مقالات صادرات

مقالات واردات

ترخیص کالا با پته گمرکی

پته گمرکی

آموزش صفر تا صد ترخیص کالا با پته گمرکی

منظور از پته گمرکی ( custom release document ) به شرح زیر می باشد :

 • زمانی که کالای وارداتی هم از نظر تعداد و هم از نظر ارزشی، کالایی تجاری نباشد و صرفا مناسب کارخانه های تولیدی و یا موسسات تحقیقاتی قصد واردات آن به کشور را داشته باشیم می توان آن کالا را به عنوان پته ی گمرکی ترخیص نمود.
 • برای کالاهای مسافری با یک سقف مالی مشخص، بارنامه ای به منظور خروج کالا از گمرک صادر می شود که به آن پته ی گمرکی می گویند.
 • در صورتی که قبض انبار را دریافت کرده باشید و تمامی اقدامات لازم برای صدور پته را به انجام رسانده باشید، کالای شما می تواند تنها در عرض چند ساعت از گمرک مد نظر ترخیص شده و تحویل مشتری داده شود.
 • نام دیگر پته ی گمرکی پته ی مسافری یا تجاری می باشد.

انواع سندهای ترخیص کالا از گمرک

در گمرک دو نوع سند ترخیص وجود دارد :

پته گمرکی برگه سبز

پته گمرکی پتِه گمرکی

برگه سبز : پروانه یا مجوز گمرکی برای کالای تجاری است که به آن برگه سبز می گویند.

پته گمرکی : پروانه یا مجوز گمرکی برای کالای غیرتجاری می باشد که به آن پته گفته می شود.

 

تفاوت بین پته گمرکی و برگ سبز :

تفاوت بین پته گمرکی و برگ سبز این است که برای ترخیص کالا از طریق پته گمرکی ، نیازی به تنظیم اظهار نامه و ثبت سفارش ندارید. در حالی که ترخیص کالا از طریق برگ سبز به اظهارنامه گمرکی متکی است. در فرآیند ترخیص کالا ، پته گمرکی جزو سریع ترین روش های ترخیص کالا از گمرک محسوب می شود.

 

در فرایند ترخیص کالا با پته منظور از کالا های غیر تجاری چیست؟

کالاهای غیر تجاری به کالاهایی گفته می شود که از نظر بها و تعداد جنبه تجاری نداشته باشند. این نوع کالاها بیشتر برای تولیدی ها است و به عنوان نمونه در نظر گرفته می شود و ویژگی معامله و کسب سود را ندارد. بر اساس تشخیص گمرک جمهوری اسلامی ایران، پتِه گمرکی برای کالا صادر نموده شده است و با کسب اسناد و مجوزهای مورد نیاز جواز برای ترخیص کالا از گمرک صادر می شود.

 

نکته :

کالاهایی که به عنوان کالاهای غیرتجاری شناخته شده است و با پته گمرکی ترخیص می شوند دیگر به تنظیم نمودن اظهارنامه گمرکی و ارائه دادن کارت بازرگانی برای طی مراحل ترخیص از گمرک نمی باشد.

 

برای چه کالاهایی از پته گمرکی استفاده می شود ؟

 • در این زمان مهم ترین مزیت این است که کالا نیازی به ثبت سفارش ندارد و از لحاظ زمانی و پیشرفت کار خیلی به نفع شماست.
 • وقتی گمرک این تشخیص را بدهد که کالا جنبه ی تجاری ندارد، پته ی غیرتجاری صادر می شود و در صورت اخذ مجوزهای ضروری مجوز ترخیص را صادر می کند.
 • به طور کلی برای ترخیص تمام کالاهایی که توسط گمرک، مسافری شناخته شدند نیازی به کارت بازرگانی نداریم.

تغییرات در سیستم گمرک

در سال های گذشته ثبت پته ی گمرکی به روش دستی انجام می شد و نیازی به اظهار نداشت. اما مدتی است که معاونان فنی گمرک موظفند درصورت قبول پته غیرتجاری یا مسافری حتما آن را به صورت الکترونیکی سامانه جامع امور گمرکی اظهار کنند.

تخلف در روند پته 

با توجه به اینکه در سال های گذشته در ترخیص پتِه گمرکی غیرتجاری مخصوصا در روش حمل و نقل هوایی به شدت تخلفات متعددی صورت می گرفته و بیشتر این تخلفات، به دلیل عدم ثبت اطلاعات صحیح کالا بوده است، درحال حاضر در فرایند بازرسی کالا و ترخیص پته های گمرکی سخت گیری های زیادی اعمال می شود. در زمان ترخیص برای جلوگیری از تخلف در روند پته های گمرکی، صاحب کالا می بایست به صورت الکترونیکی کالای خود را اظهار کند.

ارزش و حجم کالا برای صدور پته ی گمرکی

برای کالاهای وارداتی با ارزش کمتر از ۱۰۰۰ دلار، برای اشخاص عادی و برای شرکت های تولیدی یا دانش بنیان تا سقف ۲۰۰۰ دلار امکان ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی وجود دارد . جهت ترخیص قطعات یدکی ماشین آلات، معاونین فنی حتی تا سقف ۲۰٫۰۰۰ دلار نیز ، بدون نیاز به دریافت مجوز ثبت سفارش کالا ، می توانند اقدام به ترخیص کالا به صورت پته مسافری و تجاری کنند.

مسافرهایی که قصد ورود کالا به کشور را دارند، تنها یکبار در سال می توانند تا ۸۰ دلار کالا همراه خود بیاورند که این کالا باید دارای شرایط زیر باشد :

 • تجاری نباشد
 • ممنوع نباشد

انواع کالاهایی که به گمرک امانات پستی وارد می شوند ( غیرحضوری )

 • هدیه و سوغاتی برای اشخاص حقیقی
 • لوازم مربوط به کالاهای مسافری
 • نمونه کالا برای واحدهای تحقیقاتی
در ادامه جهت کسب اطلاع بیشتر در این خصوص، مقاله فهرست پرسش های متداول امور مسافری را مطالعه نمایید.

نمونه پته گمرکی

از آنجایی که ترخیص از طریق پتِه گمرکی نیاز به اظهارنامه و ثبت سفارش ندارد، تمامی عملیات گمرکی و مجوز ترخیص کالا پشت قبض انبار ثبت می شود.

پته گمرکی

سامانه ثبت پته گمرکی

پته یک کد رهگیری محموله است که آن را می‌توان از سامانه پیامکی گمرک و همچنین سامانه EPL پیگیری کرد. این کد در زیر بارکد نوشته شده است و شما باید بعد از مراحل ترخیص کالا از گمرک ، آن را در سامانه جامع مدیریت کالا و خدمات پس از ترخیص (سامانه ثبت پته گمرکی) به آدرس (www.wms.ir) ثبت کنید.

برای درج پته در سامانه ابتدا باید به منو “مسئول انبار” (در زیر منو ورود پته) رفته و شماره پته خود را که در زیر بارکد درج شده است، در این قسمت وارد نمایید.

 

برای صدور پته گمرکی (custom release document) به موارد زیر توجه نمایید:

 1. کد ملی صاحب کالا باید درج گردد.
 2. در صورتی که کالا از یک انبار به انبار دیگری انتقال یافته باشد، حتما باید در بخش مشخص شده شناسه مقصد را وارد نمایید.
 3. اطلاعات راننده را حتما تکمیل نمایید.

 

دریافت شماره پته گمرکی

برای گرفتن شماره پته گمرکی باید به سامانه گمرک به آدرس (www.epl.irica.gov.ir) وارد شوید. پس از دریافت شماره پته گمرکی می‌توانید از طریق سامانه پیامک استعلام گمرک وضعیت کالای خود را پیگیری نمایید.

 

پته خروج کالا از انبار شهری

پته خروج کالا از انبار شهری را در هنگام دریافت کالا نیاز خواهیم داشت. قبل‌تر شما در سامانه مدیریت کالا و خدمات پس از ترخیص به آدرس (www.wms.ir) ثبت نام کرده‌اید. وارد این سامانه شوید و پته خروج کالایی که از گمرک گرفته‌اید را در سیستم انبار شهری وارد کنید. در این بخش اطلاعات پته را مشاهده کرده و پیام ورود پته به سامانه مدیریت انبار شهری برای شما قابل مشاهده می‌باشد. در این مرحله شما می‌توانید موجودی انبار شهری را برای سنجیدن وضعیت انبار مشاهده و بررسی نمایید. پس از این مرحله شما باید برای ثبت بیجک خروجی از سامانه انبار شهری باید اطلاعات موردنیاز را وارد نمایید. در نهایت اطلاعات راننده کانتینر، خود کانتینر را وارد نموده و پته عبور را ایجاد کنید. حال بیجک خروج کالا در سامانه مدیریت انبار شهری برای شما صادر شده است.

 

سوالات متداول در ترخیص کالا با پته گمرکی

علت عدم دریافت پیامک پته های ثبت شده به مقصد انبار برای مسئول انبار چیست؟

شما می‌توانید این پته ها را در کارتابل انبارداری مشاهده نمایید. در بخش بالای صفحه بازه زمانی پته (زمان خروج محموله از گمرک) را مشخص کرده و پته گمرکی موردنظر را مشاهده نمایید. از زمانی که این کارتابل را راه اندازی کرده‌اند دیگر پیامک ارسال نمی‌شود.

 

زمان صحیح برای ثبت ورود پته به سامانه چه وقتی می‌باشد؟

بعد از رسیدن محموله و زمانی که آنها را در انبار موردنظر تخلیه کردید، پته را در سامانه وارد و اعلام وصول نمایید.

 

از زمان خارج شدن بار از گمرک تا ثبت پته چند روز مهلت داریم؟

شما تنها 6 روز برای اعلام وصول پته زمان دارید. اگر در این زمان نتوانید اعلام وصول پته را انجام دهید در سامانه گمرک به مشکل خواهید خورد. پس سعی نمایید در همین بازه زمانی پته خود را اعلام وضعیت نمایید. اعلام وضعیت پته به دو صورت وصول و عدم پذیرش می‌باشد.

 

در صورتی که در زمان مشخص شده نتوانیم پته را اعلام وصول کنیم، باید چه روندی را پیش ببریم؟

به منو اعلام عدم پذیرش پته گمرکی در سامانه رفته و پته را به حالت “عدم پذیرش” ثبت کنید. در این حالت شناسه انبار شما به صورت غیرفعال درآمده و نمی‌توانید در سامانه گمرک انبار مقصد را ثبت و انتخاب نمایید.

 

پس از رسیدن بار به انبار برای اعلام وصول آن به کارتابل انبارداری مراجعه کردیم، اما پته در آن ثبت نشده بود که بتوانیم آن را اعلام وصول یا عدم پذیرش بزنیم. با توجه به اینکه تنها 6 روز برای این کار مهلت داریم باید چه اقدامی انجامدهیم تا شناسه انبارمان به مشکل نخورد؟

این مشکل به 2 دلیل پیش می آید:

 1. در سامانه گمرک برای پته مقصد مشخص نشده
 2. مقصد پته انبار دیگری می‌باشد

در هر صورت شناسه انبار دچار مشکل نخواهد شد زیرا پته ای برای مشخص کردن وضعیت به کارتابل انبارداری وارد نشده است.

 

بار بعد از 6 روز به انبار مدنظر رسید به همین دلیل آن را عدم پذیرش پته گمرکی ثبت کردیم. حال که بارمان به انبار رسیده چگونه آن را ثبت نماییم؟

از منو اعلام عدم پذیرش پته گمرکی پته موردنظر خود را در بخش تغییر وضعیت به حالت پذیرش دربیاورید و وارد منو پته شده و پته خود را ثبت کنید.

 

معانی پیغام و خطاها در خصوص پته گمرکی

پیغام: انباردار محترم براساس اطلاعات دریافتی از سامانه گمرک ، برای پته موردنظر وکالت از طرف صاحب کالا به انبار شما داده نشده است، لطفا وکالت را در سامانه EPL (سامانه گمرک) بررسی نمایید.

معنی: مقصد پته در سامانه گمرک انبار دیگری ثبت شده است و شما انبار را به اشتباه وارد می‌کنید. در کارتابل انبار وضعیت پته خود را مشاهده کنید. در این شرایط پته ای به شما نمایش نخواهد داد تا آن را اعلام وصول کنید.

خطا 4002: پته ای با این مشخصات وجود ندارد.

معنی: شماره پته درست را می‌توانید از کارتابل انبارداری دریافت کنید.

خطا 5001: پته بین انباری مورد نظر به مقصد انبار شما نمی‌باشد.

معنی: انبار به مقصد دیگری ثبت شده است. این مشکل را در کارتابل انبارداری می توانید بررسی کنید.

خطا 6001: هیچ پته ای با این سریال یافت نشد.

معنی: شماره پته ای که وارد می‌کنید اشتباه می‌باشد. برای پیدا کردن شماره پته درست به کارتابل انبارداری مراجعه کنید.

خطا 9001: مجموع وزن‌ قلم کالاهای وارد شده با وزن کل پته برابر نیست. وزن قلم کالاها را با توجه به وزن خالص پته تفکیک کنید.

معنی: این خطایی که در زمان ثبت پته مشاهده می‌کنید به این معنی است که وزن قلم کالا نسبت به وزن خالص پته اشتباه وارد شده است. این را در بخش ویرایش وزن قلم کالا و … اصلاح نمایید. چنانچه باز به مشکل برخوردید، به گمرک مراجعه کرده و علت را جویا شوید.

 

درباره سامانه جامع گمرکی بیشتر بدانیم :

آموزش سامانه جامع گمرکی
 

 

کاربران عزیز :

در این بخش از سایت لیست مشاوران امور گمرکی و ترخیص کالا قابل مشاهده است. برای مشاهده جزئیات کامل و تماس با هر کدام شما می توانید به صفحه اختصاصی هر مشاور مراجعه نمایید.

لیست مشاوران امور گمرکی و ترخیص کالا

 

جهت مشاهده آخرین اخبار و مقررات ترخیص کالا به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین ترخیص گمرکی

 

مطالب بیشتر

 

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عوارض صادراتی فهرست مواد خام و نیمه خام موضوع بند (ژ) تبصره (6) ماده واحده قانون بودجه سال 1403 🔰...
تاریخ انتشار : 22 ساعت قبل
ساماندهی صادرات محصولات پتروشیمی بلامانع بودن صادرات پلی اتیلن وکس تحت تعرفه ۳۴۰۴۹۰۰۰ توسط شرکت بسپار پلیمر بهامین صنعت دانلود...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
تاکید بانک مرکزی به رعایت قیمت مصوب کالاهای وارداتی بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به ضرورت رعایت قیمت مصوب و توزیع...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل
ساماندهی صادرات محصولات پتروشیمی بلامانع بودن صادرات محصولات تولیدی شرکت پتروشیمی بیستون و نماینده رسمی شرکت بازرگانی کالا و انرژی...
تاریخ انتشار : 6 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا هنگام ثبت‌سفارش 📣 قابل توجه بازرگانان محترم؛ ⏪ به اطلاع کاربران محترم می‌رساند، درج شناسه‌کالا.جهت ثبت‌سفارش...
تاریخ انتشار : 7 روز قبل
گزارش گمرک از 40 شاخص آماری تجارت خارجی کشور در سال 1402 گمرک ایران در اقدامی مهم با هدف تحلیل...
تاریخ انتشار : 7 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما