ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال های 1400 – 1397

ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال.های 1400 – 1397

 

بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال.های 1400 – 1397 در جلسه کمیته ماده ( 2 ) مصوب شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب رسید.

 

بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال های 1400 - 1397 به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، با تشکیل جلسه.کمیته.ماده ( 2 ) چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در تاریخ 21 فروردین ماه سال.جاری در بانک.مرکزی، بسته سیاستی.برگشت ارز حاصل از صادرات سال های 1400 – 1397 به تصویب رسید که مهم ترین.رئوس آن به شرح زیر  است :

الف ) ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال‌ 1397 :
 • صادرکنندگانی که نسبت به فروش.ریالی کالا.های صادراتی در بازه زمانی 1397/01/22 لغایت 1397/05/16 به.عراق ( تجارت با عراق ) و افغانستان ( تجارت با افغانستان ) اقدام کرده و در موعد مقرر نسبت به ثبت.اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام نکرده ‎اند، حداکثر تا 1400/03/31 فرصت دارند تا با ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت، نسبت به رفع تعهدات ارزی ( رفع تعهد ارزی صادرکنندگان ) مربوطه اقدام کنند.

تبصره : صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالا.های صادراتی خود به سایر کشورها در بازه.زمانی.فوق اقدام کرده اند، پس از ارائه مستندات به دبیرخانه کمیته.اقدام ارزی ، در صورت تایید و تعیین مهلت توسط کمیته اقدام ارزی ، نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه.جامع تجارت.اقدام و تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان رفع خواهد شد.

 • در صورت احراز وجود ارز حاصل از صادرات کالا ( مراحل صادرات )، صادرکنندگان دارای پروانه صادراتی سال 1397 امکان رفع تعهد ارزی مربوطه با رعایت شروط تعیین شده و تایید کمیته.اقدام ارزی را به شکل فروش حواله ارزی در سامانه نیما ،  واردات در مقابل صادرات خود و شرکت های هم گروه، بازپرداخت بدهی های ارزی و فروش ارز در سامانه سنا به شرط ارائه اظهارنامه ورود ارز خواهند داشت.

برای این امر ارائه.درخواست مکتوب صادر.کننده همراه با مستندات.مربوطه حداکثر تا 1400/04/31 به کمیته.ی اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه.تجارت.ضروریست، متعاقبا با تایید کمیته، امکان.رفع تعهد با رعایت شروط تعیین.شده فراهم خواهد.شد.

ب ) ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال های 1400 – 1398
 1. صادر.کنندگان سال 1398 تا پایان تیر ماه 1400 و صادرکنندگان سال 1399 تا پایان شهریور ماه 1400 مهلت خواهند داشت تا با ایفای تعهدات ارزی.صادراتی خود از معافیت های.مربوطه بهره مند شوند. این مهلت صرفا برای تعیین تکلیف مالیاتی صادر کنندگان است و ارتباطی به مهلت ایفای.تعهدات ارزی.صادرکنندگان مندرج در بند ( 4 ) مصوبه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی ندارد.
 2. صادر کنندگان سال های 1398 و 1399 مکلفند 90 درصد ارزش پروانه های صادراتی.اعلامی توسط گمرک را به چرخه اقتصادی برگردانند.
ج ) روش های برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه.اقتصادی :
 • فروش ارز به صورت حواله در سامانه نیما
 • واردات در مقابل صادرات خود
 • واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر
 • بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از شبکه بانکی، صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی و فاینانس
 • فروش ارز به صورت اسکناس.به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با رعایت مقررات مربوطه
د‌ ) سایر موارد :
 1.  با توجه به سهمیه واردات ( مراحل واردات ) تعیین شده برای.پیله وران و شرکت.های تعاونی مرزنشینان ، واردات انجام شده مذکور تا سقف تعیین شده وفق فهرست اعلامی وزارت صمت، به عنوان رفع تعهد ارزی مورد.پذیرش قرار می گیرد، مازاد صادرات انجام شده نسبت.به سقف یاد شده، مشمول رفع.تعهد ارزی صادراتی می باشد.
 2.  صادر.کنندگان خدمات فنی مهندسی با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت (کمیته ماده 19) و سایر اشخاص صرفاً پس از احراز.اهلیت، اعتبار.سنجی و در سقف تعیین شده.توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سامانه.جامع تجارت، امکان عرضه ارز در سامانه نیما را خواهند داشت.
 3.  صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مورد تایید سازمان.برنامه و بودجه کشور، مکلف به بازگشت ۱۰ درصد مبلغ.کل قرارداد براساس صورت.وضعیت ( مورد تایید کارفرما و کمیته.ماده ۱۹ ) مطابق بسته.می باشند.
 4.  کالا.هایی که برای آزمون به خارج از کشور صادر و برگشت داده نمی شوند و یا کالا.هایی که به منظور.عرضه در نمایشگاه.های خارجی ارسال می شوند با تایید وزارت صمت و بر اساس اطلاعات.دریافتی از گمرک.مشمول ایفای.تعهدات ارزی صادراتی نمی باشند.
 5. در صورت عدم برگشت ارز.حاصل از صادرات در مهلت های مقرر، عدم ارائه.خدمات توسط دستگاه.های دولتی به شرح مندرج در بسته.سیاستی اعمال خواهد شد.

ویرایش دوم ایفای تعهدات ارزی در سال 1400 و اطلاعات عملیاتی سامانه های ارزی 

آخرین بخشنامه رفع تعهد ارزی سال 1397 تا 1400 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها