مقالات صادرات

مقالات واردات

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور ترکیه

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور ترکیه

تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور ترکیه

فرهنگ و اجتماع کشور ترکیه را می توانید در این بخش از سایت ixport بررسی نمایید .
با ما همراه باشید.

 

دانستنی های مهم کشور ترکیه

جغرافیا

تُرکیه ( به ترکی استانبولی : Türkiye ) با نام رسمی جمهوری ترکیه ( به ترکی استانبولی : Türkiye Cumhuriyeti ) ، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه ی بالکان ( منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا ) قرار دارد .

ترکیه در خاور با کشور های ایران ، جمهوری آذربایجان ( نخجوان ) ، ارمنستان ، و گرجستان ؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه ؛ و در شمال باختری ( بخش اروپایی ) با بلغارستان و یونان همسایه است . هم چنین ترکیه از شمال با دریای سیاه ، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه ، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد . دو تنگه ی راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است .

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع ( سی و هفتم ) است . ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران است . شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی خاور و باختر امتداد یافته است .

 

نکته :
 

پایتخت سیاسی ترکیه شهر آنکارا می باشد. استانبول ، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر در کشور ترکیه ، به عنوان پایتخت اقتصادی این کشور شناخته می شود .

 

ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس ترین مناطق جهان ، دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشور های بسیاری ، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند . ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می کنند .

جمعیت ترکیه حدود ۸۲ میلیون نفر می‌باشد، که حدودا ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند و از این میزان ۷۴% شهرنشین و مابقی در روستاها سکونت دارند . حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است . 

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سده ی گذشته ، بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت . تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی ، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ ( ۱۹۲۳ ) تاسیس شد .

 

زبان

زبان رسمی ترکیه ، ترکی ( استانبولی ) است که در گذشته با خط عربی ( عثمانی ) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی ( ۱۹۲۳ ) با خط لاتین نوشته می‌شود .

هم چنین در ترکیه حدود ۷۰ % – ۷۵ % درصد مردم ترک ، ۱۸ % درصد کرد و ۷ % – ۱۲ % را سایر قومیت ها تشکیل می دهند .

در کنار زبان ترکی ، زبان های زازاها ، ترکی آذربایجانی و کردی نیز در بین مردم ترکیه استفاده می شود. در این میان گروه های قومی کوچکتری همچون ارمنی ها ، عرب ها ، چرکس ها و لازها با زبان و فرهنگ به خصوص خود در کشور ترکیه زندگی می کنند.

کرد های ترکیه بیش تر در جنوب شرقی و شرق کشور زندگی می‌کنند . محل زندگی گروه‌ های قومی کوچک تر در ترکیه عبارت اند از : آذربایجانی ها ( شمال شرق ) ، لاز ها ( شمال ) ، عرب ها ( جنوب ) و ارمنی ها ( استانبو ل) .

 

فرهنگ مردم ترکیه

مردم کشور ترکیه به مرتب بودن ظاهر و آراستگی و پاکیزگی اهمیت می دهند. ترک ها علاقه فراوانی به روابط طولانی و بلند مدت دارند و هرچه مدت دوستی و آشنایی شما با آنها طولانی تر باشد، سبب می شود تا به تعهدات اهمیت بیشتری بدهند.

کشور ترکیه فرهنگ و آداب و رسوم عمومی مشترک زیادی با ایران دارد و همین امر سبب می شود که در مسائل سیاسی و اقتصادی بتوانیم با آرامش و بدون شتاب مذاکره کنیم، در حالیکه هر دو طرف در پایان راضی و خشنود هستند و راحت تر به هدفی مشترک می رسند. 

کشور اوراسیایی ترکیه دارای آیین های سنتی و تاریخی غنی است. این کشور بر خلاف تصور عموم گردشگران و با وجود آنکه در همسایگی کشورهای اروپایی قرار دارد، کشوری سنتی محسوب می شود.

سنت های اصیل اسلامی ریشه ی عمیقی در باورها و علایق مردمش دارد و ترک ها به دستورات دین اسلام پایبند هستند و به خصوص در مناطق مرکزی و شرقی ترکیه این امر بر روابط تجاری تاثیر فراوانی گذاشته است. 

 

صادرات به ترکیه

مجموع واردات کالا کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ ، ۲۱۴ میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به ۲۰ مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است.

مقاله ” صادرات به ترکیه ” شامل اطلاعات کاملی در خصوص برترین کالاهای وارداتی ترکیه ، کشورهای صادرکننده به ترکیه ، بیشترین مبدا واردات از قاره ها به کشور ترکیه ، به همراه نمودار های کاربردی و … می باشد.

برای مطالعه و بررسی بازار واردات ترکیه از بخش ” صادرات به ترکیه ” سایت ixport دیدن فرمایید.

 

————-    تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور ترکیه   ————-

 

واردات از ترکیه

مجموع صادرات کالا ی کشور ترکیه در سال ۲۰۱۷ ، ۱۶۶ میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به ۲۷ مین صادر کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است .

مقاله ” واردات از ترکیه ” شامل اطلاعات کاملی در خصوص برترین کالاهای صادراتی ترکیه ، کشورهای واردکننده از ترکیه ، بیشترین مبدا صادرات به قاره ها ، از کشور ترکیه ، به همراه نمودار های کاربردی و … می باشد.

برای مطالعه و بررسی بازار صادرات ترکیه از بخش ” واردات از ترکیه ” سایت ixport دیدن فرمایید.

 

————-    تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور ترکیه   ————-

 
 

راهنمای جامع تجارت با ترکیه

راهنمای جامع صادرات ، واردات ، بازرگانی و تجارت کشور ترکیه با ایران و دیگر کشورهای جهان را به صورت جامع در لینک زیر مطالعه و آموزش ببینید .
 
فهرست مطالب :
  • بررسی کلی کشور ترکیه
  • بررسی بازار واردات از کشور ترکیه
  • بررسی بازار صادرات به کشور ترکیه
  • سیاست و اقتصاد ترکیه
  • گمرک ، قوانین و مقررات و استانداردهای کشور ترکیه
  • تحلیل فرهنگ و اجتماع کشور ترکیه
  • منابع اطلاعاتی کشور ترکیه
  • اتاق بازرگانی ایران و ترکیه
  • چالش های بازار ترکیه
  • فرصتهای بازار کشور ترکیه

 

درباره کشور ترکیه بیشتر بدانیم :
 
برای مشاهده آخرین اخبار مقررات صادرات و واردات در خصوص کشور ترکیه به لینک زیر مراجعه نمایید :
 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *