مقالات صادرات

مقالات واردات

مدارک و مجوزهای لازم برای صادرات به عراق

مدارک لازم برای صادرات به عراق

 

مدارک لازم برای صادرات به عراق

مدارک لازم برای صادرات به عراق

 

صادرات به عراق در سالهای گذشته به راحتی و با کم ترین نظارتی بر کالا های وارداتی انجام می شد. اما طبق اعلام سازمان مرکزی استاندارد و کنترل کیفی عراق ، دستورالعمل تجاری واردات به این کشور تدوین و اجرایی شده و مدارک لازم برای صادرات به عراق ضمیمه آن شده است و شرکای تجاری بین المللی که با کشورهای عراق معاملات تجاری دارند می بایست طبق آن عمل نمایند .

براساس این ابلاغیه، صادرکنندگان و واردکنندگان کالا به عراق موظف هستند اسناد تجاری را به دستورالعمل آماده نمایند . هم چنین با هدف تطبیق کالای صادراتی به عراق با شرایط فنی درج شده در دستورالعمل و رعایت استاندارد های وارداتی عراق ، اجازه بازرسی فیزیکی از کالا های وارداتی صادر شده نمونه گیری های لازم به عمل خواهد آمد .

 

پس از اتمام بازرسی ، مجوز انطباق کالا با اظهارنامه صادر و پس از آن اجازه ورود کالا به عراق صادر خواهد شد .

 

طبق همین دستورالعمل اعلام شده به بازرگانان و صادرکنندگان و تجار ایرانی و هم چنین صادرکنندگان سایر کشور ها، می بایست تمام مدارک لازم برای صادرات به عراق و موارد حمایت از مصرف کنندگان، حمایت از تولیدکنندگان کالا و محصولات ، ارتقا سطح بهداشت و سلامت عمومی ، حفظ محیط زیست و اقتصاد کشور عراق را در اولویت سیاست تجارت خارجی خود قرار دهند.

تعداد اقلام صادراتی به عراق در حدود 850 قلم کالا می باشد که برای ورود به کشور عراق باید تمامی استانداردهای لازم را اخذ نمایند .

 

نحوه صادرات به عراق

دستوالعمل های صادر شده ، اجازه ورود محصولات بی کیفیت را که سطح کیفی قابل قبول را نداشته باشند به بازار عراق را نمی دهد . به عبارت دیگر اخذ مجوز تطبیق کالا با استاندارد های وارداتی عراق ، یک تائیدیه اجباری جهت واردات کالا به عراق تلقی می شود ، که باید از طرف واردات کنندگان و صادرکنندگان کالا به عراق رعایت شود.

صادرکنندگان به عراق علاوه بر این که مدارک لازم برای صادرات به عراق را نیز می بایست فراهم نمایند، مراحلی که در ادامه مطرح شده است را نیز باید رعایت نمایند .

 

مجوز صادرات به عراق

صادر کنندگان کالا به عراق از این پس دیگر نمی توانند هر کالایی را روانه آن کشور کنند . چراکه سازمان مرکزی استاندارد و کنترل کیفی عراق دستورالعمل تجاری واردات به این کشور را تدوین و به شرکای تجاری این کشور ابلاغ کرده است که براساس آن صادرکنندگان کالا و محصولات به بازار عراق مکلف خواهند بود اسناد مورد نیاز برای صدور کالا به عراق را دارا باشند . هم چنین به منظور تطبیق محموله صادراتی با شرایط فنی و استانداردهای لازم و صدور مجوز انطباق مجوز صدور کالا به عراق داده می شود.

براساس این دستورالعمل که به صادرکنندگان و تجار ایرانی و تجار دیگر کشورهای صادرکننده کالا به عراق ابلاغ و لازم الاجرا اعلام شده بود که حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کالا و محصولات ، حفظ محیط زیست ، ارتقای سطح سلامت عمومی و اقتصاد ملی عراق در اولویت سیاست تجارت خارجی این کشور قرار گرفته است که در واقع از ورود محصولات بی کیفیت به بازار عراق جلوگیری خواهد شد. در ادامه برای مشاهده تجار عراق به بخش ” لیست تجار عراقی ” مراجعه کنید.

 


ixport ارائه دهنده مشاوره در خصوص نکات و شاخص های مهم در خصوص صادرات به عراق می باشد. با مشاوران امور صادرات ما در ارتباط باشید.

 

بنابراین از این پس اخذ مجوز تطبیق کالا با استانداردهای عراق یک سند اجباری برای واردات کالا به عراق تلقی می شود که باید از سوی صادرکنندگان کالا به این کشور تجار واردکننده کالا رعایت شود.

براساس دستورالعمل صادره ، از این پس اقلام صادراتی به عراق شامل 850 قلم کالای صادراتی باید دارای مجوزهای لازم باشد.

لازم به ذکر است که جهت طی شدن مراحل ذکر شده و بازرسی کیفی و کمی کالای وارداتی به عراق ، باید تائیدیه یا گواهی صادرات به عراق ( COC ) از شرکت های SGS ( جهت صادرات به کردستان عراق ) و بیرو وریتاس BV ( جهت صادرات به مناطق جنوبی و مرکزی عراق ) بازرسی کننده را داشته باشند تا بتوانند محصولات و کالای خود را وارد عراق کرده و به فروش برسانند .

 

تنها راه صادرات به عراق در شرایط کنونی

اخذ مجوز ( که به COC یعنی Certificate of Conformity گواهی انطباق مشهور است ) از دو شرکت بازرسی مورد تایید کشور عراق

شرکت SGS ( سوئیس ) و BV ( فرانسه ) خواهد بود .

 

مدارک مورد نیاز جهت صادرات کالا به عراق

مدارک مورد نیاز جهت صادرات کالا به عراق را در زیر بررسی نمایید :

  فاکتور فروش ( به زبان انگلیسی و عربی )

 • در فاکتور فروش می بایست نام شخص یا شرکت تولیدکننده، نام شخص یا شرکت صادرکننده، نام واردکننده یا خریدار ( شخص عراقی ) نام و سمت مدیرعامل یا شخص امضاکننده ، نوع و مقدار کالا و قیمت آن می بایست ذکر گردد .
 • ضمنا اطلاعات آدرسی ذکر شده در فاکتور تجاری و گواهی مبدا می بایست یکسان باشد .
 • کلیه ارقام و اعداد مدارک لازم برای صادرات به عراق بایستی به انگلیسی تایپ شده و مهمور به مهر شرکت و یا شخص صادرکننده باشد .
 

  گواهی مبدا ( به زبان عربی و انگلیسی )

 • در گواهی مبدا نیز می بایست آدرس تولیدکننده ، آدرس صادرکننده و آدرس خریدار یا واردکننده به طور کامل باید قید گردد . هم چنین نام پایانه مرزی جهت عبور کالا باید ذکر گردد .
 • یکسان بودن اطلاعات کالا در فاکتور فروش و گواهی مبدا نیز لازم و اجباری است.
 

  گواهی بهداشت از سازمان نظارت بر سلامت برای محصولات غذایی

  تائیدیه بازرسی شرکت های SGS و BV

  لیست اظهار کالا ( شامل نام و مقدار کالا و اطلاعات کوتاهی در مورد کالا )

 • در هنگام آماده سازی مدارک لازم برای صادرات به عراق باید ذکر کرد که سفارت عراق به هیچ وجه پیش فاکتور را قبول ندارد و حتما باید فاکتور فروش قطعی ارائه شود.
 

  اخذ استاندارد رضایت مشتری

  اخذ استاندارد های ایزو (در صورت امکان )

  تهیه برچسب های کالا به زبان انگلیسی و عربی

  گزارش تست ، نمونه برداری و بازرسی کالا

  اخذ استاندارد محیط زیست

  تائیدیه ساخت کالا از سازمان استاندارد

  تهیه پکینگ لیست برای صادرات کالاهایی که شامل چند قلم جنس متفاوت هستند .

 

روش اخذ گواهینامه مجوز صادرات به عراق ( coc ) از شرکت های SGS و BV

پیرو تصمیم دولت عراق مبنی بر بازرسی کالا های ورودی به عراق از نظر فنی و کیفی کالا ، کالا های ورود به عراق می بایست دارای گواهینامه مجوز صادرات به عراق (  ( cocاز یکی از شرکت های بازرسی کننده BV  و SGS بوده تا بتواند اجازه ورود کالا در عراق را داشته باشد .

طی این تصمیم اجناسی که به کردستان عراق ( اربیل – سلیمانیه و … ) از مرز های شمالی عراق و ایران می توانند به کردستان عراق صادر شوند که این مرز ها عبارتند از :
 • پرویز خان
 • باشماق
 • حاجی عمران
 • و …
و تولید کنندگانی که قصد صادرات محصولات به عراق و جنوب عراق را دارند می بایست از مرز های جنوبی عراق اقدام کنند، که این مرز ها عبارتند از :
 • مهران
 • مرز چزابه
 • مرز شلمچه
 • و ….

پیرو تصمیم دولت عراق مبنی بر بازرسی کالا های ورودی به عراق از نظر فنی و کیفی کالا ، کالا های ورود به عراق می بایست دارای گواهینامه coc از شرکت هایی نظیر SGS , BV , COTECNA بوده تا بتواند اجازه ورود و فروش در عراق را داشته باشد. در ادامه برای اطلاع از گمرکات ایران می توانید به بخش ” لیست گمرکات ایران ” مراجعه کنید.

 

 مراحل اخذ گواهینامه SGS ( کردستان عراق ) و BV ( جنوب عراق و مناطق مرکزی ):

 1. تهیه و ارائه فرمت RFC و INVOICE
 2. تهیه مارکینگ کالا براساس الزامات مقصد
 3. تست و نمونه برداری کالا ( در صورت مجهز بودن صادر کننده به آزمایشگاه اکردیته ISO17025 این تست در آزمایشگاه صادر کننده انجام می گردد در غیراین صورت در آزمایشگاه اکردیته شخص ثالث صورت می پذیرد . )
 4. تهیه و ارائه فاکتور نهاییTECHNICAL DATA SHEET 
 5. تهیه و ارائه لیست بسته بندی PACKING LIST
 6. تهیه و ارائه قرارداد حمل BL

در ادامه برای اطلاع از نحوه بسته بندی محصولات صادراتی به بخش ” نکات کاربردی بسته بندی کالا صادراتی ” مراجعه کنید.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص صادرات به کشور عراق به بخش ” صادرات به عراق ” ، سایت مراجعه نمایید.

اطلاعاتی همچون :

کشورهای صادرکننده به عراق ، کالاهای صادر شده به عراق از ایران و دیگر کشورهای جهان ، تجارت بین الملل و صادرات ، راهنمای تجارت کاربردی با کشور عراق ، فروش مستقیم در عراق ، گمرکات صادرات به عراق ، مشکلات صادرات به عراق ، شرایط صادرات به عراق ، مشاوره صادرات به عراق ، بسته بندی کالا برای صادرات به عراق ، سود صادرات به عراق ، صادرات میوه به عراق و …

 

 

راهنمای جامع تجارت با عراق

راهنمای جامع صادرات ، واردات ، بازرگانی و تجارت کشور عراق با ایران و دیگر کشورهای جهان را به صورت جامع در لینک زیر مطالعه و آموزش ببینید .

 

درباره کشور عراق بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور عراق به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

16 پاسخ

 1. با سلام
  قصد صادرات قالب و شمع فلزی به عراق را داشتم ممنون میشم راهنماییم کنین که به مشکل بر نخورم چه مجوزهایی و استانداردهایی لازم هست

 2. درود بر شما
  آیا در چنین شرایط تحریم، تجارت و صادرات به کشورهای همسایه مقدور است؟ اگر آری لطفاً به من تماس بگیرید در ایمیل که داده ام.

 3. سلام وقت بخیر
  قصد صادر کردن لوازم بهداشتی به کردستان عراق رد دارم اما مراحل لازمه واصلی رو برای صادرکردن دقیق نمیدونم (اداری)
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 4. با سلام و احترام،
  اگر قصد داشته باشم در کردستان عراق حضور داشته باشم و از تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی داخل ایران محصول به کردستان، خرید، وارد و توزیع کنم چه روال اداری را می‌بایست انجام بدم؟
  ممنون

  1. با سلام ممنونم از حسن اعتماد و همراهی شما
   در آغاز شما باید گروه محصول خودتان را انتخاب کنید و براساس آن با تولید کنندگان آن گروه وارد مذاکره بشوید
   انتخاب گروه فعالیت بستگی به میزان تقاضا و شناخت شما از بازار و همچنین زیرساختهای که شما در این کشور دارید خواهد داشت

 5. با سلام و وقت بخیر.
  بنده فرهادی فر هستم.تولید کننده ماشین آلات صنایع غذایی،ماشین آلات نان و شیرینی.با نام شرکت صنعتی امیر صنعت خوی.چندین مورد از محصولاتمون رو به اقلیم کردستان عراق صادر کردیم.جهت بالا بردن میزان صادراتمون اگر تمایل به همکاری داشته باشید شرکت ما آماده دریافت پیشنهاداتتون هستش.ممنونم.

  1. با سلام
   پیشنهاد میشود مقالات صادرات به عراق و آموزش صادرات را مطالعه بفرمایید.

   مدارک موردنیاز جهت صادرات به عراق:
   فاکتور فروش ( به زبان انگلیسی و عربی )
   گواهی مبدا ( به زبان عربی و انگلیسی )
   گواهی بهداشت از سازمان نظارت بر سلامت برای محصولات غذایی
   تائیدیه بازرسی شرکت های SGS و BV
   لیست اظهار کالا ( شامل نام و مقدار کالا و اطلاعات کوتاهی در مورد کالا )
   اخذ استاندارد رضایت مشتری
   اخذ استاندارد های ایزو (در صورت امکان )
   تهیه برچسب های کالا به زبان انگلیسی و عربی
   گزارش تست ، نمونه برداری و بازرسی کالا
   اخذ استاندارد محیط زیست
   تائیدیه ساخت کالا از سازمان استاندارد
   تهیه پکینگ لیست برای صادرات کالاهایی که شامل چند قلم جنس متفاوت هستند .

   در حال حاضر صادرات برنج ممنوع می باشد.

 6. با عرض سلام و احترام
  تولید و بسته بندی میوه خشک دارم قصد صادرات به عراق را دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

 7. برای صادرات باید دولت زمینه را اماده کند زیرساخت ها درست شود از انجایی که نظام اداری کشور خیلی ضعیف است امکان این کاروجود ندارد بهترین روش سرمایه گذاری درکشورهای دیگراست سرمایه شما توایران جزازدست دادن اذیت شدن چیزی گیرتان نمی اید

 8. با سلام
  قصد اخذ نمایندگی یک برند دمنوش گیاهی رو در عراق دارم . قصد دارم بدانم جهت پخش قانونی به چه مجوزها و مدارکی نیاز دارم
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *