سبد خرید

مقالات صادرات

مقالات واردات

ارزش کالا در گمرک ( TSC )

شناسه ارزش گمرکی

شناسه ارزش گمرکی ( Tariff specification code ) : شناسه ارزش .کالا یا TSC یک عدد ۴ رقمی است و در انتهای هر ردیف. تعرفه کالایی، جهت تعیین ارزش کالاهای وارداتی پیش بینی شده است. برای تشخیص ارزش کالا و همین طور دانستن این که کالای مذکور در چه دسته ای. طبقه بندی شده است ، می بایست از کتاب قانون مقررات صادرات و واردات ماهیت آن را جست و جو و تعرفه آن را پیدا کنیم. همچنین برای اطمینان بیشتر می توانیم سوابق ان را از سامانه جامع امور گمرکی چک کنیم .

تعیین تعرفه صحیح برای کالا ، کار حساس و مهمی می باشد. اگر در تعیین تعرفه کالا اشتباه شود و یا به تشخیص گمرک متناسب با کالا نباشد ، مشکلاتی را برای صاحب کالا به وجود خواهد آورد. بیشتر این مغایرت ها که در تعیین تعرفه کالا اتفاق می افتد، بین صاحب کالا و گمرکات اختلاف حاصل می شود. برای رفع مشکلات پیش آمده الزاما باید پرونده به کمیسیون رسیدگی.اختلافات گمرکی ارجاع داده شود. از این رو گرفتن تعرفه قانونی .و متناسب و تعیین دقیق ماخذ ورودی کالا از طریق شناسه ارزش کالا یا TSC .باعث جلوگیری از این مشکلات می شود.

 

جهت خرید کتاب مقررات صادرات و واردات 1401 بر روی لینک زیر کلیک کنید.

  خرید کتاب مقررات صادرات و واردات 1401

 

کاربرد سامانه TSC

نظام کدگذاری یکتای کالاها. ( TSC ) برای تعیین ارزش کالا وارداتی و مقابله. با کم اظهاری راه اندازی شده است. اینگونه. که در انتهای هر ردیف از تعرفه کالاها یک کد ۴ رقمی تعبیه شده که این کد شناسه ارزش کالا است.

در این راستا گمرک از صاحبان صنایع و شرکت های تولیدی واردکننده مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای و واسطه ای دعوت کرد تا به منظور تعیین کد شناسه ارزش کالا در سامانه TSC ، مدارک و اسناد مثبته مربوط به کالاهای تجاری را به دفتر بررسی و تعیین ارزش گمرک ارائه نمایند.

 

سامانه الکترونیکی TSC و کارکردهای آن

سامانه TSC بر مبنای مشخصه های تعرفه ای کالا با توجه به خصوصیات فیزیکی، شیمیایی، مدل و سایر مشخصات فنی که به آن کالا اختصاص دارد، با اختصاص یک کد ۴ رقمی، ارزش هر واحد کالا را مشخص می کند. وظیفه کارشناس دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه این است که تغییرات قیمتی را بررسی کنند.

  •  برای جستجو می توانید کد تعرفه و یا قسمتی از اطلاعات TSC مثل برند کالا و شرح کالا را وارد کنید. 
  • رکوردهایی که با رنگ. قرمز نمایش داده می شوند. حذف. شده اند و قابل استناد. نیستند. 
  • رکوردهایی که با رنگ آبی .نمایش داده می شوند. تغییر کرده اند. و با استفاده از لینک مشاهده. تاریخچه امکان رویت تغییرات وجود دارد.
  •  داخل هر باکس اگر از چند کلمه استفاده می نمایید بین آن ها یک خط تیره یا فاصله قرار دهید.

 

جهت جستجو و مشاهده ارزش گمرکی کالا ( سامانه TSC ) می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید

مشاهده ارزش گمرکی کالا

 

مزایای راه اندازی سیستم گمرکی TSC

  • با راه اندازی. بانک اطلاعاتی سامانه TSC ، نحوه ارزش گذاری کالا در تمام. گمرکات. کشور یکسان. شده
  • چنانچه شناسه ارزش. کالایی ثبت شده. باشد، با وارد. کردن کد ۴ رقمی شناسه ارزش. به هنگام اظهار، زمان بررسی کارشناسان. گمرک برای تطبیق مشخصات کالای اظهاری به حداقل می رسد.

کد تعرفه ۱۲ رقمی TSC

از این پس در هنگام اظهار کالا به کد تعرفه ۸ رقمی ۴، hs رقم کد TSC اضافه می شود. که این کدهای ۴ رقمی را در دفتر ارزش گمرک مشخص می کند. در بخش دوراظهاری واردات در سامانه epl کد تعرفه را باید ۱۲ رقمی وارد نمایید.

چنانچه کالای شما در لیست نبود ( سابقه یا شناسه ارزش نبود ) همان کد hs را با 000 ( درخواست ایجاد شناسه TSC می کنید ) وارد می کنید. در این موارد تا ایجاد شناسه از طرف دفتر تعیین ارزش گمرک امکان ترخیص کالا وجود ندارد. جواب کارشناسان تعیین ارزش تا ۳ روز بعد می آید ولی می توانید با در دست داشتن شماره کوتاژ به دفتر ارزش حضورا مراجعه کنید. در ادامه جهت آشنایی با HS کد ، مقاله HS کد یا کد بین المللی کالا را مطالعه نمایید.

 

دقت نمایید مهم ترین مسئله در هنگام تعیین ارزش TSC ، کد hs کالا یا همان تعرفه گمرکی کالاست و تا زمانی که تعرفه کالا با ماهیت کالا مغایر باشد، شناسه ثبت شده نادرست می باشد.

 

در هنگام اظهار الکترونیکی در سامانه جامع امور گمرکی epl یک قسمتی هست که شما کد TSC کالا را درج می نمایید. این کد شناسه TSC در انتهای ردیف تعرفه کالا قرار می گیرد و به نوعی ارزش کالا و مشخصات فنی را تعیین می نماید. اگر کالایی شناسه ارزشش مشخص نبود، از اظهار ارزش های دیگر خودداری نمایید و 000 درج نمایید.

در این صورت کارشناس ارزش ، مارک و مدل و برند و کاتالوگ کالا را دریافت می کند و در اظهارنامه گمرکی یا اصطلاحا فرم ۱۰۰ نظر استنباطی خود را راجع به ارزش درج می نماید و چنانچه کارشناسی اظهارنامه ای را مشمول تفاوت ارزش بداند، در صورت اعتراض ذینفع، گمرک محل اظهار باید مورد بررسی قرار دهد و با ارائه مدارک و سوابق، ارزش استنباطی را در ستون توضیحات اظهارنامه اعلام نماید.

اطلاعات موجود در TSC

تعرفه شناسه شرح کالا ارزش گمرکی کشور سازنده برند کالا مدل و مشخصات فنی کالا واحد کالا نوع خرید درصد حقوق ورودی تاریخچه سابقه استاندارد

ارزش پایه گمرکی کالای صادراتی

گمرک جمهوری اسلامی ایران، بعد از ایجاد تعهد بازگشت ارز صادراتی کالا به صورت دوره ای ارزش و نرخ پایه کالای صادراتی که در اظهارنامه ها صادراتی استفاده می شود را منتشر می نماید. این نرخ مبنای یزان بازگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان خواهد بود. این فهرست در بازه های زمانی مختلف به روز رسانی می شود. برای دریافت مشاوره در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات به بخش ” مشاوران امور بانکی و ارزی ” مراجعه نمایید.

برای مشاهده بخش مفید و کاربردی ارزش گمرکی کالای صادراتی کلیک کنید.

 

در لینک زیر می توانید لیست ارزش گمرکی کالاهای صادراتی ( بر اساس تاریخ آخرین وضعیت ) مشاهده و جستجو نمایید

لیست ارزش گمرکی کالای صادراتی

 

 

کاربران عزیز :

در این بخش از سایت لیست مشاوران امور گمرکی و ترخیص کالا قابل مشاهده است. برای مشاهده جزئیات کامل و تماس با هر کدام شما می توانید به صفحه اختصاصی هر مشاور مراجعه نمایید.

لیست مشاوران امور گمرکی و ترخیص کالا

 

جهت مشاهده آخرین اخبار و مقررات ترخیص کالا به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین ترخیص گمرکی

 

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *