واردات اقلام اولویت دار برای صادرات کنندگان مجاز شد

واردات اقلام اولویت دار برای صادرات کنندگان مجاز شد

مجوز واردات اقلام اولویت دار برای صاردکنندگان صادر شد . با تصمیم جدید دولت و توافقی که میان بانک مرکزی و وزارت صنعت ، معدن و تجارت انجام شده است، صادرکنندگان می‌توانند از این پس، با استفاده از ارزهای حاصل از صادرات خود ، بدون رعایت سقف واردات و نیز سابقه واردکننده ، اقدام به واردات کالاهای اولویت‌ دار تعیین شده از سوی دولت نمایند.

بر این اساس ، صادرکنندگان در جلسه‌ای که هفته گذشته با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت صنعت ، معدن و تجارت داشته‌اند، این موضوع را مورد توافق قرار داده‌اند. بر این اساس، با توجه به موافقت وزیر صنعت ، معدن و تجارت و با عنایت به صورت‌جلسه کمیته بازرگانی ستاد تنظیم بازار که در مورخۀ ۱۱ بهمن سال جاری ابلاغ شده است ، انجام واردات در مقابل صادرات در سامانه جامع تجارت و سامانه نیما امکان‌پذیر شد.

 

در ادامه جهت آشنایی بیشتر با سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی ، مقاله سامانه نیما را مطالعه نمایید.

 

صادرکنندگانی که می‌خواهند از ارز صادراتی خود برای رفع تعهد ارزی اقدام به ثبت سفارش و واردات ( فرآیند واردات ) کنند، می‌توانند به تشخیص رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مربوطه نسبت به واردات کالاهای دارای اولویت بدون رعایت سقف ارزشی واردات اقدام نمایند.

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این رابطه اعلام کرد : برای صادرکنندگان، سابقه وارداتی را ضروری ندانست و گفت : در مورد ثبت سفارش‌هایی که کالا در گمرکات موجود است و ارز آن ها تامین شده است نیز رعایت سقف و سابقه واردات ضروری نیست و سازمان‌های صمت استانی موظف هستند در اسرع وقت با اجرای این ضابطه نسبت به تعیین تکلیف پرونده‌های موجود در سازمان مربوطه اقدام نمایند.

همچنین دفتر مقررات صادرات و واردات و مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز می‌توانند با استفاده از داده‌ها و اطلاعات قبض انبار و بارنامه می‌توانند انجام سیستمی این فرآیند را امکان‌پذیر و عملیاتی سازند.

 

 

درباره وزارت صمت بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت و معدن و تجارت به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

درباره بانک مرکزی بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات بانک مرکزی به لینک زیر مراجعه نمایید :

 
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها