مقالات صادرات

مقالات واردات

حقوق ورودی کالا در گمرک و تفاوت آن با تعرفه کالا

حقوق ورودی کالا در گمرک و تفاوت آن با تعرفه کالا

حقوق ورودی کالا بدین معنی است که واردکننده کالا ها باید درصدی از ارزش کل کالا ها را به اداره گمرک آن کشور تحت عنوان حقوق ورودی پرداخت نماید تا اجازه ورود کالا ها به خاک آن کشور صادر شود که این حقوق به خزانه هر کشور واریز گردیده و از جمله درآمدهای کشور به حساب می آید که میزان آن در هر کشور و برای هر کالا متفاوت می باشد و روش تعیین این میزان بر اساس سیاست های هر کشور پیچیده بوده و آیتم های بسیاری مورد بررسی قرار می گیرد تا این میزان برای هر کالا تعیین گردد.

یکی از آیتم ها میزان تولید کالا ی مورد نظر در کشور واردکننده می باشد که معمولا برای حمایت از کالا ی ساخت داخل میزان حقوق ورودی آن کالا ها را بالا برده تا کالا های تولید داخل کشور مورد مصرف بیشتر واقع گردد و یا در صورت عدم تولید کالا ها میزان حقوق ورودی آن را کم کرده تا قیمت آن محصول در کشور کنترل شود.

 

کد بین المللی کالا ( HS کد ) نشان دهنده اطلاعات متعددی از جمله حقوق ورودی کالا می باشد که در کتاب مقررات صادرات و واردات ، تهیه شده توسط دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران، هر ساله تغییر کرده که در این سامانه با چند کلیک به طور رایگان گزارش وضعیت کالا از جمله حقوق ورودی به شما ارائه می گردد.

 

حقوق ورودی در بند ح ماده ۱ قانون امور گمرکی تعریف شده که شامل دو قسمت است :
 • حقوق گمرکی (که برای همه کالا ها ۴% است و توسط مجلس وضع می گردد)
 • سود بازرگانی که توسط دولت تعیین می گردد.

 

سود بازرگانی چیست؟

سود بازرگانی در واردات قطعی از جانب دولت تعیین شده و باید به گمرک پرداخت شود. این سود به صورت ریال گرفته می‌شود و به نوعی مالیات غیرمستقیم براساس قوانین تجارت بین المللی تعیین و اخذ می‌شود. این سود می‌تواند براساس سیاست های دولت کاهش و افزایش یابد. سود بازرگانی مبلغی ست که در دل حقوق ورودی بوده و در گمرک توسط مسئولان اداره گمرک از صاحبان کالا دریافت می‌گردد.

 

مفهوم تعرفه گمرکی

تعرفه عبارت است از مالیات و عوارضی که دولت‌ها به دلایل حمایتی، مالی یا ترکیبی از آن ها، از کالا ها اخذ می‌کنند. اصطلاحا این دریافتی به حقوق گمرکی Customs Duties موسوم است. تعرفه گمرکی ممکن است بر اساس ارزش کالا دریافت شود که در این صورت، آن را تعرفه ارزشی می‌نامند و به روش‌های مختلف محاسبه و دریافت می‌شود.

می توانیم فرمول کوتاه زیر را برای حقوق ورودی در نظر بگیریم :

 

حقوق ورودی = ۴ درصد حقوق گمرکی + سود بازرگانی + سایر عوارض ( به جز مالیات )

 

حقوق ورودی و هزینه‌های انجام خدمات بدون توجه به نو یا مستعمل بودن کالا طبق مأخذ مقرر، به ترتیب به‌ وسیله گمرک یا اشخاص ارائه‌دهنده خدمت به پول رایج ملی وصول می ‌شود.

مالیات‌ها و عوارض دیگر از جمله ۹ درصد از مالیات ارزش افزوده ، ۴ درصد از کالاهای فرهنگی ، یک درصد از مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی ( حقوق ورودی ) به عنوان عوارض هلال احمر نیز از واردات انواع کالاها و به تناسب نوع و حجم کالا دریافت می‌شود.

 

روش های محاسبه حقوق ورودی

در تعیین و اخذ حقوق ورودی از سه روش استفاده می گردد :

 • روش ارزشی ( AD VALOREM ) : حقوق ورودی کالا تابعی مستقیم از ارزش کالا است .به این شکل که نرخ تعرفه در ارزش گمرکی کالا ضرب می شود و حقوق گمرکی قابل وصول در می آید
 • روش ویژه،خاص،معین( Specific duty ) : حقوق ورودی تابعی از کمیت و مقدار کالا است.
 • روش مرکب یا ترکیبی ( MIXED DUTY ) : از هر دو روش فوق استفاده می گرددو هر کدام که بیشتر بود برای دریافت حقوق ورودی از آن استفاده می شود.

 

عنوان
فرمول
توضیح
محاسبه حقوق ورودی گمرک ( ارزشCIF * نرخ ارز * نرخ تعرفه ) تجار بین المللی برای انجام عملیات گمرکی باید مبالغی را بپردازند که به آن هزینه های گمرکی می گویند.
محاسبه سود بازرگانی ( ارزشCIF * نرخ ارز * نرخ تعرفه ) هزینه های گمرکی هنگام ترخیص کالا از شما اخذ می گردد. این هزینه ها را بابت انبارداری، باربری، صفافی ( بارچینی )، تخلیه، تعرفه بندی ، آزمایش، بارگیری، کارشناسی و بدرقه کالا می پردازید.
محاسبه هزینه انبارداری ( مدت * نرخ انبارداری * وزن ناخالص ) هزینه انبارداری متناسب با زمان توقف کالا در گمرک و نوع انبار مشخص می شود. هزینه انبارداری از روز ورود کالا به گمرک تا روز ترخیص آن محاسبه می گردد.
محاسبه ارزش CIF کالا ( مبلغ ارزی کالا * نرخ ارز اعلامی توسط گمرک + هزینه بیمه ( اگر کالا FOB خریداری شود ) )  

 

نکته :

 • هزینه های گمرکی را با حقوق ورودی کالا و سود بازرگانی اشتباه نگیرید.
 • حقوق ورودی مربوط به واردات قطعی است که گمرک آن را جداگانه می گیرد.
 • ضمنا هزینه های گمرکی ، حقوق گمرکی ، سود بازرگانی ، مالیات بر ارزش افزوده، عوارض هلال احمر، هزینه تخلیه و بارگیری کالا را نیز در بر می گیرد.
 • هزینه هایی همچون انبارداری متناسب با زمان توقف کالا از گمرک و هزینه های تخلیه و بارگیری و سایر هزینه های مربوطه نیز به جمع هزینه های گمرکی افزوده می گردد.
 • با تمام این ها، به صادرات تعرفه گمرکی تعلق نمی گیرد و کالاهای صادراتی از پرداخت ۷۵% هزینه باربری و تخلیه و بارگیری و انبارداری معاف هستند.

 

چه مواردی در افزایش حقوق ورودی تاثیرگذار است؟

نوع کالا: تعرفه کالا با نوع کالا ارتباط مستقیم دارد زیرا نوع کالاهای وارداتی و صادراتی بر طبق Hs کدها تعیین می‌گردند.

تعداد کالا: تعداد و سود کالا نیز ارتباط مستقیم با هم دارند به نحوی که با بالا رفتن تعداد کالا ارزش آن بالا رفته و شما باید حقوق ورودی بیشتری را به دولت پرداخت نمایید.

حجم کالا: برخی از کالاها حجم کمتری داشته و در حمل و انبار کردن فضای کمتری نیاز دارند و به دلیل اینکه کرایه حمل در سیف کالا حساب می‌شود در نهایت مبلغ سیف کمتر شده و مبلغ کمتری باید پرداخت کنید. همین موضوع در زیاد بودن حجم کالا نیز موثر می‌باشد و با بالا بودن حجم کالا و افزایش هزینه کرایه حمل در سیف شما مبلغ بیشتری را در نهایت پرداخت می‌کنید.

چگونگی ارسال کالا: ارسال کالا و حمل و نقل آنها به روش‌های مختلف از جمله هوایی، زمینی و دریایی انجام می‌پذیرد. گاهی افراد برای اینکه برای حمل و نقل کالاهایشان زمان کمتری را صرف کنند ترجیح می‌دهند کالای خود را با روش حمل هوایی جابجا کنند. این روش از دو روش نامبرده دیگر گرانتر بوده و به دلیل افزایش هزینه کرایه حمل در این روش، ارزش سیف کالای شما بالاتر رفته در نتیجه شما باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید.

 

چه مواردی در کاهش حقوق ورودی و اینکه کالای شما شامل تخفیف شود، تاثیرگذار است؟

به برخی از کشورها ترجیحات تعرفه‌ای تعلق می‌گیرد مثل ازبکستان، پاکستان و ترکیه. در این کشورها تجار هنگام ترخیص کالا تعرفه گمرکی کمتری پرداخت کرده و شامل دریافت تخفیف در حقوق ورودیشان می‌شوند. این امر باعث می‌شود که کالاها با هزینه کمتری از گمرک خارج گردند.

در برخی موارد که کالا آسیب دیده باشد، تجار می‌توانند با اعلام آن و اینکه ثابت شود در زمان قبل از خرج از گمرک کالایشان دچار آسیب دیدگی شده است، می توانند در حقوق ورودی کالاهای خود و دیگر مراحل ترخیص کالایشان شامل تخفیف شوند.

برخی از کالاها هم مانند ماشین های خط تولید، شمش طلا و نقره وارداتی و … نیز حقوق ورودی ندارند و از پرداخت آن معاف می‌باشند.

 

سوالات متداول در خصوص حقوق ورودی گمرک

عوامل تاثیرگذار در محاسبه حقوق ورودی چیست؟

 • نوع کالا تجاری
 • تعداد کالا تجاری
 • وزن کل کالاهای تجاری وارداتی
 • حجم کل کالاهای تجاری
 • با چه روشی کالا تجاری حمل و جابجا می‌شود

حقوق گمرکی یا حقوق ورودی با چند روش محاسبه می‌شود؟

 • براساس ارزش مستقیم کالا
 • براساس مقدار و تعداد کالا
 • با ترکیب هر دو روش بالا (روش مرکب)

کالا برگشتی مشمول حقوق ورودی می‌شود؟ (در صادرات برگشتی)

اگر در زمان صادرات کالا از جایزه صادراتی یا استرداد حقوق ورودی بهره مند نشده باشید و کالای شما عینا به شکل زمان صادرات دچار صادرات برگشتی شده باشد، معاف از حقوق ورودی می‌شود.

واردکننده بعد از فروش کالا وارداتی خود که قبل تر حقوق ورودی آن را پرداخت کرده است، باید مالیات پرداخت کند؟

بله. طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم، باید مالیات بر درآمد حاصل از فروش از واردکننده (صاحب کالا) اخذ گردد.

 

 

جهت مشاهده آخرین اخبار و مقررات ترخیص کالا به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین ترخیص گمرکی

 

مطالب بیشتر

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
3.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رفع تعهد ارزی محصولات دانش‌بنیان برداشته شد به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع تعهد ارزی محصولات.دانش‌بنیان برداشته شد....
تاریخ انتشار : 3 ساعت قبل
مجاز شدن صادرات هگزان توسط شرکت شیمیایی فرشید شهرضا مطابق با تصریح نامه های مذکور صادرات هگزان با کد تعرفه...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا در ثبت سفارش واردات ۶۸ ردیف تعرفه 📣 قابل توجه بازرگانان محترم سامانه جامع تجارت؛ ⏪...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
ثبت درخواست گواهی بازرسی (IC) در سامانه جامع تجارتسامانه جامع تجارت:🔹از این پس ثبت درخواست‌های اخذ گواهی بازرسی (IC) بایستی...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد محمد مخبر سرپرست ریاست...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
نحوه فعال‌سازی گوشی‌های تلفن همراه مسافرانی که موفق به ثبت نهایی نشدند  
تاریخ انتشار : 4 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما