مقالات صادرات

مقالات واردات

تعرفه گمرکی / تعرفه واردات کالا در ایران / حقوق ورودی دریافتی در گمرک چیست؟

 تعرفه گمرکی

تعرفه گمرکی کالا

 

ما در این مقاله به تشریح و پاسخ سوالات زیر می پردازیم

بخش اول:

۱- تعرفه گمرکی یا تعرفه کالا چیست؟

۲- مسئول و نهاد تعیین تعرفه در ایران چه کسی است؟

۳- چه زمانی تعرفه های گمرکی اعلام می گردد و محتوای بخش نامه تعرفه چیست؟

۴- آیا به جز تعرفه گمرکی می بایست تعرفه و حقوق دیگری نیز در گمرک در هنگام ترخیص کالا و یا انجام تشریفات گمرکی پرداخت شود؟

۵- در فرآیند واردات به جز تعرفه گمرکی ، چند درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز دریافت می شود؟ کدینگ مورد نظر برای تعرفه کالا چیست؟ سیستم طبقه بندی HS چیست؟

بخش دوم:

۱- تعرفه واردات کالا به ایران چند است و چگونه محاسبه می شود؟

۲- تعرفه صادرات کالا از ایران چند است و چگونه محاسبه می شود؟

۳- تعرفه های ترجیهی و موافقتنامه های ترجیهی چیست و چه تاثیری در محاسبات حقوق ورودی در هنگام ترخیص کالا دارد؟

۴- تعرفه سال های مختلف واردات و صادرات کالا به کشور چگونه است؟

بخش سوم:

۱- تعرفه واردات به کشورهای مختلف چند است و چگونه می توانیم به اطلاعات تعرفه سایر کشورها دست پیدا کنیم؟

 

بخش اول : تعریف تعرفه گمرکی / حوق ورودی

۱- تعرفه گمرکی یا تعرفه کالا چیست ؟

تعرفه (TARIFF) عبارت است از مالیات و عوارضی که دولت‌ ها به دلایل حمایتی، مالی یا ترکیبی آن ها از کالاهای وارداتی و یا صادراتی اخذ می‌کنند. اصطلاحا این دریافتی به حقوق گمرکی Customs Duties موسوم است. تعرفه گمرکی ممکن است براساس ارزش کالا دریافت شود که در این صورت، آن را تعرفه ارزشی می‌نامند و به روش‌های مختلف محاسبه و دریافت می‌شود.

در ادامه به معرفی انواع تعرفه ها پرداخته ایم. اما مفهوم تعرفه در ایران در میان بازرگانان بعضا متفاوت است و در ادبیات تجاری بعضا تعرفه به دو معنای زیر است که سعی کرده این موارد را نیز توضیح دهیم.

 • تعریف اول

تعرفه به معنی جایگاه کالا در طبقه بندی HS ( نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده (HS- harmonized system) ) است که در گمرک در هنگام اظهار کالا و یا در هنگام دریافت مجوز از سایر مراجع قانونی مانند ثبت سفارش اعلام می شود.

بر اساس این تعرفه، بازرگانان و ترخیص کاران درصد یا روش محاسبه میزان حقوق و عوارض گمرکی و مجوزهای مورد نیاز برای ورود کالا، مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کالا و گروه کالایی برای دریافت ارز ( این مجوز به علت بحران ها ارزی دریافت می شود (سال 98)) یا مجاز بودن واردات و صادرات ، را تعیین می نمایند.

 

نکته

طبق قانون امور گمرکی، ماده 1 بند (ژ) سامانه ( سیستم ) هماهنگ شده به معنای : توصیف و کدگذاری کالا بر اساس کنوانسیون بین المللی سامانه هماهنگ شده توصیف و نشانه گذاری ( کدگذاری ) کالا مورخ 14 ژوئن 1983 میلادی که به تصویب شورای همکاری گمرکی رسیده و جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون یاد شده مصوب ۱۳۷۳/۰۶/۲۰ هجری شمسی، به آن پیوسته است.

 

مثال :

می گویند تعرفه اتوی برقی چیست : تعرفه ی اتوی برقی 85164000 است که در اینجا با ذکر شماره 8 رقمی که مربوط به آن کالا می باشد ،پاسخ داده می شود. در اینجا ذکر یک نکته حائز اهمیت می باشد. ارقام تعرفه گمرکی از سمت چپ به راست دو رقم دو رقم باید خوانده شود .

به عنوان مثال تعرفه گمرکی اتوی برقی به این صورت خوانده می شود : هشتاد و پنج، شانزده، چهل، دوتا صفر

 

 • تعریف دوم

تعرفه به معنای میزان حقوق و عوارض کالا در هنگام اظهار و ترخیص کالا در گمرک است. در این تعریف بازرگانان به دنبال ماخذ محاسبه حقوق و عوارض گمرکی هستند.

 

مثال

تعرفه ی اتوی برقی چند درصد می باشد که منظور ماخذ حقوق ورودی آن کالا می باشد که در کتاب مقررات صادرات و واردات آورده شده است که در پاسخ می گویند 26 درصد.

در این حالت اگر ماخذ ارزش بر اساس ارزش کالا باشد، میزان تعرفه گمرکی واردات مساوی است با ارزش کالا ضربدر 26 درصد. در نتیجه بازرگان می بایست این عدد را برای واردات کالا به کشور در هنگام ترخیص کالا به گمرک پرداخت نمایند.

 

 این تعریف، تعرفه های گمرکی، وجوهی هستند که در گمرک از کالاهای وارداتی و صادراتی دریافت می‌شود و به چند دسته تقسیم می‌شود.

 • حقوق و عوارض است که نوعی مالیات غیر مستقیم است.
 • دیگری هزینه‌ هاست که در مقابل انجام خدمت وصول می‌شود.

مثل هزینه تخلیه و بارگیری، آزمایش، استاندارد و انبارداری. حقوق و عوارض توسط گمرک وصول می‌شود ولی هزینه‌ها توسط سازمان‌های ارائه‌کننده خدمت مثل سازمان بنادر در بنادر، انبارهای عمومی در گمرکات داخلی و سازمان ملی استاندارد وصول می‌گردد.

حقوق ورودی که در بند (ح) ماده یک قانون امور گمرکی تعریف شده شامل دو قسمت است:

 • حقوق گمرکی (که برای همه کالاها 4 درصد است و توسط مجلس وضع شده است).
 • سود بازرگانی که توسط دولت تعیین می‌شود.

 

نکته

تعریف ارزش کالا مطابق ماده 10 قانون امور گمرکی عبارتست از:

ارزش کالای ورودی در گمرک در همه موارد عبارت است از بهای سیف “‌بهای خرید کالا در مبداء به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل و‌ باربندی” و کلیه هزینه‌ های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات و همچنین حق استفاده از امتیاز نقشه، مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه‌مربوط به کالا و سایر هزینه‌ هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می‌گیرد که از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا‌ تعیین و بر اساس نرخ ارز و برابری های اعلام شده از طرف بانک مرکزی ایران در روز تسلیم اظهارنامه خواهد بود.

 

۲. سود بازرگانی در قانون، به چه معنا است؟

طبق ماده پانزدهم، وزارت صمت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، می بایست برای حمایت از تولید داخل و تسهیل و تسریع محاسبات مبالغ دریافتی از کالاهای وارداتی که هزینه یا کارمزدی دریافت می کند، مجموعه ای تحت عنوان سود بازرگانی را تعیین کند و به گمرک ابلاغ کند، منظور موارد زیر است:

 • عوارض گمرکی
 • مابه التفاوت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان
 • حق ثبت سفارش
 • حق انحصار
 • عوارض شهرداری و هلال احمر
 • عوارض آسفالت و هوایی و بندری و بهداری

 

نکته

ماده 2 قانون امور گمرکی
 • حقوق گمرکی وجوهی است که میزان آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ضمیمه این قانون تعیین و دریافت می‌شود.
 • سود بازرگانی وجهی است که بر اساس قانون انحصار تجارت خارجی به موجب تصویبنامه هیأت وزیران برقرار می‌گردد.
 • هزینه‌ های گمرکی وجوهی است که میزان و شرایط آن با تصویب هیئت وزیران برای تخلیه و باربری و بارگیری، انبارداری، آزمایش و‌ تعرفه‌بندی، بدرقه کالا و خدمات فوق‌العاده تعیین می‌شود. ترتیب وصول و نحوه مصرف این وجوه طبق آیین‌نامه گمرکی تعیین می‌شود.
 • عوارض دریافتی به وسیله گمرک وجوهی است که وصول آن طبق مقررات به عهده گمرک واگذار می‌شود.

 

۳. انواع تعرفه گمرکی

تعرفه ها از منظر هدف و شکل و مقام وضع کننده و … تقسیم بندی می شود. دانستن این موارد بسیار با اهمیت است. در ادامه مطالب انواع تعرفه را توضیح خواهیم داد.

الف ) انواع تعرفه از نظر هدف :

تعرفه مالی : در این تعرفه هدف تامین مخارج مالی دولت است مانند حقوق ورودی خودروی سواری که در قانون بودجه 1384 به عنوان در آمدهای وصولی دولت و به میزان 100 در صد تعیین شده بود.
تعر فه حمایتی : هدف از وضع این تعرفه فراهم آوردن شرایط رقابتی برای کالا های داخلی در مقابل کالا های وارداتی و نیز تعادل تراز پرداخت ها است.
تعرفه ارشادی : هدف این تعرفه هدایت تقاضا و تغییر انتخاب مصرف کننده از یک محصول به محصول دیگر است. مانند حقوق ورودی ماشین آلات راهسازی مستعمل که بیشتر از نو می باشد.

ب ) انواع تعرفه از نظر مقام وضع کننده

تعرفه مستقل : به صورت یک طرفه و توسط کشور ذینفع با توجه به ملاحظات ملی تدوین می شود.
تعرفه قراردادی : تعرفه هایی که به موجب قرارداد های دو یا چند جانبه و برای مدت معینی تعیین می شوند که تعرفه های ترجیهی از این دسته اند.

ج ) انواع تعرفه از نظر شکل

تعرفه واحد : در این تعرفه برای انواع کالاهای وارداتی و صادراتی ماخذ تعیین می شود مانند حقوق گمرکی 4 درصد برای کلیه کالاها
تعرفه مرکب : در این تعرفه انواع مختلف واردات به نحوی خاص طبقه بندی و برای هر طبقه یا هرکدام ماخذی تعیین می شود.

د ) انواع تعرفه از نظر ماهیت

تعرفه عمومی : این تعرفه نسبت به کلیه کالا ها یکسان است و مبدا کالای وارده در نرخ حقوق ورودی تاثیری ندارد.
تعرفه ترجیهی : تعرفه ای است که برای کشورهای مبدا خاصی ارفاق قائل شده و تعرفه کمتری را نسبت به دیگران لحاظ می کند.

ذ ) انواع تعرفه از نظر ماخذ محاسبه

تعرفه ارزشی : در این روش حقوق گمرکی تابعی از ارزش کالاست. به همین دلیل دانستن ارزش کالا ضرورت پیدا می کند. در روش ارزشی، نرخ تعرفه در ارزش کالا ضرب شده و حقوق گمرکی قابل وصول به دست می آید.
تعرفه مقداری یا ویژه : در این روش حقوق گمرکی قابل وصول تابعی از مقدار یا کمیت کالاست بدین ترتیب که میزان حقوق ورودی در کمیت کالا ( عدد، کیلو، لیتر، طول،…) ضرب شده و حقوق ورودی قابل وصول اخذ می شود. در این روش دانستن ارزش کالا هیچ ضرورتی ندارد.
تعرفه مرکب یا مختلط : در این روش از دو روش ارزشی و ویژه تواماً استفاده می شود.

۴. مسئول و نهاد تعیین تعرفه در ایران چه کسی است؟

تعرفه گمرکی واردات کالا و صادرات کالا توسط هیئت دولت در ابتدای هر سال را اعلام می گردد. تعرفه های مصوب در هیئت دولت ابتدا می بایست در کمیسیون ماده یک نهایی و تصویب گردند.

کمیسیون ماده 1 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صاردات و واردات به شرح زیر است:

کمیته دائمی مقررات صادرات و واردات متشکل از نمایندگان نهاد ریاست جمهوری، وزارت بازرگانی، وزارت راه و ترابرای، وزارت نفت، وزارت امور خارجه، وزارت کار و امور اجتماعی، وزارتخانه های صنعتی و معدنی، وزارت کشاورزی، وزارت جهاد سازندگی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت تعاون، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، گمرک ایران، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون، تهیه پیش نویس لوایح قانونی، مصوبات هیئت دولت، شورای اقتصاد و کمیسیون اقتصاد هیئت دولت را در موارد زیر به عهده خواهد داشت : 

 1. لایحه مقررات صادرات و ورادات، لوایح موردی برای انجام اصلاحات و تغییرات لازم در قانون مقررات صادرات و واردات. 
 2. لایحه برای لغو انحصاراتی که مانع رشد تولید یا تجارت است. 
 3. آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادارت و واردات ، اصلاحات و تغییرات موردی روی آیین نامه اجرایی قانون مذکور. 
 4. اصلاحات و تغییرات مندرجات جدول تعرفه گمرکی ضمیمه مقررات صادرات و واردات. 
 5. طرح تصویبنامه های هیات وزیران ، شورای اقتصاد و کمیسیون اقتصادی هیات وزیران در رابطه با مقررات صادرات و واردات. 
 6. کمیته مذکور همچنین بررسی و اظهار نظر و اقدام روی پیشنهادهای مربوط به مقررات صادرات و واردات را نیز به عهده خواهد داشت.
تبصره ۱

کمیته موضوع این ماده در وزارت بازرگانی و به ریاست معاون وزیر بازرگانی تشکیل می گردد. دبیرخانه کمیته مذکور در وزارت بازرگانی خواهد بود. نظر کمیته به مراجع ذیربط منعکس خواهد گردید.

تبصره ۲

در مواردی که وزارتخانه های دیگری در ارتباط با موضوع باشند نماینده وزارتخانه ذیربط با حق رای به جلسه دعوت خواهد شد.

۵.  کد بین المللی کالا چیست؟

 HS Code یک سیستم عملکرد استانداردسازی کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات می باشد که توسط دولت ها با توجه به سیاست های مالیاتی ، قیمت گذاری ، بودجه بندی و اقتصاد طراحی می شوند . HS Code  یک سامانه ی بین المللی است که توسط WTO به اجرا درآمده است .

در این سامانه تمام کالا بر اساس یک کد ۸ یا ۱۰ رقمی در کشورها طبقه بندی شده که ۴ یا ۶ رقم اول بین کشورهای عضو مشترک است و ۲ یا ۴ رقم بعدی بر اساس فضای طبقه بندی کالای کشورها متفاوت می تواند باشد.

از آنجایی که این تعرفه تا ۶ رقم اول از سمت چپ در بین کشورها مشترک است لذا می تواند در مکاتبات و مبادلات تجاری استاندارد خوبی برای تشخیص کالا باشد. دو رقم اول HS مربوط به فصل مربوطه است. دو رقم دوم سر دسته را نشان می دهد و دو رقم سوم زیر دسته را نمایش می دهد.

 

مثال

کد hs 1006.30 نشان دهنده فصل ۱۰ (غله) سر دسته ۰۶ (برنج) و زیر دسته ۳۰ (برنج نيمه سفيدشده(Semi milled Rice) يا برنج كامل سفيد شده(Wholly milled Rice) حتي صيقلي يا براق شده(۱)) است.

 

ساختار طبقه بندی و تعرفه برنج Rice Hs code

ساختار طبقه بندی تعرفه گمرکی

ساختار طبقه بندی و تعرفه برنج Rice Hs code

فصول HS چیست؟

 • قسمت اول : حیوانات زنده، محصولات حیوانی
 • قسمت دوم : محصولات نباتی
 • قسمت سوم : چربی ها و روغن های حیوانی یا نباتی، فرآورده های …
 • قسمت چهارم : محصولات صنایع غذایی، نوشابه ها، آبگون های الکلی و …
 • قسمت پنجم : محصولات معدنی
 • قسمت ششم : محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن
 • قسمت هفتم : مواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد، کائوچو و اشیاء …
 • قسمت هشتم : پوست خام، چرم، پوست های نرم و اشیاء ساخته شده از این مواد، اشیاء
 • قسمت نهم : چوب و اشیاء چوبی، زغال چوب، چوب پنبه و اشیاء چوب پنبه ای، …
 • قسمت دهم : خمیرچوب یا سایر مواد الیافی سلولزی، کاغذ یا مقوا برای بازیافت
 • قسمت یازدهم : مواد نسجی و مصنوعات از این مواد
 • قسمت دوازدهم : کفش، کلاه، چترآفتابی، عصا، عصای صندلی شو، شلاق و تازیانه، …
 • قسمت سیزدهم : مصنوعات از سنگ، گچ، سیمان، پنبه نسوز (Asbestos)، میکا ، …
 • قسمت چهاردهم : مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا نیمه گرانبها، فلزات …
 • قسمت پانزدهم: فلزات معمولی و مصنوعات آن ها
 • قسمت شانزدهم: ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی، اجزاء و قطعات آن ها و …
 • قسمت هفدهم: وسایل نقلیه زمینی، هوایی، آبی و تجهیزات ترابری مربوط به آن ها
 • قسمت هجدهم: آلات و دستگاه های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی، سنجش، کنترل،…
 • قسمت نوزدهم: اسلحه و مهمات، اجزاء و قطعات و متفرعات آن ها
 • قسمت بیستم: کالاها و مصنوعات گوناگون
 • قسمت بیست و یکم: اشیاء هنری، اشیاء کلکسیون یا عتیقه

بخش دوم : تعرفه گمرکی در ایران

۱- تعرفه واردات کالا به ایران چند است و چگونه محاسبه می شود

قانون امور گمرکی ماده 1 بند د ـ حقوق ورودی

حقوق گمرکی معادل چهار درصد (4%) ارزش گمرکی کالا به اضافه سود بازرگانی که توسط هیئت وزیران تعیین می گردد به علاوه وجوهی که به موجب قانون، گمرک مسئول وصول آن است و به واردات قطعی کالا تعلق می گیرد ولی شامل هزینه های انجام خدمات نمی شود. ( به موجب تبصره قانون بودجه سال 1400 نرخ حقوق گمرکی کالاهای اساسی 1% و سایر کالاها 2% تعیین شده است )

در حال حاضر، حقوق ورودی مجموعه ارقام زیر است :

حقوق ورودی = حقوق گمرکی + سود بازرگانی + مالیات بر ارزش افزوده (6%) + عوارض شهرداری (3%) + عوارض هلال احمر (1%)

 

برای آشنایی بیشتر با چگونگی تعیین ارزی کالای وارداتی بخش دوم ـ تعیین ارزش و قواعد مبدأ ( آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی ) ، فصل اول ـ ارزش کالا، مبحث اول ـ ارزش کالای ورودی ( وارداتی ) آیین نامه اجرای قانون امور گمرکی را مطالعه نمایید

آیین نامه اجرای قانون امور گمرکی

 

آخرین وضعیت تعرفه گمرکی و گروه کالای کشور در سال 99 در جدول زیر قابل جستجو است برای مشاهده سایر سال ها به مقالات مرتبط اعلام شده مراجعه نمایید.

 

جستجو راحت و آنلاین تعرفه و شرح کالا1401

برای جستجو از لینک زیر استفاده نمایید تا وارد صفحه مرتبط شود. در نظر داشته باشید با توجه به حجم فایل تعرفه باز شدن صفحه کمی طول می کشد، از این رو لطفا تا بازشدن صفحه کمی صبور باشید.

جستجو بر اساس تعرفه و شرح کالا

۲- تعرفه صادرات کالا به ایران چند است و چگونه محاسبه می شود

مبحث دوم ـ  ارزش گمرکی کالای صدوری ( صادراتی )
ماده 16 : ارزش گمرکی کالای صدوری، عبارت است از قیمت فروش کالا برای صدور به اضافه هزینه بیمه، باربری و حمل و نقل و سایر هزینه هایی که به آن کالا تا خروج از قلمرو گمرکی تعلق می گیرد و از روی سیاهه و اسناد تسلیمی صادرکننده تعیین می گردد.

در صورت عدم ارائه اسناد و یا نامتناسب بودن ارزش اظهار شده به دلایل مستند، گمرک ارزش کالای صدوری را با استعلام از مراجع ذیربط و براساس قیمت عمده فروشی آن در بازار داخلی به اضافه هزینه هایی که تا خروج از قلمرو گمرکی به آن تعلق می گیرد تعیین می نماید.

۳- تعرفه گمرکی سال های گذشته ایران چند بود

 

شما می توانید برای مشاهده تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا در سال های گذشته از لینک های زیر استفاده نمایید

تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال 1401– کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1401

 

بخش سوم : تعرفه گمرکی سایر کشورها

پیدا کردن دقیق تعرفه گمرکی سایر کشورها کمی دشوار است. ولیکن شما برای انجام امور بازاریابی و تحقیقات بازار و یا صادرات کالا و ..  نیاز به بررسی دقیق تعرفه گمرکی سایر کشورها دارید.

برای این منظور ما دو راهکار داریم:

 • شما می توانید از طریق بخش تحلیل بازارهای صادراتی کشورهای مختلف، بخش قوانین و مقررات، بخشی از اطلاعات مربوط به حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات مرتبط را کسب نمایید.
 • شما با استفاده از سایت های مختلف به اطلاعات مرتبط با تعرفه سایر کشورها دسترسی داشته باشید. تعرفه گمرکی سایر کشورها توسط سازمان جهانی گمرک و سازمان تجارت جهانی نیز منتشر می شود. ولی در ادامه دو درگاه مختلف برای بررسی تعرفه کشورهای مختلف ارائه شده است.

 

 

لیست فارسی سرفصل های تعرفه گمرکی :

 

کد HS

عنوان های سرفصل ( فارسی )

عنوان های سرفصل ( انگلیسی )

’01 حيوانات زنده Live animals
’02 گوشت و احشای خوراكي Meat and edible meat offal
’03 ماهی ها و قشرداران، صدفداران و سایر آبزیان فاقد ستون فقرات Fish and crustaceans, molluscs and other aquatic invertebrates
’04 شير و محصولات لبنی؛ تخم پرندگان؛ عسل طبیعی؛ محصولات خوراکی که منشأ حیوانی دارند و در جای دیگر گفته نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد. Dairy produce; birds’ eggs; natural honey; edible products of animal origin, not elsewhere …
’05 سایر محصولات حیوانی، که در جای دیگر گفته نشده و مشول شماره دیگر تعرفه نشده باشد. Products of animal origin, not elsewhere specified or included
’06 نباتات زنده و محصولات گلکاری Live trees and other plants; bulbs, roots and the like; cut flowers and ornamental foliage
’07 سبزیجات، نباتات، ریشه و غده های زیرخاکی خوراکی Edible vegetables and certain roots and tubers
’08 میوه های خوراکی؛ پوست مرکبات یا پوست خربزه و همانند Edible fruit and nuts; peel of citrus fruit or melons
’09 قهوه، چای، ماته و ادویه Coffee, tea, maté and spices
’10 غلات Cereals
’11 محصولات صنعت آردسازی؛ مالت؛ نشاسته و فکول؛ اینولین؛ گلوتن گندم Products of the milling industry; malt; starches; inulin; wheat gluten
’12 دانه و میوه های روغن دار؛ دانه و بذر و میوه های گوناگون؛ نباتات صنعتی یا دارویی؛ کاه و نواله  Oil seeds and oleaginous fruits; miscellaneous grains, seeds and fruit; industrial or medicinal …
’13 انگم ها؛ صمغ ها؛ رزین ها و سایر شیره ها و عصاره نباتی  Lac; gums, resins and other vegetable saps and extracts
’14 مواد قابل بافت؛ سایر محصولات نباتی که در جای دیگر گفته نشده و مشول شماره دیگر تعرفه نباشد  Vegetable plaiting materials; vegetable products not elsewhere specified or included
’15 چربی ها و روغن های حیوانی یا نباتی؛ فرآورده های حاصل از تفکیک آن ها؛ چربی های خوراکی آماده؛ موم های حیوانی یا نباتی  Animal or vegetable fats and oils and their cleavage products; prepared edible fats; animal …
’16 فرآورده های گوشت، ماهی یا قشرداران، صدف داران یا سایر آبزیان فاقد ستون فقرات  Preparations of meat, of fish or of crustaceans, molluscs or other aquatic invertebrates
’17 قند و شکر و شیرینی Sugars and sugar confectionery
’18 کاکائو و فرآورده های آن Cocoa and cocoa preparations
’19 فرآورده های غلات، آرد، نشاسته، فکول یا شیر؛ نان های شیرینی Preparations of cereals, flour, starch or milk; pastrycooks’ products
’20 فرآورده ها از سبزیجات، میوه ها یا از سایر اجزاء نباتات Preparations of vegetables, fruit, nuts or other parts of plants
’21 فرآورده های خوراکی گوناگون Miscellaneous edible preparations
’22 نوشابه ها، آبگون های الکلی و سرکه Beverages, spirits and vinegar
’23 آخال و تفاله صنایع خوراک سازی؛ خوراکی های آماده برای حیوانات Residues and waste from the food industries; prepared animal fodder
’24 توتون و تنباکو و بدل توتون و تنباکوی ساخته شده Tobacco and manufactured tobacco substitutes
’25 نمک؛ گوگرد؛ خاک و سنگ؛ گچ، آهک و سیمان Salt; sulphur; earths and stone; plastering materials, lime and cement
’26 سنگ فلز، جوش و خاکستر Ores, slag and ash
’27 سوخت های معدنی، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن ها؛ مواد قیری؛ موم های معدنی Mineral fuels, mineral oils and products of their distillation; bituminous substances; mineral …
’28 محصولات شیمیایی غیرآلی؛ ترکیبات آلی یا غیرآلی فلزات گرانبها، … Inorganic chemicals; organic or inorganic compounds of precious metals, of rare-earth metals, …
’29 محصولات شیمیایی آلی Organic chemicals
’30 محصولات دارویی Pharmaceutical products
’31 کودها Fertilisers
’32 عصاره های دباغی یا رنگرزی؛ تانن ها و مشتقات آن ها؛ مواد… Tanning or dyeing extracts; tannins and their derivatives; dyes, pigments and other colouring …
’33 روغن های اسانسی و شبه رزین ها (رزینوئیدها)؛ محصولات… Essential oils and resinoids; perfumery, cosmetic or toilet preparations
’34 صابون، مواد آلی تانسیواکتیو، فرآورده ها برای… Soap, organic surface-active agents, washing preparations, lubricating preparations, artificial …
’35 مواد آلبومینوئید؛ محصولات براساس نشاسته یا فکول تغییر یافته… Albuminoidal substances; modified starches; glues; enzymes
’36 باروت و مواد منفجره… Explosives; pyrotechnic products; matches; pyrophoric alloys; certain combustible preparations
’37 محصولات عکاسی و سینماتوگرافی Photographic or cinematographic goods
’38 محصولات گوناگون صنایع شیمیایی  Miscellaneous chemical products
’39 مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد  Plastics and articles thereof
’40 کائوچو و اشیای ساخته شده از کائوچو  Rubber and articles thereof
’41 پوست خام (غیر از پوست های نرم) و چرم  Raw hides and skins (other than furskins) and leather
’42 اشیای ساخته شده از چرم؛ مصنوعات زین و برگ سازی؛ لوازم سفر، کیف های دستی و محفظه های همانند؛ اشیای ساخته شده از روده…  Articles of leather; saddlery and harness; travel goods, handbags and similar containers; articles …
’43 پوست های نرم طبیعی و پوست های نرم بدلی؛ اشیای ساخته شده از آنها  Furskins and artificial fur; manufactures thereof
’44 چوب و اشیای چوبی؛ زغال چوب  Wood and articles of wood; wood charcoal
’45 چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه  Cork and articles of cork
’46 مصنوعات حصیربافی یا سبدبافی  Manufactures of straw, of esparto or of other plaiting materials; basketware and wickerwork
’47 خمیر چوب یا سایر مواد الیافی سلولزی؛ کاغذ یا مقوا برای بازیافت (آخال و ضایعات)  Pulp of wood or of other fibrous cellulosic material; recovered (waste and scrap) paper or …
’48 کاغذ و مقوا؛ اشیای ساخته شده از خمیر کاغذ، از کاغذ یا از مقوا  Paper and paperboard; articles of paper pulp, of paper or of paperboard
’49 کتاب، روزنامه، تصویر و سایر محصولات صنعت چاپ، دست نوشته ها، تایپ شده ها و نقشه ها  Printed books, newspapers, pictures and other products of the printing industry; manuscripts, …
’50 ابریشم  Silk
’51 پشم، موی نرم (کرک) یا زبر حیوان، نخ و پارچه های تار و پودباف از موی یال و دم  Wool, fine or coarse animal hair; horsehair yarn and woven fabric
’52 پنبه  Cotton
’53 سایر الیاف نسجی نباتی؛ نخ کاغذی و پارچه های تار و پودباف از نخ کاغذی  Other vegetable textile fibres; paper yarn and woven fabrics of paper yarn
’54 رشته های مصنوعی (man-made filaments)؛ نوار…  Man-made filaments; strip and the like of man-made textile materials
’55 الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیریکسره (man-made staple)  Man-made staple fibres
’56 اوات، نمد و پارچه های نبافته؛ نخ های ویژه؛ ریسمان، طناب و کابل و…  Wadding, felt and nonwovens; special yarns; twine, cordage, ropes and cables and articles thereof
’57 فرش و سایر کفپوش ها از مواد نسجی  Carpets and other textile floor coverings
’58 پارچه های تار و پودباف مخصوص؛ پارچه های نسجی منگوله بافت…  Special woven fabrics; tufted textile fabrics; lace; tapestries; trimmings; embroidery
’59 پارچه های نسجی آغشته، اندود، پوشانده یا مطبق شده؛ اشیای نسجی از… Impregnated, coated, covered or laminated textile fabrics; textile articles of a kind suitable …
’60 پارچه های کشباف یا قلاب باف  Knitted or crocheted fabrics
’61 لباس و متفرعات لباس، کشباف یا قلاب باف  Articles of apparel and clothing accessories, knitted or crocheted
’62 لباس و متفرعات لباس، غیرکشباف یا غیرقلاب باف  Articles of apparel and clothing accessories, not knitted or crocheted
’63 سایر اشیای نسجی دوخته و مهیا…  Other made-up textile articles; sets; worn clothing and worn textile articles; rags
’64 کفش، گتر و اشیای همانند، اجزای این اشیاء  Footwear, gaiters and the like; parts of such articles
’65 کلاه و اجزای کلاه  Headgear and parts thereof
’66 چتر بارانی، چتر آفتابی، عصا، عصای صندلی شو، شلاق، تازیانه و اجزای آنها  Umbrellas, sun umbrellas, walking sticks, seat-sticks, whips, riding-crops and parts thereof
’67 پر و پر نرم آماده و اشیای ساخته شده از پر یا از پر نرم؛ گل های مصنوعی؛ اشیای ساخته شده از موی انسان  Prepared feathers and down and articles made of feathers or of down; artificial flowers; articles …
’68 مصنوعات از سنگ، گچ، سیمان، پنبه نسوز…  Articles of stone, plaster, cement, asbestos, mica or similar materials
’69 محصولات سرامیکی  Ceramic products
’70 شیشه و مصنوعات شیشه ای  Glass and glassware
’71 مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا نیمه گرانبها، فلزات گرانبها، فلزات دارای روکش یا پوشش از فلزات گرانبها و اشیای ساخته شده از این مواد؛ زیورآلات بدلی، سکه  Natural or cultured pearls, precious or semi-precious stones, precious metals, metals clad …
’72 چدن، آهن و فولاد  Iron and steel
’73 مصنوعات از چدن، آهن یا فولاد  Articles of iron or steel
’74 مس و مصنوعات از مس  Copper and articles thereof
’75 نیکل و مصنوعات از نیکل  Nickel and articles thereof
’76 آلومینیوم و مصنوعات از آلومینیوم  Aluminium and articles thereof
’78 سرب و مصنوعات از سرب  Lead and articles thereof
’79 روی و مصنوعات از روی  Zinc and articles thereof
’80 قلع و مصنوعات از قلع  Tin and articles thereof
’81 سایر فلزات معمولی؛ سرمت ها؛ مصنوعات از این مواد  Other base metals; cermets; articles thereof
’82 ابزارها، ابزارآلات، مصنوعات چاقوسازی، قاشق و چنگال، از فلزات معمولی؛ اجزاء و قطعات این مصنوعات از فلزات معمولی  Tools, implements, cutlery, spoons and forks, of base metal; parts thereof of base metal
’83 مصنوعات گوناگون از فلزات معمولی  Miscellaneous articles of base metal
’84 رآکتورهای هسته ای، دیگ های بخار و آبگرم، ماشین آلات و وسایل مکانیکی؛ اجزاء و قطعات آنها  Machinery, mechanical appliances, nuclear reactors, boilers; parts thereof
’85 ماشین آلات و دستگاه های برقی و آجزاء و قطعات آن ها؛ دستگاه های ضبط و پخش صوت، دستگاه های ضبط و پخش صوت و تصویر تلویزیونی…  Electrical machinery and equipment and parts thereof; sound recorders and reproducers, television …
’86 لوکوموتیوهای راه آهن یا تراموای، نواقل روی خط…  Railway or tramway locomotives, rolling stock and parts thereof; railway or tramway track fixtures …
’87 وسایل نقلیه زمینی غیر از نواقل روی خط راه آهن یا تراموای، و…  Vehicles other than railway or tramway rolling stock, and parts and accessories thereof
’88 وسایل نقلیه هوایی، فضایی و اجزاء و قطعات آنها  Aircraft, spacecraft, and parts thereof
’89 کشتی ها، قایق ها و شناورها  Ships, boats and floating structures
’90 آلات و دستگاه های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی، سنجش، کنترل، دقت سنجی؛ آلات و دستگاه های طبی – جراحی؛ اجزاء و قطعات و متفرعات آنها  Optical, photographic, cinematographic, measuring, checking, precision, medical or surgical …
’91 اشیای صنعت ساعت سازی  Clocks and watches and parts thereof
’92 آلات موسیقی؛ اجزاء و قطعات و متفرعات این آلات  Musical instruments; parts and accessories of such articles
’93 اسلحه و مهمات؛ اجزاء و قطعات و متفرعات آنها  Arms and ammunition; parts and accessories thereof
’94 مبل؛ مبل های طبی – جراحی؛ اسباب تختخواب و همانند؛ چراغ و وسایل روشنایی که در جای دیگر گفته نشده یا مشمول شماره های دیگر نباشند؛ چراغ های تبلیغاتی علائم نورانی، تابلوهای نورانی راهنما و اشیای همانند؛ ساختمان های پیش ساخته  Furniture; bedding, mattresses, mattress supports, cushions and similar stuffed furnishings; …
’95 بازیچه، اسباب بازی و لوازم ورزشی، اجزاء و قطعات و متفرعات آنها  Toys, games and sports requisites; parts and accessories thereof
’96 مصنوعات گوناگون  Miscellaneous manufactured articles
’97 اشیای هنری، اشیای کلکسیون یا عتیقه  Works of art, collectors’ pieces and antiques
’99 قطعات منفصله ماشین آلات راهسازی، خودرو و سایر ماشین آلات و وسایل نقلیه موتوری تاریخی CBU Commodities not elsewhere specified

 

نرخ ارز گمرکی

منظور از ارز هر وسیله‌ای است که به صورت اسکناس، حواله یا چک در مبادلات خارجی جهت پرداخت‌ها استفاده می‌شود و منظور از نرخ ارز خارجی عبارت است از مقداری از واحد پولی ملی که برای بدست آوردن واحد پول کشور دیگر باید پرداخت شود.

با توجه به اینکه کالاهای وارداتی توسط گمرک بر اساس ارزهای خارجی بسته به کشور مبدا ارزش‌گذاری می‌شود برای تعیین میزان حقوق و عوارض گمرکی نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای ارزهای مختلف محاسبه می‌شود.

نوع ارز واحد ارز نرخ ارز به ریال
دلار آمریکا ($) USD 42,000
یورو (€) EUR 47,614
پوند انگلیس (£) GBP 54,280
یکصد ین ژاپن (¥) JPY100 40,162
فرانک سوئیس (Fr.) CHF 44,895
دلار کانادا ($) CAD 30,670
دلار استرالیا ($) AUD 27,327
کرون نروژ (NOK) NOK 4,394
کرون سوئد (kr) SEK 4,425
کرون دانمارک (DKK) DKK 6,372
درهم امارات متحده عربی (AED) AED 11,437
ریال عربستان سعودی (ریال) SAR 11,201
دینار کویت (د.ک) KWD 137,244
دینار بحرین (د.ب.) BHD 111,705
ریال قطر (QAR) QAR 11,539
ریال عمان (ر.ع) OMR 109,234
روپیه هندوستان (Rs.) INR 568
لیر ترکیه (TRY) TRY 6,834
راند آفریقای جنوبی (R) ZAR 2,633
یکصد دینار عراق (ع.د) IQD100 3,520
یوان چین (¥) CNY 6,041
رینگیت مالزی (MYR) MYR 9,916
دلار سنگاپور (SGD) SGD 30,217
دلار هنگ کنگ ($) HKD 5,407
هزار روپیه اندونزی (Rp) IDR1000 2,926
هزار وون کره جنوبی (₩) KRW1000 35,187
درام ارمنستان (AMD) AMD 8,671
منات آذربایجان (AZN) AZN 24,758
روبل روسیه (RUB) RUB 593
دلار تایوان ($) TWD 1,401
ریونیا اوکراین (₴) UAH 1,653
یک هزار روبل بلاروس (BYR) BYR1000 18,237
یکصد بات تایلند (฿) THD100 133,177
نرخ ارز صادراتی ($) USD 136,721
نرخ ارز صادراتی (یورو) (€) 153,639

 

 

 

 

79 پاسخ

 1. با سلام
  من قصد واردات گاز R22 دارم که داخل کپسول هستند
  می‌خوام بدونم تعرفه ‌‌‌واردات این کالا چقدره ؟
  قیمت حدودی این کالا 100 دلار هست

 2. باسلام و عرض ادب و تشکر بابت سایت پرمحتوا و عالی و با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما عزیزان
  لطف میکنید hs code مربوط به صادرات گوشت بلدرچین بصورت گرم و منجمد و تخم بلدرچین رو بفرمایید بصورت دقیق پیدا نکردم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  باتشکر

 3. سلام وقت بخیر. ممنون از سایت خوبتون. میخواستم بدونم من حدودا 200 عدد جاکلیدی سیلیکونی میخواستم وارد کنم به ارزش دویست دلار بدون هزینه ارسال. ممنون میشم راهنمایی کنین هزینه گمرکی چقدر میشه. واینکه خثدم که کارت بازرگانی ندارم میتونم ترخیص کنم یا با یه شرکتی همکاری کنم برام ترخیص کنه.

 4. سلام خسته نباشید
  من می‌خوام یک عدد کارت گرافیک که حدود ۸۹۰ دلار است میخواستم برای کامپیوتر بگیرم توسط یکی از آشنایان از شرکت آمازون خریداری شده و اون بسته رو برام ارسال کنه میخواستم بدونم به این کارت گرافیک حدودا چقدر حق گمرکی می گیرند
  با تشکر

 5. با سلام خدمت کارشناسان محترم
  احتراما درخواست مقدار حقوق وردی عصاره های آویشن- پوست انار- زرد چوبه- سیاه دانه و کندر را دارم.
  بسیار سپاسگذارم

 6. با سلام خدمت کارشناس محترم
  لطفا لیست گروه کالایی که شامل ارز نیمایی نمی شود را ارسال فرمایید.

 7. با سلام

  ۱-ارزش کالای هدیه را چگونه محاسبه میکنید؟
  ۲-هدیه لباس، کتانی و ریش تراش چقدر تعرفه دارد؟

  همچنین آیا درصد تعرفه را به دلار دولتی حساب کنیم؟

  با سپاس

  1. باسلام و احترام
   ارزش گذاری توسط گمرک انجام می شود بر اساس سیستم ارزشگذاری کالای گمرک
   ولی خود شما ارزش کالای خود را دارید ولی در نظر داشته باشید ارز گمرکی فعلا 4200 است و تعرفه نیز بر اساس دلار دولتی است
   البته به ندرت از مسافری پول زیادی بگیریند.

 8. با سلام
  تعرفه / هزینه گمرکی صادرات مجسمه چوبی کار دست را از کجا میتوانم پیدا کنم؟
  این کد تعرفه رو تو سایت پیدا کردم 442010 ولی فقط حقوق ورودی که 55 درصد است نوشته، ولی تعرفه حقوق صادرات نوشته نشده است.
  آیا به این معنی است که برای صادرات پرداخت گمرکی نداریم؟
  ممنون

 9. با سلام و خسته نباشید
  کد تعرفه فروسیلیکو کلسیم را لطفا راهنمایی بفرمایید و همچنان ایا ممکنه کد تعرفه این پودر که مواد اولیه است با کد تعرفه محصول آن یعنی سیم مفتول توپودری یکی باشد ؟ کد تعرفه 72029930

  1. باسلام
   محصول مورد نظر شما در جدول تعرفه گمرکی سال 99 به شرح زیر می باشد:
   فروسیلیكو كلسیم (Ferrosilicon Calcium)
   72029930 = hs code
   حقوق ورودی : 20
   فعال – مجاز به واردات
   گروه کالایی : 22

   برای اطمینان از درستی کد تعرفه می بایست به دایره تعیین تعرفه گمرک مراجعه نمایید.

   برای مشاهده تعرفه گمرکی سال 1400 کلیک کنید.

  1. با عرض ادب و احترام
   87141015 ـ ـ ـ تنه، اگزوز، ترك‌بند، جاپایی و درپوش بغل تعرفه: %32 فعال – مجاز به واردات

 10. سلام و عرض خسته نباشید، ببخشید من میخوام از یک سایت مورد نظر گوشی موبایل سفارش بدم که میگه گمرکی گوشی درب منزل و توسط مامور گمرک انجام میشه، میخواستم بدونم چند درصد کل قیمت گوشی رو باید به عنوان گمرکی پرداخت کنم؟

  1. با سلام و عرض ادب
   گوشی های هوشمند تلفن همراه وضعیت :فعال – تعرفه گمرکی: 5 درصد . مجاز به واردات
   با تشکر

  1. با عرض ادب و احترام
   تعرفه گمرکی کاشی و سرامیک :
   69073000 ـ ـ مکعب­ های موزائیک ­کاری و همانند، به استثنای آنهایی که مشمول شماره فرعی 40 6907 می­شوند. کد تعرفه : 55 وضعیت : غیرفعال – ممنوع الورود گروه کالایی :4

 11. سلام. دوستم از کانادا میخاد یک پک کامل لوازم وسایل برقی ماکیتا شامل چند نوع مختلف دریل و ابزار برقی فنی میباشد.
  ۱ _ آیا از طریق پست امکانش هست؟
  ۲ _ ارزش کل دستگاهها ۵۰۰ دلار هست‌.
  ۳ _ بنظر شما چقدر هزینه گمرگ میخوره؟
  ۴ _ با توجه به هزینه گمرگ و کارهای اداری، به نظر شما ارزش داره؟
  از اینکه وقت گرانبهای شما گرفتم و پاسخ میدهید متشکر و ممنونم.

  1. باسلام و احترام
   84304110 ـ ـ ـ انواع دریل واگن تا شش اینچ فعال – مجاز به واردات تعرفه کالا: 24
   امکان واردات از طریق پست را دارد
   برای محاسبه هزینه گمرکی می بایست تعرفه کالا+ مالیات بر ازرش افزوده + سایر عوارض را در نظر بگیرید که بر اساس ارزش کالا قابل محاسبه است
   اینکه واردات ان ارزش دارد یا نه به خیلی عوامل بستگی دارد هم قیمت تمام شده برای شما+ کیفیت کالا و موجود بودن مشابه + سایر عوامل می تواند در تعیین ارزشمند بودن کالا برای شما تاثیر گذار باشد

 12. سلام خسته نباشید من یک شهروند از خوزستان هستم میخواستم بدونم اگه بخوام مستقیم از گمرک جنس مثلا مواد غذایی خریداری کنم باید چیکار کنم لطفا جواب بدید. ممنون

 13. سلام من میخوام کامپیوتر شخصیمو از استرالیا با خودم بیارم ایران. ایا مشمول هزینه گمرکی میشه ؟ چون قطعا بالای ۸۰ دلار هست ولی استفاده شخصی هست. تماما بدون جعبه و داخل چمدان هست تیکه تیکه.

 14. سلام

  برای دریافت لوازم آرایشی که نزدیک به 100 پوند میشه چقدر باید هزینه ی گمرک پرداخت کرد؟

  1. باسلام
   برای واردات کالا با ارزش بالای 50 دلار، کالای شما شامل هزینه گمرکی می باشد.
   برای محاسبه هزینه گمرکی از فرمول زیر استفاده کنید:
   هزینه گمرکی = ارزش کالا * حقوق ورودی + 9% ارزش افزوده

   برای مشاهده حقوق ورودی کالای خود به لینک زیر مراجعه نمایید:
   https://dl.ixport.ir/?p=416

 15. باسلام و خسته نباشید خدمت شما که با حوصله پاسخ میدهید
  من از سایت علی بابا با یکی از تامین کننده گان مذاکره کردم و قرار بر این شد 100 عدد ضبط خودرو به ارزش 12 دلار خریداری کنم.
  سوال من اینست:

  اولا کارت بازرگانی ندارم و یک مغازه دار هستم و برای تک فروشی خودم میخوام ایا میتونم خرید و وارد کنم،اگر نه پس راهش چیه؟

  دوما طرف تامین کننده ۵۰۰ دلار از من هزینه ارسال میخواد حالا نمیدونم ارسالش تا کجا هست پرسیدم فقط گفت ارسال میکنیم دیگه نمیدونم کجا و چجوری،اینم یه توضیح مختصر بدید قضیه چیه؟

  سوم، اصلا نمیدونم بار کجا میرسه ایران چجوری ترخیص میشه و هزینه های گمرکی و هزینه های دیگه چقدره که به قیمت تمام شده این کالا اضافه کنم،اینو هم راهنمایی کنید؟

  و در اخر کل پروسه ترخیص و تایید و اینجور داستانا چقدر زمان میبره؟

  من چجوری به تامین کننده اعتماد کنم و یه راهی برای استعلام شرکت و شخص تامین کننده وجود داره هر چند که ۹ سال سابقه طلایی و …داره ولی بازم جهت اطمینان چه کاری میشه کرد؟و پول رو چجوری پرداخت کنم،ایا بیت کویین بدم بهتره؟

  درضمن من تبریز هستم

  1. باسلام :
   ۱ ) ارسال کالا بدون کارت بازرگانی از طریق پستی امکان پذیر است که قیمت محدود است و اگر بیشتر از ۵۰ دلار باشد مشمول عوارض گمرکی خواهد شد. شما می توانید به شرکت های ترخیص بدهید تا با کارت خودشان وارد کنند.
   ۲ ) بر اساس ترم های اینکوترمز روش حمل و مقصد را برای شما تعیین کند. پیشنهاد می کنیم مقاله اینکوترمز ۲۰۲۰ و هر آنچه می بایست در رابطه با آن بدانید را مطالعه نمایید.
   ۳ ) شما از طریق مقاله تعرفه گمرکی سال ۹۹ ، تعرفه کالای خود را پیدا کنید و از طریق فرمول زیر محاسبه کنید. برای هزینه ها و … می توانید با ترخیص کار خود مذاکره کنید. در این خصوص می توانید با مشاوران امور گمرکی و ترخیص کالا ما در سایت ixport ، مشورت نمایید.
   توصیه می کنیم مقاله تعرفه گمرکی / تعرفه واردات کالا در ایران / حقوق ورودی دریافتی در گمرک چیست؟ را مطالعه نمایید.
   نحوه محاسبه هزینه گمرکی = ارزش کالا * حقوق ورودی + ۹% ارزش افزوده
   ۴ ) اگر کاربر طلایی باشد احتمال اینکه قابل اعتماد باشد، هست. ولیکن در شرایط حاضر تحریمی که امکان بازگشایی LC نیست می بایست ریسک نمایید.
   بیک کوین را بایستی از فروشنده سوال کنید که موافق هست یا خیر ممکن است بپذیرد.

 16. سلام، میشه بفرمایید هزینه های گمرکی و مالیاتی واردات فرش آنتیک مرغوب ایران به کشور چقدر است؟

 17. با سلام
  ضمن تشکر از سایت بسیار خوبتون، میخواستم بدونم که تعرفه صادرات با واردات تفاوت داره؟ آیا از کتاب مقررات صادرات واردات و بر اساس HS کد میشه تعرفه صادرات یک کالا رو مشخص کرد یا از جای دیگه باید اونو مشخص کرد؟ ممنون میشم سوالمو پاسخ بدید

  1. باسلام
   بله تعرفه متفاوت می باشد.
   کتاب تعرفه های گمرکی برای واردات می باشد.
   برای اطلاع از هزینه ها و تعرفه های گمرکی صادرات باید از گمرک استعلام بگیرید.
   برای ارتباط با گمرک ایران به بخش ” آدرس گمرک ایران ” مراجعه نمایید.
   برای سفارش کتاب مقررات صادرات و واردات 99 کلیک کنید.

 18. با عرض سلام
  کد تعرفه گمرکی انواع داروهای هورمونی به شکل پماد ، ژل ، کرم و لوسیون – همچنین کد تعرفه گمرکی انواع دارو با منشا گیاهی به شکل کرم ، پماد و ژل را می خواستم … ممنون از طلفتون

 19. سلام
  خسته نباشید
  مبلغ گمرک بر اساس ریال حساب میشه یا دلار؟
  من قصد دارم یه دستگاه به مبلغ ۱۲۰۰ دلار وارد کنم.
  اگر ۲۰٪ تعرفه این باشه، ۲۰٪ از ۱۲۰۰ دلار رو حساب می کنن یا ۲۰٪ از قیمت بازار به ریال؟
  تشکر

  1. باسلام:
   هزینه های گمرکی براساس ریال محاسبه می شوند. همه ارزها با نرخ بانک مرکزی تدبیل به ریال می شوند.

 20. سلام ممنون بابت پاسخگویی
  فقط چند سوال دیگه
  اگر که این اجناس (RAM.. CPU.. HDD.. SSD.. GRAPHIC CARD.. MOTHER BOARD)
  به صورت دست دوم برام پست بشه اون موقع هزینه گمرک به چه صورت هستش؟
  در چه صورتی دست دوم تشخیص داده میشه؟
  غیر از هزینه گمرک هزینه دیگه ای هم شامل این موارد میشه؟
  اگر که میشه لطف میکنید چه چیزایی؟

 21. با عرض سلام و احترام
  عموی من از فنلاند میخواد برام قطعات کامپیوتر بفرسته به ارزش تقریباً هفتصد یورو که شامل مادربرد،سی پی یو،رم,کارت گرافیک میشه
  میخواستم بدونم هزینه گمرکی شامل این ها میشه؟
  هزینه گمرک چجوری محاسبه میشه؟
  ایا تحویل درب منزل هستش و اگر قراره هزینه از ما گرفته بشه درب منزل میتوان پرداخت کرد؟
  برای پرداخت هزینه های گمرکی باید به کجا مراجعه کنیم؟

  1. باسلام و احترام
   چنانچه ارزش کالا بالای پنجاه (۵۰) دلار باشد، مشمول هزینه های گمرکی می شود. برخی شرکت ها مثل DHL تحویل درب منزل هم دارند.
   ارزش کالا * تعرفه گمرکی = تعرفه گمرکی کالای شما
   پردازشگر رایانه (CPU) با کد تعرفه 84733040 و حقوق ورودی ۵٪
   حافظه فرار رایانه (RAM) با کد تعرفه 84733060 و حقوق ورودی ۵٪
   کارت گرافیک تحت عنوان (سایر) با کد تعرفه 84733090 و حقوق ورودی ۵٪

 22. با سلام
  من از شهر جلفا اجناس ۱۳ کیلویی خریدم،محتویش مواد شوینده و اسپری بدن و شامپو و کرم هست
  برای این مقدار جنس هزینه گمرکی چقدر میشود؟
  بسته تو مسیر ارسال توقیف شده

  1. باسلام
   برای واردات کالای موردنظر هزینه شامل (ارزش کالا * حقوق ورودی + 9% ارزش افزوده) می باشد.
   برای مشاهده تعرفه گمرکی و حقوق ورودی لطفا به بخش تعرفه گمرکی 99 مراجعه کنید و در بخش ” صفحه قابل جستجو : تعرفه های گمرکی سال ۹۹ ” (که با رنگ زرد هایلایت شده است) وارد شوید و کالای خود را جستجو کنید.

 23. سلام من کارت بازرگانی فعال دارم و دارم واردات انجام میدم. یک بار یدکی دارم تعرفه اش84133090و این تعرفه رو کارت من باز نیست چگونه میتوانم ثبت سفارش مو بزنم

 24. سلام من یک فامیلی توی توکیو دارم میخوام یک قطعه ماشین ژاپنی برام بفرسته با هواپیما. ( در حد دو کیلو و ارزش ۲۰۰ دلار توی ژاپن)
  سوالم اینه چند روز طول میکشه بیاد برسه تهران و من چقدر باید پول پست و عوارض بدم و ممکنه به کالای من گیر بدن؟
  کارت بازرگانی هم ندارم

  1. سلام وقت بخیر خسته نباشین بابت برنامه خوبتون
   سوال من اینه.
   ی ثبت سفارش یدکی میخوام بزنم در سامانه ثبت سفارش. کارت بازرگانی هم دارم کالایی که دارم یدکی هست تعرفه یدکی روی کارت من بسته هست بعضی از همکارها هستن. که وقتی تعرفه ای بر روی کارتشون بسته هست با تعرفه ای که رو کارتشون فعاله میزنن بعد ویرایش میزنن . اگه ممکنه راهنماییم کنین.
   این راهی که میرن اتاق بازرگانی درخواست رشته فعالیت میدن نه

   راهی که میشه در سامانه ثبت سفارش انجام بدیم یا هر راهی ممکنه
   باتشکر

   1. باسلام
    برای رفع مشکل می بایست رشته فعالیت مرتبط را فعال نمایید
    برای این منظور می بایست به اتاق بازرگانی مراجعه نمایید

 25. سلام صادرات زعفران چه تعرفه ای برای گمرکی دارد؟ از نرخ واردات به کشور مقصد چگونه اطلاع پیدا کنیم ممنون از راهنمایی شما

  1. تعرفه گمرکی صادرات زعفران به شرح زیر است
   دیف کد تعرفه عنوان
   478 6011010 ـ ـ ـ پیاز زعفران
   774 9102010 – – – زعفران خرد نشده و ساییده نشده در بسته­بندی کمتر از ده گرم
   775 9102020 ـ ـ ـ پودر زعفران در بسته­بندی کمتر از ده گرم
   776 9102030 – – – زعفران خرد نشده و ساییده نشده در بسته­بندی 10-30 گرم
   777 9102040 ـ ـ ـ پودر زعفران در بسته­بندی 10-30 گرم
   برای اطلاعات وضعیت کالا صادراتی توصیه میکنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید
   صادرات زعفران
   برای اطلاع از تعرفه سایر کشورهای بهتر است از سایت trademap استفاده نمایید برای این منظور مقاله زیر را مطالعه نمایید
   آموزش استفاده از TRADE MAP

 26. با سلام
  بنده قصد دارم کود آهن 6% وارد کنم میخواستم کد تعرفه این کود و درصد تعرفه ش رو بدونم
  سپاسگزارم

 27. سلام و خداقوت، برای بنده به مقداری اسانس مواد شوینده میخواد ارسال بشه و بصورت پته ترخیص شود.
  ۱) شرایط ترخیص این محصول
  ۲)نرخ تعرفه گمرکی
  ۳)حداکثر مقدار ترخیص پته ای این محصول
  ۴)شماره تعرفه گمرکی
  ۵)قیمت هر کیلو حدود۵ الی۷ یورو میباشد
  ۶)میزان پرداخت عوارض گمرکی نسبت به هر کیلو چقدر می شود.(نحوه محاسبه)
  ۸) اگر بصورت ثبت و سفارش شود چگونه است و زمان ترخیص چندروزه انجام می شود.
  باتشکر از ارائه اطلاعات مفیدتان

  1. باسلام و احترام
   ما کد تعرفه مرتبط را پیدا نکردیم
   امکانش هست برای پاسخ بهتر عنوان انگلیسی دقیق این کالا را به ما اعلام کنید؟

   1. باسلام مجدد
    امیدواریم بتوانیم پاسخ سوالات شما را بدهیم:
    ۱) شرایط ترخیص این محصول: این کالا مشمول استاندارد اجباری و شرایط مجوزی خاص برای ترخیص نیست و شما می توانید پس از ثبت سفارش و تامین ارز اقدام به واردات نمایید. شما می توانید لیست کالاهای مشمول استاندارد اجباری را در مقاله زیر ملاحظه نمایید. فهرست کالاهای مشمول اجرای مقررات استاندارد اجباری برای واردات
    ۲)نرخ تعرفه گمرکی : کد تعرفه : 33029010 ـ ـ ـ اسانس‌های مورد مصرف در صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی – تعرفه گمرکی: 5 فعال – مجاز به واردات و گروه کالایی 22
    ۳)حداکثر مقدار ترخیص پته ای این محصول : در حال حاضر برای کالا های وارداتی کمتر از ۱۰۰۰ دلار برای اشخاص عادی و تا ۲۰۰۰ دلار برای شرکت های تولیدی امکان ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی انجام می پذیرد و شما می توانید به صورت پته ای ترخیص نمایید
    ۴)شماره تعرفه گمرکی: 33029010
    ۵)قیمت هر کیلو حدود۵ الی۷ یورو میباشد
    ۶)میزان پرداخت عوارض گمرکی نسبت به هر کیلو چقدر می شود.(نحوه محاسبه) : ارزش کل کالا شامل = هزینه کل کالا+ هزینه حمل و بیمه در نهایت ضربدر تعرفه 5 درصد گمرکی
    ۸) اگر بصورت ثبت و سفارش شود چگونه است و زمان ترخیص چندروزه انجام می شود: برای این منظور شما می بایست دارای کارت بازرگانی بوده و ثبت سفارش و تامین ارز نمایید. این فرآیند اگر کارت بازرگانی داشته باشید حداقل در شرایط خیلی خوب 20 روزی طول میکشد و ممکن است تا چند ماه نیز انجام این فرآیند زمان بر باشد.

    امیدوارم توانسته باشیم پاسخ سوال شما را بدهیم در صورت نیزا به اطلاعات بیشتر با ما در تعامل باشید.

 28. سلام یکی از دوستانم از ایتالیا میخواهد برای من یک قلم نوری طراحی به ارزش 280 یورو از طریق پست بفرسته .هزینه گمرکی ان چقد میشه ؟و ایا مشکلی برای ورود ندارد؟

  1. باسلام
   کالای بالای 80 دلار همراه مسافر مشمول عوارض گمرکی است
   و کالای پستی بالای 50 دلار
   برای قلم نوری به ارز 280 یورو شما می بایست اظهار نامه گمرکی تکمیل و عوارض آن را پرداخت نمایید
   تعرفه قلم نوری فکر میکنم به شرح زیر است
   0 ـ ـ ـ سایر تعرفه گمرکی 5 وضعیت تعرفه فعال – مجاز به واردات و در گروه کالایی 23

  1. باسلام
   پاسخ به این سوال کمی سخت است ولیکن انواع حالتهای ممکن را سعی کرده ایم در این بخش توضیح دهیم
   تعرفه گمرکی کلید قطع و وصل و جهت ورود و صدور از گمرکات کشور 85363090 است.
   تعرفه گمرکی ترانسفورماتور جریان 85043310 می باشد
   تعرفه گمرکی ترانسفورماتور ولتاژ 85043320 می باشد
   تعرفه گمرکی متعادل کننده های جریان الکترونیکی 85041020 می باشد
   تعرفه گمرکی دستگاههاي الكتريكي براي سوئيچينگ يا مدارهاي الكتريكي محافظ يا براي برقراري اتصالات (Connections) به يا در مدارهاي الكتريكي (براي مثال، سوئيچ‌ها، رله‌ها، فيوز‌ها، محدودكننده‌هاي تغييرات جريان يا ولتاژ الكتريكي (Surge suppressors)، دو شاخه‌هاي اتصال، سوكت‌ه 85362030 می باشد
   تعرفه گمرکی کلیدهای قطع و وصل دو طرفه 85363020 می باشد
   85362020 HS Codes Classification of Moulded case circuit breakers

 29. با سلام مقدار واردات پلی لاکتیک اسید با کد تعرفه 39077000 چقدر است و از چه کشوری وارد می شود؟

 30. سلام خداقوت
  یک عدد نوت بوک توسط یکی از اقوام از دانمارک قراره برای بنده پست شود. لطفا بفرمایید مشکلی برای ورود به ایران نداره اگر خیر هزینه گمرکی اش به چه صورته و اینکه بفرمایید نو یا کارکرده بودن نوت بوک در هزینه گمرکی تغییری ایجاد می کنه یا خیر؟
  ممنونم

  1. باسلام و احترام
   توصیه میکنیم مقاله تعرفه گمرکی / تعرفه واردات کالا در ایران / حقوق ورودی دریافتی در گمرک چیست؟ را مطالعه نمایید
   کد تعرفه لپ تاپ ۸۴۷۱۳۰۱۰ است و تعرفه آن در حال حاضر ۲۶ درصد که مالیات بر ارزش افزوده هم به آن اضافه می شود.
   تجهیزات دست دوم می بایست به صورت stock اظهار شوند که فرآیند پیچیده خود را برای اثبات دست دوم و ارزشگذاری دارد

 31. باسلام
  کد گمرکی کالای (تعرفه Hs) فرش دستباف چیست؟ و در کشورهای مختلف تعرفه آن چقدر است؟

  1. باسلام و احترام
   کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص شامل انواع فرش و تابلو فرش های دستباف 5702 است.

   کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فرش‌هائي است كه از پشم يا از موي نرم (كرك) حيوان بافته شده 570110 است

   کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فرش‌هائي است كه از ساير مواد نسجي بافته مي‌شود 570190 است

   کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فرش و ساير كف‌پوش‌ها از مواد نسجي، بافته شده، منگوله باف نشده (Not tufted) همچنين گليم، شوماك 5702 است

   کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص گليم و شوماك 570210 است

   کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فرش و ساير كف‌پوش‌ها از مواد نسجي، منگوله باف (Tufted) 5703 است

   کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص فرش و ساير كف‌پوش‌ها از نمد، منگوله باف‌نشده 5704 است
   در خصوص تعرفه گمرکی سایر کشورها لطفا مقاله آموزش استفاده از TRADE MAP را مطالعه نمایید.

 32. سلام من میخواستم یه بسته کیت و آنتی بادی از خارج از ایران سفارش بدم و میخوام بدونم چه مبلغی رو باید پر داخت کنم ویا چطور و بر چه اساسی باید مبلغ ورودی رو حساب کنم

  1. باسلام و احترام
   اگر کالای شما به صورت پستی به ایران ارسال می شود و کالا حجیم نبوده و ارزش بالایی ندارد و تجاری محسوب نمی شود، مشمول اخذ عوارض گمرکی نیست.
   در غیر اینصورت شما می توانید تعرفه کالای خود را در این بخش تعرفه گمرکی جستجو و مشاهده نمایید

 33. با سلام و خسته نباشید
  شرکت اینجانب جهت واردات پودر کندروئیتین سولفات chondroitin sulfate یا میان گلوکوزآمین سولفات glucosamine sulfate نیاز به مشخصات زیر دارد:
  مقدار تعرفه واردات
  نرخ ثبت شده
  کشور صادر کننده
  متاسفانه در لیست تعرفه واردات صادرات گمرگ موفق به پیدا کردم این موضوع نشدم
  لطفا راهنمایی فرمائید
  با تشکر

  1. باسلام واحترام
   این کد تعرفه را مشاهده بفرمایید:
   ۲۹۴۲۰۰۹۰ کد تعرفه :
   برای آشنایی با یان کد لطفا فصل ششم تعرفه ها را مشاهده نمایید
   برای اینکه فصول را ببینید این لینک را استفاده نمایید
   https://ixport.ir/iran-import-export-tariff-year-98/
   برای اینکه اخرین وضعیت تعرفه را ببینید کد تعرفه را در این لینک جستجو نمایید
   https://ixport.ir/iran-custom-tariff/
   با تشکر از شما

 34. بسم اللّه الرحمن الرحیم
  اللّهم صّل علی محمّد وآل محمّدوعجّل فرجهم
  سلام علیکم
  احتراما ضمن عرض سلام وادب واحترام باستحضارميرسانم كه مايلم جهت واردات كاغذآ4 مناسبترين تعرفه گمرکی رادرپروفرم قیدنمایم وچگونه میتوانم قیمت مناسب رامطلع شوم که دردرزمان ورود به گمرک وترخیص بااختلاف قیمت مواجه نشوم ضمنا ازکدام کشورخریداری شودوباچه ارزی موافقت مینمایند؟ضمنا پروفرمای کامل ازنظروزارت بازرگانی میبایست دارای چه اطلاعات بازرگانی باشدکه مورد پذیرش ودرزمان ترخیص بلا اشکال باشد؟.
  قبلا ازبذل توجه ومساعدتی که مبذول میدارید کمال تقدیروتشکررادارم.
  باتقدیم احترامات فراوان

  1. باسلام و احترام

   کد تعرفه کاغذ: کاغذ و مقوا برای چاپ و نوشتن در صورتی که قشر نزده و اندوده
   نشده باشد در ردیف 4802 طبقه بندی می شود. این ردیف دارای ردیف های فرعی بسیاری
   است که بر اساس گراماژ کاغذ و اندازه آن تعیین می شود. قاعدتاً کاغذ A4 در ردیف
   48025600 طبقه بندی می شود که دارای حقوق گمرکی و سود بازرگانی و فاقد
   مالیات ارزش افزوده است.
   کاغذ A3 مشمول 48025700 می شود که دارای افزوده است.
   چنانچه ابعاد کاغذ A5 کمتر از 297X 435 باشد مشمول حقوق ورودی A4 و در غیر این
   صورت مشمول حقوق ورودی A5 است.

   قیمت مناسب:

   شما می توانید از سامانه tsc گمرک که وظیفه ارزش گذاری کالا را دارد بهره ببرید

   ادرس سامانه <https://epl.irica.ir/TscViewPage?0>
   https://epl.irica.ir/TscViewPage?0

   ولیکن شما قیمت شما می بایست نزدیک قیمت بازار در حوزه کالای وارداتی با برند
   خودتان باشد.

   از کدام کشور:

   این امر بستگی به خودتان دارد از سایت Alibaba.com میتوانید تعدادی از فروشنده
   ها را بیابید

   چه نوع ارزی برای کاغذ:

   گروه کالایی کاغذ دو است و ارز ازاد و نیمایی تعلق می گیرد در ضمن شما می بایست
   سابقه و رتبه مناسب داشته باشید. سابقه فعالیت خود را در سامانه اعتبار سنجی
   میتوانید مشاهده نمایید.

   Mvcrs.ntsw.ir

   پیش فاکتور می بایست دارای چه مشخصاتی باشد:

   مشخصات فروشنده، خریدار، شرح کالا، تعداد و ارزش کل (حداقل موارد مورد نیاز
   است)

   اگر سوال دیگری بود خوشحال میشویم جواب دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *