مقالات صادرات

مقالات واردات

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور افغانستان

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور افغانستان

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور افغانستان

فرهنگ و اجتماع کشور افغانستان را می توانید در این بخش از سایت ixport بررسی نمایید .
با ما همراه باشید.

 

دانستنی های مهم کشور افغانستان

جغرافیا

افغانستان کشوری محصور در خشکی و کوهستانی است که بین آسیای جنوبی و آسیای میانه در طول جغرافیایی ۶۰ تا ۷۵ درجه شرقی و عرض ۲۹ تا ۳۸ درجه شمالی قرار گرفته‌است. بلندترین نقطه کشور قله نوشاخ به بلندای ۷٬۴۸۵ متر ارتفاع از سطح دریا در شمال شرقی کشور در مرز تاجیکستان است.

تابستان‌ های افغانستان گرم و زمستان‌ هایش سرد است . یکی از مهم ترین مشخصه‌ های جغرافیایی افغانستان کوهستانی بودن آن است . یکی از دلایلی که جنگ‌ های افغان‌ ها اغلب طولانی است همین کوهستانی بودن افغانستان است .

 

جمعیت

در سال ۲۰۱۲ جمعیت افغانستان ۳۱ میلیون و ۱۰۸ هزار نفر برآورد شده که این رقم شامل حدود ۲٫۷ میلیون مهاجر افغان مقیم ایران و پاکستان هم می‌ شود . جمعیت افغانستان در سال ۱۹۷۹ سال آغاز جنگ داخلی ۱۵٫۵ میلیون نفر یعنی نصف این تعداد بود . تنها شهر میلیونی افغانستان پایتخت آن کابل است که براساس برآورد سال ۲۰۱۰ بیش از ۳ میلیون و ۷۱ هزار نفر جمعیت داشته‌ است . پس از کابل هم قندهار ، هرات ، مزار شریف ، جلال‌ آباد ، لشکرگاه ، تالقان ، خوست ، شبرغان و غزنی به ترتیب پر جمعیت‌ ترین شهر های افغانستان هستند . ۲۳٫۵ درصد جمعیت افغانستان در سال ۲۰۱۱ شهر نشین بوده‌ اند و رشد شهر نشینی بین سال‌ های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ حدود ۴٫۴ درصد در سال برآورده شده‌ است .

 

شهرهای مهم

کابل – قندهار – هرات – مزار شریف – کندوز – جلال آباد – طالقان – پل خمری – غزنی – خوست

 

 

 

نکته :
 

پایتخت کشور افغانستان شهر کابل ، با جمعیت ۴٬۲۷۳٬۰۰۰ نفر می باشد.

 

واحد پول

واحد پول افغانستان ، « افغانی » نام دارد که از سال ۱۳۸۰ به بعد ارزش آن نسبت به دلار رو به بهبودی می‌ رود . سال مالی آن از یکم فروردین ( ۲۱ مارس ) تا ۲۹ اسفند ( ۲۰ مارس ) است.

 

زبان

مردم افغانستان به یکی از زبان‌ های دری ( فارسی ) ۵۰ درصد ، پشتو ۳۵ درصد ، ازبکی ، ترکمنی ، پشه‌ یی ، نورستانی و بلوچی سخن می‌ گویند . براساس قانون اساسی افغانستان ، زبان‌ های دری و پشتو زبان‌ های رسمی دولت افغانستان است . زبان غالب در کابل پایتخت و بیشتر شهرهای شمال ، مرکز و شمال غرب افغانستان دری است . زبان غالب در شهر های قندهار و جلال آباد و بیش تر شهر های جنوب شرق افغانستان پشتو است . زبان غالب در شهر های شبرغان و میمنه ، ازبکی است.

 

دین

اسلام ( دین رسمی ) کشور افغانستان است . ۸۲٪ مسلمان سنی ، ۱۷٪ مسلمان شیعه و کمتر از ۱٪ پیرو دیگر ادیان هستند . تا دهه ۱۸۹۰ ، ولایت نورستان به با نام کافرستان ( سرزمین کافر ها ) شناخته می‌ شد . نورستانی‌ ها که ویژگی‌ های نژادی منحصر به‌ فردی دارند تا آن هنگام به باور های روح‌ باوری ، چند خدایی و شمن‌ باوری پایبندی داشتند .

پس از اشغال این منطقه توسط دولت افغانستان ، تمام اهالی آن به اسلام گرویدند و نام این سرزمین به نورستان تغییر پیدا کرد . افغانستان از معدود کشور هایی اسلامی است که به‌ طور تاریخی ، موارد درگیری‌ های مذهبی در آن بسیار نادر است.

دیگر مذاهب

مذاهب دیگری چون هندوئیسم و سیک نیز در افغانستان ، پیروانی دارند . پیش از جنگ‌ های ۳۰ سال گذشته ، اقلیتی یهودی نیز در افغانستان و به ویژه شهر هرات وجود داشتند که امروزه تمامی آنان به اسرائیل رفته‌ اند . به‌ طوری‌ که اکنون تنها یک نفر از آن‌ ها به نام زابلون سیمینتوف در کابل باقی مانده‌ است . هم چنین بین ۱٬۰۰۰ تا ۲٬۰۰۰ نفر از پیروان مسیحیت در این کشور زندگی می‌ کنند .

امروزه ورود واژه‌ های انگلیسی به زبان روزمره و حتی رسمی در افغانستان رو به افزایش پیدا کرده و بسیاری از شهرنشینان افغانستان در گفتگو های روزانه واژه‌ های مختلف انگلیسی به کار می‌ برند . بسیاری از فروشگاه‌ ها نیز نام‌ های انگلیسی را بر خود نهاده و علاوه بر آن شماری از صاحبان فروشگاه‌ ها نیز تمایل دارند تا فاکتور های اجناس فروخته شده را به زبان انگلیسی بنویسند .

 

فرهنگ و نژاد های مختلف در افغانستان

گروه‌ های نژادی افغانستان عبارتند از : تاجیک ، پشتون ، هزاره ، ازبک ، ترکمن ، اویماق ، بلوچ ، پشه‌ یی ، نورستانی ، اسماری ( گجر ) ، قزلباش‌ ها و … تاجیک ها بیش تر در نیمه شمالی کشور و در تمام کشور پراکنده اند و هزاره‌ ها در مناطق مرکزی کشور زندگی می‌ کنند ، هم چنین پشتون‌ ها در نیمه جنوبی کشور زندگی می‌ کنند .

قوم بلوچ در جنوب باختری ، قوم‌ های ازبک و ترکمن در شمال ، و اقوام نورستانی و پشه‌ یی در مناطق مرکزی و شرقی کشور به سر می‌ برند .

 

————-    تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور افغانستان   ————-

 
 

راهنمای جامع تجارت با افغانستان

راهنمای جامع صادرات ، واردات ، بازرگانی و تجارت کشور افغانستان با ایران و دیگر کشورهای جهان را به صورت جامع در لینک زیر مطالعه و آموزش ببینید .

 
فهرست مطالب :
  • بررسی کلی کشور افغانستان
  • بررسی بازار واردات از کشور افغانستان
  • بررسی بازار صادرات به کشور افغانستان
  • سیاست و اقتصاد افغانستان
  • گمرک ، قوانین و مقررات و استانداردهای کشور افغانستان
  • تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور افغانستان
  • منابع اطلاعاتی کشور افغانستان
  • اتاق بازرگانی ایران و افغانستان
  • چالش های بازار افغانستان
  • فرصتهای بازار کشور افغانستان

 

درباره کشور افغانستان بیشتر بدانیم :
 
برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور افغانستان به لینک زیر مراجعه نمایید :
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *