تحلیل فرهنگ و اجتماع عمان

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور عمان

تحلیل فرهنگ و اجتماع عمان

تحلیل فرهنگ و اجتماع عمان

فرهنگ و اجتماع کشور عمان را می توانید در این بخش از سایت ixport بررسی نمایید .
با ما همراه باشید.

 

دانستنی های مهم کشور عمان

عمان با نام رسمی سلطان نشین عُمان ( به عربی : سلطنة عمان ) کشوری پادشاهی در غرب شبه جزیره عربستان است. 

پایتخت این کشور شهر مسقط است. عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان منتهی می‌شود ، از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی مرز زمینی و با ایران مرز دریایی دارد.

این کشور دارای دو برون بوم است. بخش کوچکی از عمان در قسمت جنوبی تنگه هرمز قرار دارد که مسندم نام دارد.

این بخش از سرزمین اصلی جدا افتاده است. برون بوم دیگر مدحاء نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه شده است.

 

دین و مذهب مردم عمان

تقریباً تمام عمانی ها مسلمان هستند. جامعیت مردم، اکثریت مردم عمان سنی هستند و اقلیت شیعه در امتداد منطقه ی آل بیتی و ساحل مسقط زندگی می کند.

پیروان مذهب اباضیه اکثریت جمعیت عمان را تشکیل می‌دهند. این گروه از مسلمانان پیرو عبدالله بن اباض تمیمی بوده و در سراسر عمان سکونت گزیده اند.

اهل سنت عمان در استان جنوبی ظفار و سور و نواحی اطراف آن حضور دارند.

شیعیان به عنوان سومین گروه مذهبی عمان خود به سه گروه « عجم ها » و « لوایتا » و « بحارنه » تقسیم شده اند و بیشتر در امتداد ساحل باطنه و منطقه بین مسقط و مطرح زندگی می کنند. مسیحیان نیز در شهرهای مسقط و صلاله سکنی دارند.

با توجه به این که دین رسمی عمان اسلام است سایر ادیان نقشی در ساختار سیاسی کشور ندارند. در این میان اکثریت مردم عمان پیرو مذهب اباضی بوده و برتری در دست آن هاست.

با توجه به این که از صدر اسلام تاکنون حکومت در عمان در دست رهبران مذهبی بوده امروزه نیز نفوذ مذهب در این کشور زیاد است و کشور طبق اصول شرعی فرقه اباضی اداره می شود.

بلوچ ها یک سوم از جمعیت بومیان عمان را تشکیل می دهند. بخش اعظم سپاه عمان در جنگ علیه پرتغالی ها را بلوچ ها تشکیل می‌دادند. فتح مومباسا توسط ارتش سلطان عمان که اکثرا بلوچ بودند صورت گرفت. بلوچ های عمان در پست های حساس اداری و نظامی حضور دارند.

 

جغرافیا

کشور عمان از غرب به امارات متحده عربی و عربستان سعودی ، از جنوب به یمن ، از شمال به تنگه هرمز ، و از سمت شرق به دریای عرب محدود می شود. عمان با مساحت 500.309 کیلومتر مربع ، سومین کشور بزرگ بعد از سعودی و یمن در شبه جزیره عربستان است.

عمان در جنوب شرق این شبه جزیره قرار گرفته و تقریبا نیمه شرقی جنوب شبه جزیره عربستان را پوشانده است. خطوط ساحلی عمان 1.700 کیلومتر طول دارند.

یک شنزار بیابانی بزرگ بیشتر مناطق مرکزی عمان را در بر گرفته است. دو منطقه کوهستانی در دو سوی این بیابان دیده می‌شود ، یکی در شمال به نام رشته کوه حَجَر و دیگری در کرانه جنوب شرق کشور که کوه های ظفار هستند.

بیشتر شهر های اصلی کشور نیز در کوهپایه های این دو کوهستان قرار گرفته اند : مسقط ( پایتخت )، صحار و صور در شمال ، و صلاله در جنوب .

در میانه های کوهستان حجر ، جبل اخضر قرار دارد که با ارتفاع 3075 متر بلند ترین نقطه عمان و بلند ترین نقطه در شرق شبه جزیره عربستان است.

ارتفاعات این کوه رنگ های مختلفی دارد و به شکل پله پله است. این کوه در میان شنزارها و دشت و تپه ماهورهای بزرگ واقع شده است.

آب‌ و هوای عمان در مناطق داخلی گرم و خشک و در امتداد کرانه ها شرجی است. در دوره های قدیم زمین شناسی ، اقیانوس سطح عمان را پوشانده بود و به این خاطر سنگواره های متعدد صدف های دریایی و دیگر آبزیان در خاک بیابان های این کشور پراکنده است.

 

نکته :
 

شبه جزیره مُسَندَم که به کشور عمان تعلق دارد، به طور جدا از خاک این کشور در جنوب تنگه راهبردی هرمز قرار گرفته است. امارات متحده عربی مسندم را از بقیه عمان جدا می کند. تنگه هرمز یکی از مهم ترین تنگه های جهان است.

 

عمان از مناطق مناسب برای صخره نوردی است. بسیاری از صخره های سرزمین عمان در کف اقیانوس باستانی تتیس که میان ایران و عمان قرار داشت شکل گرفتند.

کشور عمان همچنین دارای شهرستانی برون بومی است بنام شهرستان مدحاء که در خاک امارات متحده عربی واقع شده است به طوری که خاک امارات از چهار جهت این شهرستان را احاطه نموده است. جمعیت آن پیرامون 2.600 نفر می باشد.

همچنین دو روستا به نام‌های شیص و نحوه که از توابع امارت شارجه امارات متحده عربی هستند در میان اراضی این شهرستان واقع می باشد.

 
 
 

راهنمای جامع تجارت با عمان

راهنمای جامع صادرات ، واردات ، بازرگانی و تجارت کشور عمان با ایران و دیگر کشورهای جهان را به صورت جامع در لینک زیر مطالعه و آموزش ببینید .
 
فهرست مطالب :
  • بررسی کلی کشور عمان
  • بررسی بازار صادراتی کشور عمان
  • بررسی بازار وارداتی کشور عمان
  • سیاست و اقتصاد عمان
  • گمرک ، قوانین و مقررات و استانداردهای کشور عمان
  • تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور عمان
  • منابع اطلاعاتی کشور عمان
  • اتاق بازرگانی ایران و عمان
  • چالش های بازار عمان
  • فرصتهای بازار کشور عمان

 

درباره کشور عمان بیشتر بدانیم :
 
برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور عمان به لینک زیر مراجعه نمایید :
 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها