏪...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
ثبت درخواست گواهی بازرسی (IC) در سامانه جامع تجارتسامانه جامع تجارت:🔹از این پس ثبت درخواست‌های اخذ گواهی بازرسی (IC) بایستی...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد محمد مخبر سرپرست ریاست...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
نحوه فعال‌سازی گوشی‌های تلفن همراه مسافرانی که موفق به ثبت نهایی نشدند  
تاریخ انتشار : 4 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما