عدم استعلام تخصیص ارز در زمان واردات کالای صادراتی برگشتی

استعلام تخصیص ارز در زمان واردات کالای صادراتی برگشتی

استعلام تخصیص ارز در زمان واردات کالای صادراتی برگشتی را در بخشنامه زیر برسی نمایید.

 

 

متن مصوبه

در بخشنامه ابلاغ شده گمرک آمده است:

پیرو بخشنامه ردیف ۱۲۵ مورخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷ درباره نحوه ترخیص کالا های صادرات قطعی برگشتی، به پیوست نامه های مورخ ۱۰ مهرماه و اول دی ماه سال جاری معاون ارزی بانک مرکزی مبنی بر عدم شمول تخصیص ارز برای صدور کالا و انجام عملیات تخصیص ارز صرفا به منظور واردات کالا و خدمات ارسال و اعلام می دارد: با عنایت به نظریه آن بانک، موضوع استعلام درباره چگونگی تخصیص ارز استفاده شده بابت تولید کالای صادراتی در زمان واردات کالای صادرات برگشتی منتفی است.

علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این بخشنامه را برای اجرا ابلاغ کرده است.

 

در نامه ای که صمد کریمی مدیرکل صادرات بانک مرکزی در تاریخ دهم مهرماه برای گمرک ارسال کرده آمده است:

نظر به اینکه تخصیص ارز از سوی این بانک صرفا به منظور واردات کالا و خدمات مطابق با مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه های ارزی ابلاغی به شبکه بانکی کشور صورت می پذیرد و صدور کالا مشمول دریافت و تخصیص ارز نیست، خواهشمند است به منظور جلوگیری از بروز تفاسیر متفاوت، موضوع استعالام نامه فوق الذکر را به طور شفاف تبیین و از نتیجه این اداره را مطلع کنند.

در ادامه این روند، غلامرضا پناهی معاون ارزی بانک مرکزی در تاریخ اول دی ماه برای مهدی میراشرفی ارسال کرده است، نیز تاکید شده است، تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی صرفا به منظور واردات کالا و خدمات مطابق با مقررات ارزی جاری و بخشنامه های ابلاغی به شبکه بانکی کشور صورت می پذیرد و صدور کالا مشمول تخصیص ارز نیست.

در این نامه با اشاره به توافقات انجام شده در هشتمین جلسه کمیته سیاستگذاری یکپارچه و هماهنگ در امور ارزی کشور آمده است: در این جلسه مقرر شد موضوع از دستور کار خارج و بررسی لازم توسط گمرک صورت پذیرد. از این رو با توجه به پیگیری های مکرر صادرکنندگان ذیربط و پاسخگویی مبهم گمرک به مفاد نامه های دهم مهرماه و ۲۸ مهرماه ۱۳۹۷ این بانک، مبنی بر تبیین شفاف موضوع استعلام نامه فوق الذکر، خواهشمند است دستور فرمایند مراتب را بررسی و از نتیجه به قید فوریت این بانک را مطلع کنند.

 
 
 

 

درباره بانک مرکزی بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات بانک مرکزی به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

درباره گمرک ایران بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها