سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات واردات در مقابل صادرات

دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات واردات در مقابل صادرات

 

دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات « واردات در مقابل صادرات » در سامانه‌ ثبت سفارش ابلاغ شد.

 

برای آن‌دسته از صادرکنندگانی که تاکنون نسبت به ثبت اطلاعات مرتبط با « واردات در مقابل صادرات خود » یا « واردات در مقابل صادرات غیر » (واگذاری پروانه‌های صادراتی) در سامانه‌ « تامین ارز » و « جامع تجارت » اقدام ننموده‌اند.

دستورالعمل. نحوه ثبت اطلاعات. یاد شده در سامانه‌های مزبور منتشر شد :

در صورتی که صادرکنندگان تمایل داشته باشند ارز حاصل از صادرات خود را جهت وارداتشان استفاده نمایند، لازم است در عملیات ثبت سفارش، نوع عملیات ارزی را “بانکی” و فیلد تامین ارز را “از محل صادرات” انتخاب و پس از نهایی کردن ثبت سفارش به بانک عامل مراجعه نموده و درخواست گواهی ثبت آماری (تخصیص ارز) از نوع ” ارز اشخاص – از محل صادرات” نمایند.

در صورت تایید گواهی توسط بانک مرکزی، لازم است بانک عامل ضمن اخذ وثایق مطابق بند “ی” بخش اول مجموعه مقررات ارزی، اطلاعات پروانه های صادراتی موردنظر را از بازرگان اخذ نموده و در سامانه تامین ارز ثبت نماید. پس از آن .بازرگان می تواند. پرداخت .ارز به فروشنده. خارجی را انجام. داده و واردات. کالا را انجام. دهد.

آیکسپورت

در خصوص استفاده از پروانه صادراتی سایرین (واردات در مقابل صادرات غیر)، فرآیند کلی مشابه حالت فوق خواهد بود، با این تفاوت که پس از درج اطلاعات پروانه صادراتی در سامانه تامین ارز به منظور تایید جواز استفاده از پروانه صادراتی، پیغامی به صورت سیستماتیک به کارتابل صادرکننده در سامانه جامع تجارت ارسال می گردد.

 پس از تایید. صادرکننده، بازرگان .می تواند پرداخت ارز .به فروشنده .خارجی را انجام داده .و سایر رویه های. معمول واردات کالا .را در چارچوب. ضوابط. انجام دهد.

برای مواردی. که بازرگان پیش از این، اقدام به .پرداخت ارز حاصل. از صادرات به فروشنده.خارجی نموده و به. ازای آن اطلاعات. پروانه‌های صادراتی. توسط بانک. عامل در سامانه تامین. ارز ثبت نشده. است، لازم است در صورت. مغایرت نوع. عملیات ارزی. و تامین ارز ثبت .سفارش و گواهی. ثبت آماری با .موارد اشاره .شده در بالا، نسبت به ویرایش. ثبت سفارش. خود در سامانه .جامع تجارت و ویرایش. نوع نرخ. گواهی ثبت آماری. در بانک عامل اقدام نماید.

 واردات در مقابل صادرات (صادرات خود و صادرات غیر) صرفا جهت واردات تعرفه های اولویت کالایی (۲) و (۳) می تواند استفاده شود.

 

جهت مشاهده و دانلود فایل دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات واردات در مقابل صادرات وارد لینک زیر شوید

دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات واردات در مقابل صادرات

 

 

درباره بانک مرکزی بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات بانک مرکزی به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

مقالات مرتبط

 

فرآیند واردات[av_font_icon icon=’ue812′ font=’entypo-fontello’ style=” caption=” link=” linktarget=” size=’15px’ position=’right’ animation=” color=’#4169E1′ av_uid=’av-69tebe’ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_font_icon]

فرآیند صادرات[av_font_icon icon=’ue812′ font=’entypo-fontello’ style=” caption=” link=” linktarget=” size=’15px’ position=’right’ animation=” color=’#4169E1′ av_uid=’av-69tebe’ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_font_icon]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *