فعالیت صادرکنندگان ایرانی از طریق بانکهای عراقی

بانک های عراقی مناسب جهت صادرات

فعالیت صادرکنندگان ایرانی در بانکهای عراقی : بانک های عراقی مناسب جهت صادرات را در زیر بررسی نمایید .

براساس توافق انجام شده توسط رییس کل بانک مرکزی کشورمان با همتای عراقی خود ، صادرکنندگان ایرانی می توانند از طریق بانک های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند .

عبدالناصر همتی در دومین روز سفر خود به عراق ، امروز با روسای بانک ها ، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق دیدار و گفت وگو کرد.

همتی ضمن بر شمردن دستاورد های انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته گفت :

آمریکا در دو مرحله سخت ترین تحریم ها را برای ایران به اجرا درآورد و در صدد بود با تضعیف پول ملی ، هرج و مرج در ایران را  به وجود آورد، اما با همت مسئولان نظام و مردم ایران خوشبختانه توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم کنیم.

رییس شورای پول و اعتبار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات انجام شده با رییس کل بانک مرکزی عراق گفت :

نکته بعدی ، روابط ایران با کشور دوست و برادر عراق است . در این راستا دیروز و امروز توافق‌های خوبی با رییس کل بانک مرکزی عراق داشتیم و معتقد هستیم روابط بانکی کلید توسعه روابط اقتصادی دو طرف است .

 

نکته :
 

صادرکنندگان ایرانی میتوانند از طریق بانکهای عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانکهای ایرانی میتوانند در بانکهای عراقی حساب دیناری داشته باشند.

وی تاکید کرد :

اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسئولان عراقی دیدم ؛ ضمن آنکه امروز هم نخست وزیر محترم عراق ، حمایت قاطعی از مذاکرات دو جانبه و توافق های انجام شده داشتند .

همتی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی گفت : طبق توافق انجام شده ، قرار است بانک مرکزی ایران حساب های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها انجام شود.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هم اکنون بزرگترین شریک ما ، عراق است افزود :

صادرکنندگان ایرانی بر اساس توافق‌های انجام شده باید بتوانند از طریق بانک های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا نیز بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند. بنابراین با این توافق‌ها و موافقت نخست وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور بر این پایه شکل خواهد گرفت.

وی افزود :

شرکت های عراقی هم می توانند در بانک های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خود را با دینار انجام دهند.

در این دیدار رییس اتاق بازرگانی عراق ضمن تاکید بر روابط مثبت دو کشور، به مکانیزم فعالیت شرکت های عراقی و ایرانی اشاره کرد. همچنین رییس بانک الرشید عراق با ارایه پیشنهاد تاسیس یک شعبه این بانک در ایران گفت: بر اساس چارچوب بانک مرکزی عراق آماده همکاری با شرکت های مالی ایرانی هستیم ، در همین راستا نیز درخواست تاسیس یک شعبه در ایران را داریم که در صورت موافقت ، این موضوع نقش مهمی در تبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت.

همتی در  پاسخ به رییس بانک الرشید در خصوص تاسیس شعبه در ایران گفت :

بر اساس توافق‌های انجام شده با پیشنهاد تاسیس و افتتاح شعب بانک های عراق در ایران موافق و معتقد هستم افتتاح شعب بانک های عراقی در ایران می تواند به زنجیره توافق و گسترش آن کمک کند.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه جلسات منظم و مشترک طرفین لازم است ماهانه برگزار شود افزود : امیدوارم با توافق و دستورات صریح نخست وزیر عراق شاهد عملیاتی شدن توافق‌های انجام شده باشیم.

 

درباره تجار و بازرگانان کشور عراق بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده لیست اطلاعات بازرگانان و تجار کشور عراق به لینک زیر مراجعه نمایید :

به شرکت های ایرانی توصیه می شود قبل از هر گونه انعقاد قرارداد و انجام کار تجاری با لحاظ جنبه های حقوقی تجارت و رعایت شرایط دقیق قانونی اقدام کنند و حتما با دفتر رایزنی مشورت های لازم را به عمل آورند.

تاکید می گردد انتخاب این شرکت ها هیچ گونه مسئولیتی را متوجه رایزنی نداشته و صرفا برای تسهیل و اطلاع مخاطبین اعلام گردیده است.

 

 

درباره قانون و مقررات صادرات و واردات کشور عراق بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده قانون و مقررات تجارت و بازرگانی کشور عراق به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

درباره وب سایت ها ، وزارتخانه ها و سازمان های عراق بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده لیست آدرس وب سایت های وزارتخانه ها و سازمان های مهم کشور عراق به لینک زیر مراجعه نمایید :

لیست زیر شامل لینک های وب سایت های دولتی و مهمترین وزارتخانه ها و سازمان های کشور عراق میباشد که شما را به صورت مستقیم به وب سایت‌های رسمی دولت عراق هدایت می کند .

فهرست آدرس وب سایت سازمان های دولتی عراق جهت راحتی فرایند کار و کمک به شما گردآوری شده و در اختیارتان قرار گرفته است و امیدواریم که کمک تان باشد.

 

درباره کشور عراق بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور عراق به لینک زیر مراجعه نمایید :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها