دستورالعمل نحوه استعلام حقوقی از اداره حقوقی قضائیه

دستورالعمل نحوه استعلام حقوقی از اداره حقوقی قضائیه

دستورالعمل نحوه استعلام حقوقی از اداره حقوقی قضائیه : به منظور ساماندهی استعلام از اداره حقوقی و.پاسخگویی به آن ، « دستورالعمل نحوه استعلام حقوقی و پاسخ.به آن در قوه قضائیه » به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید .

این دستورالعمل به.شرح مواد زیر است :

ماده ۱- اداره کل حقوقی قوه قضاییه که در این دستورالعمل « اداره کل » نامیده می‌شود ، مرجع قانونی.پاسخگویی به استعلامات حقوقی قضات ، مدیران ستادی مراجع قضایی یا اداری قوه قضاییه و مراکز ، سازمان‌ها و موسسات.تابعه این قوه می‌باشد .

هر مرجع دیگری که از مراجع ، مراکز ، سازمان‌ها و موسسات.مذکور ، استعلام حقوقی دریافت کند ، آن را جهت اقدام مقتضی به اداره کل ارسال می‌نماید .

تبصره- سایر دستگاه‌های.اجرایی می‌توانند به وسیله بالاترین مقام یا مسئول امور حقوقی.دستگاه ذی‌ ربط ، راجع به مقررات ناظر به حوزه وظایف همان دستگاه ، از اداره کل استعلام.کنند .

ماده ۲- استعلام حقوقی باید ناظر به استنباط صحیح از مقرراتی باشد که.رسما منتشر شده است ، مگر اینکه مقررات.نسبت به آن ساکت باشد .

ماده ۳- استعلام باید در قالب سوال فرضی حقوقی و بدون ذکر مشخصات یا جزئیات واقعی پرونده مطرح شود .

ماده ۴- استعلام حقوقی باید به موجب نامه رسمی ، از طریق اتوماسیون اداری و حاوی موارد زیر باشد :

الف – طرح سوال یا سوالات مشخص راجع به یک موضوع حقوقی .

ب – نام و نام خانوادگی، سمت و امضای استعلام کننده .

ماده ۵- هر گاه استعلام از سوی شخصی غیر از اشخاصی موضوع ماده.یک به عمل آمده و یا فاقد هر یک از شرایط مذکور در مواد فوق باشد به دستور مدیرکل حقوقی بایگانی و مراتب.حتی‌الامکان به استعلام کننده اعلام.می‌شود .

ماده ۶- استعلام.حقوقی از موجبات تاخیر در رسیدگی و.تجدید اوقات نیست .

ماده ۷- چنانچه به تشخیص مدیرکل حقوقی پاسخ به استعلام ، مستلزم استفسار از مرجع تصویب یا تفسیر کننده باشد ، مراتب ضمن اعلام به استعلام کننده ، به معاون حقوقی قوه قضاییه منعکس می‌شود تا در صورت صلاحدید از مراجع ذی‌ ربط استفسار شود .

ماده ۸- چنانچه موضوع استعلام به تشخیص مدیرکل حقوقی ، در اجرای اصل ۱۶۷ قانون اساسی مستلزم.مراجعه به منابع معتبر فقهی یا فتاوی معتبر باشد ، مراتب ضمن اعلام به استعلام کننده ، به معاونت حقوقی قوه قضاییه نیز منعکس می‌شود تا در صورت صلاحدید و قضایی بودن موضوع نسبت به تدوین لایحه مربوط اقدام شود .

ماده ۹- هرگاه پاسخ‌گویی به استعلام مستلزم انجام پژوهش.فقهی یا حقوقی باشد ، اداره کل می‌تواند از.موسسات پژوهشی فقهی یا حقوقی.وابسته به قوه قضاییه ، انجام کار.پژوهشی را درخواست کند. در این صورت ، موسسات مذکور مکلفند در اسرع وقت نسبت به اجابت درخواست ، اقدام و نتیجه را اعلام کنند .

این امر مانع استفاده اداره کل.از سایر ظرفیت‌های پژوهشی نمی‌باشد .

ماده ۱۰- پاسخ استعلام حقوقی در قالب نظریه مشورتی.دربردارنده فرض حقوقی.مطرح شده و.مستند به مواد قانونی یا اصول و قواعد حقوقی مربوط است که از طریق.اتوماسیون.اداری ارسال می‌شود .

ماده ۱۱- اداره کل مکلف است رونوشتی از تمام.نظرات مشورتی را پایان هر ماه پس از دسته‌بندی موضوعی جهت اعمال در سامانه موضوع بند « ب » ماده ۶۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری.ارسال نماید .

ماده ۱۲- این دستورالعمل.مشتمل بر ۱۲ ماده و یک تبصره در مورخ ۹۸/۹/۱۹ به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید .

 مشاهده دستورالعمل نحوه استعلام حقوقی

 

تعیین میزان تخفیف در سود بازرگانی کالاهای وارداتی از بنادر کشور تصویب نامه هیأت وزیران درخصوص الحاق متنی به عنوان...
تاریخ انتشار : 12 ساعت قبل
لغو ممنوعیت صادرات کاغذ تیشو، ام دی اف خام، مداد و دفترچه مشق و کاغذ کپی ابلاغ رفع ممنوعیت صادرات...
تاریخ انتشار : 13 ساعت قبل
شرایط اعتبار کالاهای اظهار شده به گمرک با ثبت سفارش منقضی ابلاغ مصوبه هیات وزیران در خصوص اعلام شرایط.اعتبار کالاهای...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
فهرست جدید ردیف تعرفه های مشمول %۱۰ کرایه حمل از صادرات و واردات مایعات نفتی و گازی پیرو بخشنامه شماره...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
ایجاد امکان اظهار کالاهای فاقد تخصیص ارز نامه رئیس اتحادیه ملی کارگزاران گمرکی و رئیس کمیسیون گمرک اتاق ایران به...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل
لغو ممنوعیت صادرات کره، حبوبات و برخی از محصولات کشاورزی به پیوست تصویر نامه شماره ۲۰۷۸۹۳ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۴ معاونت توسعه...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.