مقالات صادرات

مقالات واردات

صادرات گل خشک ( dried flower )

صادرات گل خشک ( dried flower )

صادرات.گل خشک : ایران در ۳ ماهه اول سال جاری اقدام به صادرات بیش از ۲ هزار و۳۵۶ تن گل و گیاه و انواع نباتات به ارزش ۵ میلیون و۳۳۳ هزار و۶۶۰ دلار به ۲۳ کشور جهان کرده است. عراق ( صادرات به عراق ) با خرید بیش از یک هزار و ۵۴۳ تن محصول برابر با ۲ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۶۹۴ دلار اصلی ترین خریدار محصولات گل و گیاهی کشورمان بوده است. ویتنام با خرید بیش از ۱۵ تن انواع گل و گیاه و هلند با خرید بیش از ۵ تن گل سرخ و ارمنستان با ۲۲۶ تن انواع نباتات، مقاصد اصلی و شرکای تجاری گل و گیاه ایران هستند.

انواع درخت، بوته، درختچه‌های دارای میوه خوراکی، انواع نباتات، غنچه گل، گل خشک، گل سرخ و سایر گل‌های زینتی محصولات صادراتی کشور هستند. در خصوص واردات گل و گیاه نیز در مدت زمان ۳ ماه اخیر صرفاً بیش از ۲۸ تن انواع درختچه و گل و گیاه از ۳ کشور ترکیه ( صادرات به ترکیه )، آلمان و هلند به ارزش ۱۲۱ هزار و۱۷۲ دلار واردات شده است. ایران در دنیا. مقام هفدهم. تولید گل و گیاه را دارد. ولی در صادرات آن در مقام ۱۰۷ قرار گرفته. است.

سالانه ۳ میلیارد شاخه. گل و گیاه تولید می‌شود. که از این میان. فقط ۲۰۰ میلیون آن صادر می‌شود. که ۱۰۰ میلیون شاخه گل و ۱۰۰ میلیون آن گیاه آپارتمانی هستند. و ارزآوری .این میزان برای کشور .ظرفیتی برابر با ۲۰۰ میلیون دلار برآورد. شده است.

از مهم‌ترین دشواری‌های صادرات در این بخش را می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • گرانی نرخ کرایه حمل هوایی
 • مشکلات حمل زمینی از محل کشت و پایانه
 • مشکلا ت مربوط به تنظیم زمان‌بندی تولید و حمل و در نتیجه عدم تحقیق به موقع محصول متناسب با نیاز مشتری
 • ورود انفرادی صادرکنندگان ایرانی به بازارهای جهانی و عدم پیروی از یک استراتژی مشترک

از سوی دیگر افزایش فروش گل به قیمت پایین به واحدهای فرآوری در خارج از کشور به دلیل نبود امکانات فرآوری در ایران و همچنین بروز ضایعات فراوان و تبدیل به زباله گل به دلیل نبود سیستم‌های نگهداری و فرآوری که منجر به افزایش تناژ و کاهش عرضه این محصول می‌شوند از دیگر موانعی به شمار می‌رود که بر سر صادرات این محصول وجود دارد. در ادامه به توضیح مشخصات برخی از گل های خشک صادراتی و فرآیند صادرات آن ها می پردازیم …

گل همیشه بهار خشک ( Pot margold )

گیاه همیشه بهار یا کالاندولا با نام های انگلیسی pot marigold ، common marigold و Scotch marigold از خانواده Asteraceae و نام علمی صادرات گل خشک همیشه بهارCalendula officinalis یکی از گیاهان تزئینی فصلی در مناطق مختلف دنیاست.

زیستگاه اصلی گل همیشه بهار مدیترانه یا جنوب قاره اروپاست. با این حال گیاه کالاندولا در اکثر مناطق معتدل جهان از شمال اروپا ( جنوب انگلستان ) تا ارتفاعات زاگرس در فلات ایران به صورت طبیعی می روید.

همیشه بهار گیاهی علفی و یک ساله است. برگ های. ساده، کشیده و بیضوی بلند و به رنگ سبز. از خصوصیات اصلی ظاهری. این گیاه محسوب می شود و ریشه آن نیز مخروطی. شکل است. گیاه کالاندولا بسیار مقاوم است. و در برخی از. نقاط سردسیر به جز اواخر فصل پاییز. و زمستان در تمام طول سال گل می دهد.

در مناطق گرمسیر بذرهای. همیشه بهار را در اواسط زمستان می کارند. تا در فصل بهار گل های آن شکوفا شود.

گل های همیشه بهار به رنگ های نارنجی، زرد. یا لیمویی در امتداد. ساقه های بلند نمایان. می شوند. هنگام تابش مستقیم. آفتاب روی گل های همیشه بهار درخشش خاصی بر روی گلبرگ های .این گیاه ایجاد می شود. گل های این گیاه لحظاتی پس از طلوع .خورشید باز و قبل از غروب بسته. می شوند. میوه یا بذرهای گیاه کالاندولا هلالی شکل و دارای سطح ناصافی است. وزن هزار دانه بین ۸ تا ۱۲ گرم است.

گونه های گل همیشه بهار

ارقام مختلفی از گیاه کالاندولا یا همیشه بهار در دنیا وجود دارد. گل هایی با رنگ های نارنجی، لیمویی، زرد، نارنجی متمایل به قرمز یا دو رنگ و گل‎های به صورت پُر و دارای چند ردیف گلبرگ یا یک ردیفه کشت می شوند. بسیاری از. گونه های اهلی شده. که به منظور کشت . در باغ ها یا. فضاهای سبز شهرها. کاشته می شوند، همگی دارای. گل های بزرگ و . بوته های پرپشت .از برگ هستند.

در صورتی که گونه های وحشی گیاه همیشه بهار، بوته ها و گل هایی کوچک تر دارند. همیشه بهار از مرحله کاشت بذر تا رشد گیاه و گلدهی تنها به کمتر از ۸ هفته زمان نیاز دارد. معمولاً گلبرگ‌های . این گیاه را بعد از چیدن. خشک کرده و برای .مصارف دارویی. گوناگون به کار .می‌برند.

انواع گل همیشه بهار در بازار

در ایران به دو‌ روش گل همیشه بهار کشت و تولید می شود :صادرات گل همیشه بهار خشک

 • طبیعی
 • گلخانه ای

گلبرگ های گل همیشه بهاری که به صورت طبیعی کشت می شود، زرد متمایل به نارنجی‌ است و عطر و بوی بیشتری نسبت به نوع گلخانه ای دارد. گلبرگ های گل همیشه بهار گلخانه ای، نارنجی پر رنگ است و از نظر ظاهری بسیار زیبا و همراه با گل‌ های درشت و‌ سالم می باشد اما عطر و‌ بوی کمتری دارد.

 

گل همیشه بهار یکی از اجناس صادراتی ایران است و فرصت بسیار خوبی برای تجار ایرانی فراهم کرده است تا با صادرات این گل زیبا برای کشور ارز آوری فراوانی به ارمغان آورند. هر دو‌ نوع گل همیشه بهار قابلیت صادرات دارند چرا که هر کدام مشتری خاص خود را دارند.

 

صادرات گل همیشه بهار فرصت بسیار مناسبی را برای عمده فروشان و صادرکنندگان گل همیشه بهار و سایر گیاهان دارویی فراهم آورده است تا از این طریق بتوانند به سود قابل توجهی دست یابند. هر دو نوع گل همیشه بهار، طبیعی و گلخانه‌ای، مشتریان خاص خود را دارند و صادر می‌شوند.

عوامل موثر بر قیمت گل همیشه بهار

قیمت هر کیلو گل همیشه بهار در فصل برداشت این گیاه نسبت به سایر فصل های سال ارزان می باشد. خرید گل همیشه بهار به صورت عمده در اوایل فصل تیر ماه تا آبان ماه بسیار مقرون به صرفه می باشد. قیمت هر کیلو گل همیشه بهار صادراتی به دلیل حجم بالای تولیدی این محصول در بازار داخلی نسبت به سایر کشورها مناسب می باشد. کیفیت مطلوب این گیاه برای عرضه به بازارهای خارجی موجب شده است که صادرات گل همیشه بهار رواج یابد و باعث ارزآوری و اشتغال زایی در ایران گردد.

عوامل متعددی بر قیمت گل همیشه بهار صادراتی تاثیرگذار هستند.

از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت گل همیشه بهار خشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • میزان تقاضا
 • طبیعی یا گلخانه‌ای بودن

هر چه میزان تقاضا بیشتر باشد مسلما صادرات گل همیشه بهار بیشتر و قیمت آن بالاتر است. عامل دیگر طبیعی یا گلخانه‌ای بودن گل همیشه بهار خشک است. از آنجا که هزینه بیشتری صرف کشت و برداشت گل همیشه بهار خشک گلخانه‌ای می‌شود و همچنین ظاهر زیباتری دارد، چنین می‌توان گفت که قیمت فروش گل همیشه بهار خشک به روش گلخانه‌ای بیشتر است؛ به عبارت دیگر، هر چقدر گل همیشه بهار خشک خوش ‌رنگ ‌تر باشد، قیمت آن بالاتر است.

گل خشک پامپاس ( Pampas grass )

علف پامپاس یک گیاه بلند با گل های بسیار زیباست و از خانواده گندمیان Poaceae است. علف پامپاس یک گیاه چند ساله می‌باشد و حدود ۲۵ گونه از آن شناخته شده است.

پامپاس گراس یک گیاه گلدار بومی جنوب آمریکای جنوبی، منطقه پامپاس است که نامگذاری آن نیز از پس خاستگاهش بوده است. این گیاه در سراسر آمریکای شمالی یک گونه تهاجمی به شمار می آید. همچنین در هاوایی و نیوزیلند به دلیل رویش خارج از محدوده کاشت که باعث جابجایی گیاهان بومی می شود، ممنوع شده است.

نام : پامپاس گرس یا پامپاس گراس

 انگلیسی : Pampas grass

 علمی : selloana Cortaderia

گیاه پامپاس برگ های طولانی و باریک ۱ الی ۲ متری دارد. این علف های بلند در حال رشد متراکم و لبه های برنده داشته و پهنایی به اندازه ۱ سانتی متر به رنگ های سبز مایل به آبی می باشند اما گاها خاکستری نقره ای نیز هستند.

گل ها شبیه به یک خوشه بزرگ حالت ابریشمی ۲۰ الی ۴۰ سانتی متری با رنگ های بسیار زیبای زرد، ارغوانی، سفید و ترکیب نارنجی سرخ می باشند، در انتهای ساقه پدیدار می شوند.

گلدهی این گیاه در اوایل تیر تا اواخر شهریور ادامه دارد و با پایان فصل همچنان گل ها به صورت خشک شده باقی می مانند که باز هم زیبایی خودش را دارد. موارد استفاده از علف پامپاس یا کورتادریا : این گیاه ابتدا از استرالیا به سایر کشورهای این قاره مانند ایرلند، پرتغال، اسپانیا، فرانسه و ایتالیا نیز منتقل شد. به خاطر زیبایی بیش از حد به عنوان یک گیاه زینتی فضای باز در هتل ها، ویلاها، باغچه ها، برای تزیین منازل، گل آرایی مراسم و تشریفات و برای عکاسی و فیلمبرداری بسیار مناسب می باشد.

گل خشک مدل دم روباهی ( Asparagus meyeri )

نام علمی : ASPARAGUS DENSIFLORUS MYERS

خانواده : آسپاراگاسه ( مارچوبگان )صادرات گل خشک دم روباهی

بومی منطقه : آفریقای جنوبی و شرقی

نام های دیگر : Protasparagus densiflorus , Sprengeri Fern , Asparagus Fern

گیاه دم روباهی از دسته گیاهان بسیار زیبا و جذاب و همچنین مقاوم است. گیاه دم روباهی گیاه مقاومی به حساب می آید و به مراقبت کمی احتیاج دارد. برگ های گیاه دم روباهی در تمام طول سال به رنگ سبز روشن خواهند ماند. همچنین این گیاه خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد.

این گیاه حدودا ۳۰۰ گونه دارد که معمولا گیاهان همیشه سبز هستند. رشد گیاه دم روباهی کم و کند بوده و ارتفاعی نزدیک به ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر دارد و گستردگی گیاه به یک تا دو متر می رسد. ریشه دم روباهی شبکه ای از ریشه های افشان می باشد که غده های پیازی دارند که ساقه ها از همین غده ها می رویند.

گیا ه دم روباهی از لحاظ ظاهری به سرخس بسیار شباهت دارد اما در واقعیت هیچ ارتباطی به سرخس ندارد و در این گروه جای نمی گیرد. زمان گلدهی دم روباهی در فصل بهار و تابستان می‌باشد. در این فصول گل های ریز و سفید و یا مایل به صورتی کوچک رشد کرده و با افزایش سن گل ها و نزدیک شدن به زمان ریزش رنگ آن ها تیره می شود. در پاییز میوه های قرمز رنگ می دهند. بذرهای سیاه رنگ این گیاه را از میوه‌های قرمز آن می گیرند.

تکثیر گل دم روباهی :

روش تکثیر آن به روش جداکردن غده ها در توده نسبتاً بزرگ، یا با کاشت بذر در بهار یا اوایل تابستان امکان پذیر است.

نحوه تکثیر گیاه دم روباهی :

 • تکثیر گیاه دم روباهی از طریق بذر :

بذرهای گل دم روباهی را می‌توان از همان میوه گوشتی به دست آورد. پس از سه هفته تا یک ماه گیاه شروع به جوانه ‌زنی می‌کند. بذر گیاه را می‌توان در بهار یا اوایل تابستان کاشت.

 • تکثیر از طریق تقسیم بوته مادر :

در این روش قطعاتی از ریشه ضخیم گیاه را جدا کرده و در گلدانی جدید قرار داد که این بهترین راه تکثیر است.

گل خشک مدل دم روباهی صادراتی

امروزه کشور‌های زیادی به تولید و تکثیر گل‌ها به روش تکنولوژی های جدید روی آورده اند. مردم کشور‌های اروپایی سرانه مصرفی بالایی در مصرف گل و گیاه دارند. گل ها در اعیاد مذهبی و اجتماعی بیشتر از روز‌های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرند. گل دم روباهی از نمونه گیاهانی است که در دنیا طرفداران زیادی به خود اختصاص داده است و خرید و فروش گل خشک دم روباهی سود زیادی را عاید صادرکنندگان و عمده فروشان گل دم روباهی کرده است.

غنچه گل رز خشک ( Rose Bud )

گل رز متعلق به خانواده گلسرخیان می باشد. این گیاهان در اکثر بخش های کره زمین وجود دارد و از لحاظ نحوه رشد و شکل بوته و تولید گل متفاوت هستند. تجارت وصادرات غنچه گل رز خشک فروش غنچه گل رز به تجارتی سود آور تبدیل شده است.

مصرف این گل به صورت دمنوش، روغن گل، اسانس گل رز می باشد. خرید و فروش عمده غنچه گل رز صادراتی مرغوب در بازارهای داخلی و جهانی با کیفیت عالی و قیمت مناسب انجام می پذیرد.

خرید غنچه گل رز در رنگ های گوناگون با شرایط ویژه در بازار ایران به صورت مستقیم و بدون واسطه با قیمتی مناسب انجام می شود و مشتریان این محصول آن را با بالاترین کیفیت و به صورت عمده جهت مصارف مختلف خریداری می نمایند.

غنچه گل رز خشک صادراتی دارای خواص دارویی و درمانی منحصر به فردی است که از دیرباز برای همه شناخته شده است.

از گلبرگ های این گل نیز در صنایع گوناگون استفاده می کنند صنایعی مانند :

 • صنعت تولید عطر و ادکلن
 • صنعت شکلات سازی
 • تولید رنگ های خوراکی
 • صنعت آرایشی – بهداشتی
 • تولید رایحه و خوش بو کننده هوا
 • دیزاین مجالس و مراسم مجلل

فصل برداشت غنچه گل سرخ

فصل برداشت گل رز در بهار و از اوایل اردیبهشت شروع می شود که نباید نور زیادی ببیند چون باعث زرد شدن آن می شود.

چه کشورهایی وارد کننده غنچه گل سرخ از ایران هستند ؟

 • کشور آذربایجان
 • کشو ر چین ( صادرات به چین )
 •  استرالیا
 •  ایتالیا
 •  آلمان
 •  فرانسه

مراکز اصلی کشت و تولید غنچه گل سرخ در ایران :

 •  کرمان
 •  فارس
 •  آذربایجان شرقی
 • کاشان از توابع استان اصفهان

فروش عمده غنچه گل رز صادراتی در بازار داخلی و خارجی

گل رز کشت شده در ایران کیفیتی مطلوب و مطابق با استانداردهای جهانی دارد از این رو این محصول توانسته به بازارهای جهانی ورود پیدا کند. از خریداران اصلی گلبرگ گل رز خشک کشور ترکیه بوده که مجدد آن را به کشورهای مختلف صادر می کند. یکی دیگر از خریداران این محصول کشور آلمان می باشد که حرف اول در تولید محصولات آرایشی – بهداشتی در جهان را می زند. تجارت گل رز و صادرات آن برای ایران ارزآوری بسیاری دارد. چون علاوه بر کیفیت بالا قیمتی بسیار کمتر برای تولید آن اختصاص پیدا می کند در نتیجه متقاضیان زیادی از سرتاسر جهان دارد.

تعرفه گمرکی گل رز

غنچه گل رز تحت ردیف تعرفه ۰۶۳۱۱۰۰ می باشد.

قیمت غنچه گل سرخ صادراتی

غنچه گل سرخ از خانواده رزاسه بوده و از ویژگی های آن می توان به سازگاری در آب و هوای خشک اشاره کرد. کشت این محصول به صورت دیم، آبی، ارگانیک انجام می شود. منظور از ارگانیک بودن محصول این است که در تولید آن از هیچگونه سم و کودی استفاده نشده است وفاقد اضافات سموم در آزمایش های تعیین سلامت خواهد بود. نوع ارگانیک غنجه گل سرخ کیفیت بالاتری نیز از نظر رنگ و عطر دارد و از این رو قیمت بیشتری نسبت به نوع های دیگر خواهد داشت.

قیمت مناسب غنچه گل سرخ صادراتی به چه عواملی بستگی دارد؟

گل خشک مدل زنبوری یا استاتیس ( Sea Lavender )

گل زنبوری یا لیمونیوم Sea Lavender با نام علمی Limonium spp به صورت سالانه گل دهی کرده و از بین می روند و برخی از وریته های آن چند ساله بوده که گونهصادرات گل خشک زنبوری های چند ساله به صورت درختچه خزان کننده و سایر گونه ها، به صورت علفی هستند.

در سراسر کره خاکی از تیره های مختلف گل لیمونیوم دیده می شود. گل زنبوری به صورت خوشه ای با پنج گلبرگ و به رنگ های صورتی، بنفش، آبی، قرمز، سفید، زرد و ارغوانی یافت می شوند. گلدهی این گیاه در طول فصل بهار و در برخی گونه ها در تابستان صورت می گیرد.

برگ های این گیاه به طور گستره بر روی سطح زمین قرار دارند. این گیاه در حدود ۱۲۰ گونه داشته و غالباً گیاه علفی و چند ساله به شمار می رود. گل گیاه به صورت یک خوشه آذین شده نمایش داده می شود. از این گل می توان برای تزئین فضای های مختلف استفاده کرد.

همچنین می توان به عنوان گل شاخه بریده در گل آرایی استفاده کرد. این گیاه زیبا معمولا در بیشتر نقاط جهان شامل آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا یافت می شود.

ارتفاع گل های زنبوری در حدود ۱۰ الی ۷۰ سانتی متر می باشد و معمولا کشت بذر در خزانه در اواسط اسفند ماه یا در اوایل بهار صورت می گیرد و حال اگر گیاه یک یا دو ساله باشد، انتقال نشا در اردیبهشت ماه ولی اگر گیاه چند ساله باشد انتقال آن در فصل پاییز انجام خواهد شد.

همچنین از آنجایی که گل های زنبوری دارای انواع بسیار مختلفی می باشند به همین خاطر برخی از آن ها ممکن است در اوایل اردیبهشت ماه روند گلدهی خود را آغاز کنند ولی برخی دیگر این عمل را در در فصل تابستان آغاز خواهند کرد.

 

گل خشک زنبوری به دلیل زیبایی منحصر به فرد و داشتن تنوع بسیار، طرفداران زیادی در جهان دارد و همین امر موجب شده است که خرید و فروش گل خشک زنبوری صادراتی سود فراوانی را نصیب صادرکنندگان و عمده فروشان گل خشک زنبوری می کند.

 

انواع گل های زنبوری

 • گل استاتیس سفید سیکر ( Limonium White Statis )

این گیاه دارای گل های یکنواخت و بسیار زیبایی است. خوشه های گل به قطر ۴ تا ۸ سانتی متر و ساقه های محکمی دارند. گل سفید ثابت برای کشت در زمین و گلخانه مناسب است. گل ها سفید یکنواخت هستند و بعضی از آن ها هاله ای صورتی کم رنگ دارند. این گل برای تهیه دسته گل خشک بسیار مناسب است. همچنین برای کاشت در فضای سبز، باغ ها، باغات میوه، کشت گروهی بسیار عالی است و مناظر بسیار زیبایی را ایجاد می کند. این گل زیبا ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر رشد می کند و حشرات مفید و گرده افشان را به خود جذب می کند.

 • استاتیس رنگ زرد پن آمریکن ( LIMONIUM QIS YELLOW )

با داشتن چندین دهه تجربه تولید بذرهای ترکیبی و F1، پن آمریکایی در سراسر جهان بسیار محبوب شده است. این شرکت آمریکایی گل هایی با مقاومت بالا و زودرس تولید می کنند و از محصولات این شرکت چندین رنگ مختلف لیمونیوم یا استاتیس به نام Limonium Qis تهیه می کند.

 • استاتیس پرزی ( Limonium perezii )

گونه ای از استاتیس است که با نام های رایج اسطوخودوس دریایی شناخته می شود. اسطوخودوس دریایی یا گل محمدی مردابی ( نام های رایج ) شناخته می شود. بومی سواحل جزایر قناری است اما به طور گسترده ای در باغ های سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این یک گیاه چند ساله سخت است که از یک ریزوم چوبی رشد می کند. برگ های ضخیم بیضی شکل به شکل گرد و با طول دمبرگ ها تا حدود ۳۰ سانتی متر طول دارند.

 • ا ستاتیس کالیفرنیکوم ( Limonium californicum )

استاتیس کالیفرنیکوم گونه ای از اسطوخودوس دریایی از خانواده Plumbaginaceae است. این با نام های رایج گل محمدی غربی و اسطوخودوس دریایی کالیفرنیا شناخته شده است. بومی غرب آمریکای شمالی از اورگان تا کالیفرنیا است و گاه به گاه در نوادا و آریزونا می بینید. این گیاه از زیستگاه های ساحلی مانند سواحل، باتلاق های نمکی و چمنزارهای ساحلی و دیگر زیستگاه های شنی ماسه ای و قلیایی مانند بازی است. این یک گیاه چند ساله سخت است که از یک ریزوم چوبی رشد می کند. برگ های ضخیم و چرمی بیضی شکل و دمبرگ ها تا حدود ۳۰ سانتی متر طول دارند.

 • استا تیس آربورسنس ( Limonium arborescens )

استاتیس آربورسنس گونه ای از اسطوخودوس دریایی است که با نام عمومی درخت لیمونیوم و siempreviva شناخته می شود. این گیاه بومی جزایر قناری است، جایی که یک گیاه زیستگاه ساحلی است. این یک گیاه چند ساله سخت است که از یک ریزوم چوبی رشد می کند. برگ های ضخیم بیضی شکل و دمبرگ ها حدود ۳۰ سانتی متر طول دارند. گل آذین یک خوشه سفت و منشعب است که اغلب بیش از یک متر طول دارد و دسته های زیادی از گل را تحمل می کند.

 • استا.تیس استرال ( Limonium austral )

این گیاه بومی استرالیا است که در مناطق ساحلی شرقی از شمال تاسمانی تا مکای در کوئینزلند زندگی می کند و در گلدان های نمکی رشد می کند.

 • سوکوترانوم استاتیس ( Limonium sokotranum )

سوکوترانوم لیمونیوم گونه ای از گیاهان از خانواده Plumbaginaceae است. زیستگاه های طبیعی آن مناطق بوته ای خشک و نیمه گرمسیری و مناطق سنگلاخی است.

گل خشک مدل مینا ( Aster )

گل مینا گیاهی گلدار در خانواده آفتابگردان ها Asteraceae و از تیره میناست و گاهی به آن گل های ستاره ای می گویند. بومی مناطق آمریکایی که در حال حاضر در کل دنیا پراکنده هستند.

این رده از گل ها بسیار زیبا و متنوع و گونه های مختلف با رنگ های بی شماری دارند. گل مینای چمنی ( bellis perennis ) یکی از معروف ترین این گونه ها می باشد.صادرات گل خشک مینا گل مینا، گل های کوچکی است که دارای رنگ های مختلفی می باشد.

این گل های زیبا از اوایل بهار ظاهر می شوند و تا فصل پاییز شاداب می مانند. منشاء اصلی این گیاه اروپا و آسیای شرقی می باشد. این گل در ایران هم به طور وحشی در قسمت های غربی مخصوصا در بروجرد، کرند غرب، ماهی دشت و صحنه دیده می شود و در اغلب مناطق کشور کاشته می شود.

این گل را در شمال ایران زیاد می توان دید. برگ های این گل پهن و بیضی شکل است و از قسمت یقه گیاه به طور چتری بیرون می آید. از وسط برگ ها ساقه ای بیرون می آید که به یک گل و یا یک طبق گل منتهی می شود.

در قسمت وسط گل ها لوله ای زرد رنگ و در اطراف آن حالت سفیدی و گاها صورتی و قرمز وجود دارد. گل مینا کوتاه قد است و بلندی آن تقریبا ۵ تا ۲۰ سانتی متر است.

بهترین زمان برای کاشت گل مینا اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار و یا اینکه اوایل پاییز می باشد و بهترین روش برای کاشت این گل از راه بذر می باشد.

 

گل خشک مینا علاوه بر جنبه زینتی و زیبایی که دارد، در طب سنتی و صنعت داروسازی هم کاربردهای فراوانی دارد. همین امر موجب شده که طرفداران زیادی در جهان داشته باشد. قیمت مناسب گل خشک مینا باعث شده که خرید و فروش گل خشک مینا صادراتی سود فراوانی را نصیب صادرکنندگان و عمده فروشان گل خشک مینا و تجار فعال در این حوزه کند.

 

انواع گل مینا

گل مینا هم مانند دیگر گل ها دارای انواع مختلف از نظر رنگ و شکل دارد، ولی شرایط نگهداری از این گل ها برای انواع آن تقریبا یکسان می باشد. نوع اصلی این گل مینای چوبی می باشد و دیگر انواع این گل به شرح ذیل می باشد :

 •  آفریقایی

این گل با نام های دیگری چون استئوسپرموم، داوودی آفریقایی و مینای رنگارنگ هم شناخته شده است. از این نوع مینای آفریقایی تا الان ۵۰ مدل شناخته شده است که ۳۵ نوع آن مربوط به آفریقا و مناطق بومی آن می باشد. این نوع در محل اولیه خودش کمتر مورد توجه می باشد و از آن در ایالات متحده (کالیفرنیا ) و استرالیا کاشت می شود. مینای آفریقایی به انواع شرایط آب و هوایی سازگار می باشد. این گل دارای رنگ های کرم، سفید تا صورتی، بنفش تا قرمز می باشد. این گل در برابر خشکی مقاوم است و نیاز آبیاری آن کم می باشد.

 •  ستاره ای

مینای ستاره ای حدودا ۱۸۰ گونه دارد و بومی آسیا و اروپا می باشد. گل های آن در تابستان و پاییز شکوفا می شوند و منظرع زیبایی به باغچه و محل زندگی شما می دهد. این گل ها دارای رنگ های سفید، صورتی، بنفش و سوسنی می باشند، ولی رنگ بنفش و سوسنی آن بیشتر از رنگ های دیگر وجود دارد.

 •  چمنی

این نوع از مینا به نور خورشید نیاز دارد و می توان آن را در منزل، پشت پنجره نگهداری کرد. ولی دقت داشته باشید که آفتاب شدید به صورت مستقیم این نوع را از بین می برد. در واقع این نوع از مینا سرما را به گرما ترجیح می دهد و در شهر های برفی هم شما می توانید این نوع را داشته باشید. مینای چمنی شامل مینای چمنی دسته بلند و پرپر و مینای چمنی پاکوتاه قرمز و سفید می باشد.

 •  شترمرغی

این نوع از مینا دارای گل های بسیار زیبا و درشتی به رنگ های قرمز، صورتی، بنفش، آبی، سفید و شیری می باشد. ارتفاع آن حدود ۷۰ سانتی متر است و می توان به عنوان شاخه گل بریده شده از زیبایی آن لذت برد. زمان کاشتن این نوع از مینا بهار و تابستان می باشد.

گل خشک مدل ستاره ای ( Cosmos Flower )

( شاه اشرفی ) با نام علمی “ Cosmos ” بومی کشور مکزیک و آمریکای مرکزی می باشد.   یک ساله است و انواع چند ساله آن هم وجود دارند و ارتفاعی بین ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر دارد.

گل‌های این گیاه به رنگ‌های مختلف زرد، نارنجی و قرمز است که رنگین کمانی از رنگ‌ها را به نمایش می‌گذارد. گل ستاره از بهارصادرات گل خشک ستاره ای تا آغاز فصل سرما قادر به گلدهی هستند. یک نوع گل ستاره ای وجود دارد که دورگه است و از انواع دیگر گل ستاره ای زودتر گل می دهد و گلدهی آن تا موقع یخبندان ادامه دارد.

ارتفاع گل ستاره . بسته به نوع آن ب .ین ۳۰ تا ۱۵۰ سانتی متر .می رسد. بذرهای این گیاه هر .ساله در پای گیاه .ریخته می شود . و خود به خود سبز می کند . بنابراین با یک بار کاشت . این گیاه می توان چندین .سال متمادی از این گیاه .را در همان مکان داشت.

.گل ستاره‌ای .گیاهی مقاوم .در برابر حرارت .و بلایا است و به همین دلیل قادر است در دوران خشکسالی .رشد کند و در شرایط .سختِ باغ‌های شهری .و کشتزارهای وحشی سالم ب .ماند. با داشتن . منطقه‌ای آفتاب‌گیر در هر . باغ، این گیاهانِ .انطباق پذیر قادر هستند .که به صورت گلدانی .یا زمینی کاشته شوند.

اواخر زمستان .و اوایل بهار بهترین . زمان برای کاشت .گل ستاره ای .می باشد. گل خشک ستاره ای .علاوه بر جنبه . زینتی و زیبایی که .دارد موجب شده که .طرفداران زیادی در جهان .داشته باشد. قیمت مناسب .گل خشک ستاره ای باعث . شده که خرید و فروش . گل خشک ستاره ای .صادراتی سود فراوانی . را نصیب صادرکنندگان و .عمده فروشان گل خ .شک ستاره ای و تجار .فعال در این حوزه .کند.

انواع گل ستاره ای

بیش از ۲۰ نوع از گل ستاره ای وجود دارد که گونه های سالانه و چند ساله هستند. دو نوع سالانه وجود دارد که در ابتدا در ایالات متحده رشد می کرده اند که گل مینای مکزیکی و گل ستاره ای زرد نام دارند. گل ستاره ای زرد تا حدودی کوچکتر از گل مینای مکزیکی است.

نحوه کاشت گل ستاره ای

 • کاشت مستقیم بذر
 • کشت نشایی
نکته : برای افزایش طول مدت گلدهی بهتر است که گلهای پژمرده به شکل منظم از گیاه جدا شوند. همچنین در میانه فصل می توان با کوتاه کردن ساقه هایی که بیش از اندازه بلند شده اند ، رشد ساقه های جانبی را تا حدودی تحریک کرد. این ساقه ها نیز گل تولید می کنند و به دوران گلدهی گیاه افزوده می‌شود.

 

گل خشک مدل نیلوفر مرداب ( Water lily )

گل نیلوفر آبی با نام علمی “ Nymphaeaceae ” بومی آفریقای جنوبی، یکی از گیاهان پرطرفدار است که اغلب به صورت صورتی و آبی دیده می شود. صادرات گل خشک نیلوفر آبینیلوفر آبی، گیاهی آبزی است و با نام های لوتوس، واتر لیلی نیز شناخته می شود.

نیلو.فر آبی و در کل گیاهان آبزی، نگهداری خاص و پیچیده ای ندارند و تنها نیاز آن ها وجود همیشگی آب و ساکن بودن آب است از این رو مناسب افراد مبتدی می باشد.

نیلوفر آبی گیاهی است علفی و آبزی بابرگ های بسیاربزرگ گرد و شناور در سطح آب که ریزوم مدفون شده در بستر آب منشا می گیرند ودارای دمبرگ بسیار بلند می باشند. دانه گیاه نیلوفر آبی در غلاف دایره ای شکل واقع در مرکز گل تولید می شود.

دانه می تواند برای مدت زمانی طولانی دوام بیاورد و توانایی جوانه زدن خود را حفظ کند. نوعی دانه نیلوفر آبی می تواند پس از ۱۳۰۰ سال نهفتگی به گیاه تبدیل شود. غلاف خشک گل نیلو.فر آبی تزئینی است و در تزئین دسته گل ها استفاده می شود. گلبرگ ها نیز برای تزیین مورد استفاده قرار می گیرند.

گل های نیلو.فر آبی معمولا به رنگ های سفید، صورتی، آبی و زرد است. گل بسیاری از نمونه‌های نیلوفر در صبح باز و عصر بسته می‌شود. گل نیلوفر آبی در برخی از کشورها مانند چین ، هند ، مصر و تایلند یافت می‌شود. زمان گلدهی این گیاه از اواخر خرداد تا اواخر شهریور ماه می باشد.

ارتفاع گیاه نیلو.فر آبی می تواند به ۴۹ اینچ ( ۱۲۴ سانتی متر ) برسد، اما به صورت افقی ( از نظر پهنا ) ۳۰۵ سانتی متر گسترش می یابد. قطر یک گل نیلوفر آبی ۲۰ سانتی متر است. گل، برگ های جوان، دانه ها و ریشه نیلوفر آبی خوراکی هستند و اغلب در غذاهای آسیایی مورد استفاده قرار می گیرند. برگ های پیرتر و بزرگ تر برای بسته بندی مواد غذایی به کار می روند. نیلوفر آبی غنی از فیبرها و ویتامین های گروه B است. همچنین منبع غنی آهن و دیگر مواد معدنی مهم محسوب می شود. پرچم های خشک شده نیلوفر آبی برای تهیه چای معطر مورد استفاده قرار می گیرد.

نیلو فر سفید اروپایی بومی شرق آمریکاست و در هند در آب های دریاچه های کشمیر و در اروپا و آسیا و سایر مناطق دنیا انتشار دارد. در ایران در شمال ایران بین رشت و لاهیجان در آب های راکد می روید.

نیلو.فر زرد یا نیلوفر اصفر در آب های سراب نیلوفر کرمانشاه دیده می شود. گونه ای دیگر از نیلوفر سفید مصری نیز وجود دارد. گونه های دیگری با گل قرمز و گل سفید مایل به زرد نیز وجود دارد که در ایران کمتر دیده می شود و فقط در بعضی از باغ ها برای زینت وارد شده است.

پسته دریایی : پسته دریایی در روستای باقلاکش در تالاب انزلی می روید. این گیاه دارای کلاهکی به رنگ سبز است و دانه های کوچک سبز رنگ آن دارای خواص درمانی و دارویی است و در طب سنتی کاربرد دارد. پسته آبی در واقع بذر نیلوفر آبی است. این گیاه در زبان علمی nelumbium capsicum نامیده می شود.

گل خشک نیلوفر آبی علاوه بر جنبه زینتی و زیبایی که دارد، در طب سنتی و صنعت داروسازی هم کاربردهای فراوانی دارد. همین امر موجب شده که طرفداران زیادی در جهان داشته باشد. قیمت مناسب گل خشک نیلوفر آبی باعث شده که خرید و فروش گل خشک نیلوفر آبی صادراتی سود فراوانی را نصیب صادرکنندگان و عمده فروشان گل خشک نیلوفر آبی کند.

انواع گل نیلوفر آبی

 •  نیلو.فر آبی سفید
 •  نیلوفر آبی شنلی
 •  نیلو.فر آبی آفریقای شرقی
 • گل نیلوفر آبی ببری
 •  نیلو.فر آبی گیگانتی
 • گل نیلوفر آبی موزی
 •  نیلوفر آبی ذره بینی
 •  نیلو.فر آبی ستاره ای

روش های تکثیر گل نیلوفر آبی

تکثیر آن از طریق ریزوم و کاشت بذر امکان‌پذیر است. این تکثیر در زیر آب و در کف برکه‌ها و جایی که بذر نیلوفر آبی و یا بخشی از ریزوم آن در زیر خاک قرار دارد حاصل می‌شود. تکثیر آن ها از طریق تقسیم گیاه در بهار انجام می گیرد. نوع سفید آن به آفتاب احتیاج دارد ولی نوع زرد آن سایه آفتاب یا تمام سایه را می پسندد ولی به هر حال در آفتاب هم گل می دهد.

 مدل غنچه رز مینیاتوری 

گل رز مینیاتوری یا صادرات گل خشک مینیاتوریگل ساناز، گیاهی چند ساله از جنس رز که نسبت به رز گل کوچکتری دارد و خانواده Rosaceae بومی نیمکره شمالی و جنوب غربی چین در گوئیژو، هوبی و استان های سیچوان و ژاپن است و معمولاً با نام رز چینی در جهان شناخته می شود.

رز مینیاتوری در سال چندین بار شکوفه می­ زند. تشخیص انواع مختلف این گل کار راحتی نیست، چون از قرن هفدهم تا به امروز آن­ ها مرتبا در حال تغییر و پیوند زدن هستند.

رز مینیاتوری از گیاهان زینتی و تجاری است که کاربرد زیادی در طراحی فضای سبز دارد. بنابراین تولید این گیاه کار بسیار ارزشمندی است و عمدتا در مناطق معتدل پرورش داده می ­شود. رز مینیاتوری را علاوه بر کاشت در بستر باغچه ها و یا حاشیه ها، در گلدان نیز می توان پرورش داد.

طول گیاه درختچه ای این گیاه به ۱-۲ متر می رسد. برگ های پر شکل، با ۳ تا ۵ برگچه، هر کدام ۲.۵ تا ۶ سانتی متر طول و ۱ تا ۳ سانتی متر گستردگی دارند.

در گونه های وحشی مانند Rosa chinensis var. spontanea، دارای گل پنج رنگ و اکثرا با گلبرگ های صورتی و قرمز و میوه قرمز با قطر ۱-۲ سانتی متر است. این گونه به طور گسترده ای در چین به عنوان گیاهی زینتی پرورش داده می شود. گل رز مینیاتوری در رنگ های سفید، زرد، نارنجی، گلبهی، قرمز در فصل بهار و تابستان روی آن نمایان می شوند. بهترین زمان برای کاشت گیاه در خاک مناسب گل رز، فصل بهار و اوایل تابستان می باشد زیرا فصول مذکور، دارای نواسانات دمایی نبوده که این امر می تواند از وارد شدن استرس به گیاه تا حد زیادی جلوگیری کند.

برخلاف ظاهر کوچک و ظریف، رز مینیاتوری بسیار مقاوم است. در واقع آن­ ها نسبت به انواع معمولی رز در زمستان مقاوم ­تر هستند و شانس زنده ماندن آن­ ها بیشتر است.

تکثیر گل رز مینیاتوری

تکثیر رز مینیاتوری از طریق قلمه زدن صورت می گیرد. بهترین زمان کاشت قلمه ها بعد از یخ بندان فصلی می باشد. دو نوع قلمه برای این روش می توان تهیه کرد :

 • قلمه سبز : پس از پایان گلدهی، از ساقه سبز بدون گل می توان قلمه تهیه نمود. باید تمام برگ ها به جز چند برگ کوچک انتهایی حذف کرده و بهتر است قبل کشت در خزانه کمی انتهای قلمه را زخمی کرد تا ریشه زایی بهتر صورت گیرد.
 • قلمه چوبی : این قلمه بعد از ریزش برگ ها در پاییز تهیه می شود.

صادرات گل خشک رز مینیاتوری

با توجه به مرغوبیت . بالای تولیدات گل .و گیاه ایران، سفارش .و فروش گل و گل .خشک رشد چشمگیری .یافته است. گل رز مینیاتوری . نیز به عنوان یک .گل طبیعی پر کاربرد . در فهرست این . سفارشات قرار دارد. چرا که به .واسطه ارزان قیمت بودن .گل رز مینیاتوری ، بسیار مورد .توجه عموم مردم . قرار گرفته است. این توجه .همگانی، تولید عمده .و عرضه مستقیم .گل رز مینیاتوری . را بیش از پیش .رونق بخشیده است.

تولیدات عمده .و مرغوب به .خودی خود زمینه ساز .فروش و رقابت .در بازارهای جهانی . نیز شده اند. به طوریکه . گل رز ایران به .دلیل پتانسیل .بالای خود، به .ویژه در کشورهای همسایه . به جایگاه درخور .خود دست یافته . است. آنچنان . که امروزه صادرات .گل رز طبیعی در تمامی گونه های .خود از رونق .روزافزونی برخوردار .شده است. .

تولیدی های .گل و گیاه فعال در ایران . انواع گل رز را تولید . کرده و برای رسیدن .به دست مصرف .کننده با بهترین .کیفیت به بازار عرضه .می کنند. تولید این گل ها .علاوه بر تامین نیازهای .داخلی، سبب .شده تا صادرکنندگان ، گل رز مینیاتوری .صادراتی را جهت .صادرات ( آشنایی با فرآیند صادرات ) به . سایر کشورها با .کیفیت بالا عرضه کنند. در کشورمان . فروش و صادرات گل رز .به ویژه به کشور . امارات و دیگر کشور‌های . همسایه به صورت .عمده صورت می‌پذیرد. زیرا ایران .پنجمین صادرکننده گل در خاورمیانه . و هفدهمین .صادرکننده گل در .جهان می‌باشد.

از آنجایی که گل . رز در صنعت عطر سازی، داروسازی و . مواد خوراکی کاربرد زیادی .دارد، باعث شده .خرید و فروش گل .رز مینیاتوری به .صورت عمده و .خرده با بسته بندی های . مدرن و شیک .در بازارهای داخلی . و خارجی صورت گیرد.

گل خشک مدل پنبه ( Cotton )

گل .پنبه از جمله .گیاهان گلدار دو لپه‌ای است . که از خانواده Malvaceae می باشد .و با نام علمی Gossypium شناخته می شود .و یکی از اساسی‌ترین .محصولات کشاورزی . و یکی از قدیمی ترین . الیاف شناخته . شده در جهان است .و مزارع آن دارای سابقه کشت .پنج هزار ساله هستند. امروز هم .درصادرات گل پنبه بیش از ۱۰۰ کشور .جهان .کشت می‌شود. در مجموع .در مزارع پنبه جهان ۴۳ گونه . پنبه کشت می شود و برخی .از آن ها بر روی .درختان رشد می‌کنند.

معمولا پنبه دهی این گیاه پس از گذشت تنها ۴۵ روز از کاشت آن اتفاق می‌افتد که سرعت بالای پنبه دهی این گل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. گیاه پنبه حدود نیمی از فصل رشد به تولید گل ادامه می دهد. آخرین گل تولیدی حدود سه تا چهار ماه پس از کاشت باز می شود. گل های پنبه ای فقط ۲۴ ساعت باز می مانند.

گل پنبه بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی آمریکا، آفریقا و هندوستان است. بیشترین تنوع گونه های وحشی آن در مکزیک و پس از آن استرالیا و آفریقا یافت می شود.

بهترین منطقه برای نگهداری از گل پنبه مناطق گرم و نیمه گرمسیر می‌باشند. زیرا اکثرا دمای مناسب برای این گیاهان در این مناطق است. شهرهایی مانند جیرفت، خراسان، اهواز، گرگان و ورامین از شهرهای مناسب برای کاشت گل پنبه می‌باشند. برداشت پنبه معمولا در تیر آغاز می شود و ممکن است در آبان ادامه داشته باشد و برای مدت زمان حدود ۶ هفته آماده برداشت خواهد بود.

پنبه، گیاهی زیبا و گرانبهاست که مصارف دارویی، بهداشتی داشته و از آن برای تولید انواع پارچه، پوشاک و… نیز استفاده می‌شود. معمولا پنبه را اوایل بهار می‌کارند. در ابتدا گل‌هایی قرمز یا اخرایی بر گیاه می‌روید. حدود یک ماه بعد این میوه‌های قرمز زرد می‌شوند و بعد هم کم کم پنبه از دل آن به رنگ سفید، بیرون می‌زند. خود پوسته هم در نهایت به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید و پنبه داخل آن را محافظت می‌کند.

گل خشک پنبه مدل رنگارنگ

صادرات گل خشک پنبه مدل رنگارنگ

این گل خشک که گل پنبه نیز به آن گفته می شود یکی از شیک ترین و زیباترین وسیله های تزئینی می باشد که درون باکس های کادویی قرار می دهند و زیبایی کادو را چندین برابر می کند. این وسیله در رنگ های متفاوت و گوناگونی تهیه و تولید می شوند که شما می توانید هر رنگ را که بیشتر مورد پسندتان می باشد انتخاب و تهیه کنید.

در برخی از بسته ها رنگ گل ها تک رنگ می باشد و در برخی دیگر چند رنگ که می توانید هرکدام را که دلتان می خواهد تهیه کنید. گل خشک علاوه بر زیبایی که دارد، دوام زیادی نیز دارد و می توان سال ها آن ها را نگهداری کرد بدون اینکه بشکنند و یا با گذشت زمان پوسیده شوند.

 

گل خشک پنبه علاوه بر جنبه زیبایی که دارد، در طب سنتی، صنعت داروسازی و… هم کاربردهای فراوانی دارد. همین امر موجب شده که متقاضیان زیادی در جهان داشته باشد. قیمت مناسب گل خشک پنبه باعث شده که خرید و فروش گل خشک پنبه صادراتی سود فراوانی را نصیب صادرکنندگان و عمده فروشان گل خشک پنبه کند.

 

چند نوع گل پنبه داریم؟

در ایران بیشتر دو نوع گل پنبه پرورش داده می‌شود. یکی همان گل‌های سفید و زیبایی است که خیلی جاها حتما دیده‌اید و دیگری نوع خاصی است که پس از خشک شدن، به رنگ سبز در می‌آید. پنبه آنقدر با ارزش است که در مبادلات اقتصادی به آن طلای سفید می‌گویند و اقتصاد بسیاری از کشورها به آن وابسته است.

کشورهای برتر صادرکننده پنبه

 • چین
 • ایالات متحده آمریکا
 • هند
 • پاکستان
 • ویتنام
 • ترکیه
 • استرالیا
 • برزیل
 • هنگ کنگ
 • ایتالیا
 • آلمان
 • ازبکستان
 • اندونزی
 • اسپانیا
 • تایلند

کشورهای واردکننده گل پنبه

 • چین
 • بنگلادش
 • ویتنام
 • ترکیه
 • اندونزی
 • هنگ کنگ
 • کره جنوبی
 • پاکستان
 • ایتالیا
 • مکزیک
 • آلمان
 • آمریکا
 • مصر
 • تایلند

بازار پنبه در ایران

پنبه از جمله محصولاتی است که شرایط کشت آن در ایران بسیار فراهم است. اما این روزها . تولیدکنندگان . پنبه خام در هند .با تقاضای زیاد کشور .ایران رو به رو شده اند و درصد .بالایی از صادرات . پنبه را با دریافت .روپیه راهی کشور .ایران می کنند. به همین .دلیل کارخانجات نساجی .با توجه به نرخ .ارز این انگیزه .را در کشاورزان .به وجود آورده اند .تا با تهیه بذر .و نشای پنبه آن . را در داخل ایران . تولید کنند.

امروزه دیده می شود .که بسیاری از زمین های .زراعی ایران در مراکزی .مانند : گلستان، اردبیل، مشهد و فارس .به زیر کشت .پنبه رفته اند. در واقع .تولید پنبه و .ارائه قیمت گل پنبه .با نرخ مناسبی به . صنایع نساجی می تواند . یک کسب و کار .پررونق را برای .فعالان در صنعت .کشاورزی ایجاد . کند.

وضعیت کشت پنبه در ایران

با توجه به . نقطه اتصالی که میان .زراعت پنبه .و صنایع نساجی .وجود دارد، ایران به دلیل . دارا بودن چندین . کارخانه نساجی .در شهرهای مختلف .و دوام کار آن ها .جزو یکی از .تولیدکنندگان پنبه .در جهان به حساب .می آید. البته تولیدکنندگان .پنبه در جهان .از دو وجه یعنی .تولید پنبه طبیعی . و تولید پنبه .صنعتی مورد .بررسی قرار می گیرند که در این میان .پنبه طبیعی .در جهان بیشتر .مورد استقبال .و استفاده قرار .گرفته است.

با توجه به قیمت مناسب جهت خرید و فروش گل پنبه ، صادرکنندگان و عمده فروشان گل پنبه توانسته اند با صادرات پنبه طبیعی و یا گل خشک پنبه به بسیاری از کشورهای درخواست کننده ارز آوری خوبی را به دست آورند. بهترین مقصدهای صادرات پنبه از ایران با توجه به میزان پتانسیل صادراتی و آسان بودن روابط تجاری دو کشور را کشورهای کویت، قزاقستان، روسیه، هند و سوئیس دارا هستند.

گل خشک مدل خوشه گندم ( Wheat )

گیاه گندم از خانواده Poaceae گرامینه‌ها (گندمیان) و از جنس Tiriticum است. این گیاه در دو گونه وحشی و اهلی موجود است و از گیاهان گلدار تک لپه‌ای محسوب می شود. گندم دارای برگ های کشیده و باریک به طول متوسط ۲۰-۱۵ سانتی متر می باشد.

صادرات گل خشک مدل خوشه گندمگندم گیاهی است یک ساله، ریشه‌های آن الیافی و ساقه‌های آن استوانه‌ای تو خالی که هر ساقه به یک خوشه متشکل از سنبله‌های گل منتهی می‌شود که پس از ظهور و تلقیح گل‌ها خوشه گندم تشکیل می‌شود.

برگ‌های گیاه سبز، باریک و دراز هستند. هر سنبله حاوی چند دانه می‌باشد و بسته به نوع گندم، پوشش گیاهی دانه گندم در بعضی ارقام منتهی به یک ریشک و در بعضی ارقام بدون ریشک و به اصطلاح کوسه می‌باشد. پوشش خارجی دانه گندم که از گندم جداست در بعضی ارقام کرکدار و در بعضی از ارقام بدون کرک است.

کشت گندم در سوریه و فلسطین به سمت شمال، در امتداد مناطق جنوبی آناتولی رواج داشت. در ادامه از فلسطین به مصر، و از شمال بین النهرین به ایران رسید. گندم نان نخستین بار در ایران شکل گرفت و از ایران راهی هند، ترکمنستان، روسیه و چین و همچنین جنوب روسیه شد.

 گندم در ایران صرف نظر از تیپ رشد ارقام و واریته های مختلف آن ( زمستانه، بهـاره و بینـابین ) عمومـاً در فصل پائیز انجام می گیرد. زمان برداشت .گندم در ایران از .اوایل بهار (در مناطق .گرمسیری) آغاز شده . و تا اواخر .تابستان (در مناطق . سردسیری) ادامه دارد.

 

گل خشک گندم علاوه بر جنبه زیبایی که دارد، در طب سنتی، صنعت داروسازی و آرایشی هم کاربردهای فراوانی دارد. همین امر موجب شده .که متقاضیان زیادی .در جهان داشته .باشد. قیمت مناسب . گل خشک گندم . باعث شده که .خرید و فروش گل خشک گندم .صادراتی سود .فراوانی را نصیب . صادرکنندگان .و عمده فروشان . گل خشک .گندم کند.

 

انواع گندم

معمولا گندم ها را به دو دسته کلی گندم بهاره و گندم پاییزه تقسیم بندی می‌کنند. این دو نوع علاوه بر آن که دانه‌هایشان از نظر رنگ، بافت، شکل و … باهم فرق دارد شرایط رشد و نمو آن ها نیز باهم تفاوت می‌کند. این دو نوع گندم را در دو زمان مختلف در سال کشت می‌نمایند. دانه گندم، دارای شیاری است که در طول دانه قرار می‌گیرد. عمق این شیار در گندم های پاییزه زیاد و در گندم های بهاره کم است. طرفین این شیار در گندم های بهاره گرد و در گندم های پاییزه گوشه‌دار می‌باشد.

 • گندم بهاره

در اوایل بهار .کاشته می‌شود. پس از جوانه .زدن ، گیاه جوان در بهار .و اوایل تابستان . رشد نموده .و محصول آن .را تا اواخر تابستان .برداشت می‌کنند. گندم بهاره را معمولا در نواحی کشت می‌کنند که گندم پاییزه نمی‌تواند در برابر سرمای سخت زمستانی آن مناطق مقاومت نماید. البته میزان محصول‌دهی گندم پاییزه از بهاره بیشتر است. معمولا پس از تهیه بذر و زمانی که دمای خاک به یک درجه سانتیگراد بالای صفر رسید، گندم بهاره را می‌کارند.

 • گندم پاییزه

این نوع گندم در نیم کره شمالی در فصل پاییز کشت می شود. ابتدا بذر گندم پاییزه جوانه می‌زند سپس در فصل زمستان گیاه به صورت گیاه جوان کوچکی باقی می‌ماند و با آغاز فصل بهار مجددا رشد و نمو خود را آغاز می‌کند. معمولا در یکی از ماه های خرداد ، تیر یا نهایتا مرداد، دانه می‌رسد و آماده برداشت می‌شود. گندم های پاییزه به نسبت گندم های بهاره ریشه‌های عمیق‌تر و پرپشت‌تری دارند. این امر ناشی از آن است که گندم های پاییزه فصل رشد طولانی‌تری دارند.

بزرگ ترین تولیدکنندگان گندم

 • چین
 • هند
 • روسیه
 • آمریکا
 • کانادا
 • فرانسه
 • اوکراین
 • پاکستان
 • آلمان
 • استرالیا
 • ترکیه

در ایران هم تولیدکنندگان بزرگ گندم، استان‌های خراسان و فارس در شهرهای قیروکارزین اقلید، فسا، مرودشت و استان خوزستان می باشند.

بزرگ‌ترین صادرکنندگان گندم

 • آمریکا
 • روسیه
 • کانادا
 • استرالیا
 • فرانسه
 • اوکراین
 • آرژانتین
 • آلمان
 • رومانی
 • بلغارستان
 • قزاقستان
 • لیتوانی
 • مجارستان
 • لهستان
 • جمهوری چک

گل خشک مدل یولاف

 • نام علمی : Avena fatua
 • خانواده : POACEAE – گندمیان
 • بومی منطقه : اروپا

یولاف گیاهی است یک ساله، تک لپه‌ای و از خانواده گندمیان و با نام علمی Avena fatua می باشد که ارتفاع آن به یک متر می‌رسد. این گیاه گل آذین خوشه‌ای خیلی باز و پانیکول منظمی دارد که در تمام جهات به طور یکنواخت رشد می‌کند. سنبلچه‌های آن منفرد و از پهلو فشرده شده‌اند و در هر یک از آن‌ها ۲ تا ۳ گل ریشک‌دار دیدهصادرات گل خشک مدل یولاف می‌شود که معمولا گل انتهایی آن عقیم است. گل آذین ممکن است در حدود ۲۵۰ دانه داشته باشد و رنگ آن ها از سیاه، قهوه ای، خاکستری، زرد تا سفید تنوع دارد.

پایه این سنبلچه‌ها تقریبا ۲ سانتی‌متر طول دارد. گلوم‌های فوقانی و تحتانی با یکدیگر مساوی و طول آن‌ها به ۸ میلی متر می‌رسد. قاعده گلوم‌ها با موهای سفید یا .قهوه‌ای رنگ خشن و طویلی .پوشیده شده است .و از وسط آن .رگبرگ میانی و .از نزدیکی قاعده . گلومل ریشک .طویل و زانوداری .خارج می‌شود .که قاعده آن پیچیده و .تابیده به نظر . می‌رسد.

گل این گیاه سه پرچم دارد و دانه در داخل گلومل باقی می‌ماند. ساختمان ظاهری یولاف در نواحی مختلف نسبت به نوع زمین تغییر می‌کند؛ مثلا در نواحی پست و شنی از هر بوته چند ساقه باریک منشعب می‌شود. برگ‌ها کوتاه، سخت و مقاوم و غلاف آن را موهایی می‌پوشاند. ولی در اراضی حاصلخیز و مرتفع، بوته‌ها منحصرا یک ساقه نسبتا قوی دارند؛ برگ‌هایشان دراز بوده و غلاف آن‌ها معمولا بدون مو است.

بیشتر، یولاف وحشی در اوایل تا اواسط بهار رشد کرده و جوانه می‌زند. شرایط مرطوب و خنک باعث رشد بهینه می‌شود. محصولاتی که زودتر بذرافشانی شده‌اند، بیشتر تحت هجوم آفات قرار می‌گیرند. استفاده از کودهای نیتروژنی در اوایل بهار یا پاییز جوانه‌دهی را تحریک می‌کند. رشد ریشه‌ها و ساقه‌های یولاف وحشی در دو هفته اول کند است، اما از آن پس به سرعت افزایش می‌یابد. یولاف وحشی در طول یک ماه رویش (رشد) ساقه‌های فرعی می‌دهد.

معمولا یولاف . وحشی در اواخر خرداد . شروع به گل دادن می‌کند .که تا شش هفته .هم ادامه می‌یابد. دانه‌های .سر محورهای .اصلی گل آذین .ممکن است .قبل از پرشدن .دانه‌های موجود . در بخش اتصال .برگ و شاخه با ساقه . برسند و به زمین .بیفتند. وقتی که .دانه‌ها بالغ می‌شوند . جدا شده و در اوایل . مرداد و به . طور کلی قبل از .درو محصول .بیرون می‌ریزند.

گل خشک یولاف .علاوه بر جنبه تزیینی .که دارد، دارای خواص .دارویی فراوانی .می باشد. همین امر .موجب شده که .متقاضیان زیادی در .جهان داشته باشد. قیمت مناسب گل .خشک یولاف باعث .شده که خرید . و فروش گل خشک . یولاف صادراتی سود . فراوانی را نصیب . صادرکنندگان و . عمده فروشان .گل خشک یولاف کند.

تکثیر گیاه یولاف

 • زیاد شدن  از طریق . دانه ( بذر ) : دانه‌های . بالغ یولاف وحشی .معمولا هنگام جدا شدن .غیرفعال و نهفته . هستند. این نهفتگی . به‌وسیله شرایط .گرم و خشک بعد از رسیدن . دانه‌ها از بین می‌رود. اگر هنگام .از بین رفتن .نهفتگی، رطوبت .وجود داشته باشد . دانه‌ها جوانه .خواهند زد؛ در غیر .این صورت دوباره .غیرفعال خواهند شد.
 • تکثیر از طریق .رویش ( نمو ) : یولاف وحشی . توانایی تکثیر .رویشی دارد. اگرچه این .روش برای تکثیر . بسیار رایج نیست. را در . شرایطی که . کشت نادرست یا . ناقص انجام گرفته .باشد، یولاف وحشی . قابلیت جوانه‌زنی .و رشد مجدد .دارد. حتی اگر .گیاه یولاف . وحشی به طور .جدی آسیب دیده . باشد (معیوب، قطع .شده، بخش بخش و …) باز هم .توانایی تکثیر .رویشی را دارد.

گل خشک مدل جزه ( Ruscus )

گل جزه تیره ای از درختچه های همیشه سبز و ریزوماتوز استگل خشک مدل جزه شامل شش گونه بومی اروپای غربی و جنوبی، ماکارونزی، شمال غربی آفریقا و شرق قفقاز است.

 

این گیاه به حداکثر ارتفاع ۱,۲ متر می رسند. ساقه ها از پایه منشعب می شوند. از آن ها فیلودها – برگ های کاذب – به وجود می آیند که از ۲ تا ۱۸ سانتی متر طول و ۱ تا ۸ سانتی متر عرض دارند و مسئول فتوسنتز هستند.

 

ا ین گیاه گل های سفید با مرکز بنفش تیره و اندازه کوچکی دارند. زادگاه راسکوس های خشک در ایتالیا است و بعد از خشک شدن، برگ های آن خامه ای رنگ می شود. اگر به گل های زیبا و ظریف علاقه مند هستید، راسکوس گزینه بسیار مناسب برای چیدمان فضای داخلی است.

 

راسکوس .خشک در اصل از . ایتالیا آمده است. اگر می‌خواهید فضایی رویایی را به وجود آورید، استفاده از راسکوس خشک کاملا پیشنهاد می‌شود. این گل خشک در عین زیبایی، کاملا قابل بازیافت در طبیعت است و بدون آن‌که از بین برود، همیشه در فضای شما زیبا جلوه خواهد کرد. گل خشک جزه ( راسکوس ) علاوه بر جنبه تزیینی که دارد، در محصولات آرایشی و بهداشتی هم کاربرد دارد. قیمت مناسب .گل خشک جزه .باعث شده که .خرید و فروش گل .خشک جزه صادراتی . سود فراوانی . را نصیب صادرکنندگان . و عمده فروشان گل . خشک جزه یا . راسکوس کند.

انواع گیاه راسکوس

 • Ruscus aculeatus

این گل بوته ای همیشه سبز و بومی اوراسیا، به ویژه اروپای مرکزی و منطقه مدیترانه است و تا شمال آفریقا می رسد. تا ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتی متر رشد می کند و در پاییز گل هایی به رنگ سبز یا بنفش تولید می کند. میوه آن یک توت قرمز است که قطر آن ۱۰-۱۲ میلی متر است و حاوی دو دانه است. تا ۱۵- درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

 • Ruscus colchicus

درختچه ای همیشه سبز و بومی قفقاز است. به ارتفاع ۵۰ سانتی متر می رسد و برگ های کاذب آن به شکل بیضوی و همچنین به اندازه ۱۲ سانتی متر طول و ۵ سانتی متر عرض است. میوه های آن توت قرمز به قطر ۱ سانتی متر است. تا ۱۲- درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

 • Ruscus hypoglossum

این گونه همیشه سبز گیاه  است که در اروپای مرکزی و جنوب شرقی رشد می کند. به بلندی بین ۵۰ سانتی متر تا ۱ متر می رسد، و گرچه برگ های واقعی آن ناچیز است اما کلودهایی شبیه برگ های دارای شکل لنگی یا مایل به دائمی به رنگ سبز تیره تولید می کند. گل ها ماده یا نر است و میوه های آن توت قرمز به قطر ۱ سانتی متر است. تا ۱۲- درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

 • راسکوس هیپوفیلوم

ا ین درختچه با نام  شناخته می شود، بوته ای همیشه سبز و بومی شبه جزیره ایبری و شمال آفریقا است. ارتفاع آن می تواند تا ۱ متر باشد و برگ های سبز کاذب به نام cladodes ایجاد می شود. گل های آن یک جنسیتی است گل های نر به رنگ سفید مایل به سبز و دارای شش پرچم هستند. در حالی که گل های ماده دارای پرچم نیستند اما دارای مادگی هستند. این ها از اوایل زمستان تا بهار جوانه می زنند. میوه آن توت قرمز است. تا دمای ۷- درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

 • Ruscus x microglossum

ا.ین یک میوه ترکیبی از تقابل است Ruscus hypoglossumy راسکوس هیپوفیلوم. این یک گیاه کوچک است ، که به ندرت بیش از ۴۰ سانتی متر است. کلاودهای آن به شکل نیزه ای یا مستطیلی-لنگی است و به رنگ سبز است.

 • استرس استپتوفیلوس

بوته ای همیشه سبز بومی مادیرا است که ارتفاع تا ۴۰ سانتی متر می رسد. کلودهای آن سبز تیره است و گل های بنفش تولید می کند. میوه ها توت قرمز هستند که در اواخر تابستان یا اوایل زمستان به پایان می رسند. تا ۵ درجه سانتیگراد مقاومت می کند.

گل خشک گل گندم ( Corn flower )

گیاه گل گندم در طب سنتی با نام های ترنشاه و عنبر و نام فرانسه Barbeau و نام انگلیسی آن Corn flower و با نام علمی Centaurea cyanus نیز معرفی شده است. این گیاه یک ساله یا چند ساله‌ای از تیرهٔ کاسنیان است و دارای ساقه منشعب و به ارتفاع ۲۵ تا ۸۰ سانتی متر است. ساقه این گیاه سبز مایل به سفید است و گل های آنصادرات گل گندم خشک غالبا قرمز، سفید، آبی، ارغوانی و یا به رنگ بنفش هستند.

این گیاه دارای .برگ های سبز مایل . به سفید و پوشیده .از تارهای نسبتا . پنبه ای است .و بیشتر در .مزارع گندم و غلات .می‌روید و به همین .علت به گل گندم .معروف است.

میوه‌ گیاه گل گندم فندقی، سفید رنگ و منتهی به یک دسته تارهای بلند به رنگ حنایی است. محل رویش این گیاه در آسیا و اروپا می‌باشد و در برخی کتب این گیاه را بومی ترکیه و یونان معرفی کرده اند، ولی به طور کلی در سراسر اروپا که آب و هوای معتدل دارند، به طور گسترده در مزارع غلات، کنار جاده ها و تپه ها می روید.

علاوه بر اروپا، گیاه گل گندم در نواحی آسیا، آمریکا و استرالیا به طور گسترده می روید. از انتشار این گیاه در نواحی شمالی ایران، منطقه البرز، اطراف تهران، بلوچستان، خراسان، کردستان، کرمانشاه می‌روید. در آذربایجان هم در هر زمین بایری می‌توان دید. گل گندم خشک علاوه بر جنبه تزیینی که دارد، در طب سنتی و صنعت داروسازی هم کاربرد دارد. قیمت مناسب .گل گندم خشک .باعث شده که .خرید و فروش .گل گندم خشک . صادراتی سود فراوانی را .نصیب صادرکنندگان .و عمده فروشان .گل گندم خشک .کند.

انواع گل گندم

 •  گندم زرد

 گندم زرد گیاهی یک ساله از خانواده Asteraceae است. در طول مرحله رویشی، به صورت گل رز، آن ها برگ هایی بدون خوشه (قطر ۵-۲۰ سانتی متر) تشکیل می دهند. با نزدیک شدن به تابستان، یک ساقه گلدار (۱ متر) تعداد زیادی باعث تولید کاپیتولا چرخنده متعدد می شودند و با تعداد زیادی (۱۰-۵۰) گل زرد تولید می کند. گل های داخل کپیتولا توسط حشرات گرده افشانی می شوند. این یک گونه نیمه برگریز است و معمولاً در پایان تابستان پس از تکمیل پرورش می میرد.

 •  گندم کوهی

 گندم کوهی گیاهی چند ساله از خانواده COMPOSITAE و با نام علمی Centaurea Montana و دارای ۴۵ سانتی متر ارتفاع و ۶۰ سانتی متر عرض است. دارای برگ های نیزه ای است و گل های آن به رنگ بنفش مایل به آبی است که از اواخر بهار تا اواسط تابستان ظاهر می شود. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر در اواخر تابستان و تهیه قلمه در زمستان امکان پذیر است.

 • c. cyanus l

این گیاه چند ساله با ساقه ای بلند و منشعب، بسیار شبیه گل گندم است که یک چمن از مزارع گندم است، اما از نظر قطر گل، دو برابر بیشتر است. اندازه آن با تغییرات غیر معمول و رشد گل های مرکزی همراه است. رنگ بنفش آن بارزتر است و با گل های سفید، زرد و قرمز نیز رشد می کنند.

 • (c.suaveolens یا (c.odorata hor) c.moschata

بومی آسیای صغیر است. این گیاه شاخه های زیادی دارد و به ارتفاع ۷۰-۸۰ سانتی متر می رسد. گل های آن بسیار معطر هستند، روی ساقه های طولانی و قدرتمند قرار می گیرند. قطر گل ها ۵-۵ سانتی متر است. دریچه ها دارای گل های سفید، زرد، صورتی، بنفش روشن تا بنفش تیره هستند.

 • c. dealbata

بومی ایران و قفقاز است. گیاهان چند ساله به ارتفاع ۱ متر می رسند. ساقه ساده به ندرت منشعب می شود و صورتی با یک قسمت مرکزی سفید یا صورتی است.

 • c. montana

این نوع گیاه .خودرو برای مناطق . کوهستانی و مرتفع .در نظر گرفته شده است . که ارتفاع آن ها .حدود ۵۰ سانتی متر . است. شاخه ای است با برگ های کوتاه و مستطیل، شاخه ای و پر از مو، به طور کلی پرهای بنفش با گل های مرکزی بسیار کوچک دارد.

 • c. cyanus

در نتیجه .تنظیمات انجام شده .در شکوفه های گندم .در مزارع گندم، به دست آمد . که آن ها پرتر .و کاسبرگ گل های . آن ها گسترده .تر است.

 • c. candidissima

این یک گیاه چند ساله است اما به عنوان یک گیاه یک ساله رشد می کند. زیرا در سال اول استفاده می شود.

تکثیر گیاه

تکثیر گیاه . از طریق دانه های . رسیده گیاه صورت می گیرد . که برای این .کار دانه ها .را در اواخر اسفند تا .اواسط فروردین در زمین های .سبک و نسبتاً .مرطوب و دارای کود .کافی می کارند.

زمان برداشت

زمان برداشت و جمع آوری گل های گیاه از ماه خرداد تا آخر تابستان می باشد. چون گل ها به تناسب شرایط محیط جغرافیایی در فاصله اردیبهشت تا مرداد ظاهر می گردند. پس از جمع آوری گل ها آن ها را فوراً به طور طبیعی در سایه یا به وسیله دستگاه خشک کن در حرارت ۴۰ درجه سانتی گراد خشک می نمایند.

گل خشک پنیرک ( Mallow )

پنیرک از گیاهان خزنده و پایا با بلندای ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر ( در برخی شهرهای ایران مثل دزفول ۵۰سانتی متر ) و ساقه‌های ستبر، شاخه شاخه و کرک‌دار و منشعب و رنگ گل‌ها آبی و صورتی و میوه مسطح است. پنیرک، بومی غرب اروپا است؛ اما در بخش‌هایی از مدیترانه و شمال آفریقا هم رشد می‌کند و به بیشتر از کشورهایصادرات گل خشک پنیرک انگلیسی زبان وارد شده است.

این سرده در ایران ۱۰ گونه گیاه علفی یک‌ساله یا چندساله دارد. این گیاه در اغلب نقاط ایران به ویژه در استان خوزستان و شهرستان اندیمشک و دشت های اطراف آن شهرستان به وفور می‌روید.

پنیرک . با نام علمی Malva sylvestris در عربی . خبازی نامیده .می‌شود. گیاهی است . علفی، به ارتفاع تا ۶۰ سانتی‌متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می‌روید و برای استفاده نیز کشت می‌گردد.

قسمت مورد استفاده پنیرک برگ ها، گل ها، غلاف دانه و ریشه ها می‌باشند و در اکثر نواحی، گل پنیرک مورد استفاده قرار می‌گردد. گونه موجود در ایران به حالت تقریباً خوابیده‌است و حداکثر تا ۴۰ سانتی‌متر مرتفع می‌شود. برگ‌ها دارای حالت دایره‌ای و دندانه دار و گل‌ها، بنفش رنگ و کوچک هستند.

قسمت مورد .استفاده پنیرک در .ایران، گل‌های بنفش . رنگ خشک شده آن .می‌باشد. محل رویش گیاه در ایران .نواحی البرز، اطراف تهران، شمال .ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، بهبهان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان . و سایر نقاط .می‌باشند.

پنیر ک در بیشتر .خاک ها، از مناطق . ساحلی گرفته تا زیستگاه های .طبیعی کوهستانی، با بیش ترین .تنظیمات مناسب برای .این گیاه مقاوم، یافت .می شود. گل خشک پنیرک . علاوه بر جنبه تزیینی . که دارد، در طب سنتی .هم کاربردهای فراوانی .دارد. قیمت مناسب .گل خشک پنیرک .باعث شده که .خرید و فروش گل .خشک پنیرک صادراتی . سود فراوانی را .نصیب صادرکنندگان .و عمده فروشان . گل خشک .پنیرک کند.

نحوه کاشت و تکثیر گل پنیرک

گیاه دارویی پنیرک به وسیله بذر تکثیر و انتشار می یابد. رویش این گونه گیاه به صورت خودرو و هرز در مکانهای خشک و آفتابی است. به منظور . تکثیر گیاه، در پاییز زمین . اصلی را آماده نموده .و کشت به طور . مستقیم در اواخر . اسفند ماه تا . اوایل فروردین . ماه، در زمین اصلی . انجام می شود.

برداشت محصول

 • برگ ها در بهار
 • گل ها در اواخر بهار
 • غلاف دانه در اوایل تابستان
 • ریشه ها می توانند هر زمان که به اندازه کافی برای خود بوته گیاه بزرگ باشند، برداشت شوند.

گل خشک قمیش ( Giant reed )

قمیش گیاهی از خانواده نی ها و تیره گندمیان و با نام علمی  است. این گیاه چند ساله با ساقه های ماشواره ای ایستاده ( گونه ای علف دراز و بزرگ است و نباید آن را با خیزران شتباه گرفت ). نام این گیاه واژه ای ترکی و به معنای « نی » است که گیاهی است پایا، روینده در تمام نقاط مرطوب، دارای ریزوم متورم وصادرات گل خشک قمیش رونده، دارای ساقه ضخیم بدون کرک، گل آذین پانیکول بزرگ، گل ها سبزفام کوچک و ریز. تحقیقات . نشان داده که . از آن می توان . در ساخت خمیر .کاغذ بهره .گرفت.

گلدهی این گیاه در اواسط تابستان انجام می گیرد. این گیاه دارای گل آذین کاکل مانند، مشابه یک دسته فرچه می باشد که شامل گل های بسیار زیاد با ظاهری کُرکدار و پُف کرده ناشی از وجود پُرزهای نرم بر روی بذور بالغ است.

هر سنبلچه به طول ۱۸-۱۰ میلی متر و شامل چندین گل است. گلوم به طول ۵ – ۲.۵ میلی متر و گلومل به طول ۷-۵ میلی متر می باشد. لما به شکل رشته ای .و دارای پُرزهای نرم که . به ریشک ختم . می شود.

گل آذین خوشه ای این علف هرز در ابتدا به رنگ خاکستری متمایل به ارغوانی است ولیکن با بلوغ در جولای تا آگوست به رنگ قهوه ای متمایل به طلایی با ظاهری پُف آلود در می آید.

این گیاه به ندرت به تولید بذرهای زیست پذیر می پردازند لذا اصولاً به طریقه ازدیا غیر جنسی یا رویشی با کمک ریزوم ها متکی هستند. بذور نی به شکل باریک و ظریف و به رنگ قهوه ای تیره تولید می گردند که دارای قدرت نامیه بسیار متفاوتی هستند. 

این گیاه خاک های حاصلخیز و مرطوب و مکان های سایه – آفتاب را برای رشد ترجیح می دهد. می تواند محدوده ۵.۵ تا ۸.۳ PH را تحمل کند. نسبت به مکان های گرمسیری، نیمه گرمسیری و نواحی گرم و معتدل جهان سازگار شده است. میانگین دمای سالیانه برای رشد این گیاه می تواند بین ۹ درجه سانتیگراد تا ۲۸.۵ درجه سانتیگراد باشد. این گیاه می تواند دماهای منفی ۵ تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند.

پراکندگی جهانی :

نواحی .مدیترانه ای تا هندوستان، برمه، غرب پاکستان، .شمال آفریقا و در بسیار . از نقاط دیگر جهان . معرفی و کاشته .شده.

پراکندگی های جغرافیای در ایران :

در نواحی مختلف .استان های گرگان، مازندران، گیلان، خوزستان، یزد، فارس، خراسان به حالت .خودروی دیده می شود، اما امروزه . به دلیل استفاده از .آن به عنوان بادشکن .در اغلب استان های . از جمله کرمان، سیستان .و بلوچستان، تهران، سمنان .و اصفهان به صورت . کاشته شده .مشاهده می شود.

گل خشک .قمیش علاوه .بر جنبه تزیینی .که دارد، در طب سنتی .و ساخت انواع سازهای .بادی کاربرد فراوانی .دارد. قیمت مناسب .گل خشک قمیش .باعث شده .که خرید و فروش . گل خشک قمیش .صادراتی سود فراوانی .را نصیب صادرکنندگان .و عمده فروشان .گل خشک .قمیش کند.

تکثیر گیاه قمیش

یکی از روش های تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن است. بذرها معمولاً به مدت یک تا سه ماه در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد جوانه می زنند. یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه، تقسیم بوته می باشد.

گل خشک قاصدک ( Dandelion )

گل قاصدک با نام علمی Taraxacum از خانواده Asteraceae (گل ستاره ای) که در طب سنتی به طرخشقون یـا طرشقوق معروف است و از تیره کاسنی هاست. گیاهی می‌باشد علفی و دائمی که ساقه آن به ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه دارای ریشه‌ای است به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد که پر از شیرابه سفید رنگ می‌باشد.صادرات گل قاصدک خشک

برگ های آن سبز رنگ و بی کرک و دارای بریدگی های مثلثی شکل و نوک تیز اند که بین ۵ تا ۴۵ سانتیمتر طول و بین ۱ تا ۱۰ سانتی متر عرض دارند. در فصل بهار و تابستان گل های زیبای زرد رنگی بر روی این گیاه ظاهر می‌شوند که قطری بین ۳ تا ۵ میلی متر دارند و همزمان هم نر می‌باشند و هم ماده. گلبرگ های زبانه‌ای شکل گل ها دایره‌وار از داخل به خارج به تدریج باز می شوند.

گل ها در عمر .چندین روزه خود، شب ها. و در هنگام باران و نیز .در هنگام خشکی .هوا بسته می‌شوند. میوه این گیاه فندقه و دارای دسته تارهای ابریشمی در قسمت انتهایی است که به آن قاصدک می‌گویند. زیرا به منظور بذرافشانی به پرواز درمی‌آید. گل قاصدک خودبارور است. قسمت های مورد استفاده این گیاه معمولا ریشه و برگ آن است.

پراکندگی این گیاه در کره زمین طوری است که اغلب در نواحی اروپای شمالی، غرب آسیا، شمال آفریقا و آمریکای شمالی می‌روید. تاکنون بالغ بر ده گونه از این نوع گیاه شناخته شده‌است. 

گل قاصدک به‌طور خودرو در بیشتر مزرعه‌ها و دشت ها، در وسط چمن، حاشیه شوره زار، کنار جاده‌ها و اراضی بایر و به طور کلی در همه جا می‌روید که از آن به عنوان یک علف هرز یاد می شود اما باید بدانید که گیاه قاصدک یک علف هرز سودمند است.

زیرا مواد مغذی را به بالای خاک می کشاند و به گیاهانی با ریشه های کم عمق در جذب مواد مغذی کمک نموده و مواد معدنی و نیتروژن اضافی را به خاک وارد می کند. همچنین .حشرات گرده. افشان را جذب. نموده و گاز .اتیلن را که .به رسیدن میوه .کمک می کند، آزاد می نماید. همچنین دارای مزایای بسیار فوق العاده ای برای سلامت انسان می باشند.

تکثیر گل قاصدک :

این گیاه معمولا به صورت خودرو می روید و کمتر آن را تکثیر می کنند. نحوه تکثیر به روش کاشت بذر است.( در یک قاب سرد اقدام کنید ) جوانه زنی در عرض ۲ هفته صورت می گیرد.

گل خشک شوکران ( hemlock )

شوکران (Poison hemlock) با نام علمی conium maculatum یک گیاه بسیار سمی می باشد. در واقع، تمام اعضای این گیاه سمی هستند. این گیاه در مراحل اولیه رشد در فصل بهار بیشترین مقدار سمیت را دارد اما در همه مراحل رشد خطرناک می‌باشد. این گیاه در اصل بومی مناطقی مانند شمال و جنوب ایران و در سایر مناطق مانند فارس و خراسان مى روید. است و گیاهی از خانواده چتریان به شمار می رود.صادرات گل شوکران خشک

شوکران گیاهی است علفی دوساله با ریشه ای ضخیم، دوکی شکل و سفید رنگ، ساقه ای استوانه ای، توخالی و منشعب به رنگ سبز روشن که دارای لکه هایی سرخ رنگ می باشد. شوکران دارای برگ های قاعده ای غلاف داربوده و دارای دمبرگ های توخالی هستند.

برگ های شوکران. شانه ای .شکافته، منقاردار و دندانه دار. بوده، سطح فوقانی. آن ها به رنگ نسبتا تیره و سطح .تحتانی آن ها کمرنگ تر .می باشد. برگ های .ساقه ای دارای .دمبرگ هایی تحلیل رفته هستند. که نهایتابه غلاف تبدیل .شده اند. گل های شوکران .سفید رنگ و به. صورت گل آذین های. چتری هستند و در هر چتر فرعی. از آن ها ۱۰-۲۰ گلچه ی .شعاعی قراردارند.

این گیاه بومی. اروپا و آسیای غربی بوده. و به عنوان گیاه تزئینی .به آمریکای شمالی. معرفی شده است که اغلب در ایالت متحده. و کانادای جنوبی. یافت می‌شود. شوکران. معمولا کنار حصارها، کنار. جاده، گودال ها، محل های ساختمانی .متروکه، مراتع، محصولات. زراعی و زمین ها یافت می شوند. که ممکن است با گیاهان. بی خطر اشتباه .گرفته شود.

البته این گیاه جزو گیاهان. دارویی طبقه بندی. شده، از آن در طب .سنتی و صنعت. داروسازی استفاده می گردد. و کشت آن تنها به منظور کاربرد .دارویی و جنبه صنعتی. متداول می باشد. این گیاه به خاک های مرطوب نیاز دارد. و در اراضی سنگلاخ .و متروکه و مرطوب. رویش داشته. و گل های آن در ماه تیر .و مرداد سال دوم ظاهر .می شود.

گل خشک شوکران علاوه بر جنبه تزیینی که دارد، در طب سنتی و داروسازی کاربردهای فراوانی دارد. قیمت مناسب . گل خشک شوکران باعث شده که . خرید و فروش گل خشک . شوکران صادراتی . سود فراوانی را نصیب . صادرکنندگان و. عمده فروشان گل . خشک شوکران کند.

تکثیر و زمان برداشت گیاه شوکران

شوکران از طریق بذر تکثیر می شود و از رشد آسان و سریعی برخوردار است که در گستره وسیعی از خاک ها رشد می کند. این گیاه دو ساله است به این صورت که در سال اول آن را برداشت نمی کنند بلکه زمان برداشت آن تابستان سال آینده است.

انواع گونه های شوکران

شوکران دارای ۴ گونه متفاوت می باشد که دو گونه از آن در ایران تابه‌حال شناسایى نشده ولى در اروپا و سایر مناطق نیمکره شمالى به خصوص در هندوستان و چین و ژاپن مى‌روید و به عنوان دارو مصرف می گردد. دو گونه دیگر آن نیز با نام های شوکران آبی و شوکران صغیر در ایران وجود دارند.

گل خشک بابونه ( Chamomile )

بابونه . از قدیمی‌ترین گیاهان. دارویی شناخته. شده توسط انسان است. و با نام علمی Matricaria Chamonail گیاهی از تیره کاسنی. ( مرکبات ) است. درمیان . انواع گوناگون. بابونه، نوع بابونه. رومی شهرت. بیشتری دارد. نام علمی . این گیاه Chamaemelum nobile است و دارای. بویی معطر . که در چمن زارها . و زمین های شنی. می روید. ساقه آن. به رنگ سبز مایل. به سفید، برگ های. آن کوچک متناوب. و دارای بریدگی های. باریک، نامنظم و . پوشیده از کرک است.

ارتفاع این. گیاه بین ۳۰ تا ۷۰ سانتی متر. متغیر بوده و ساقه. آن دارای انشعاب­‌هایی است. که هر یک از آن ها به کاپیتول­‌هایی. به قطر ۱.۵ تا ۲ سانتی متر. منتهی می­‌شود. گل‌های گیاه بابونه. از دو نوع گلچه‌ی. زبانه­‌ای و لوله‌­ای تشکیل شده­‌اند. و در انتهایصادرات گل خشک بابونه ساقه مشاهده می­‌شوند. گلچه‌ های کناری. زبانه‌­ای به رنگ سفید. و تعداد آن ها متفاوت.و.بین ۱۲ تا ۱۸ عدد در هر گل است.و این گلچه­‌ها از نظر. جنسی، ماده به حساب. می‌آیند.

گل آذین بابونه .یک کاپیتول انتهایی. است. نهنج ابتدا به صورت یک نیم .کره است که . در طول گلدهی طویل شده. و به صورت یک .مخروط تو خالی .در می ­آید. قطر گل­ های .بابونه متفاوت .و بین ۱٫۵ تا ۳ سانتی. متر متغیر است.

یکی از مشخصات . گل‌­های بابونه آلمانی. که آن را از سایر جنس­‌های با گل­‌های . مشابه متمایز . می­‌سازد، وجود فضای . خالی در بین گل است.

به طوری که اگر . گل­‌ها به صورت طولی . برش داده شوند. فضای خالی در بین. آن ها دیده می­‌شود، در حالی. که این فضا در سایر . جنس‌­های گیاه دیده نمی­‌شود. در ضمن گل­‌های بابونه . پس از باز شدن . و نمو گل­ ها، به . صورت مخروطی . مشاهده خواهند شد.

بابونه از گیاهان . بومی منطقه مدیترانه . بوده، ولی منشا آن را . در آسیای صغیر . گزارش کرده­‌اند. البته این . گیاه امروزه پراکندگی. وسیعی در اروپا، آسیای غربی، آفریقای شمالی، آمریکای. شمالی و جنوبی. و استرالیا پیدا . کرده است.

در ایران نیز گونه‌­های مختلف جنس ماتریکاریا در نقاط مختلف کشور رشد می­‌کنند ولی جنس و گونه‌ی ماتریکاریا کامومیل، در منطقه غرب لرستان بین خرم‌­آباد و دورود، شمال غربی اندیمشک، در خوزستان، صالح آباد هفت‌گل، شوشتر، شیراز، ایرانشهر و اطراف تهران یافت می‌­شود. تولید زراعی این محصول نیز در کشور عمدتاً در استان­‌های اصفهان، شیراز، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و همدان انجام می­‌گیرد.

انواع بابونه

چندین. گونه شناخته. شده از بابونه. مانند :

 •  رومی ( بابونه شیرازی ): یک گیاه چند ساله بومی اروپای غربی و ایرلند شمالی است.
 •  آلمانی : کشورهای عمده تولیدکننده این گیاه عبارتند از مجارستان، روسیه، آرژانتین، آلمان، چک، اسلواک، فنلاند، مصر و اخیراً هندوستان
 •  مراکش
 • بابونه زرد
 •  وحشی و…

دو گونه اصلی. بابونه که به صورت. دم کرده استفاده .می‌شوند .و برایشان خواص .دارویی در نظر گرفته .می‌شود عبارتند .از بابونه آلمانی. و بابونه رومی. سایر گونه‌های. ذکر شده در. بالا هم از نام . بابونه برخوردار هستند. اما معمولاً به صورت. دم کرده به کار . نمی‌روند و خواص .دارویی برایشان. ذکر نشده‌ است.

نحوه تشخیص بابونه رومی از آلمانی

یک وجه تمایز بابونه رومی و آلمانی برگ‌های آن هاست. برگ‌های خاکستری سبز بابونه رومی ضخیم‌تر از برگ های بابونه آلمانی است. وجه تمایز دیگر ساقه است، ساقه بابونه رومی کمی مودار است، در حالی که بابونه آلمانی دارای ساقه های صاف است.

زمان و فواصل کاشت بابونه

برای کشت گیاه بابونه، زمان مناسب برای کاشت پائیزه، نیمه دوم شهریور و برای کشت بهاره، نیمۀ دوم اسفند است. زمان کاشت نقش عمده‌ای در عملکرد گل بابونه دارد.

صادرات گیاه بابونه در ایران

صادرات گل خشک بابونه به کشورهای اروپایی باعث افزایش مشتریان خارجی برای این محصول شده است. بابونه . به صورت خشک شده. با بسته بندی مناسب. به کشورهای. ترکیه، عراق و آلمان. صادر می شود.

گیاهان دارویی. بیشماری از جمله. بابونه در کشور صادرات. بالایی دارند. چرا که کشور. ایران به دلیل آب. و هوای مطلوب. و مناسبی که دارد،. مهد پرورش گیاهان. دارویی بوده و گیاهان. تولید شده در کشور. از کیفیت بالایی. برخوردار هستند.

گل خشک. بابونه علاوه بر جنبه . تزیینی که دارد، در طب. سنتی و داروسازی. هم کاربردهای . فراوانی دارد. قیمت مناسب . گل خشک بابونه. باعث شده که . خرید و فروش گل . خشک بابونه صادراتی. سود فراوانی را نصیب. صادرکنندگان و . عمده فروشان. گل خشک بابونه کند. و همچنین از این. طریق به اقتصاد ک. شور و ارز آوری . نیز کمک شایانی . خواهد کرد. بابونه گاوی و . بابونه آلمانی بیشترین . میزان صادرات. انواع بابونه . را در کشور . به خود اختصاص . داده اند.

گل خشک مدل بومادران ( Yarrow )

 • نام انگلیسی : Yarrow
 • نام علمی : Achilea millefolium
 • تیره : Compositae

بومادران گیاهی است از تیره گل ستاره‌ای ( کاسنیان ) به ارتفاع ۲۰ تا ۹۰ سانتی متر و حتی بیشتر که برگ‌هایی بدون دم برگ، دراز و پوشیده از کرک دارد و دارایصادرات گل خشک بومادران بریدگی‌های زیاد و باریکی است. گل‌های سفید رنگ آن به صورت کاپیتول کوچک و مجتمع در قسمت انتهایی ساقه قرار گرفته‌اند. همه قسمت‌های گیاه دارای بوی نافذ و تلخ مزه است.

بومادران علف هرز مزارع است و به صورت خودرو در دشت‌ها و کنار جاده‌ها و نواحی کوهستانی اروپا و در مناطقی از شمال ایران و ارتفاعات البرز و درکوه‌های کرمان به‌خصوص کوه هزار و کوه بیدخوان بردسیر می‌روید.

زادگاه اصلی بومادران در آب و هوای معتدل مانند آمریکای شمالی و بخش هایی از اروپا و آسیا است و بیش از هزاران سال عمر می‌کند. این گیاه گل هایی با ساقه های بلند و زیبا در سفید، زرد، نارنجی، صورتی، بنفش و یا قرمز تولید می‌کند که همگی آن ها دارای فواید زیادی هستند.

بو مادران در گویش شمال خراسان و آذربایجان ساریگل نام دارد. بومادران با گل‌های. زرد رنگ در استان لرستان. نیز می‌روید و در گویش. لری « برنجداس » نامیده. می‌شود و در . گویش لکی ( گل ماینه ) نامیده. می شود. زمان گل‌دهی گیاه از اواخر اردیبهشت تا پایان تیرماه و بهترین زمان برداشت نیمه اول تیر ماه است. تمامی قسمت های مختلف این گیاه از جمله : گل ها، شاخه های برگ دار، برگ ها و سرشاخه های گلدار همگی سرشار از خاصیت دارویی هستند. 

انواع گیاه بومادران

بوما دران به طور طبیعی سفید رنگ بوده است. اما امروزه با کاشت و تکثیر گسترده آن، انواع مختلفی در رنگ‌ها و ابعاد مختلف از آن ایجاد شده است. مثلا بومادران وحشی، معروف‌ترین گونه بومادران است. گلبرگ‌های آن سفید و زرد هستند و از بهار تا پایان تابستان شکوفه می‌دهند.

بومادر ان عادی، در رنگ های صورتی پررنگ، قرمز و یاسی رشد می‌کند. نوع Coronation gold، با گلبرگ های زرد خردلی و برگ های نقره‌ای رنگش یکی از زیباترین انواع بومادران است. گل بومادران Fanal قرمز است و ترکیب زیبایی با مرکز زرد رنگ خود ایجاد کرده است و cerise queen هم به رنگ صورتی پررنگ می باشد.

صادرات گیاه بومادران

صادرات گل خشک بومادران یکی از مهم ترین گیاهان دارویی بومی ایران است که صادرات آن مستلزم داشتن برنامه ای جامع و صحیح برای بازاریابی در بازارهای بین الملی است. یکی از ارزشمندترین. گیاهان دارویی. دنیا، بومادران بوده . که در ایران به . صورت خودرو رویش. یافته و حتی. قابلیت کشت آن فراهم است. این گونه گیاهی به عنوان پایه تولید بیش از ۷۰ نوع دارو در دنیا بوده که به همراه ترکیبات دارویی دیگر مصرف می شود.

اما متاسفانه به دلیل. بی توجی به بخش فرآوری. گیاهان دارویی. بسیاری از تولیدات . داخلی و گیاهان خودرو . به صورت فرآوری نشده. از کشور صادرات . می شوند. این . عدم سرمایه گذاری . در بخش صنایع تبدیلی. به سود بازارها . و کشورهای هدف صادارتی. ایران بوده، چون تولیدات. و فرآورده های خود . را مجددا با قیمتی . بسیار بالاتر به ایران . می فروشند.

گل خشک بومادران علاوه بر جنبه تزیینی که دارد، در طب سنتی و داروسازی هم کاربردهای فراوانی دارد. قیمت مناسب گل. خشک بومادران. باعث شده که . خرید و فروش گل . خشک بومادران صادراتی. سود فراوانی را نصیب. صادرکنندگان و . عمده فروشان گل خشک. بومادران کند و . همچنین از این طریق . به اقتصاد کشور . و ارز آوری نیز . کمک شایانی . خواهد کرد.

کشورهای مقصد صادرات گیاه بومادران از ایران هم بیشتر این کشورها بوده اند :

 • آمریکا و کانادا در قاره آمریکا
 • آلمان، انگلستان، ایتالیا فرانسه، مجارستان، سوئیش، سوئد در اروپا
 • پاکستان، هند، چین، ترکیه، بحرین، کویت، قطر، لبنان، و امارات در آسیا

غنچه خشک تلخه ( Rhaponticum repens )

تلخه ( Russian knapweed ) گیاهی است دولپه‌ای و چند ساله و از خانواده کاسنیان، تلخ مزه و جزو گیاهان هرز صیفی کاری ها، باغ‌ها و زمین‌های بایر است که برگ‌های ساده، بدون پایه، و رنگ سبز آن به دلیل وجود کرک متمایل به خاکستری شده‌اند. شکل برگ‌های . ناحیه تحتانی ساقه . باریک و کشیده . و حاشیه آن‌ها . دندانه دار است، ولی برگ‌هایی . ناحیه فوقانی معمولاً . کوچکترند و شکل . آن‌ها هم بر خلاف . برگ‌های پایینی . درشت و فاقد . دندانه است.صادرات گیاه تلخه

ساقه‌های تلخه راست و حاوی انشعابات متعددی است و انتهای ساقه به گل آذین تخم مرغی شکل ختم می‌شود که رنگ آن صورتی یا بنفش است و روی برگ‌ها و ساقه‌ها کرک‌های نرمی به رنگ خاکستری وجود دارد. ساقه تلخه طویل و انشعابات آن از سطح خاک شروع می‌شود و تاحدی روی خاک می‌خزد.

گل‌آذین این گیاه مرکب ( کاپیتول ) است. کاپیتول‌ها تخم مرغی شکل و معمولاً از کاپیتول گل گندم کوچکترند. هر یک از آن‌ها از چندین گلچه صورتی رنگ، که ظاهراً با هم مشابه هستند، تشکیل یافته‌است. هر کاپیتول . به وسیله برگه‌های . اصلی و فرعی سخت . پوشیده . شده‌است.

گلچه‌های تلخه .نیز مانند سایر گیاهان. این تیره دارای. تخمدان تحتانی است. هر یک از گلچه‌ها . پنج گلبرگ دارد. که به یکدیگر پیوسته‌اند. و جام لوله‌ای شکلی. را به وجود می‌آورند. نافه نیز از پنج . پرچم تشکیل شده . که میله‌های آزاد دارد. و به جدار گلچه. متصل است. بساک آن‌ها به هم پیوسته‌است و خامه مادگی از داخل آن عبور می‌کند. میوه تلخه آکن و از یک خانه تشکیل شده‌است که داخل آن یک دانه آزاد وجود دارد.

گل خشک تلخه علاوه بر جنبه تزیینی، در طب سنتی و داروسازی هم کاربردهای فراوانی دارد. قیمت مناسب گل خشک تلخه باعث شده که خرید و فروش گل خشک تلخه صادراتی سود فراوانی را نصیب صادرکنندگان و عمده فروشان گل خشک تلخه کند.

نحوه تکثیر گیاه تلخه

تلخه در اوایل. بهار سبز می‌شود، در. اردیبهشت و خرداد.  شروع به گل‌دهای . می‌نماید ( بسته به ارتفاع منطقه ) . و گلدهی آن در . طول تابستان و پاییز . ادامه می‌یابد. هر شاخه . گل‌دهنده حدود ۵۰ تا ۵۰۰ بذر . تولید می‌کند. بذرها . به مدت ۲ تا۳ سال در خاک قدرت حیات دارند. تلخه توسط ریشه‌های خزنده و بذر تکثیر می‌شود. روش اصلی تکثیر این گیاه به طریق رویشی است و تکثیر از طریق بذر در درجه دوم اهمیت است.

گل خشک شقایق قرمز ( red poppy )

 شقایق از دسته گیاهان آلاله سان خودرو است که به صورت وحشی رشد می کند. گل شقایق معمولا به رنگ قرمز، چهار گلبرگ و تعداد زیادی پرچم دارد. گل شقایق معمولا گیاهی یک ساله است صادرات گل خشک شقایقو کمتر اتفاق می افتد که دو ساله باشد.

 شقا.یق درختچه و یا درخت کوتاهی با ارتفاع ۷۰ تا ۹۰ سانتی متر است که برگ های ساده و لپ دار با دمبرگ دارد. گل شقایق در دامنه کوه ها و دشت ها به صورت خودرو می روید و انواع مختلفی دارد.

گل شقایق یک گیاه بومی جنوب و مرکز اروپا و نواحی معتدل آسیا شامل ارمنستان و ترکیه، ایران و ناحیه قفقاز و شمال غربی آفریقا است. حدود ۷۰ گونه گل شقایق یک ساله، دو ساله و چندساله وجود دارد.

در ایران بیشتر در استان های حاشیه دریای خزر، آذربایجان، چهارمحال، بختیاری، خراسان، خوزستان، کرمان و فارس یافت می شود و یک نوع از گل شقایق به فراوانی یافت می شود که گلبرگ هایی به رنگ قرمز با پرچم سیاه دارد و به شقایق نعمانی معروف است. گاهی هم به این گل، لاله نیز می گویند.

همچنین گل شقایق دارای مدل های پاکوتاه و پابلند است. گل ها به صورت تکی در انتهای ساقه قرار دارند و دارای ۴ گلبرگ پهن هستند. در برخی انواع آن گل ها پر پر است.

گیاه یک ساله به بلندی ٩٠ و گستردگی ٣٠ سانتی متر است . این گیاه از خانواده (Papaveraceae) با نام علمی (Shirley Series ,Papaver rhoeas) دارای شاخ و برگ کرکدار و برگ های لبه دار بوده و گل های کاسه ای شکل آن به رنگ های زرد، صورتی، نارنجی و گاهی قرمزرنگ در تابستان ظاهر می شوند.

انواع مختلف گل شقایق

یکی از انواع گل ها شقایق کوهی است که در باغ های صخره ای رشد می کند و دارای گل های بزرگ سفید، زرد، نارنجی و قرمز است. زادگاه اصلی آن سوریه است. گونه دیگری به نام شقایق سیاه وجود دارد که بومی انگلیس است و به عنوان علف هرز در مزارع رشد می کند. گل ها قرمز، وسط سیاه است. گل های این نوع از ژوئن تا آگوست رشد می کنند. بیشتر گل های شقایق در مناطق معتدل رشد می کنند.

 • شقایق سرخ

 • شقا.یق صورتی

خانواده : Papaveraceae

نام علمی : Papaver Somniferum

گیاه سالانه کاملاً مقاوم و دارای رشد سریع، به ۷۵ سانتی متر طول و ۳۰ سانتی متر عرض می رسد. برگ ها به رنگ سبز مایل به خاکستری با لوب های بیضی شکل و گل های فنجانی شکل، منفرد، بزرگ، به طول ۱۰ سانتی متر و عرض ۱۰ سانتی متر، قرمز، صورتی، بنفش و سفید در تابستان ظاهر می شوند. کاشت این گیاه از طریق  بذر در پائیز یا بهار امکان‌پذیر است.

 • شقا..یق شرقی

نام علمی : Anemonastrum

شقایق های . شرقی ( خشخاش شرقی ) گیاهی . چند ساله از تیره Papaver در خانواده Papaveraceae، بومی قفقاز، شمال شرقی . ترکیه و شمال ایران است. نوع وحشی. این گل دارای رنگ. نارنجی مایل به. قرمز طبیعی است، اما از اواخر. قرن نوزدهم، با پرورش. انتخابی در باغ ها، گونه های . مختلفی از این گل ایجاد . شده است، از رنگ سفید روشن . با لکه های بادمجان . سیاه تا صورتی . و تیره فندقی است.

این گیاه دارای. برگ و ساقه های . مودار در بهار است. که پس از گلدهی. کاملاً می ریزد، این ویژگی. باعث می شود. تا از خشکسالی . تابستان آسیای میانه. دوام بیاورد. برگ های تازه همراه با باران های پاییزی ظاهر می شوند. شقایق های شرقی ساقه های مویی و خشنی دارند، برگ ها دندانه دار است و گل های فنجانی آن از اواخر بهار تا اواسط تابستان به رنگ نارنجی مایل به قرمز ظاهر می شوند.

روش تکثیر .شقایق شرقی : بذرها پس. از فصل سرما کاشته .می شوند. تکثیر شقایق شرقی با کاشت بذر در بهار یا قلمه در تابستان انجام می شود. تقسیم هر پنج سال یا بیشتر مورد نیاز است و بهترین زمان تقسیم اوت (اوت و اوایل سپتامبر) است که گیاهان در حالت خواب هستند.

 • شقایق.مکزیکی

خانواده : Papaveraceae

نام علمی : Hunnemannia Fumariifolia

گیاهی با رشد سریع و چند ساله که به یک سال رشد می کند. این گیاه ۶۰ سانتی متر طول و ۲۰ سانتی متر عرض دارد. دارای برگ های . بیضی شکل، بسیار شکافته و دارای رنگ. سبز مایل به آبی است. گل های این گیاه مانند خشخاش های زرد ۸ سانتی متر عرض دارند که در تابستان ظاهر می شوند و به عنوان گل های شاخه بریده استفاده می شوند. کاشت بذر در گلخانه در اوایل بهار یا در فضای باز در اواسط بهار امکان پذیر است.

 • شقایق مزرعه

خانواده : Papaveraceae

نام علمی : Papaver rhoeas Mother of Pearl

گیاه یک ساله به ارتفاع ۲ سانتی متر. و عرض ۲ سانتی متر است.. دارای برگ های پرمو. و برگ های لوب دار .است و گل های آن به صورت. کاسه ای شکل .در تابستان بنفش کمرنگ. و صورتی. دیده می شود. از طریق کاشت. بذر در بهار یا پائیز. امکان پذیر است.

 • شقایق کالیفرنیا

نام علمی : “ESCHSCHOLZIA CALIFORNIEA” بوده که منشأ آن کالیفرنیاست و دشت های جنوب لس آنجلس واقع است.

خانواده : Papaveraceae

این گیاه یک ساله است، ارتفاع گیاه حدود ۳۰ سانتی متر است. شکاف های برگ ها بسیار شبیه برگ های هویج است و دارای یک سطح خاکستری مایل به آبی است. اگر شرایط آب و هوایی و نور مناسب باشد.دوره گلدهی. می تواند. از دو تا سه ماه ادامه داشته باشد. با از بین بردن گل های پژمرده .می توان زمان. گلدهی. را افزایش داد. اگر هوا. مطلوب و شرایط.دیگر باشد، دوره گلدهی .آن از دو تا سه ماه است.

شقایق های کالیفرنیایی به یک محیط آفتابی احتیاج دارند. شکوفه های زیبای آن. در زیر نور آفتاب باز می شوند. و شب دوباره بسته. می شوند. گل های .شقایق معمولاً ۴ گلبرگ دارند و به رنگ های. نارنجی، قرمز، زرد، کرم، صورتی، سفید و گاهی. دو رنگ ظاهر. می شوند. دوره گلدهی. شقایق کالیفرنیا .بسته به نوع آب و هوا. از اوایل تا اواخر .بهار است، اما این زمان را می توان. با از بین بردن گل های. پژمرده. افزایش داد.

زمان کاشت گل کالیفرنیا : اوایل بهار که خاک هنوز کمی خنک است، زمان مناسبی برای کاشت بذر است. البته در مناطق معتدل می توان در پاییز کاشت.

 • پاپاو ر آرناریوم

نام علمی : Papaver arenarium

طول عمر این گونه شقایق حدود ۱ سال و قد آن حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر است. روی گلبرگ های آن لکه های قهوه ای یا سیاه وجود دارد. این گیاه در تاکستان های رودبار، سفیدرود، گیلان، قزوین و کرج می روید.

 • پاپا ور لاسروم

نام علمی : Papaver lacerum

این شقایق یک ساله با ساقه های مستقیم و بدون مو می باشد گلبرگ های کوچک، بیضی و بنفش دارد. آن ها معمولاً در قسمت پایین گل ها لکه های تیره دارند. این گل ها در استان های شمالی و مرکزی و یزد می رویند.

 • پا پاور ماکروستوموم

نام علمی : Papaver Papyrus macrostomy

این گونه یک . ساله مانند سایر . گونه ها. با الیاف پراکنده . و لکه های سیاه .پایین گلبرگ ها می باشد. گل های این . نوع شقایق قرمز یا بنفش . است. این گونه در تاکستان های . خزر، آذربایجان، فارس . و در ارتفاعات کرج. می روید.

 • پاپاور تنویفولیوم

نام علمی : Papaver Tenvifolium

طول عمر شقایق ها ۱ سال است و طول آن ها کوتاه است. دارای گلبرگ های قرمز رنگ است که در پایین گلبرگ ها لکه های سیاه وجود دارد. آن ها دارای کاسبرگ حاشیه ای هستند. آن ها در گیلان، قزوین، کرج، اصفهان و یزد رشد می کنند. کاشت بذرها در اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

چه مواردی بر روی کیفیت گل شقایق خشک تاثیر دارند؟

مهم‌ترین عاملی که باعث می‌شود تا کیفیت این محصول بالا رود، زمان برداشت و نحوه خشک کردن و نگهداری آن است. رنگ گل باید نه خیلی تیره باشد که به سیاهی بزند، نه خیلی قرمز و کم رنگ باشد. در اصل رنگ قرمز زرشکی بهترین کیفیت را دارد.

بار باید از . گلبرگ‌های خرد. نشده . و یک دست، بدون . مواد زائد تشکیل. شده باشد. باید دقت داشته باشید که گلبرگ‌ها بسیار حساس هستند. به همین خاطر، ‌بسته‌بندی مناسب آن در کارتن‌های محکم اهمیت دارد. از طرفی درون کارتن نیز باید یک لایه پلاستیکی وجود داشته باشد که رطوبت به گلبرگ‌ها نرسد.

قیمت گل شقایق خشک

قیمت گل خشک شقایق ، متاثر از کیفیت آن است. هر چه به زمان برداشت محصول نزدیک‌تر باشیم، قطعا به علت عرضه بیشتر، قیمت مناسب‌تر است. صادرکنندگان و عمده فروشانی که قصد خرید گل خشک شقایق را دارند، باید در حوالی آخر فروردین تا اوایل خرداد که بار تازه است، اقدام کنند.

از طرفی قیمت گل خشک شقایق به صورت عمده، معمولا مناسب‌تر از خرید جزئی آن است. به همین علت، افرادی که در زمینه فروش، صادرات و تهیه غذا و دارو فعالیت می‌کنند، این محصول را به صورت عمده خریداری می‌کنند. خرید گل خشک شقایق باید از مراکزی صورت گیرد که کیفیت محصولات بالایی دارند.

گل خشک دکمه ای / تکمه ای ( Gomphrena )

گل دکمه ای با نام علمی Gomphrena globosa از انواع گیاهان زیبا با گل هایی به شکل دکمه و معمولا به رنگ بنفش، صورتی، قرمز، نارنجی، سفید و آبی موجود می باشند. و از خانواده تاج خروس است. این گیاه سازگار با آب و هوای گرم و مرطوب بوده و بهترین فصل برای کاشت آن تابستان است اما با تنظیم دمای اتاق می توان آن را در فصل زمستان نیز پرورش داد. صادرات گل خشک دکمه ایگل دکمه ای گیاهی است یک ساله و مبدأ آن مناطق گرمسیری مانند برزیل، پاناما و گواتمالا است.

ارتفاع آن به حدود ۳۰ – ۴۰ سانتی متر می رسد. ساقه های منشعب و کرکدار است. برگ ها کشیده، تخم مرغی. شکل و کرکدار. است. گل ها به شکل یک دکمه برجسته می باشند که گاهی به صورت تکی و گاهی ۲ تا ۳ گل روی یک دمگل طویل به طول ۸ –۱۲ سانتی متر که از بین دو برگ متقابل خارج می شود، قرار دارند و هر بوته گل تکمه ای می تواند ده ها گل تولید کند.

گل در واقع عبارت است. از مجموع فلس ها. یا براکته های خشک. به هم چسبیده، به طوری. که یکی از گل های خشک ( Straw flower ) محسوب. می شود. و اگر با ساقه های آن بریده..شده .و در یک محل تاریک به. صورت وارونه آویزان شود.حالت طبیعی خود را حفظ کرده. و خشک می شود.

 

زیبایی و بافت منحصر. به فرد گل دکمه ای، این گل. را برای استفاده .در گل خشک شده. و یا تزیینات .با گل های بریده .شده ارزشمند کرده. است. شکل ظاهری. گل دکمه ای شبیه .گل های خشک شده است .و بعد از لمس آن .متوجه طرافت. آن می شوید. دوره گلدهی این .گیاه طولانی. بوده و از اواسط بهار تا اوایل پائیز گل می دهد.

گل خشک دکمه ای علاوه بر جنبه. تزیینی، در طب سنتی هم کاربردهای. فراوانی دارد. قیمت مناسب. گل خشک دکمه ای .باعث شده که. خرید و فروش گل خشک دکمه ای .صادراتی سود. فراوانی را نصیب. صادرکنندگان و عمده فروشان .گل خشک دکمه ای کند.

تکثیر گل تکمه ای

ازدیاد این گیاه از طریق بذر صورت می گیرد. دو روش برای کشت بذر وجود دارد :

نشاکاری : در مناطق سردسیر باید نشاکاری شوند. که باید ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین یخبندان زمستانه، بذرها داخل گلخانه کشت شوند و در بهار به محیط آزاد منتقل شوند.

کشت مستقیم بذر : در مناطق گرمسیر، که هوا گرم است می توان بذر را مستقیما در محیط اصلی کشت کرد.

انواع گل دکمه ای

 • Woodcreek mixed : این نوع در انواع نارنجی ، قرمز و صورتی یافت می شود و حدود ۴۵ سانتی متر ارتفاع دارد و برای خشک کردن و به صورت شاخه گل بریدنی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • Buddy series : این نوع بسیار جمع و جور است در بیشتر در باغچه ها کاربرد دارد.
 • Full series mixed : تا ۶۰ سانتی متر ارتفاع دارد. و در رنگ های. قرمز، صورتی، سفید .و بنفش دیده .می شود.

 

کاربران عزیز :

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه صادرات گیاهان دارویی ، توصیه می کنیم مقالات زیر را مطالعه نمایید.

صادرات گیاهان دارویی

هر آنچه که یک خریدار خارجی در خصوص گیاهان دارویی ایران ممکن است بداند

 

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اصلاح عوارض جو وارداتی پیرو ابلاغیه شماره ١۴٠٣/۵۴۶۹۸٢ مورخ ١۴٠٣/٠۴/٢٠ موضوع عوارض جداول ۵ و ١۶ قانون بودجه سال ١۴٠٣...
تاریخ انتشار : 39 دقیقه قبل
اصلاح دستورالعمل ضمانت نامه های بانکی 🟠تعدیل حد ضمانتنامه های بانکی به جهت تأمین حقوق ورودی به مبلغ بیش ۱.۵...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
آیین نامه اجرایی واردات خودروهای کارکرده 🔹سن خودروها باید بین ۳ تا ۵ سال باشد. 🔹خودرو بدون ثبت سفارش اجازه...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
ممنوعیت صادرات آرد ذرت و بلغور ذرت با توجه به شمولیت ارز حمایتی برای واردات ذرت، به استناد مفاد بند...
تاریخ انتشار : 5 روز قبل
*شماره تعرفه های مجاز برای ثبت‌سفارش توسط بازرگانان و واحدهای تولیدی وزارت صمت* 📣 قابل توجه کاربران محترم.سامانه جامع تجارت...
تاریخ انتشار : 6 روز قبل
فهرست ماشین آلات راهسازی معدنی دارای تاییدیه – ویرایش تیر ماه ۱۴۰۳ یادآوری ۱ – در صورتی که ماشین راه...
تاریخ انتشار : 6 روز قبل
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما