مقالات صادرات

مقالات واردات

حمل‌ و نقل و لجستیک

حمل و نقل و لجستیک

نکات مورد توجه در حمل و نقل و لجستیک صادراتی

چه نکاتی را در هنگام حمل و نقل و لجستیک می بایست در نظر داشته باشید. رعایت نکات مختلف در حمل کالا به حذف ارزش دارایی شما کمک می کند. شما باید در هنگام ارسال کالا ریسک های حل و نقل را به خوبی تحلیل و متصدی حمل خوبی را انتخاب کرده باشید. در این بخش اطلاعات کاملی در خصوص موارد زیر ارائه می شود:

 

چک لیست حمل‌ و نقل و لجستیک

ایجاد یک رابطه با  متصدی حمل‌ ونقل خوب، نقش کلیدی برای ایجاد تجارت شما دارد.

آموختن شرایط اینکو ترمز (Incoterms) برای تجارت خارجی بسیار مهم است. شرایط تجارت بین المللی برای روش محاسبه و اعلام قیمت‌ها برای تحویل کالا، حیاتی است.

از مشاوران خوب و آشنا به امور در این خصوص مشورت بگیرید. لیست مشاوران و متخصصان حمل و نقل در سایت ارائه شده است. است.

از مجموعه‌ای از گزینه‌های لجستیک در دسترس ، مطلع باشید.

با زمان‌های ترابری ، مسیرها و وضعیت‌ها آشنا شوید ، بنابراین قادر خواهید بود طیف وسیعی از گزینه‌ها را برای خریداران خود فراهم نمایید.

مستندسازی یا ارائه اسناد و مدارک دقیق دارای اهمیت است.

 

حمل و نقل و لجستیک محصولات شما در خارج از کشور

برای صادرات کالا ، حمل‌ و نقل مؤثر و رقابتی محصولات شما به بازارهای خارجی بسیار مهم است. هرچند استفاده از یک متصدی حمل‌ و نقل خوب بسیار مؤثر است اما لازم است که مبانی شرایط ترابری ، قیمت گذاری و مستندسازی را نیز به خوبی بشناسید.

فرآیند حمل‌ و نقل و تحویل خدمات را از کجا شروع کنم؟

استفاده از یک واسطه امور گمرکی (custom broker) و متصدی حمل‌ و نقل (Freight forwarder) و لجستیک خوب ، مناسب‌ترین راه برای حمل کالا های شما است. این شرکت‌ها ، دارای تخصص در زمینهٔ ارائه اسناد و مدارک ، مذاکرات نرخ حمل‌ و نقل و پیدا کردن ارزان‌ ترین راه برای رسیدن محصول شما به خریداران هستند.

ممکن است محصول شما فقط مناسب ترابری اقیانوسی یا حمل‌ و نقل هوایی باشد. درک اصول اساسی حمل‌ و نقل دریایی و هوایی دارای اهمیت است زیرا نرخ‌ ها ممکن است در زمان ارائه ظرفیت‌ های جدید در مسیرهای تجاری و زمان ارائه خدمات بازارهای جدید ، تغییر کند.

شرایط ترابری چیست؟

حمل‌ و نقل دریایی و هوایی دارای مجموعه منظمی از دستورالعمل‌ ها است که نیاز به مطالعه دقیق دارند. یک نقطه شروع خوب این است که آنچه را که به‌ عنوان شرایط اینکوترمز ( شرایط تجاری بین‌ المللی ) شناخته می‌شود را یاد بگیرند. اینکوترمز در سال ۱۹۳۶ معرفی‌ شده و از آن زمان اصلاح‌ شده است، شرایط اینکوترمز برای حمل‌ و نقل کالا و پرداخت کالا های حمل شده بین المللی بسیار مهم و دارای تعاریف دقیقی است. برای مطالعه و بررسی انواع شرایط و ترم های حمل اینکوترمز به بخش مرتبط در بخش آموزش صادرات مراجعه نمایید.

اعتبارنامه ( اعتبار اسنادی ) (L/C) یک فرم معمول پرداخت شناخته‌ شده به‌ عنوان یک روش پرداخت است که توسط خریدار تعیین می‌شود. اعتبارنامه ها ، پرداخت به فروشنده را تضمین کرده و تمام شرایط سندی پرداخت را فراهم می‌کنند. بانکداران شما اطلاعات دقیقی را در این زمینه به شما ارائه می‌دهند که برای هر صادر کننده ضروری است. البته در حال حاضر به علت تحرمی های بانکی این روش در ایران چندان کاربردی ندارد (۹۸۰۸۱۳).اگر در رابطه با انواع روشهای پرداخت ومزایای هرکدام نیازمندی بررسی و مطالعه بیشتر هستید لطفا بخش مرتبط با انواع روش های پرداخت بین المللی را مطالعه فرمایید.

 

اتاق بازرگانی بین المللی ( ICC ) دارای اطلاعات دقیق در مورد اینکوترم‌ ها ( شرایط تجارت بین‌ المللی ) است.

 

چگونه برای بهترین نرخ حمل‌ و نقل محموله‌ ی خود وارد مذاکره شویم

متصدی حمل و نقل و لجستیک طیفی از گزینه‌ها را برای پیدا کردن مناسب‌ ترین نرخ ها به شما ارائه می‌دهد، با این‌ حال، با آشنایی با بازارهای حمل‌ و نقل ، قادر به کسب رقابتی‌ ترین نرخ‌ ها خواهید بود.

خریدار محصولات شما در خارج از کشور، اغلب برترین گزینه را از میان فروشندگان، انتخاب می‌کند و این موضوع به‌ آسان بودن ترخیص کالا از گمرک ، بندر یا فراوانی و قابلیت اطمینان کشتیرانی بستگی دارد. انتقال به کشتی یا دیگر وسیله نقلیه ، یکی از نکات محهم در حمل از طریق خطوط کشتیرانی است.

بندرهای « هاب » مانند سنگاپور ، هنگ‌ کنگ و دبی محموله‌ های کانتینری را توسط کشتی‌ های فیدر ( feeder) به بندر های دیگر توزیع می‌کنند. با این‌ وجود اطمینان حاصل کنید که هاب حمل‌ و نقل و انتقال به کشتی، دارای فرآیند کارآمد و مؤثر باشد و بارگیری شما دچار تأخیر نمی‌شود.

اکثر متصدیان حمل‌ و نقل دارای ظرفیت مشخص هستند و مقادیر نرخ حمل‌ و نقل با حامل‌های دریایی و هوایی تعیین شده است. در نتیجه نکته مهم، تعیین یک متصدی حمل‌ و نقل برای فراهم کردن نیازهای کسب‌ و کار شما است ، هم در مقیاس عملیاتی و هم پوشش جغرافیایی .

آیا اسناد صادراتی پیچیده هستند

آماده‌ سازی دقیق اسناد تجاری برای جلوگیری از تأخیر در ترخیص کالا از گمرک در بندر ترخیص و همچنین برای مطابقت با اعتبارنامه‌ های اسنادی که عباراتی مانند توضیحات دقیق محصول (precise product descriptions)، فهرست‌ عدل بندی (packing list) و گواهینامه‌ هایی ازجمله گواهی‌ های قرنطینه (quarantine certificate) و گواهی‌ مبدأ (certificate of origin) را مشخص می‌کنند، ضروری است. هرچند اسناد الکترونیکی باعث ساده‌ تر شدن یک فرآیند پیچیده شده‌اند ، اما اشتباهات می‌تواند برایتان گران تمام شوند. ضروری است که فرایند مستند سازی صادرات را درک کرده و اطمینان حاصل کنیم که آماده‌ سازی اسناد با دقت موشکافانه‌ای انجام می‌شود.

چگونه می‌توانم به عوارض و مالیات‌های قابل‌ اجرا در یک بازار خارجی پی ببرم

برای جستجوی تعرفه‌های واردات ( تعرفه گمرکی )، بر اساس کد سیستم هماهنگ توصیف و کدگذاری کالا (HS ) نیاز به مراجعه به وب‌ سایت سازمان تجارت جهانی دارید. اگر کد طبقه کالا خوبی یا همان HS را ندارید، می‌توانید به مشاوران ترخیص گمرکی و مشاوران صادرات و واردات مراجعه نمایید.

متصدی حمل‌ و نقل شما ممکن است قادر به کمک برای یافتن عوارض و مالیات‌ های قابل‌ اجرا در بازارهای خارج از کشور باشد.

پرتال آیکسپورت ، اطلاعات تعرفه‌ ای در مورد  کشورهای عراق، افغانستان، عمان، ترکیه، روسیه را تهیه کرده است و در بخش مرتبط ارائه داده است. داده‌های تعرفه در خصوص سایر بازارها و کشورها به این پورتال افزوده می‌شود.

شما همچنین می‌توانید آمار صادرات و واردات برای یک محصول خاص را با استفاده از HS در گمرک ایران بررسی و مطالعه نمایید. یا به بخش تحلیل کالا در سایت آیکسپورت مراجعه نمایید.

موافقت نامه های تجارت آزاد که توسط ایران امضا شده ، تعرفه‌های ترجیحی برای صادرکنندگان ایرانی در بازارهای مشخص را ارائه می‌دهد.
وزارت صنعت معدن و تجارت ، متن کامل و اسناد مرتبط با موافقت‌ نامه های تجارت آزاد ایران را منتشر می‌کند. همچنین برای مشاهده لیست این موافقت نامه ها به بخش موافقتنامه های تجارجی مراجعه نمایید.

یافتن یک متصدی حمل‌ و نقل و لجستیک

سایت ایکسپورت حاوی یک فهرست به‌ روز از متصدیان حمل‌ و نقل بین‌ المللی در ایران می باشد.

یادگیری در مورد حمل‌ و نقل دریایی را از کجا شروع کنم

شبکه انجمن حمل و نقل و لجستیک ایران لیست کاملی از شرکتهای ایرانی متصدی حمل و شرکتهای کشتیرانی و هواپیمایی و … مستقر در ایران را در اختیار دارد.برای اطلاعات در مورد خدمات ، وب‌ سایت‌ انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی را بررسی کنید.

انجمن لجستیک ایران  توضیحات و اطلاعات مفیدی در زمینهٔ لجستیک فراهم می‌کند.

همچنین در بخش دانستنی های تجاری اطلاعات کاملی در این خصوص ارائه شده است.

چگونه در مورد رویه های صادرات و اسناد آن بیشتر بدانم؟

سازمان توسعه تجارت ایران برنامه‌های آموزشی عملی را برای شرکت‌ های ایرانی و خارج از ایران فراهم می‌کند که در طی سال‌ها مهارت‌هایی را به هزاران وارد کننده و صادر کننده آموزش می‌دهد.

چه اینکه تازه برای شروع سفر تجاری بین‌ المللی خود اقدام کرده‌اید یا یک صادر کننده قدیمی هستید ، مسیری از برنامه‌ ها و خدمات برای کمک به توسعه مهارت‌ ها و دانش شما وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر، لطفاً از سایت سازمان توسعه تجارت دیدن نمایید.

سلب مسئولیت

سایت ایکسپورت عملکرد یا مفید بودن هر محتوای این بخش و نیز مسئولیت دقت و سودمندی هرگونه اطلاعات موجود در این گزارش را تأیید یا تضمین نمی‌کند.
برای ارزیابی هر گونه تعامل تجاری کالاها و خدمات، لطفاً احتیاط تجاری لازم را به‌جا آورید.
ایکسپورت مسئولیتی در قبال خسارت مرتبط با استفاده از این اطلاعات را ندارد و مسئولیت هرگونه اعتماد، کاملاً بر عهده کاربران است.

صفر تا صد فرایند صادرات کالا

سایت ixport در حوضه صادرات ، مقالات جامعی را در خصوص تجارت و بازرگانی بین المللی ، در بخش راهنمای جامع صادرات ارائه کرده است. این بخش شما را با مفاهیم و فرایند صادرات آشنا می کند. بخش آموزش صادرات شامل : پکیج آموزش جامع صادرات و طرح کسب و کار صادرات ( Business Plan ) می باشد. بخش تحلیل بازارهای صادراتی کشورها نیز شما را برای ورود به بازار کشورهای مختلف آماده می سازد ، ما در این بخش ، به تفکیک ، به بررسی کشورها پرداخته ایم.

 

پکیج صفر تا صد آموزش صادرات شامل ۱۷ فصل می باشد
علاقه مندان میتوانند تمامی فصول دوره آموزش صادرات را از طریق لینک زیر دانلود نمایند .

 
دانلود پکیج آموزش جامع صادرات

 

کاربران عزیز :

در این بخش از سایت لیست مشاوران امور حمل و نقل کالا قابل مشاهده است. برای مشاهده جزئیات کامل و تماس با هر کدام شما می توانید به صفحه اختصاصی هر مشاور مراجعه نمایید.

مشاوران امور حمل و نقل کالا

 

برای مشاهده آخرین اخبار و مقررات حمل و نقل به لینک زیر مراجعه نمایید.

قوانین حمل و نقل

 

مطالب بیشتر

 

 

درباره گمرک ایران بیشتر بدانیم :
 

برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات گمرک جمهوری اسلامی ایران به لینک زیر مراجعه نمایید :

 

 

برای بازگشت به صفحه راهنمای جامع صادرات اینجا کلیک کنید.

 

نویسنده:محسن پورقاسمی
محسن پورقاسمی مشاور بازاریابی و استراتژی بین المللی و دبیر اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی در خصوص رفع تعهد و مشاوره استراتژی و بازاریابی آماده راهنمایی و مشاوره تجار به صورت رایگان می باشد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رفع تعهد ارزی محصولات دانش‌بنیان برداشته شد به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت رفع تعهد ارزی محصولات.دانش‌بنیان برداشته شد....
تاریخ انتشار : 1 ساعت قبل
مجاز شدن صادرات هگزان توسط شرکت شیمیایی فرشید شهرضا مطابق با تصریح نامه های مذکور صادرات هگزان با کد تعرفه...
تاریخ انتشار : 1 روز قبل
الزام استفاده از شناسه‌کالا در ثبت سفارش واردات ۶۸ ردیف تعرفه 📣 قابل توجه بازرگانان محترم سامانه جامع تجارت؛ ⏪...
تاریخ انتشار : 2 روز قبل
ثبت درخواست گواهی بازرسی (IC) در سامانه جامع تجارتسامانه جامع تجارت:🔹از این پس ثبت درخواست‌های اخذ گواهی بازرسی (IC) بایستی...
تاریخ انتشار : 3 روز قبل
قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور ابلاغ شد محمد مخبر سرپرست ریاست...
تاریخ انتشار : 4 روز قبل
نحوه فعال‌سازی گوشی‌های تلفن همراه مسافرانی که موفق به ثبت نهایی نشدند  
تاریخ انتشار : 4 روز قبل

تماس با ما

عراق

افغانستان

امارات متحد عربی

عمان

قطر

روسیه

اتحادیه اورسیا

ترکیه

سوریه

چین

ژاپن

هند

پاکستان

ایتالیا

فرانسه

آلمان

قوانین و مقررات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید  سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

تماس با ما