طرح رجیستری

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

طرح رجیستری موبایل چیست ؟

طرح رجیستری موبایل برای نخستین بار در سال ۱۳۸۵ اجرا شد. اما به دلیل بروز مشکلاتی این طرح در سال ۸۶ متوقف و مجدداً و به صورت رسمی در سال ۹۶ ، فاز اول این طرح اجرا شد.

فاز اول طرح رجیستری گوشی و تلفن همراه در مرحله مانیتورینک شروع و از چهاردهم آذر با شناسه دار کردن گوشی های Apple به طور رسمی به اجرا رسید. پس از آن به مرور گوشی های تلفن همراه شرکت های موتورولا و هواوی و نوکیا و سونی و تکنو و در نهایت سامسونگ شامل این طرح شدند.

 

جهت ثبت نام / ورود به سامانه همتا کلیک کنید.

برای مشاهده اطلاعات تماس با مرکز پشتیبانی سامانه همتا کلیک کنید.

 

هدف از طرح رجیستری

هدف اصلی طرح رجیستری یا ( شناسه دار کردن تلفن های همراه ) مبارزه با قاچاق و واردات غیرقانونی تلفن های همراه به ایران می باشد. یعنی با این طرح از فروش و به کارگیری گوشی های قاچاق ( آن دسته از گوشی‌هایی که غیرقانونی و بدون پرداخت هزینه های گمرک وارد بازار شده‌اند) جلوگیری می‌شود.

با اجرایی شدن این طرح گوشی هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند پس از ۳۰ روز، دیگر خدماتی از  اپراتورها دریافت نمی کنند و برای همیشه از دسترس خارج خواهند شد.
با اجرای طرح رجیستری به محض این که گوشی هوشمند، با استفاده از یک شبکه اپراتور داخلی فعال می شود، مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورتی که اطلاعت آن در لیست گوشی هایی که به صورت مجاز وارد بازار کشورمان شده‌اند نباشد، دستگاه قابل استفاده نخواهد بود. به این صورت دیگر امکان فروش و استفاده از گوشی های قاچاق امکان پذیر نمی باشد.

آیا گوشی های قاچاقی که در حال حاضر از آن استفاده می شود برای کاربران مشکل ساز است ؟

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر با شروع بحث غیرفعال شدن گوشی های قاچاق، بسیاری از کاربران به این فکر افتاده‌اند که اگر گوشی آن ها قاچاق باشد چه باید بکنند؟

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر آیا گوشی آن ها غیرفعال می شود؟

« اینطور نیست »

دولت به صورتی دقیق برای پیاده سازی طرح رجیستری گوشی موبایل برنامه ریزی کرده تا مشکلی برای کاربران ایجاد نشود و تمرکز اصلی طرح رجیستری گوشی مسافری بر روی مقابله با فروشندگان و وارد کنندگان موبایل قاچاق است.

پیامدهای منفی و مثبت طرح رجیستری موبایل

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر پیامد منفی :

مهم ترین پیامد منفی که پیاده سازی طرح رجیستری موبایل دارد این است که، عرضه در قبال تقاضا کاهش می یابد. به این صورت که وقتی از عرضه گوشی های قاچاق به بازار ایران جلوگیری شود، منابع کمتری برای پوشش دادن تقاضا مشتریان در دسترس می باشد و این حالت مشکلاتی مثل افزایش قیمت گوشی ها را در پی خواهد داشت. این مسئله مهم ترین پیامد منفی طرح رجیستری گوشی مسافری می باشد.

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر پیامد مثبت :

مهم ترین پیامد مثبت طرح رجیستری گمرک همراه شامل درآمدی می باشد که دولت از واردات قانونی گوشی های موبایل و تلفن همراه به دست می‌آورد.
دومین پیامد مهم طرح رجیستری گوشی موبایل و تلفن همراه، این است که از ترویج فروش بی کیفیت و برندهای ناشناخته گوشی های موبایل جلوگیری می‌ کند و باعث می‌ شود که به صورت غیر مستقیم گوشی با کیفیت بالاتری وارد بازار ایران شوند.

آموزش گام به گام فرآیندهای طرح رجیستری موبایل

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر فعالسازی

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر افزودن دستگاه ( گوشی موبایل و تلفن همراه )

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر انتقال مالکیت

اخذ شناسه کالا برای گروه لوازم التحریر استعلام اصالت

 
آموزش گام به گام فرآیند فعالسازی در سامانه همتا
شماره گیری #۲*۷۷۷۷* با شماره گیری کد فعال سازی رجیستری گوشی به سامانه همتا رجیستری متصل می شویم. این فرآیند را می توان با هر تلفن همراه و سیم کارت دلخواهی انجام داد.
وارد کردن شناسه IMEI دستگاه در اولین مرحله، ۱۵ رقم ابتدایی شناسه IMEI دستگاه را بدون هر گونه علامت اضافی وارد می نماییم. این شناسه هم بر روی جعبه دستگاه درج شده است و هم از طریق کد دستوری #۰۶#* قابل دستیابی است. در صورتی که دستگاه دو سیم کارته باشد. وارد کردن یکی از شناسه ها کافی است.
وارد کردن شماره سیم کارت در این مرحله، شماره سیم کارتی که قصد فعالسازی دستگاه با آن سیم کارت را داریم، وارد می نماییم.
وارد کردن کد فعالسازی در این مرحله، کد فعالسازی ۶ رقمی را وارد نموده و در نهایت اطلاعات وارد شده را تائید می نماییم. کد فعالسازی یک کد یکبار مصرف است که برای گوشی های قانونی آکبند، با عبارت ( کد فعالسازی ) یا Activation code به صورت ( اسکرچ شده ) بر روی کارت گارانتی درج و یا با برچسب بر روی جعبه دستگاه الصاق شده است.

فیلم آموزشی فرآیند فعالسازی دستگاه

 

« در ادامه جهت اطلاع از نحوه فعالسازی گوشی، مقاله آموزش فعال سازی گوشی در طرح رجیستری را مطالعه نمایید »

 
آموزش گام به گام فرآیند افزودن دستگاه ( گوشی موبایل و تلفن همراه ) در سامانه همتا
شماره گیری #۴*۷۷۷۷* با شماره گیری کد دستوری فوق به بخش ( افزودن دستگاه) سامانه همتا متصل می شویم. این فرآیند را حتماً باید با سیمکارتی که پیش از شروع طرح رجیستری روی دستگاه بوده، انجام دهیم.
وارد کردن شناسه IMEI دستگاه در مرحله بعدی لازم است تا ۱۵ رقم ابتدایی شناسه IMEI دستگاه خود ( که قبل از طرح رجیستری روشن بوده است ) را وارد نماییم. این شناسه هم بر روی جعبه دستگاه درج شده است و هم از طریق کد دستوری #۰۶#* قابل دستیابی است.
وارد کردن شناسه IMEI دوم دستگاه ( برای دستگاه های دو سیم کارته ) در صورتی که دستگاه دو سیم کارته باشد، پس از وارد کردن اولین شناسه IMEL ، سامانه به صورت خودکار پیغامی مبنی بر ( وارد کردن شناسه IMEL دوم دستگاه ) را به ما نمایش می دهد و باید شناسه IMEL دوم دستگاه را هم وارد نموده و سپس در مرحله بعد اطلاعات ارسالی را تایید نماییم.
انجام موفقیت آمیز فرآیند در نهایت چنانچه شناسه IMEL های اظهار شده، پیش از شروع طرح رجیستری با سیم کارتی که با آن #۷۷۷۷* را شماره گیری کرده بودیم، روشن شده و در شبکه های اپراتوری کشور سابقه فعالیت داشته باشد، فرآیند به صورت موفقیت آمیز انجام خواهد شد.

فیلم آموزشی فرآیند افزودن دستگاه در سامانه همتا

 
آموزش گام به گام فرآیند انتقال مالکیت در سامانه همتا
شماره گیری #۳*۷۷۷۷* با شماره گیری کد دستوری فوق به بخش ( انتقال مالکیت ) سامانه همتا متصل می شویم. این فرآیند را حتماً باید با سیمکارت مالک دستگاه، انجام داد.
انتخاب شناسه IMEL در این مرحله شناسه IMEL های تحت مالکیت سیم کارت نمایش داده می شود. لازم است تا عدد مربوط به شناسه ای که قصد انتقال
مالکیت آن را داریم، وارد نماییم. در صورتی که هیچ شناسه ای نمایش داده نشد، می بایست عدد مربوط به گزینه ( افزودن دستگاه ) را وارد نماییم.
وارد کردن شماره سیم کارت خریدار در این مرحله شماره سیم کارتی که قصد داریم مالکیت دستگاه را به آن انتقال دهیم ( یعنی شماره سیم کارت فرد خریدار ) را وارد نموده و در نهایت اطلاعات وارد شده را تایید می نماییم.
ارسال کد فعالسازی برای خریدار در نهایت پیغامی داده می شود که بیانگر ارسال کد فعالسازی از طریق پیامک به شمراه سیم کارت فرد خریدار است. کد فعالسازی با سرشماره HAMTA برای فرد خریدار ارسال می گردد. فرد خریدار می تواند با استفاده از این کد فعالسازی، دستگاه را از طریق فرآیند فعالسازی، برای سیم کارت دلخواه خود فعال نماید.

فیلم آموزشی اقدامات لازم در هنگام خرید دستگاه کارکرده ( انتقال مالکیت )

 

آموزش گام به گام فرآیند استعلام اصالت در سامانه همتا
شماره گیری #۱*۷۷۷۷* پس از شماره گیری کد دستوری فوق، ۱۵ رقم ابتدایی شناسه IMEL دستگاه را بدون هر گونه علامت اضافی وارد می نماییم. این شناسه بر روی جعبه دستگاه درج شده است. دقت داشته باشید در خرید دستگاه آکبند، قبل از باز کردن پلمپ جعبه نسبت به استعلام اصالت اقدام نمایید.
دریافت پیامک از HAMTA پس از انجام استعلام اصالت، پاسخ استعلام به صورت پیامک و با سرشماره HAMTA برای شخص خریدار ارسال می گردد. شخص خریدار باید به سرشماره HAMTA دقت داشته باشد. در صورتی که پیامک از سرشماره دیگری ارسال شده باشد، نامعتبر است.
تطابق اطلاعات در صورتی که پاسخ استعلام اصالت نشان دهنده قانونی بودن دستگاه باشد، لازم است تا اطلاعات مندرج در پیامک دریافتی اعم از برند، مدل و شناسه (های) IMEL را با مشخصات ظاهری دستگاه مطابقت دهیم. دقت داشته باشید که شناسه IMEL درج شده در پیامک دریافتی باید با شناسه IMEL دستگاه که از طریق کد دستوری #۰۶#* قابل دستیابی است، یکسان باشد.

فیلم آموزشی فرآیند استعلام اصالت و بررسی نتایج آن

 

پکیج آموزش صادرات و واردات و ترخیص کالا

18 پاسخ
 1. هما
  هما گفته:

  سلام من یه گوشی جدید دارم و برای رجیستر کردنش اقدام کردم.
  اما برند و مدل گوشیم ثبت نیست و باید اضافه بشه.
  من به سامانه میز خدمت رجوع کردم اما گزینه ای برای افزودن مدل و برند نیست.
  مدل LG Q+7
  ممنون

  پاسخ
 2. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام روز بخیر
  در خصوص طرح رجیستری سوال داشتم. یه گوشی مسافری به دستم رسیده و برای مسافر خط خریداری شده اما در سامانه گمرک پیغام میده ۲۰ روز از فعالسازی باید بگذرد. از طرفی یه سریا میگن باید حضوری رجیستر کرد. متاسفانه هیچ سایتی چیزی ننوشته و شماره گمرک پاسخ نمیده. همتا هم میگه در جریان نیستیم. میشه دقیقا بفرمایید شرایط رجیستری چی هست؟ لینک یا خبری هست براش؟

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   برای فعال سازی گوشی تلفن همراه در فرودگاه و یا سایر مبادی ورودی، فردی که وارد کشور شده است می بایست به گمرک مستقر در آنجا مراجعه و ضمن ارائه مستندات ورود خود به کشور مبلغ تعرفه گمرکی مرتبط را نیز پرداخت نماید.
   از آن پس گوشی تلفن همراه فعال می گردد

   پاسخ
    • ixport
     ixport گفته:

     سلام مجدد
     ۱. مدارک شناسایی اعم از پاسپورت و کارت و ملی و … و صفحه تاریخ ورود فرد به ایران در پساپورت
     ۲. گوشی تلفن همراه که می خواهید ثبت شود.

     آدرس اعلامی شما دیگر بر اساس دستورالعمل جدید قابل استفاده تا اطلاع ثانوی نیست

     پاسخ
     • بيژن
      بيژن گفته:

      سلام
      آيا سايت جديدي اعلام نميفرماييد كه بدون مراجعه حضوري، عوارض گمركي گوشي مسافري را پرداخت كنيم؟ (قرار بود از بيست مهر آدرس جديد اعلام شود)

      پاسخ
 3. میلاد شکاریان
  میلاد شکاریان گفته:

  سلام وقت بخیر
  پدرم اواسط سال ۹۸ به کشور وارد شد و همون موقع میخواستم گوشیم رو رجیستر کنم اما چون مهر ورود به کشور نخورده بود موفق نشدم
  چند روز پیش با مراجعه به پلیس گذرنامه مهر ورود خورد ایا الان میشه رجیستر کنم یا نه

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام و احترام
   با عنایت به اینکه اطلاعات سیستمی ارسال می شود
   تاریخ ورود ایشان که در سیستم وارد شده است مهم است و مهر پاسپورت چندان اولویت ندارد. برای این موضوع بهتر از پشتیبانی سامانه همتا نیز سوال نمایید

   پاسخ
 4. صابر
  صابر گفته:

  سلام . من راجع به موضوع رجیستریشن یه سوالی از خدمتتون دارم،چیزی که من متوجه شدم اینه که با اجرای این طرح، سیم کارت اون ROM مختص به دستگاه رو و کلید عمومیش که همون IMEI هست رو شناسایی میکنه درسته ؟ اگه کسی سیم کارت رو بابت اطلاعاتی که داره بدزده و وارد گوشیش کنه میتونه دوباره برای IMEI مربوط به گوشی خودش اون رو توی شبکه فعال کنه درسته ؟
  یعنی در واقع ما با این طرح داریم از اینکه گوشی در سیستم گمرک ثبت نشده باشه جلوگیری میکنیم و برای اون فرد مزیت امنیتی نداره ؟؟؟؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید ….

  پاسخ
  • ixport
   ixport گفته:

   باسلام
   کد سیم کارت IMSI است و کد گوشی IMEI
   کد IMEI می بایست توسط گمرک در شبکه کشور ثبت شود.
   ارتباط سیم کارت و گوشی همزمان در شبکه ریجستری ثبت می شود
   در صورت خروج سیم کارت از یک دستگاه و گذاشتن ان در دستگاه دیگر ارتباط فوق حذف می شود و می بایست انتقال مالکیت انجام شود
   همچنین دستگاه جدید نیز می بایست قبلا در سیستم گمرک ثبت شده باشد

   پاسخ
   • صابر
    صابر گفته:

    متشکرم .
    با این تفسیر چرا اصلا گوشی و سیم بهم مقید میشوند ؟ با توجه به اینکه بسیار معمول هست که فردی دستگاه گوشی موبایل خودش را تغییر بدهد ! برای شناسایی سیم کارت های غیرفعال که به تعداد زیادی دست برخی افراد هست و استفاده نمیکنند هست یا نه دلیل دیگری دارد ؟

    پاسخ
    • ixport
     ixport گفته:

     این امر به علت عدم امکان کپی سریال گوشی است (در گذشته سریال گشی به راحتی کپی می‌شد) و یا سرقت گوشی است
     مالک سیم کارت و گوشی بایستی مشخص باشد تا مشکلی پیش نیاید

     پاسخ
 5. لیلا
  لیلا گفته:

  سلام. پسرم در سال ۹۹ برایم گوشی آورد که چند روز پس از رجیستر کردن از کار افتاد و مجبور شد گوشی رو به کشور مبدا برگردونه . در اونجا فروشنده گوشی قبلی را با یک گوشی جدید جایگزین کردند . آیا در صورت وارد کردن گوشی جدید برای رجیستری دچار مشکل نمی شوم؟

  پاسخ
 6. mta
  mta گفته:

  سلام وقت بخیر…ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  یه سوال فنی داشتم،ممنون میشم جواب بدید!
  ببخشید من برای خودم و پدرم قصد خرید و سفارش گوشی از سایتهای خارجی رو دارم که بصورت پستی ارسال میشه،میخواستم بدونم تمام هزینه و تعرفه های گمرک که تو سایتا خوندم مجموعا ۱۸% بود…که برای ترخیص واردات تجاری بود،ایا برای سفارشهایی که بصورت پستی و غیر تجاری هستن وارد میشن هم تعرفه همین ۱۸% هستش؟؟؟ایا این تعرفه شامل ریجستری هم هست؟یا ریجستر جداس؟؟
  و اینکه این تعرفه ۱۸% درصد از قیمت گوشی هستش؟؟و اخر اینکه با ارز دولتی که ۴۲۰۰ تومان هست حساب میشه یا ارز آزاد ۲۶۰۰۰ تومان؟؟؟
  ممنون میشم جوابمو بدید تا بتونم متوجه بشم و درست تصمیم بگیرم!

  پاسخ
  • باعدل
   باعدل گفته:

   با سلام
   هر کالایی با ارزش بالای ۵۰ دلار، شامل هزینه گمرکی می شود.
   هزینه گمرکی = ارزش کالا * حقوق ورودی + ۹% ارزش افزوده
   گوشی های هوشمند تلفن همراه (Smart phone):
   کد تعرفه:۸۵۱۷۱۲۱۰ حقوق ورودی:۵% گروه کالایی:۲۳
   تنها گوشی هایی که به صورت قاچاق وارد می شوند رجیستر نمیشوند.
   برای اطلاعات بیشتر لطفا مقالات مربوط به سامانه همتا را ملاحظه بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =