سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

تعیین تضامین دریافتی جهت واردات خودروهای سواری خارجی تحت رویه گذر موقت

تعیین تضامین دریافتی جهت واردات خودروهای سواری خارجی تحت رویه گذر موقت

بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی ایران درخصوص تعیین تضامین دریافتی جهت خودروهای سواری خارجی که تحت رویه گذر موقت وارد کشور می شوند طی نامه شماره ۱۴۰۰/۱۱۷۲۱۰۲ مورخ ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ توسط مدیرکل دفتر واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.

با توجه به ورود حجم بالایی از خودروهای سواری همراه مسافر از طریق مبادی ورودی کشور تحت رویه های ورود موقت موضوع بند (چ) ماده ٧٢ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی و جواز عبور بین المللی (کارنه دوپاساژ ، تریپتیک و دیپتیک ) موضوعذماده ١٤٢ آیین نامه مزبور و نظر به اینکه برابر گزارشات واصله ، سالانه تعداد قابل توجهی از این خودروها بنا به دلایل متعدد پس از اتمام مهلت. اعطایی از سوی. گمرک ، از کشور .خارج نمی گردند. و تخلفاتی. در حوزه واگذاری. این خودروها .در داخل کشور. به افراد غیر، گزارش. شده. است

لذا بمنظور .جلوگیری از بروز تخلفات. در حوزه خودروهای. خارجی که تحت. رویه گذر موقت. وارد کشور می شوند. و نیز در جهت افزایش .اثر بخشی و اطمینان. در تضمین بازگشت. و خروج این خودروها از .کشور در مهلت های. قانونی تعیین شده. و همچنین در جهت. افزایش بازدارندگی. در تخلف های . احتمالی ، در اجرای ماده ١٠ قانون امور .گمرکی و ماده ٧٤ آیین نامه. اجرایی آن ، از تاریخ صدور. این

بخشنامه. تضامین دریافتی. جهت خودروهای سواری .به شرح ذیل تعیین .و رعایت موارد .اعلام. شده تاکید .می گردد :

  1. اخذ تضمین جهت خودروی سواری همراه مسافرین ایرانی و غیر ایرانی مقیم خارج برای رویه ورود موقت معادل حقوق ورودی و سه برابر ارزش تعیین می گردد . جهت محاسبه ارزش گمرکی و حقوق ورودی به میزان واقعی اقدام بر اساس سوابق و مستندات ابلاغی از سوی دفترارزش ضرورت دارد.
  2. هر گونه واگذاری. و خرید و فروش. خودروهای ورود. موقت شده غیرقانونی. بوده و مشمول مصادیق. قاچاق می باشد.
  3. خودروهای. ورود موقت شده در مهلت. تردد صرفا در اختیار. مالک خودرو قرار. گرفته و تردد و استفاده .از آن توسط دارنده. پروانه .گمرکی امکانپذیر خواهد. بود.
  4. پذیرش درخواست، انجام تشریفات گمرکی و صدور پروانه و حتی پیگیری تمدید پروانه ورود موقت صادره، بنام و توسط وکیل صاحب کالا ، با توجه به عدم پیش بینی موضوع در قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن به هیچ وجه موضوعیت نداشته و قابل پذیرش نمی باشد.
  5. پس از اتمام مهلت تعیین شده در پروانه ورود موقت پیگیری و اقدامات لازم به منظور اعاده خودرو به خارج از کشور و طرح پرونده در مرجع قضایی توسط گمرک صادرکننده پروانه ورود موقت الزامی و تاکید می گردد.
  6. اقدام جهت ورود موقت خودروهای سواری همراه مسافرین ایرانی و غیر ایرانی مقیم خارج که تحت جواز عبور بین المللی وارد کشور می شوند کمافی السابق اعمال خواهد شد.
سازمان : گمرک ایران
تاریخ : ١٤٠٠/٠٩/٠٣
شماره : ١٤٠٠/١١٧٢١٠٢

عبور موقت خودرو

جهت مشاهده بخشنامه تضامین واردات خودروهای سواری خارجی وارد شوید 

دریافت و دانلود فایل PDF آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *