ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی و غذایی در برخی کشورها

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی و غذایی در برخی کشورها

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی : اقتصادهای جهان از حیث میزان خودکفایی در زمینه تامین محصولات کشاورزی و غذایی ، وضعیت متفاوتی دارند. نقشه پیوست ، کشورهای جهان را از لحاظ اینکه واردکننده یا صادرکننده خالص محصولات کشاورزی غذایی هستند، نشان می‌دهد .

در این نقشه ایران جزو کشورهای واردکننده خالص غذایی است یعنی تفاضل واردات از صادرات غذایی آن ، منفی است و نسبت این رقم به کل تامین داخلی ایران ، بین ۲۰ تا ۵۰ درصد است .

به دنبال شیوع ویروس کووید-۱۹ ، برخی از کشورها، با نگرانی از مواجه ‌شدن با کمبود آتی به علت کاهش عرضه و مشکلات حمل‌ و نقل در تجارت جهانی، صادرات مواد غذایی خود را به طور موقت، محدود کرده‌اند .

به عنوان نمونه، ویتنام صادرات برنج ، قزاقستان صادرات آرد ، هویج، شکر و سیب‌زمینی و صربستان صادرات روغن‌نباتی را ممنوع کرده‌اند.

در همین ارتباط ، اقتصادهای واردکننده خالص کشاورزی و غذا هم بر سفارشات خرید خود در مقایسه با روال قبل ، افزوده‌اند . به عنوان نمونه کشور چین بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده برنج در جهان ، واردات برنج خود را افزایش داده است . این موضوع برای کشور ترکیه ، الجزایر و مراکش برای واردات گندم ، هم صادق است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها