دریافت مبلغ در صادرات کالا

دریافت مبلغ در صادرات کالا

دریافت.مبلغ.در صادرات کالا : اطلاعات زیر، خلاصه­‌ای از راه­ هایی که می‌توانید بر اساس آنها، مبلغ کالا و خدماتی را که صادر می‌کنید، دریافت نمایید، ارائه می‌دهد.

دریافت..مبلغ پرداختی بخشی حیاتی از هرگونه معامله صادرات است، و شرایط پرداخت که شما پیشنهاد می‌دهید، می‌تواند در هنگام رقابت برای برنده شدن قراردادهای صادراتی، تفاوت ایجاد نماید.

بهترین گزینه پرداخت برای شما در هر زمان، به شماری از عوامل بستگی دارد:

 • تا چه حد به خریدار خود اعتماد دارید؟
 • آیا این اولین معامله است؟
 • آمادگی پذیرش چه میزان ریسک را دارید؟
 • خریدار شما آماده‌است چه حدی از ریسک را تقبل نماید؟
 • معامله تا چه حد بزرگ است؟

 شرایط پرداخت که می‌توانید از میان آنها دست به انتخاب بزنید، عبارتند از:

 • پیش پرداخت که بر اساس آن، خریدار بخشی از مبلغ پرداختی یا تمام آن را پیش از ارسال، پرداخت می­نماید؛
 • وصول اسنادی دربردارنده ارسال کالا یا خدمات از سوی شما است، اما به صورتی که کنترل آنها در دست شما باقی می­ماند، تا زمانی که مبلغ پرداختی و تعهد قانونی مبنی بر پرداخت در آینده را از خریدار خارجی خود، دریافت نمایید؛
 • حساب باز (یا اعتبار باز) که با تحویل کالا یا خدمات همراه با فاکتوری که درخواست پرداخت در یک تاریخ مشخص پس از تحویل در آن درج شده‌است، شرایط اعتباری خاصی را در اختیار خریدار شما قرار می‌دهد

شما باید در مورد انتخاب بهترین گزینه برای موقعیت ویژه خود، با بانکتان تماس بگیرید.

 شیوه‌­های پرداخت و مدیریت ریسک پرداخت

در زیر، روش­های پرداخت صادراتی به ترتیب میزان ریسک از پایین­‌ترین به بالاترین حد، لیست شده‌اند:

 پیش‌­پرداخت ی ا پرداخت زودهنگام

در این روش که به عنوان پیش­‌پرداخت، پرداخت زودهنگام، یا فروش نقدی شناخته می‌شود، خریدار پیش از ارسال شدن کالا، مبلغ آن را پرداخت می­نماید. این روش پرداخت در تجارت بین­المللی چندان معمول نیست، اما در معاملات اینترنتی رواج یافته‌است.

در حالی که پیش­‌پرداخت به طور کلی از ریسک شما به عنوان صادرکننده کم می‌کند، اما تاثیری معکوس بر خریدار دارد. خریدار با پرداخت پول پیش از ارسال، باید اعتماد داشته باشد که شما به موقع، محصولاتی با کیفیت به او تحویل خواهید داد.

اعتبارنامه یا اعتبار اسنادی

در یک اعتبارنامه، بانک متعلق به واردکننده، سندی صادر می‌کند مبنی بر این که واردکننده هنگامی‌که شرایط اعتبارنامه برآورده شود، پرداخت را به صادرکننده صورت خواهد داد. شرایطی که ممکن است تعیین شود عبارتند از کمیت، توصیف، و اسناد مربوط به آن. این وظیفه صادرکننده ‌است که اطمینان حاصل نماید که اسناد و مقادیر ارسالی صحیح هستند. در غیر این صورت، صادرکننده با ریسک عدم پرداخت روبرو خواهد بود.

اعتبارنامه. همچنین، واردکننده .را به قرارداد. پایبند می‌کند، و اطمینان .حاصل می­‌نماید. که واردکننده تعهد. خود را زیر پا نخواهد .گذاشت، و یا از توافق. خارج نخواهد شد.

اعتبارنامه .که شکلی. از وصول اسنادی. است، از اوایل دهه ۱۹۰۰، یکی .از بنیان­های تجارت .بین‌­المللی. بوده‌است.

اعتبارنامه با امنیت همراه است؛ به ویژه، زمانی که با مشتریان جدیدی روبرو هستید و زمان کافی برای برقراری رابطه مبتنی بر اعتماد با آن‌ها نداشته‌­اید.

با وجود یک اعتبارنامه، شما دیگر می‌دانید که پرداخت به شما صورت خواهد گرفت و نیازی نخواهد بود که نسبت به تمایل یا توانایی خریدار نسبت به پرداخت، نگران باشید، زیرا اعتبارنامه پرداخت را در ازای دریافت اسناد تعیین‌­شده، برای صادرکننده تضمین می‌کند.

شما به عنوان صادرکننده، لازم است اطمینان حاصل نمایید که پیش از آغاز مرحله تولید معامله، اعتبارنامه را در اختیار داشته باشید. مطمئناً باید پیش از ارسال هرگونه محصول، اعتبارنامه را نزد خود داشته باشید.

در ادامه ….

 • اعتبارنامه باید منعکس­‌کننده توافقی باشد که با خریدار خود منعقد کرده‌­اید.
 • باید اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به تمام ملزومات فهرست‌­شده در توافق مثل مهلت ارسال، روش حمل و نقل، و ارائه اسناد مورد درخواست، پایبند بمانید.
 • جمله­‌بندی و کلمه‌­های به­کاررفته در اسناد مهم است. تمام کلمات، توصیفات، وزن و …، که در اسناد ذکر شده‌اند، باید مطابقت داشته باشند.
 • پس از ارسال محصولات، تمام اسناد لازم را به بانک خود تسلیم کنید. بانک بررسی خواهد کرد که آیا اسناد با الزامات مورد اشاره در اعتبارنامه منطبق هستند یا خیر. اسناد شما باید دقیقاً با اعتبارنامه مطابقت داشته باشند. در غیر این صورت، بانک قادر نخواهد بود که ادعای پرداخت را از بانک صادرکننده مطرح کند.
 • بانک شما پس از دریافت مبالغ از خارج، اعتبار را به حساب شما منتقل خواهد کرد. ممکن است به دلیل لزوم بررسی اسناد توسط بانک و سپس ارسال با پیک به بانک صادرکننده خارجی و سپس به مشتری، اندکی وقفه زمانی وجود داشته باشد. این بدان معنی است که به محض آماده­‌شدن اسناد ارسال، باید اسناد را به سرعت به بانک خود تحویل دهید. در غیر این­صورت، مشتری شما به دلیل تاخیر در تحویل گرفتن کالا در بندر یا فرودگاه، متحمل هزینه دیرکرد خواهد شد.
 • ممکن است بخواهید که اعتبارنامه شما توسط یک بانک ایرانی تایید یا تضمین شود، و یا بیمه اعتبار صادراتی را دریافت کنید. هزینه تایید اعتبارنامه به ریسک مرتبط با بازار و بانک خارجی بستگی دارد.
 • در صورتی که یک بانک ایرانی اعتبارنامه شما را تایید نکند و بیمه اعتبار صادراتی نداشته باشید، ممکن است با این ریسک روبرو باشید که یک بانک خارجی پرداخت را به شما صورت ندهد.

وصول اسنادی

وقتی شما از روش پرداخت وصول اسنادی استفاده می‌کنید، کار با اسناد تجاری خود را به بانکتان واگذار می‌کنید.

 • شما به عنوان صادرکننده، کالاها را تولید و ارسال می‌کنید، و تمام اسناد لازم را در کنار یک “حواله” یا “برات کتبی” در وجه خریدار، به بانک تحویل می‌دهید.
 • بانک اسناد را به بانک نماینده در کشور خریدار منتقل می­کند. در صورتی­که حواله “به محض رویت” یا “بنابر درخواست” کشیده شده باشد، پس از پرداخت توسط خریدار، بانک خریدار اسناد -و در نتیجه، حق مالکیت کالاها- را به او منتقل می­نماید.
 • در صورتی که برای حواله، موعد پرداخت در یک زمان آینده تعیین شده باشد (مثلاً ۶۰ روز پس از رویت)، خریدار برات را خواهد پذیرفت، و موافقت خواهد کرد که پرداخت را در یک تاریخ آینده و موردتوافق انجام دهد.

وصول اسنادی تحت قوانین اتاق تجارت بین­‌المللی صورت می‌گیرد. در این زمینه، دو روش وجود دارد:

 • اسناد در. برابر پرداخت، استفاده .از حواله به محض. رویت
 • اسناد. در برابر پذیرش با .استفاده از یک حواله .مدت دار

“اسناد در برابر پذیرش” در مقایسه با “اسناد در برابر پرداخت”، پرریسک­تر به نظر می­رسد، زیرا بر تعهد مشتری مبنی بر پرداخت پس از زمان موردنظر، تکیه می‌کند.

 دوره­‌های اعتبار- که به عنوان حساب باز  نیز شناخته می‌شود

ممکن است مشتریان از شما بخواهند که امکان پرداخت در طول دوره اعتباری را به آنها ارائه دهید، و یا ممکن است به این نتیجه برسید که برای رسیدن به رقبایتان، باید این کار را انجام دهید.

تقاضا برای محصول شما، قیمت، و این­که تا چه حد نیازمند آن تجارت هستید، بر مدتی که تصمیم به تعیین آن می‌گیرید، تاثیر می‌گذارند. حساب باز با دوره پرداخت توافقی به شکلی روزافزون، مورد تقاضای خریداران قرار دارد.

طولانی‌­تر کردن دوره پرداخت دارای تاثیر خواهد بود. هرچند، طولانی­‌تر کردن دوره پرداخت تاثیر واقعی بر هزینه در کسب وکار شما خواهد داشت، زیرا بر جریان نقدی تاثیر می‌گذارد. بنابراین، مهم است که هزینه زمان لازم تا دریافت مبلغ پرداختی در پایان دوره اعتباری برآورد شود، و آن هزینه در قیمت در نظر گرفته شود.

حساب باز، ارزان­ترین شیوه پرداخت است، و معمولاً در تجارت درون شرکتی یا در مواقعی که صادرکننده و مشتری به خوبی یکدیگر را می‌شناسند و ترجیح می‌دهند که هزینه برات کتبی یا اعتبارنامه را حذف کنند، به کار می­رود.

گزینه حساب باز اغلب مورد تقاضای خریداران قرار دارد، اما تنها زمانی باید در نظر گرفته شود که شما اطلاعات زیادی در مورد خریدار دارید، و نسبت به رابطه و پکپارچگی افراد دخیل، کاملاً مطمئن هستید.

ریسک حساب باز این است که ممکن است که خریدار کالای شما را دریافت کند، اما پرداخت را انجام ندهد و بنابراین، شما کاملاً در معرض ریسک اعتباری خریدار یا ریسک احتمالی مربوط به ارز و کشور قرار بگیرید.

بیمه اعتبار صادراتی می‌تواند در اینجا مفید باشد و از شما در دریافت مبلغ در صادر ات کالا  برابر عدم پرداخت محافظت کند.. لازم است که پیش از ارسال، ترتیبات مربوط به بیمه اعتباری صادرات انجام شود. به طور کلی، در صورتی که مشتری شما سابقه عدم پرداخت و دیرکرد در پرداخت را داشته باشد، امکان دریافت آن بیمه وجود نخواهد داشت.

گمرک 

خودتان در مورد خریداران راستی‌آزمایی کنید

بخشی از کار راستی‌آزمایی که لازم است پیش از تجارت با یک مشتری جدید انجام دهید، دریافت مبلغ د ر صادرات کالا باید شامل چک کردن اعتبار باشد، به ویژه اگر به فکر پیشنهاد دادن شرایط اعتباری هستید. شما می‌توانید از طریق کانالهای ارتباطی مختلف این اطلاعات را دریافت نمایید

 

فهرست جدید ردیف تعرفه های مشمول %10 کرایه حمل از صادرات و واردات...
فهرست جدید ردیف تعرفه های مشمول %۱۰ کرایه حمل از صادرات و واردات مایعات نفتی و گازی پیرو بخشنامه شماره...
ایجاد امکان اظهار کالاهای فاقد تخصیص ارز
ایجاد امکان اظهار کالاهای فاقد تخصیص ارز نامه رئیس اتحادیه ملی کارگزاران گمرکی و رئیس کمیسیون گمرک اتاق ایران به...
لغو ممنوعیت صادرات کره، حبوبات و برخی از محصولات کشاورزی
لغو ممنوعیت صادرات کره، حبوبات و برخی از محصولات کشاورزی به پیوست تصویر نامه شماره ۲۰۷۸۹۳ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ معاونت توسعه...
تفویض اختیار ورود موقت و تمدید کانتینر خالی تا سقف سه سال
تفویض اختیار ورود موقت و تمدید کانتینر خالی تا سقف سه سال تفویض اختیار ورود موقت و تمدید کانتینر خالی...
ممنوعیت صادرات کالاهای اساسی و یارانه ای
ممنوعیت صادرات کالاهای اساسی و یارانه ای سازمان توسعه تجارت ایران در بخشنامه‌ای موضوع ممنوعیت صادرات اقلام یارانه‌ای مشمول ارز...
فهرست کالاهای وارداتی با تعرفه صفر گمرکی به جمهوری ازبکستان
فهرست کالاهای وارداتی با تعرفه صفر گمرکی به جمهوری ازبکستان دانلود فایل 
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.