مقالات صادرات

مقالات واردات

عدم اجرایی شدن ورود کالایی به مناطق آزاد پیرو بخشنامه جدید گمرک

عدم اجرایی شدن ورود کالایی به مناطق آزاد

عدم اجرایی شدن ورود کالایی به مناطق آزاد: به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران، این کالاها در فهرست ۱۳۳۹ قلم کالای گروه چهارمی قرار دارند که پیش از بخشنامه 16 دی ماه گمرک ، بخشنامه‌ای مبنی بر عدم پذیرش ثبت سفارشات گروه چهارم کالایی و عدم انتقال این گروه کالایی به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و گمرکات داخلی ابلاغ شده بود.

 

درباره گمرک ایران بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

بخشنامه 16 دی ماه گمرک تاکید می‌کرد که امکان انتقال کالاهای مشمول اولویت گروه چهارم که پیش از این و قبل از ممنوعیت مجوز ثبت سفارش گرفته‌اند به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم می‌شود.

در این بخشنامه همچنین تاکید شده بود که این اقدام در راستای اجرای سیاست های جدید دولت و دستور معاون اول رئیس جمهور ، وزیر امور اقتصادی و دارایی و همچنین رئیس کل گمرک ایران مبنی بر انجام اقدامات اورژانسی برای کاهش رسوب کالا در بنادر صورت می‌گیرد.

با این حال روز گذشته گمرک ایران در بخشنامه ای دوباره اعلام کرد:

گمرکات اجرایی کشور از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه کالای چهار به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژۀ اقتصادی فعلا خودداری کنند.

 

 

در این بخشنامه آمده است:

گمرک پس از استقرار کامل در مبادی ورودی مناطق آزاد و ویژۀ اقتصادی ، نسبت به صدور مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژۀ اقتصادی با رعایت تشریفات گمرکی اقدام می کند.

در این بخشنامه یادآور شده است:

استقرار کامل گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی ورودی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژۀ اقتصادی به اذعان گمرکات اجرایی مستقر در این مناطق به صورت کامل در برخی موارد محقق نشده است.

قرار شده است با توجه به ممنوعیت ترانزیت و ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژۀ اقتصادی و سرزمین اصلی مطابق بند 5 این صورتجلسه ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، سیاست خود را در مورد توقف ثبت سفارش کالاهای گروه 4 در این مناطق تعیین کند.

مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه به دلیل اهمیت و حساسیت موضوع ، برعهدۀ بالاترین مقام گمرکات است.

در این بخشنامه از گمرک های مناطق آزاد خواسته شده است با نظارت دقیق و کنترل های لازم ترتیبی اتخاذ کنند تا مفاد این بخشنامه بصورت کامل و دقیق اجراء و در صورت وجود هرنوع مشکل ، مراتب را به قید فوریت به دفاتر ستادی گمرک جمهوری اسلامی ایران منعکس کنند.

 

بخشنامه جدید گمرک :
 

برای مشاهده متن بخشنامه گمرک به مورخ : 1397/10/27 و شماره نامه : 97/1324309 با موضوع : عدم اجرایی شدن ورود کالایی به مناطق آزاد به لینک زیر مراجعه نمایید :

0 پاسخ

  1. سلام
    وقت بخیر
    امکانش هست لیست کالاهای وارداتی به مناطق آزاد در سال 99 رو برام بفرستید.
    سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *