مقالات صادرات

مقالات واردات

امکان استفاده از ظرفیت کلیه بنادر کشور برای واردات کالاهای اساسی

استفاده از ظرفیت بنادر کشور برای واردات کالاهای اساسی

استفاده از ظرفیت بنادر کشور برای واردات کالاهای اساسی : حسب اطلاع معاونت فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران در نامه ای که از سازمان بنادر و دریانوردی ارسال شده ، آمده است:

همانگونه که استحضار دارید به منظور واردات کالاهای اساسی مورد نیاز کشور :

به ویژه در دوره تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا ، بهره گیری از حمل و نقل دریایی و بنادر تجاری کشور که از مزایای اقتصاد مقیاس و توان عملیاتی بسیار بالا برخودار هستند ، ضروری خواهد بود .

در این راستا سازمان بنادر و دریانوردی با هدف مشارکت فعالانه در امر تامین امنیت غذایی کشور و  با رعایت اصول پدافند غیر عامل در تنوع بخشی به مبادی ورودی کالاهای مذکور:

علاوه بر تکمیل قابلیت های عملیاتی بندر امام خمینی ( ره ) به عنوان هاب غلات کشور ، نسبت به اختصاص بخش قابل توجهی از ظرفیت سایر بنادر از جمله بندر شهید رجایی و چابهار و ارتقا توان تجهیزاتی آنها به منظور پهلودهی شناورهای حامل کالاهای اساسی و تخلیه و بارگیری کالاهای ذکر شده اقدام و زمینه ارائه خدمات با سرعت عمل مطلوب و بهره وری مناسب را فراهم نموده است .

از سوی دیگر متناسب با سیاست های دولت جمهور اسلامی ایران در تامین بخشی از نیاز کشور از طریق کشورهای آسیای میانه ، توسعه و تجهیز بنادر شمالی کشور از جمله بندر انزلی و بندر نوشهر برای پهلودهی شناورها و تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی را نیز به انجام رسانده است .

متاسفانه علیرغم اقدامات به عمل آمده :

اصرار سازمان ها و شرکت های دخیل در امر واردات کالاهای اساسی و  همچنین تجار و صاحبان کالا به استفاده از ظرفیت های بندر امام خمینی ( ره ) در جنوب و بندر امیر آباد در شمال کشور ، باعث ایجاد ترافیک  شناور و محدودیت فضای ذخیره سازی و انبار شده است

نگرانی هایی چون :

  • افزایش  هزینه تمام شده واردات کالاهای مذکور که تاثیر بسزایی در هزینه سبد خانوار دارد نیز بروز نماید .
  • این در حالی است که ظرفیت های اختصاص یافته در سایر بنادر به این گروه کالایی ، کماکان بلاستفاده مانده یا در حداقل بهره وری عملیاتی می باشد .
  • بدینوسیله ظرفیت های ایجاد شده در بنادر کشور  به اطلاع  کلیه تجار و بازرگانانی که در زمینه واردات غلات و کالاهای اساسی فعالیت می کنند ،   می رساند .
  • نسبت به ترغیب آنان به استفاده از ظرفیت های بسیار مطلوب بنادر شهید رجایی ، بوشهر و چابهار در جنوب ، بنادر انزلی و نوشهر در شمال اقدام گردد .
  • بدیهی است که تحقق این امر ، نقش  بسزایی در کاهش زمان و هزینه و تسهیل روند ترخیص ، حمل و توزیع کالاهای مذکور در داخل کشور خواهد داشت .

جزئیات مصوبه جدید برای کاهش رسوب کالا در بنادر

جدول تعرفه سازمان بنادر و هزینه انبارداری

ابلاغ پیشنهادات ارائه شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت رسوب کالا در بنادر کشور

دستورالعمل مهم گمرک ایران در خصوص جلوگیری از رسوب کالا در بنادر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *