ضوابط معافیت از پرداخت حقوق ورودی ماشین آلات خط تولید اعلام شد

ضوابط معافیت از پرداخت حقوق ورودی ماشین آلات خط تولید اعلام شد

ضوابط معافیت از پرداخت حقوق ورودی ماشین آلات خط تولید : واردات ماشین آلات خط تولید که به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران، مورد نیاز واحدهای واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی مجاز می باشد به استناد ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی ، از پرداخت حقوق ورودی معاف است.

واردات کالا

تفاهم فی مابین برای مراحل صدور و اعمال مجوزهای معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای ماشین آلات و خط تولید در 12 بند تدوین شده است که می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • ماشین آلات خط تولید در مراحل بهره برداری و پس از آن مشمول معافیت می شود .
 • تجهیزات. اصلی و جانبی.خط تولید، انواع. قالب، ابزار آلات مخصوص و ملزومات سرمایه ای خط تولید مشمول معافیت می باشند و صرفا اجزاء و قطعات یدکی و مواد مصرفی مشمول معافیت نمی شوند .
 • در متن مجوزهای معافیت علت شمول معافیت قید شده و نیازی به دریافت مجوزهای. مرتبط با این بند، از واحد. تولیدی توسط گمرک نمی باشد .
 • اعمال معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای شخصیت حقوقی غیرتولیدی، به نیابت از طرف واحد تولیدی، توسط گمرک بلامانع خواهد بود . 
 • چنانچه برای ماشین آلات مستعمل خط تولید با قید عبارت «مستعمل»، مجوز معافیت صادر شود، گمرک نسبت به پذیرش مجوز معافیت صادره اقدام می نماید .
 • ماشین آلات کمکی خط تولید که اکثرا حالت انحصاری داشته به همراه ماشین آلات خط تولید و به تعداد متعارف وارد می گردند مشمول معافیت می گردند .
 • در صورتی که به نظر گمرک، ارزش اظهاری ماشین آلات خط تولید نازل تشخیص داده شود نیازی به اصلاح ارزش اولیه مندرج در مجوز معافیت صادره توسط صمت ندارد .

در ادامه …

 • چنانچه هزینه بیمه و کرایه حمل در مجوز معافیت از پرداخت حقوق ورودی صادره قید نگردد، هزینه بیمه و کرایه حمل نیز به تبع ارزش بهای خرید کالا مشمول اعمال معافیت صادره می گردند .
 • صدور مجوز و اعمال معافیت برای واحدهای عمل کننده (Functional Units)، تجهیزات و اجزای منفصله بلامانع می باشد .
 • در صورت وجود هرگونه ابهام برای گمرک، نسبت به ترخیص کالای مشمول معافیت اقدام و ابهامات مربوطه به همراه نظر کارشناسی مستند و مستدل به دفتر واردات گمرک ایران منعکس گردد .
 • صدور معافیت از پرداخت حقوق ورودی و ارسال آن به گمرک، ظرف حداکثر۶ ماه از تاریخ ترخیص نیز صورت می پذیرد و قطع مرور زمان در این خصوص بلامانع است . 
 • معافیت صادره، مشمول معافیت از پرداخت حقوق گمرکی به اضافه سودبازرگانی است که توسط هیئت وزیران تعیین می گردد به علاوه وجوهی که به موجب قانون، گمرک مسئول وصول آن است .

 

جهت مشاهده آخرین اطلاعیه ها و بخشنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گمرک ایران وارد لینک های زیر شوید

وزارت صنعت، معدن و تجارت

سازمان گمرک ایران

 

مقالات مرتبط

 

کتاب مقررات صادرات و واردات[av_font_icon icon=’ue812′ font=’entypo-fontello’ style=” caption=” link=” linktarget=” size=’15px’ position=’right’ animation=” color=’#4169E1′ av_uid=’av-3zxf19′ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_font_icon]

بیمه الکترونیکی[av_font_icon icon=’ue812′ font=’entypo-fontello’ style=” caption=” link=” linktarget=” size=’15px’ position=’right’ animation=” color=’#4169E1′ av_uid=’av-69tebe’ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_font_icon]

آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی[av_font_icon icon=’ue812′ font=’entypo-fontello’ style=” caption=” link=” linktarget=” size=’15px’ position=’right’ animation=” color=’#4169E1′ av_uid=’av-69tebe’ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_font_icon]

تعرفه گمرکی سال ۹۹[av_font_icon icon=’ue812′ font=’entypo-fontello’ style=” caption=” link=” linktarget=” size=’15px’ position=’right’ animation=” color=’#4169E1′ av_uid=’av-69tebe’ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_font_icon]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها