سیاست و اقتصاد قطر

تحلیل محیط سیاسی و اقتصادی کشور قطر

سیاست و اقتصاد قطر

در این بخش از سایت به مطالعه و بررسی محیط سیاسی و اقتصادی کشور قطر می پردازیم.
با ما همراه باشید.

 

محیط اقتصادی قطر

اقتصاد قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان بر اساس سرانه تولید ناخالص داخلی است که در بین داده های سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در رده های پنجم و هفتم جهانی قرار دارد که توسط بانک جهانی ، سازمان ملل و صندوق بین المللی پول جمع آوری شده است . نفت و گاز طبیعی سنگ بنای اقتصاد قطر است و بیش از ۷۰٪ از کل درآمد دولت ، بیش از ۶۰٪ تولید ناخالص داخلی و تقریباً ۸۵٪ درآمد صادراتی را به خود اختصاص می دهد . قطر دارای سومین ذخیره بزرگ گاز طبیعی اثبات شده در جهان است و دومین صادر کننده گاز طبیعی است .

اقتصاد قطر یک اقتصاد کاملاً وابسته به گاز محسوب می شود . این کشور بزرگ ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع ( ال ان جی ) در جهان است . درآمد خالص قطر از صادرات نفت و گاز در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۳۸ میلیارد دلار برآورد شده است .قطر به علت پیش دستی در بهره برداری از میدان گازی پارس جنوبی ( که قطر آن را « میدان شمالی » می نامد ) توانسته است بیش از ایران از این میدان گازی مشترک ، گاز طبیعی استخراج کند و به رشد سریع اقتصادی دست یابد .

 

نکته:
 

درآمد بالای گاز و جمعیت کم در این کشور یک ساختار رفاهی بی کم وکاست برای شهروندان قطری ایجاد کرده است . درآمد سرانه این کشور است این کشور با حدود ۱۳۰ هزار دلار آمریکا درآمد سرانه در سال ، بالاترین را در جهان دارد .

 
 

قطر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت ( اوپک ) و سومین کشور دارنده ذخایر گاز پس از ایران و روسیه است . ذخیره گاز آن ، برای ۲۰۰ سال آینده کافی تخمین زده شده است . اگر چه این کشور درآمدهای دیگر نظیر گردشگری دارد . این کشور تولید نفت کم و روزی نیم میلیون بشکه است . بیشتر مشتری های نفت و مواد پتروشیمی قطر ، کشورهای آسیایی مانند ژاپن هستند . قطر کشوری وابسته به واردات است . حدود نیمی از مواد خوراکی مصرفی از مرز زمینی با عربستان وارد می شود .
واحد پول این کشور ریال قطر است . منبع درآمد ارزی کشور ، صادرات نفت خام و گاز طبیعی است . تولید ناخالص داخلی این کشور ۳۵۳ میلیارد دلار است . برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ فرصتی طلایی برای اقتصاد این کشور خواهد بود .

 

بخش های اقتصادی کشور قطر

محصولات عمده معدنی

نفت و گاز

محصولات عمده کشاورزی

سبزیجات – طیور – میوه – لبنیات – گوشت گاو – ماهی

محصولات عمده صنعتی

LNG – آمونیاک – محصولات تصفیه شده نفتی – کود شیمیایی – سیمان – ذوب آهن و فولاد – محصولات پتروشیمی – سیمان

اقلام عمده وارداتی

جهان : ماشین آلات – وسایل نقلیه ( غیر از نوع ریلی ) – مواد شیمیایی – مواد غذایی

ایران : فرش – کلینکر – انواع سیمان پورتلند – لوله و پروفیل از چدن و فولاد – سنگ های ساختمانی – روغن صنعتی – سدولفات بداری – کلوخه سنگ آهن – پسته تازه – بنزن – مصنوعات آلومینیومی – اشیاء سرامیکی – گچ بنایی – زعفران و برخی محصولات کشاورزی

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سنگ های ساختمانی و پسته ایران، پیشنهاد می شود مقاله هر آنچه که یک خریدار خارجی در خصوص سنگ های ساختمانی ایران ممکن است بداند و هر آنچه که یک خریدار خارجی در خصوص پسته ایران ممکن است بداند را مطالعه نمایید.

اقلام عمده صادراتی

جهان : گاز مایع – نفت خام و دیگر تولیدات نفتی – کودهای شیمیایی – آهن و فولاد

ایران : پلی اتیلن – وسائط نقلیه موتوری – محصولات آهنی – محصولات هالوژنه هیدروکربورها – سدی هیدروکساید – داروهای آنتی بیوتیک و برخی محصولات شیمیایی

 

شرکای تجاری اصلی در حوزه صادرات

رتبه
نام کشور
درصد
1 ژاپن 17/4%
2 کره جنوبی 17/4%
3 هند 12/1%
براساس آمار قطر رتبه 86
براساس آمار ایران رتبه 67
ایران نزدیک به صفر%

 

شرکای تجاری اصلی در حوزه واردات

رتبه
نام کشور
درصد
1 آمریکا 19/3%
2 چین 12/1%
3 هند 6/1%
براساس آمار قطر رتبه 16
براساس آمار ایران رتبه 25
ایران براساس آمار قطر 1/3%
براساس آمار ایران 0/8%

 

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 

شاخص های اقتصادی در سال 2018

 

صادرات  84 میلیارد دلار
واردات  32 میلیارد دلار
حجم کل تجارت  116 میلیارد دلاز
تولید ناخالص داخلی ( بر اساس قیمت جاری به میلیارد دلار )  –
درصد رشد تولید ناخالص داخلی  1/6
سرانه تولید ناخالص داخلی  63633  دلار
درصد نرخ تورم  0/4
درصد نرخ بیکاری  0/1
درآمد سرانه  124100 دلار
ذخیره ارزی و طلا  15 میلیارد دلار
بودجه جاری   درآمد 44 – هزینه 54 ( میلیارد دلار )
مازاد بودجه ( از تولید ناخالص داخلی )  –
نرخ رشد تولیدات صنعتی  1/1
درآمد جهانگردی  –
بدهی خارجی  168
عضویت در سازمان های بین المللی و منطقه ای UN , GCC , OIC , FAO , G77 , WTO
ترازپرداخت های حساب جاری  
مدت زمان راه اندازی یک کسب و کار ( بر اساس روز )  

 

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 

سرمایه گذاری داخلی

مقدار و میزان سرمایه گذاری های داخلی برای توسعه قطر، مخفی نگاه داشته شده است. اما با توجه به پیشرفت های سال های اخیر و برنامه های در دست اجرا و پروژه های اعلام شده، می توان برآورد كرد كه قسمت عمده ای از مازاد درآمد كشور از صادرات نفت و گاز و همچنین قسمت عمده ای از سود سرمایه گذاری های كلان قطر در خارج از كشور، منابع مالی سرمایه گذاری های داخلی را تأمین می كند. برخی از كارشناسان میزان سرمایه گذاری های سالانه داخلی قطر كه با هدف دگردیسی اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی و تامین توسعه شتابان صورت می گیرد را بین 50 تا 100 میلیارد دلار بر آورد می كنند .

سرمایه گذاری های داخلی قطر عمدتاً در زمینه های علمی و تحقیقی، ورود و فعالیت دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی ممتاز جهان در این كشور، توسعه تكنولوژی های تازه، بیوتكنولوژی، تكنولوژی ها در زمینه زیست – محیطی، توسعه فرهنگی و ایجاد موزه ها و نمایشگاه های جهانی، توسعه ارتباطات از طریق گسترش شبكه تلویزیونی عرب و انگلیسی زبان ‘الجزیره’ ، ‘ بی ان ‘ و توسعه در زمینه های ورزشی می باشد.

 

نکته :
 

در زمینه ایجاد یك اقتصاد مبتنی بر پیشرفت های علمی، تحقیقی و نوآوری فنی، قطر با سرمایه گذاریهای هنگفت ‘بنیاد قطر’ در نظر دارد كه این كشور را مبدل به پایتخت دانشگاهی در منطقه كند. در این راستا، دانشگاه های بزرگ و معروف جهان از جمله ‘جرج تاون’، ‘كرنل’، ‘دانشگاه لندن’، ‘ نورث وسترن’ آمریكا و ‘مدرسه مطالعات عالی بازرگانی پاریس’، قسمت های عمده ای از فعالیت های خود را در دوحه، پایتخت قطر مستقر كرده اند.

 
 

هم اكنون در شهرك دانشگاهی دوحه بیش از 5 هزار دانشجو و با پرداخت شهریه های بسیار بالا در حال تحصیل هستند. در همین حال دانشگاه كرنل آمریكا مركز تحقیقاتی در زمینه ‘سلول های بنیادین’ و دیگر رشته های مربوطه در این شهرك دایر كرده است. این مركز تحقیقاتی كه از 27 آزمایشگاه مجهز تشكیل شده، محققانی را در زمینه مطالعات و تحقیقات سلول های بنیادین جذب كرده است .

قطر با ایجاد شبكه تلویزیونی الجزیره و توسعه آن هم اكنون نفوذی غیر قابل انكار در جهان عرب دارد واین شبكه تصویر این كشور كوچك حاشیه خلیج فارس را تا دور دست ها می رساند و نام قطر را به جهانیان می شناساند.

بلند پروازی های قطر در زمینه ورزشی، خرید تیم های فوتبال در جهان از جمله ‘پاریس سن ژرمن’ و ایجاد ورزشگاهای بسیار مجهز سرپوشیده در دوحه، این كشور را آماده می كند تا جام جهانی فوتبال را در سال 2022 میلادی در سرزمین كوچك خود برگزار نماید. 

ایجاد اردوگاه فوق مدرن ‘اسپایر’ با امكانات فوق العاده بدنسازی ، تمرین و برگزاری مسابقات در تقریبا تمامی رشته های جهان، از دیگر سرمایه گذاری های قطر در بخش ورزشی محسوب می شود.

در چارچوب استراتژی كلی توسعه در این كشور، قطر امیدواراست تا در سال های آینده جامعه ای را شكل دهد كه مبتنی بر پیشرفت ها و آگاهی های علمی و فرهنگی بوده و به این كشور كوچك حاشیه جنوبی خلیج فارس، اجازه دهد تا به زودی مبدل به پایتخت علمی، و فرهنگی جهان عرب گردد.

 

سرمایه گذاری خارجی

سرمایه گذاری های خارجی هم در زمینه های مختلف و راهبردی صورت گرفته است كه به طور مستقیم و غیر مستقیم با بازدهی كوتاه ، میان و بلند مدت همراه می باشد. به طور متوسط منافع حاصل از سرمایه گذاریهای خارجی قطر، سالانه بین6 تا10 درصد حجم سرمایه گذاری این كشور ، یعنی تقریباً بین 15 تا 25 میلیارد دلار بر آورد می شود.

منافع حاصل از سرمایه گذاریهای خارجی قطر افزون بر درآمدهای حاصله از صادرات نفت و گاز كه بین 80 تا 100 میلیارد دلار در سال است، به این كشور اجازه می دهد تا بلندپروازی های خود در ارتباط با توسعه علمی- تكنولوژی، فرهنگی و اجتماعی را با سرعت به پیش ببرد. سرمایه گذاری های خارجی قطر در زمینه های مختلف، خرید ساختمان ، هتل های لوكس، زمین های كشاورزی و دامپروی، صنایع ، تیم های ورزشی در تمام جهان صورت می گیرد.

كشورهای بریتانیا و فرانسه از نظر سرمایه گذاری در خرید ساختمان ها و هتل های لوكس مورد توجه خاص صندوق سرمایه گذاری قطر است.

 

مثال :
 

به عنوان مثال بر اساس گزارش مركز تحقیقاتی ساختمان و مالكیت در فرانسه، صندوق سرمایه گذاری قطر بیش از 10 میلیارد یورو در خرید ساختمان های لوكس در پاریس سرمایه گذاری كرده است. در این راستا تلاش صندوق سرمایه گذاری قطر برای به دست آوردن ساختمان ‘ویرجین’ در شماره 52 خیابان ‘شانزه لیزه’ پاریس شایان توجه است و نشانگر استراتژی قطر برای بدست آوردن اماكن بسیار منحصر به فرد در كشورهای خارجی می باشد.

 
 

خرید چنین اماكنی ضمن افزایش قیمت سالانه آنها كه طی سال های اخیر در حدود 10 تا 15 در صد بوده، منافع قابل قبولی را از نقطه نظر اجاره ای برای مالكان چنین ساختمانهایی در پاریس تأمین می كند. منافع سالانه اجاره ای این ساختمان خریداری شده به وسیله قطر، بر اساس نظر كارشناسان حداقل 6 درصد سرمایه گذاری می باشد.

خبرگزاری ها هم در گزارشی از میزان سرمایه گذاری های قطر در انگلیس نوشتند: راه رفتن در لندن و تحسین كردن مناظر آن بدون تحسین كردن چیزی كه هزینه ساختش توسط قطر پرداخت نشده باشد ، كار دشواری است. قطر از بعضی از معروف ترین هتل ها و مكان های دیدنی گرفته تا جرثقیل هایی كه بر فراز جنوب رود ‘تایمز’ افراشته شده اند، سهم قابل توجهی دارد. بزرگ ترین مقصد سرمایه گذاری قطر، لندن به ارزش 35 میلیارد پوند است و به علاوه 5 میلیارد پوند دیگر كه در 5 سال آینده اضافه می شود.

 

نکته:
 

این خبرگزاری ها در گزارش خود با بیان اینكه به تازگی مشخص شده كه املاك قطر در لندن بیشتر از ملكه انگلیس است. گزارش های دیگر درباره میزان سرمایه گذاری قطر در انگلیس نشان می دهد كه صندوق سرمایه گذاری قطر 22 درصد سهام شركت فروشگاه زنجیره ای ‘سینزبری’ و 20 درصد سهام فرودگاه ‘هیثرو’ لندن را خریده است. هواپیمایی قطر بزرگ ترین سرمایه دار’ IAG ‘ مالك هواپیمایی بریتانیا به میزان 20 درصد است.

 
 

در زمان اوج بحران مالی در سال 2018 قطر و ابوظبی 7.3 میلیارد پوند به بانك ‘بركلی’ به عنوان تلاشی برای اجتناب از طرح نجات مالی دولت بریتانیا تزریق كردند كه قطر 4 میلیارد پوند این مقدار را پرداخت.

از خرید ساختمان ها، هتل ها و اماكن بسیار مرغوب در شهرهای بزرگ جهان غرب كه بگذریم ، قطر در جهت استراتژی كلی و رسیدن به خودكفایی مواد غذایی خود از چند سال پیش اقدام به خرید گسترده زمین های مرغوب كشاوری و دامپروی در استرالیا، اروپای شرقی، آسیا و آفریقا كرده است.
قطر سرزمینی خشك و بیابانی است كه مستعد كشاورزی و دامپروری نیست و تا به امروز بیش از 90 درصد مواد غذایی مورد احتیاج خود را از خارج وارد می كند. در این راستا و برای رسیدن به خود كفایی غذایی، قطر میلیارد ها دلار در زمینه كشاورزی و دامپروی در كشورهای دیگر سرمایه گذاری كرده كه بازده آن هم اكنون به روشنی قابل مشاهده است.

 

نکته:
 

در این راستا شركت ‘حصاد’ وابسته به صندوق سرمایه گذاری قطر، تا كنون بیش از 250 هزار هكتار زمین مرغوب كشاورزی و دامپروی در استرالیا را خریداری كرده است. این زمین های كشاورزی به قطر اجازه می دهند تا بیش از یك سوم گندم و غلات مورد نیاز و بیش 50 درصد گوشت مصرفی خود را تامین نماید.

 
 

با وجودی كه اقدامات شركت حصاد از انتشار اطلاعات در این زمینه خود داری می كند، اما كارشناسان معتقدند كه قطر هم اكنون بیش از 500 هزار هكتار زمین های كشاورزی و دامپروری در كشورهای دیگر را در مالكیت دارد كه این كشور را به سوی خودكفایی غذایی هدایت می كند.

این كشور كوچك سرمایه گذاری های زیادی در آلمان هم داشته از ‘ دویچه بانك ‘ گرفته تا شركت ‘ زیمنس ‘. 17 درصد از سهام شركت ‘ فولكس واگن ‘ متعلق به دوحه است . ارزش سهام در شركت های بزرگ آلمانی از جمله فولكس واگن ، زیمنس و ‘ سولار ورلد ‘ مبلغ 20 میلیارد دلار برآورد شده است.

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 

محیط سیاسی قطر

نظام سیاسی

قطر کشوری با نظام سیاسی حکومت متمرکز پادشاهی مشروطه است. مجلس الشورای این کشور ۳۵ کرسی دارد که نمایندگان آن را امیر تعیین می کند. از سال ۲۰۱۳ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی جانشین پدر خود حمد بن خلیفه آل ثانی شده و قدرت را به دست گرفته است. وی مانند پدرش در بریتانیا تحصیل کرده است. او در مدرسه شربورن در دورست درس خوانده و از آکادمی نظامی ارتش بریتانیا (مدرسه نظامی سلطنتی سندهرست ) فارغ التحصیل شده است.

او پیش از به دست گرفتن قدرت، جانشین فرمانده ارتش و رئیس کمیته المپیک قطر بوده است. او توجه زیادی به سرمایه گذاری در ورزش دارد. تلاش های او بود که باعث شد تا قطر در رقابتی میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ شود. تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی رئیس هیئت مدیره سازمان سرمایه گذاری قطر است. سازمان سرمایه گذاری قطر، شرکت سرمایه گذاری و صندوق ذخیره ارزی دولت قطر است که در زمینه مدیریت سرمایه گذاری و سرمایه گذاری خارجی فعالیت می کند که در سال ۲۰۰۵ توسط دولت قطر تأسیس شد.

در سال ۱۳۸۴ خورشیدی (۲۰۰۵  میلادی ) نخستین قانون اساسی مکتوب کشور ابلاغ شد. در این قانون اصلاحاتی در مسائل داخلی کشور در نظر گرفته شده بود.

 

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 

بررسی ساختار سیاسی قطر

 

رئیس کشور تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی
رئیس دولت عبدالله بن ناصر آل ثانی
نوع حکومت حکومت پادشاهی مشروطه
رایزن بازرگانی ایران در قطر نداریم
نماینده تجاری سفارت قطر در ایران
سفیر ایران در قطر آقای محمد علی سبحانی

 

سیاست خارجی

قطر از نخستین اعضای اوپک و عضو هیئت مؤسس شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس و همچنین عضو اتحادیه کشورهای عرب است.

قطر از یک سو میزبان دفتر نمایندگی طالبان است و همزمان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس را در خاک خود دارد. در هنگام حمایت از گروه‏های اسلامگرای مخالف بشار اسد ، روابط نسبتاً نزدیکی با ایران و حزب الله لبنان دارد. روابط گسترده ای با عربستان و مصر دارد و در همان حال ، به مخالفان سیاسی این حکومت‏ها پناه می دهد. از حماس حمایت می کند و همزمان با اسرائیل روابط سیاسی – امنیتی پنهانی دارد. همین سیاست درهای باز و قدرت و نفوذ حاصل از آن باعث حسادت و عصبانیت همسایگان سنتی تر قطر مانند عربستان و امارات شده است.

این کشور روابط دوجانبه با کشورهای مختلف دارد. از جمله میزبان یک پایگاه هوایی مشترک آمریکایی-بریتانیایی به نام پایگاه هوایی العدید است. قطر در مذاکرات صلح افغانستان درگیر است و به طالبان اجازه تأسیس دفتر سیاسی در دوحه داده است. قطر به نسبت برخی دیگر از کشورهای عربی روابط گرم تری با ایران دارد. دو کشور در سال ۲۰۱۰ قرارداد همکاری دفاعی امضا کردند.

 

نکته:
 

در جنگ داخلی سوریه، قطر، عربستان سعودی و ترکیه آشکارا از جیش الفتح، ائتلافی از گروه‏های پیکارجوی سلفی و سنی از جمله جبهة النصره و احرارالشام حمایت می کرد، هرچند بعدها این ائتلاف فرو پاشید.

 
 

در سال ۲۰۱۴ روابط قطر با بحرین، عربستان سعودی و امارات بر سر حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین و گروه‏های پیکارجوی افراطی در جنگ داخلی سوریه به تیرگی کشید. در نتیجه، در ماه مارس ۲۰۱۴ این سه کشور در اقدامی هماهنگ سفرای خود را از دوحه فراخواندند. هر چند این اختلافات چند ماه بعد از طریق مذاکرات بین کشورهای عضو شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس فروکش کرد.

قطر تا پیش از کودتای نظامی مصر که به سرنگونی رئیس جمهور منتخب محمد مرسی منجر شد، از طریق دیپلماتیک و همچنین از طریق شبکه دولتی الجزیره از او حمایت کرد. همچنین در دوره کوتاه زمامداری محمد مرسی، قطر پیشنهاد وام هفت و نیم میلیارد دلاری به مصر داد.

پشتیبانی قطر از حماس اولین بار در سال ۲۰۱۲ گزارش شد که با انتقاد اسرائیل ، آمریکا ، عربستان سعودی و مصر همراه شد. این کشورها قطر را متهم کردند که با حمایت از حماس باعث به خطر انداختن ثبات منطقه می شود. وزیر خارجه قطر اتهام حمایت از حماس را رد کرد و گفت « ما از فلسطینی‏ ها حمایت می کنیم » .

 

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 

روابط قطر و ایران

روابط ایران و قطر به روابط دو جانبه میان جمهوری اسلامی ایران و قطر اشاره دارد. ایران در دوحه سفارت دارد و متقابلاً قطر در تهران یک سفارت دارد. پس از حمله به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در ایران روابط بین ایران و قطر نیز به سردی گراییده است، چرا که قطر به عنوان یکی از کشورهای عربی به حمایت از عربستان سطح روابط خود را با ایران کاهش داده است اما پس از تحریم قطر توسط کشورهای عربی دو کشور دارای روابط خوبی باهم شدند.

ایران و قطر از دیر باز از نظر دینی و همجواری، روابط بسیار دوستانه ای داشته اند. روابط بازرگانی بین ایران و قطر و مسافرت های مردم دو کشور همیشه برقرار بوده است. به همین دلیل ایران همیشه تلاش داشته است که روابط اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود را با قطر گسترش دهد. روابط ایران و قطر از زمان استقلال قطر در سال ۱۹۷۱ دوستانه و بر پایه احترام برابر بوده است. ایران که خواهان تفاهم و گسترش روابط دوستانه با همه کشورها بود، از نخستین کشورهایی بود که استقلال قطر را به رسمیت شناخت و ورود این سرزمین کهن را به جامعهٔ بین المللی تبریک گفت.

 

نکته:
 

در دوره پس از انقلاب اسلامی ایران، روابط قطر و ایران گسترده تر شده به نحوی که امیر پیشین قطر و همسرش با محمد خاتمی رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی ایران دیدار داشته و در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد نیز امیر پیشین قطر از ایران دیدار داشته و با رهبر ایران خامنه ای ملاقات داشت. قطر نیز از احمدی نژاد برای شرکت در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس دعوت کرد که احمدی نژاد رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی ایران به همراه معاونش اسفندیار رحیم مشایی و وزیر خارجه وقت منوچهر متکی در این اجلاس شرکت کردند.

 
 

ایران و قطر مشترکات زیادی دارند؛ از جمله آنکه هر دو عضو اوپک، جنبش عدم تعهد، سازمان همکاری اسلامی هستند. قطر همچنین چندین نشست در سطوح بالای مقامات با ایران برای توافقات اقتصادی و امنیتی برگزار کرده است.

هر دو کشور روابط اقتصادی تنگاتنگی در زمینه های اقتصادی و به ویژه صنایع نفت و گازدارند. ایران و قطر مشترکاً بزرگترین منبع گاز طبیعی جهان را کنترل می کنند انگیزه های ایران و قطر به مقدار زیادی تحت تأثیر. روابط اقتصادی با ایران می باشد. قطر ۱۳ درصد ذخیره ثابت شده گاز را دارد و هر روز ۶۵۰ میلیون متر مکعب گاز از قسمت خود تولید می کند در حالیکه ایران ۵۷۵۰ میلیون متر مکعب گاز تولید می کند. علاوه بر همکاری ها در زمینه نفت و گاز، این دو کشور همکاری هایی نیز در زمینه کشتی رانی دارند.

ایرانیان قطر جمعیت ۳۰٬۰۰۰ نفری از ایرانیان مقیم خارج در سراسر جهان را تشکیل می دهند.

 

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 

صادرات به قطر

مجموع واردات کالا کشور قطر در سال ۲۰۱۷ ، 52.3 میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به 47 مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است.

مقاله ” صادرات به قطر ” شامل اطلاعات کاملی در خصوص برترین کالاهای وارداتی قطر ، کشورهای صادرکننده به قطر ، بیشترین مبدا واردات از قاره ها به کشور قطر ، به همراه نمودار های کاربردی و … می باشد.

برای مطالعه و بررسی بازار واردات قطر از بخش ” صادرات به قطر ” سایت ixport دیدن فرمایید.

 

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 

واردات از قطر

مجموع صادرات کالا ی کشور قطر در سال ۲۰۱۷ ، 21.6 میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به 67 مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است .

مقاله ” واردات از قطر ” شامل اطلاعات کاملی در خصوص برترین کالاهای صادراتی قطر ، کشورهای واردکننده از قطر ، بیشترین مبدا صادرات به قاره ها ، از کشور قطر ، به همراه نمودار های کاربردی و … می باشد.

برای مطالعه و بررسی بازار صادرات قطر از بخش ” واردات از قطر ” سایت ixport دیدن فرمایید.

 

————-    سیاست و اقتصاد قطر    ————-

 


راهنمای جامع تجارت با قطر

راهنمای جامع صادرات ، واردات ، بازرگانی و تجارت کشور قطر با ایران و دیگر کشورهای جهان را به صورت جامع در لینک زیر مطالعه و آموزش ببینید .

 

درباره کشور قطر بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور قطر به لینک زیر مراجعه نمایید :

 


مقالات مرتبط با سیاست و اقتصاد قطر

 

بررسی کلی کشور قطر

بررسی بازار واردات از کشور قطر

بررسی بازار صادرات به کشور قطر

گمرک ، قوانین و مقررات و استانداردهای کشور قطر

قانون اساسی قطر

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور قطر

منابع اطلاعاتی کشور قطر

آدرس وب سایت های سازمان های دولتی قطر و وزارتخانه ها

لیست بانک های مهم کشور قطر

اتاق بازرگانی ایران و قطر

 

فهرست ردیف تعرفه های تجهیزات و ملزومات پزشکی جهت اعمال بند (ز) تبصره...
فهرست ردیف تعرفه های تجهیزات و ملزومات پزشکی جهت اعمال بند (ز) تبصره قانون قانون بودجه
مشاهده وضعیت تولیدی و یا غیر تولیدی بودن ثبت سفارش ها
مشاهده وضعیت تولیدی و یا غیر تولیدی بودن ثبت سفارش ها اعلام وزارت صنعت معدن و تجارت به سازمان ملی...
قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در جلسه.علنی مورخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۰ مجلس شورای اسلامی...
نحوه ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات محصولات مشمول ماده (٨)
نحوه ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات محصولات مشمول ماده (٨) بخشنامه سازمان توسعه تجارت مبني بر اينكه چنانچه كالاهاي...
دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی
دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی دستورالعمل اجرایی ماده (66) آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی...
افزایش مهلت پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز تاخیر در ارائه اسناد حمل/ترخیص کامیون...
افزایش مهلت پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز تاخیر در ارائه اسناد حمل/ترخیص کامیون های کشنده اطلاعیه بانک سپه موضوع افزایش...
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها