مقالات صادرات

مقالات واردات

طرح رجیستری

طرح رجیستری موبایل چیست ؟

طرح رجیستری موبایل برای نخستین بار در سال ۱۳۸۵ اجرا شد. اما به دلیل بروز مشکلاتی این طرح در سال ۸۶ متوقف و مجدداً و به صورت رسمی در سال ۹۶ ، فاز اول این طرح اجرا شد.

فاز اول طرح رجیستری گوشی و تلفن همراه در مرحله مانیتورینک شروع و از چهاردهم آذر با شناسه دار کردن گوشی های Apple به طور رسمی به اجرا رسید. پس از آن به مرور گوشی های تلفن همراه شرکت های موتورولا و هواوی و نوکیا و سونی و تکنو و در نهایت سامسونگ شامل این طرح شدند.

 

جهت ثبت نام / ورود به سامانه همتا کلیک کنید.

برای مشاهده اطلاعات تماس با مرکز پشتیبانی سامانه همتا کلیک کنید.

 

هدف از طرح رجیستری

هدف اصلی طرح رجیستری یا ( شناسه دار کردن تلفن های همراه ) مبارزه با قاچاق و واردات غیرقانونی تلفن های همراه به ایران می باشد. یعنی با این طرح از فروش و به کارگیری گوشی های قاچاق ( آن دسته از گوشی‌هایی که غیرقانونی و بدون پرداخت هزینه های گمرک وارد بازار شده‌اند) جلوگیری می‌شود.

با اجرایی شدن این طرح گوشی هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند پس از ۳۰ روز، دیگر خدماتی از  اپراتورها دریافت نمی کنند و برای همیشه از دسترس خارج خواهند شد.
با اجرای طرح رجیستری به محض این که گوشی هوشمند، با استفاده از یک شبکه اپراتور داخلی فعال می شود، مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورتی که اطلاعت آن در لیست گوشی هایی که به صورت مجاز وارد بازار کشورمان شده‌اند نباشد، دستگاه قابل استفاده نخواهد بود. به این صورت دیگر امکان فروش و استفاده از گوشی های قاچاق امکان پذیر نمی باشد.

آیا گوشی های قاچاقی که در حال حاضر از آن استفاده می شود برای کاربران مشکل ساز است ؟

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر با شروع بحث غیرفعال شدن گوشی های قاچاق، بسیاری از کاربران به این فکر افتاده‌اند که اگر گوشی آن ها قاچاق باشد چه باید بکنند؟

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر آیا گوشی آن ها غیرفعال می شود؟

« اینطور نیست »

دولت به صورتی دقیق برای پیاده سازی طرح رجیستری گوشی موبایل برنامه ریزی کرده تا مشکلی برای کاربران ایجاد نشود و تمرکز اصلی طرح رجیستری گوشی مسافری بر روی مقابله با فروشندگان و وارد کنندگان موبایل قاچاق است.

پیامدهای منفی و مثبت طرح رجیستری موبایل

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر پیامد منفی :

مهم ترین پیامد منفی که پیاده سازی طرح رجیستری موبایل دارد این است که، عرضه در قبال تقاضا کاهش می یابد. به این صورت که وقتی از عرضه گوشی های قاچاق به بازار ایران جلوگیری شود، منابع کمتری برای پوشش دادن تقاضا مشتریان در دسترس می باشد و این حالت مشکلاتی مثل افزایش قیمت گوشی ها را در پی خواهد داشت. این مسئله مهم ترین پیامد منفی طرح رجیستری گوشی مسافری می باشد.

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر پیامد مثبت :

مهم ترین پیامد مثبت طرح رجیستری گمرک همراه شامل درآمدی می باشد که دولت از واردات قانونی گوشی های موبایل و تلفن همراه به دست می‌آورد.
دومین پیامد مهم طرح رجیستری گوشی موبایل و تلفن همراه، این است که از ترویج فروش بی کیفیت و برندهای ناشناخته گوشی های موبایل جلوگیری می‌ کند و باعث می‌ شود که به صورت غیر مستقیم گوشی با کیفیت بالاتری وارد بازار ایران شوند.

آموزش گام به گام فرآیندهای طرح رجیستری موبایل

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر فعالسازی

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر افزودن دستگاه ( گوشی موبایل و تلفن همراه )

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر انتقال مالکیت

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر استعلام اصالت

 
آموزش گام به گام فرآیند فعالسازی در سامانه همتا
شماره گیری #۲*۷۷۷۷* با شماره گیری کد فعال سازی رجیستری گوشی به سامانه همتا رجیستری متصل می شویم. این فرآیند را می توان با هر تلفن همراه و سیم کارت دلخواهی انجام داد.
وارد کردن شناسه IMEI دستگاه در اولین مرحله، ۱۵ رقم ابتدایی شناسه IMEI دستگاه را بدون هر گونه علامت اضافی وارد می نماییم. این شناسه هم بر روی جعبه دستگاه درج شده است و هم از طریق کد دستوری #۰۶#* قابل دستیابی است. در صورتی که دستگاه دو سیم کارته باشد. وارد کردن یکی از شناسه ها کافی است.
وارد کردن شماره سیم کارت در این مرحله، شماره سیم کارتی که قصد فعالسازی دستگاه با آن سیم کارت را داریم، وارد می نماییم.
وارد کردن کد فعالسازی در این مرحله، کد فعالسازی ۶ رقمی را وارد نموده و در نهایت اطلاعات وارد شده را تائید می نماییم. کد فعالسازی یک کد یکبار مصرف است که برای گوشی های قانونی آکبند، با عبارت ( کد فعالسازی ) یا Activation code به صورت ( اسکرچ شده ) بر روی کارت گارانتی درج و یا با برچسب بر روی جعبه دستگاه الصاق شده است.

فیلم آموزشی فرآیند فعالسازی دستگاه

 

« در ادامه جهت اطلاع از نحوه فعالسازی گوشی، مقاله آموزش فعال سازی گوشی در طرح رجیستری را مطالعه نمایید »

 
آموزش گام به گام فرآیند افزودن دستگاه ( گوشی موبایل و تلفن همراه ) در سامانه همتا
شماره گیری #۴*۷۷۷۷* با شماره گیری کد دستوری فوق به بخش ( افزودن دستگاه) سامانه همتا متصل می شویم. این فرآیند را حتماً باید با سیمکارتی که پیش از شروع طرح رجیستری روی دستگاه بوده، انجام دهیم.
وارد کردن شناسه IMEI دستگاه در مرحله بعدی لازم است تا ۱۵ رقم ابتدایی شناسه IMEI دستگاه خود ( که قبل از طرح رجیستری روشن بوده است ) را وارد نماییم. این شناسه هم بر روی جعبه دستگاه درج شده است و هم از طریق کد دستوری #۰۶#* قابل دستیابی است.
وارد کردن شناسه IMEI دوم دستگاه ( برای دستگاه های دو سیم کارته ) در صورتی که دستگاه دو سیم کارته باشد، پس از وارد کردن اولین شناسه IMEL ، سامانه به صورت خودکار پیغامی مبنی بر ( وارد کردن شناسه IMEL دوم دستگاه ) را به ما نمایش می دهد و باید شناسه IMEL دوم دستگاه را هم وارد نموده و سپس در مرحله بعد اطلاعات ارسالی را تایید نماییم.
انجام موفقیت آمیز فرآیند در نهایت چنانچه شناسه IMEL های اظهار شده، پیش از شروع طرح رجیستری با سیم کارتی که با آن #۷۷۷۷* را شماره گیری کرده بودیم، روشن شده و در شبکه های اپراتوری کشور سابقه فعالیت داشته باشد، فرآیند به صورت موفقیت آمیز انجام خواهد شد.

فیلم آموزشی فرآیند افزودن دستگاه در سامانه همتا

 
آموزش گام به گام فرآیند انتقال مالکیت در سامانه همتا
شماره گیری #۳*۷۷۷۷* با شماره گیری کد دستوری فوق به بخش ( انتقال مالکیت ) سامانه همتا متصل می شویم. این فرآیند را حتماً باید با سیمکارت مالک دستگاه، انجام داد.
انتخاب شناسه IMEL در این مرحله شناسه IMEL های تحت مالکیت سیم کارت نمایش داده می شود. لازم است تا عدد مربوط به شناسه ای که قصد انتقال
مالکیت آن را داریم، وارد نماییم. در صورتی که هیچ شناسه ای نمایش داده نشد، می بایست عدد مربوط به گزینه ( افزودن دستگاه ) را وارد نماییم.
وارد کردن شماره سیم کارت خریدار در این مرحله شماره سیم کارتی که قصد داریم مالکیت دستگاه را به آن انتقال دهیم ( یعنی شماره سیم کارت فرد خریدار ) را وارد نموده و در نهایت اطلاعات وارد شده را تایید می نماییم.
ارسال کد فعالسازی برای خریدار در نهایت پیغامی داده می شود که بیانگر ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک به شمراه سیم کارت فرد خریدار است. کد فعالسازی با سرشماره HAMTA برای فرد خریدار ارسال می گردد. فرد خریدار می تواند با استفاده از این کد فعالسازی، دستگاه را از طریق فرآیند فعالسازی، برای سیم کارت دلخواه خود فعال نماید.

فیلم آموزشی اقدامات لازم در هنگام خرید دستگاه کارکرده ( انتقال مالکیت )

 

آموزش گام به گام فرآیند استعلام اصالت در سامانه همتا
شماره گیری #۱*۷۷۷۷* پس از شماره گیری کد دستوری فوق، ۱۵ رقم ابتدایی شناسه IMEL دستگاه را بدون هر گونه علامت اضافی وارد می نماییم. این شناسه بر روی جعبه دستگاه درج شده است. دقت داشته باشید در خرید دستگاه آکبند، قبل از باز کردن پلمپ جعبه نسبت به استعلام اصالت اقدام نمایید.
دریافت پیامک از HAMTA پس از انجام استعلام اصالت، پاسخ استعلام به صورت پیامک و با سرشماره HAMTA برای شخص خریدار ارسال می گردد. شخص خریدار باید به سرشماره HAMTA دقت داشته باشد. در صورتی که پیامک از سرشماره دیگری ارسال شده باشد، نامعتبر است.
تطابق اطلاعات در صورتی که پاسخ استعلام اصالت نشان دهنده قانونی بودن دستگاه باشد، لازم است تا اطلاعات مندرج در پیامک دریافتی اعم از برند، مدل و شناسه (های) IMEL را با مشخصات ظاهری دستگاه مطابقت دهیم. دقت داشته باشید که شناسه IMEL درج شده در پیامک دریافتی باید با شناسه IMEL دستگاه که از طریق کد دستوری #۰۶#* قابل دستیابی است، یکسان باشد.

فیلم آموزشی فرآیند استعلام اصالت و بررسی نتایج آن

 

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
2 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

18 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رفع تعهد ارزی محصولات دانش‌بنیان برداشته شد به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع تعهد ارزی محصولات.دانش‌بنیان برداشته شد....
تاریخ انتشار : 2 ساعت قبل
مجاز شدن صادرات هگزان توسط شرکت شیمیایی فرشید شهرضا مطابق با تصریح نامه های مذکور صادرات هگزان با کد تعرفه...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا در ثبت سفارش واردات ۶۸ ردیف تعرفه 📣 قابل توجه بازرگانان محترم سامانه جامع تجارت؛ ⏪...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
ثبت درخواست گواهی بازرسی (IC) در سامانه جامع تجارتسامانه جامع تجارت:🔹از این پس ثبت درخواست‌های اخذ گواهی بازرسی (IC) بایستی...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد محمد مخبر سرپرست ریاست...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
نحوه فعال‌سازی گوشی‌های تلفن همراه مسافرانی که موفق به ثبت نهایی نشدند  
تاریخ انتشار : 4 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما